Přeposlat Panasonic Lumix DMC-GM5

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Panasonic Lumix DMC-GM5

16.06.2015 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Lumix DMC-GM5 je jedním z nejmenších fotoaparátů s výměnnými objektivy, jaký můžete zakoupit na současném trhu. Kromě své extrémní kompaktnosti nabízí také pohledný dotykový displej, integrovaný EVF, rychlé reakce, sériové snímkování při frekvenci 5,8 fps, dobrou kvalitu snímků až do nastavení ISO 6400, bleskovou elektronickou závěrku (1/16 000 s) i podporu formátu Raw a Wi-Fi. Naproti tomu jedinými nedostatky jsou absence vestavěného blesku a vstupu pro externí mikrofon, což je omluvitelné. Bohužel je ale vyšší i cena, takže DMC-GM5 je určen spíše pro entuziasty, kteří mají vyšší rozpočet. Fotoaparát je nicméně natolik kvalitní, že v případě jeho zakoupení určitě nebudete litovat. Co tedy tento skvělý kompakt nabízí?

Panasonic Lumix DMC-GM5

GM5 měří pouze 99 x 60 x 36 mm a váží 211 gramů, patří tedy skutečně k nejmenším kompaktům svého druhu vůbec. S objektivem se sice nevejde do hodně těsných džínsů, středně velká kapsa už jej ale pojme zcela bez potíží. Horní plát je černý a tělo je pokryté červenou, zelenou nebo černou koženkou. Příbuzný starší model GM1 je mimochodem ještě o trochu menší. Malé kompaktní fotoaparáty s výměnnými objektivy vyrábí například i Pentax, stačí zmínit model Q-S1, vybavený o trochu menším snímačem (1/1.7"). GM5 je natolik malý, že se na jeho drobné tělo nevejde příliš mnoho fyzických ovládacích prvků, Panasonic ale dobře vyřešil jejich rozmístění a výběr těch podstatných. Zadní displej je LCD panel s délkou úhlopříčky 3 palce (7,6 cm) a poměrem stran 16:9. Rozlišení činí solidních 921 000 bodů a k dispozici je spolehlivá dotyková funkce, která si nezadá s displejem nových smartphonů. Vestavěný elektronický hledáček je sice malý, ale při hodnotě 1,166 milionu bodů disponuje velmi dobrým rozlišením.

Panasonic Lumix DMC-GM5

Nechybí samozřejmě vestavěná Wi-Fi, umožňující snadné připojení a sdílení obsahu s chytrými zařízeními typu smartphonu nebo tabletu. NFC ale k dispozici není, což je dáno omezeným místem pro příslušný snímač. Dálkové ovládání je spolehlivé a umožňuje poměrně štědrou nabídku možností práce s fotoaparátem na dálku (včetně všech základních nastavení). GM5 je rychlý fotoaparát – první snímek po zapnutí a zaostření pořídí za 0,9 sekundy, doba práce AF systému nepřesahuje 0,15 sekundy. Při rychlém kontinuálním sériovém snímkování dosahuje fotoaparát frekvence až 5,8 fps (pro JPG). To není nejrychlejší výkon, ale patří rozhodně k těm velmi dobrým. V rámci formátů Raw nebo Raw + JPG se frekvence sníží přibližně na rovných 5 fps. Maximální frekvenci udrží fotoaparát pro 16 následných snímků v JPG, 7 v Raw a 7 v kombinovaném formátu Raw + JPG. Pokud však potřebujete fotoaparát pro zachycení hodně rychlé akce, pak se nabízí například Sony Alpha 6000 s frekvencí až 11,1 fps. K dispozici je mechanická i elektronická závěrka, druhá dokáže „pálit“ rychlostí až 1/16 000 s.

Panasonic Lumix DMC-GM5

Z hlediska jemnosti snímků (až 2200 řádků na výšku snímku) i schopnosti poradit si s digitálním šumem (pod 1,5 % ještě při ISO 6400) si GM5 vede nadprůměrně. Videozáznam je natáčen v maximální kvalitě 1080p60 do formátu MP4 nebo AVCHD. Rozhodně jde přitom o pozitivní posun oproti staršímu GM1 (maximální kvalita 1080p30). Celkově je kvalita videozáznamu velmi vysoká, detaily jsou dobré, obraz dostatečně ostrý a záznam zcela plynulý. Také vestavěná stabilizace je adekvátně výkonná a poskytuje stabilní obraz za každých okolností. Jedinými nedostatky by mohly být námitky náročných uživatelů, kterým by možná mohla vadit absence možnosti natáčet ve kvalitě 4K a zejména pak nepřítomnost vstupu pro externí mikrofon. GM5 každopádně disponuje portem micro HDMI a standardním datovým portem USB (přiložen je i kabel a externí nabíječka). Podporovány jsou jako obvykle standardní paměťové karty SD, SDHC a SDXC.

Panasonic Lumix DMC-GM5

Pokud je vaším přáním malý kompaktní model s výměnnými objektivy, velkým obrazovým snímačem a integrovaným elektronickým hledáčkem, pak Panasonic Lumix DMC-GM5 není jenom dobrou volbou – je přímo výbornou volbou. Obrazová kvalita snímků je velmi dobrá, dotyková funkce displeje i celková odpovědní reakce přístroje je bleskově rychlá a ovládání jednoduché. Pokud se nicméně obejdete bez EVF, pak je pro vás dobrou alternativou také Panasonic GM1, dostupný již za podstatně nižší částku. Fotografové, kteří nepotřebují možnost výměnných objektivů, možná budou spokojeni i s dalším modelem od Panasonicu, LX100 (který shromáždí více světla a podporuje natáčení ve kvalitě 4K). Závěrem tedy můžeme konstatovat, že GM5 je velmi dobrý fotoaparát, který skutečně stojí za vysokou částku, požadovanou výrobcem. Otázkou však je, zda překonává svého největšího konkurenta – poněkud všestrannější fotoaparát Sony Alpha 6000, nabízející vestavěný blesk i EVF, větší snímač APS-C a extrémně rychlé sériové snímkování.

Panasonic Lumix DMC-GM5

......

......

Základní údaje:

Typ: Kompakt s výměnným objektivem

Velikost: 99 x 60 x 36 milimetrů

Hmotnost: 211 gramů

Typ snímače: CMOS

Rozlišení snímače: 17 megapixelů

Formát snímače: 4/3

Rozměr LCD displeje: 3 palce (7,6 cm)

Rozlišení LCD displeje: 921 000 bodů

Maximální citlivost: 25 600

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 2

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Panasonic Lumix DMC-GM5


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.