Přeposlat Nikon D7200

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Nikon D7200

18.06.2015 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Je tomu již několik let, kdy nás ohromil Nikon D7100 skvělou kvalitou snímků a výkonností. Jeho nástupce D7200 je spíše skromným vylepšením, nabízejícím více paměti a vestavěnou Wi-Fi. Za onu dobu se ale výrazně zlepšila i konkurence, a tak D7200 není již tak skvělou volbou jako ve své době jeho předchůdce. Přesto nabízí mnoho výrazných předností – 51bodový AF systém, duální slot pro SD karty, hranolový hledáček, pohledný zadní LCD displej, velmi dobrou kvalitu snímků i při vyšších nastaveních ISO, rychlou závěrku, vysokou kvalitu videozáznamu a v neposlední řadě vestavěnou Wi-Fi i NFC. Mezi nedostatky pak můžeme zařadit relativně pomalejší sekvenční snímkování (6 fps), které je slabší než u většiny přímých konkurentů. Převažují ale přesto pozitiva. Podívejme se tedy na fotoaparát Nikon D7200 blíže.

Nikon D7200

Již na první pohled je zřejmé, že D7200 nijak nevybočuje z klasického velikostního a tvarového faktoru standardních SLR modelů. Rozměry tohoto fotoaparátu činí zhruba 136 x 106 x 76 mm a celková hmotnost dosahuje 765 gramů. V rukách tak fotoaparát působí poměrně těžkým dojmem, pomáhá to ale s rovnováhou při vytažení objektivu. Ve skutečnosti je tento fotoaparát o trochu lehčí než Canon EOS 70D, který je ale vybaven polohovatelným LCD displejem. Jak se dá u SLR modelu očekávat, tělo obsahuje množství fyzických ovládacích prvků, umožňujících rychlé a komplexní nastavení. Zadní LCD je fixovaný panel, který neumožňuje velkou flexibilitu, ale je kvalitní a zcela adekvátní svému účelu. Ostatně výklopné panely jsou u této kategorie poměrně vzácné, výjimkou je například Sony Alpha 77 II. D7200 nabízí panel s délkou úhlopříčky 3,2 palce (8,1 cm) a rozlišením 1,229 milionu bodů. Displej umožňuje kvalitní prohlížení pořízeného záznamu, přesné orámování scény i precizní manuální ostření.

Nikon D7200

D7200 nabízí vestavěnou Wi-Fi, což je prvek, který u většiny přímých konkurentů chybí. Díky tomu je zde velmi snadné sdílení obsahu s chytrými zařízeními typu smartphonu nebo tabletu. Existuje také možnost dálkového ovládání fotoaparátu, ta je ale limitovaná jen na ty nejzákladnější funkce. Z hlediska rychlosti si D7200 vede velmi dobře – první snímek dokáže pořídit již 0,3 sekundy po zapnutí. Bohužel při rychlém sériovém snímkování si již tak dobře nevede – maximální frekvence činí 6 fps u JPG snímků, 5 fps pak u Raw a kombinace Raw + JPG. Tuto frekvenci udrží pro 39 následných snímků ve formátu JPG, 14 Raw a 10 Raw+JPG. Na poměry všech kategorií fotoaparátů je zmíněná frekvence velmi dobrá, u kvalitních SLR modelů s ní ale D7200 zaostává za konkurencí. Ostření je nicméně bleskově rychlé – 0,05 s. v dobrém a 0,6 sekundy v horším světle. Z hlediska fotografování za vyšších nastavení ISO lze D7200 rovněž pochválit – kritickou hodnotu digitálního šumu 1,5 % nepřesáhne až do ISO 6400, i při ISO 12 800 však nepřesahuje 1,8 %.

Nikon D7200

Videozáznam je natáčen v maximální kvalitě 1080p60 a je velmi pohledný – detaily jsou dobré, obraz ostrý a plynulý a barvy zcela přirozené. Velmi zde pomáhá také bleskový AF systém, který zvládá i rychlé změny scény. Při 60 rámečcích za sekundu sice dostává obraz nádech jakési nepřirozené scenérie, pokud ale stojíte o realističtější záběr, stačí nastavit frekvenci na 24 fps nebo 25 fps (při 1080p). Když natáčíte ve kvalitě 720p, pak je k dispozici pouze režim 50 fps nebo 60 fps. Vestavěný stereo mikrofon pracuje velmi spolehlivě a dobře zachytí blízkou konverzaci, bohužel ale vychytává také některé nechtěné zvuky na pozadí. K dispozici je nicméně vstup pro externí mikrofon a sluchátka, což nepochybně potěší všechny „videografy“ mezi uživateli. Z prvků konektivity je k dispozici mini HDMI port a samozřejmě i standardní port USB. Podporovány jsou jako obvykle paměťové karty SD, SDHC a SDXC. Závěrková rychlost činí až 1/8000 sekundy.

Nikon D7200

V porovnání se svým předchůdcem D7100 nabízí D7200 spíše jen menší vylepšení, spočívající zejména ve vestavěné Wi-Fi nebo dílčím zdokonalení při natáčení videozáznamu. Celkově jde o velmi kvalitní model, který rozhodně patří k těm lepším na trhu, přesto již nemá takový dopad jako jeho předchůdce. Důvodem je samozřejmě zvýšená konkurence na trhu, která dovedla současné SLR modely v některých ohledech k ještě vyšší rychlosti a výkonnosti. Mezi největší konkurenty tak patří například Canon 7D Mark II, nejvyšší SLR model s APS-C snímačem nebo Pentax K-3 a Sony Alpha 77 II s vyšší rychlostí sekvenčního snímkování). D7200 je výbornou zrcadlovkou, která poskytuje vysokou kvalitu, rychlost a velmi dobrý výkon, není ale tím úplně nejlepším zástupcem své kategorie na současném trhu. Pokud chcete zachovat věrnost značce Nikon, pak máte k dispozici model s APS-C snímačem v podobě pět let starého D300s, pro rychlejší frekvenci pak musíte sáhnout hlouběji do kapsy a pořídit si skvělý model D4S.

Nikon D7200

......

......

Základní údaje:

Typ: DSLR

Velikost: 135,5 x 106,5 x 76 milimetrů

Hmotnost: 765 gramů

Typ snímače: CMOS

Rozlišení snímače: 24,2 megapixelu

Formát snímače: 23,5 x 15,6 mm

Rozměr LCD displeje: 3,2 palce (8,1 cm)

Rozlišení LCD displeje: 1 229 000 bodů

Rozsah ISO: 100 - 25 600

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 1

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Nikon D7200


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.