Přeposlat Sony Cyber-shot DSC-HX90V

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Sony Cyber-shot DSC-HX90V

21.07.2015 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

DSC-HX90V je nejnovější model ultrazoomu od Sony, odvozující některé ze svých předností od skvělých modelů z řady Sony RX (například výborný elektronický hledáček). Jde o velmi kvalitní model, který nabízí 30x zoom objektiv, vestavěnou Wi-Fi i GPS a zejména skvělou obrazovou kvalitu snímků. Dobře řešené je také rozmístění fyzických ovládacích prvků, nechybí ostrý a výklopný displej a velmi rychlé sériové snímkování. Fotoaparát je bohužel zatížen i některými nedostatky, například absencí podpory formátu Raw a horšími detaily snímků při vyšších nastaveních ISO. Nejde také o příliš levný fotoaparát, ale cena je v tomto případě plně vyvážena kvalitou. Představme si tedy tento ultrazoom od Sony blíže.

Sony Cyber-shot DSC-HX90V

Ultrazoom DSC-HX90V následuje svým celkovým designem a tvarem ostatní kompaktní modely. Jde tedy o menší „kvádřík“ o rozměrech 102 x 58 x 36 mm a hmotnosti 245 gramů, který je mimochodem k dostání pouze v elegantní černé barvě. Objektiv mírně vystupuje z roviny těla a okolo něj se nachází ovládací kroužek. Na pravé straně přístroje nalezneme menší úchyt, který poskytuje jistější úchop fotoaparátu. Pod horním plátem je schovaný pop-up blesk i EVF. Tento ultrazoom je přibližně stejně velký jako konkurenční model Canon PowerShot SX710 HS. Objektiv nabízí 30 x zoom a pokrývá zorné pole v rozpětí 24 – 710 mm (vestavěný digitální zoom pak rozšiřuje tuto možnost až na 1440 mm). Maximální apertura f/3.3 – 6.4 je spíše slabší, ale odpovídá standardům fotoaparátů dané kategorie. Pokud byste potřebovali ultrazoom schopný zachytit více světla, budete muset sáhnout po modelu typu Panasonic FZ200, nabízející aperturu f/2.8 při rozpětí 25 – 600 mm.

Sony Cyber-shot DSC-HX90V

Zadní LCD panel má standardní délku úhlopříčky 3 palce (7,6 cm) a rozlišení 921 000 bodů. Je tedy dostatečně ostrý a navíc i jasný – není problém používat jej i za slunečného dne ve venkovním prostředí. Navíc je také výklopný a umožňuje pořizovat pěkné selfie snímky. Elektronický hledáček má rozlišení 368 000 bodů a je menší než jeho protějšek u nejvyššího modelu RX100 III, přesto je ale docela velký a rozhodně překonává integrovaný EVF u modelu Panasonic ZS50. Vestavěné Wi-Fi nabízí i podporu NFC, sdílení obsahu je díky tomu velmi snadné a rychlé. Nechybí také možnost dálkového ovládání fotoaparátu chytrým zařízením s operačním systémem iOS nebo Android. K dispozici je také množství kreativních aplikací, které vám umožní zábavnou a tvořivější činnost při práci s fotoaparátem. Díky modulu GPS můžete všem svým snímkům také přiřadit přesnou zeměpisnou pozici, a to na mapě celého světa. Pokud se nicméně obejdete bez GPS (a integrovaného EVF), můžete sáhnout po levnějším modelu Sony DSC-WX500.

Sony Cyber-shot DSC-HX90V

Z hlediska rychlosti si DSC-HX90V vede průměrně. První snímek pořídí za rovné 2 sekundy, což je mírně pomalejší výsledek, potom už je ale velmi svižný. Závěrková prodleva totiž nepřesahuje ani nepostřehnutelné 0,02 sekundy, s maximálním zoomem pak činí jen 0,2 sekundy. Panasonic ZS50 je o trochu rychlejší při startovní reakci (1,4 s.), ale mírně pomalejší při zaostřování. Při rychlém sériovém snímkování máte k dispozici dva režimy – rychlý 10 fps a pomalejší 2 fps. Bohužel jste v obou případech limitováni celkovým množstvím 10 snímků před zpomalením. Jemnost snímků je velmi vysoká, dosahuje v průměru až 2240 řádků na výšku snímku. Mírně slabší je kvalita snímků při vyšších nastaveních ISO – velmi dobré detaily nalezneme jen u snímků do nastavení citlivosti ISO 400, při ISO 800 jsou ještě plně použitelné, ISO 1600 už ale vykazuje při detailním pohledu ztrátu kvality. Je také škoda, že DSC-HX90V nepodporuje formát Raw.

Sony Cyber-shot DSC-HX90V

DSC-HX90V natáčí videozáznam v několika možných formátech. Nejkvalitnější režim představuje kodek XAVC S s kvalitou 50 Mbps 1080p24/30/60, ovšem pouze v případě využití karty SDXC. K dispozici je také formát AVCHD a MP4 (až 28 Mbps). Celkově je kvalita videozáznamu velmi vysoká, obraz je plynulý a detaily dobré. Významně zde pomáhá také optická stabilizace obrazu, rychlý AF systém a dobrý interní mikrofon. Podporovány jsou standardně paměťové karty SD, SDHC a SDXC, stejně jako Sony Memory Stick. Jak tedy zhodnotit tento zajímavý kompaktní ultrazoom? Celkově jde o velmi solidní model, který poskytuje dobrou kvalitu obrazu (zejména v lepším světle), pracuje rychle, má výborně řešenou konektivitu a kvalitní layout ovládacích prvků. Jedinou slabinou je horší kvalita snímků při vyšších nastaveních ISO, kde mírně zaostává za konkurenčním modelem Panasonic ZS50. Stejný model má také další výhodu oproti DSC-HX90V – podporuje formát Raw. Pokud mu ale dovedete tyto slabiny odpustit, pak lze recenzovaný model vřele doporučit.

Sony Cyber-shot DSC-HX90V

Základní údaje:

Typ: Kompaktní ultrazoom

Velikost: 102 x 58 x 36 milimetrů

Hmotnost: 245 gramů

Typ snímače: BSI-CMOS

Rozlišení snímače: 18,2 megapixelu

Velikost snímače: 1/2,3"

Rozměr LCD displeje: 3 palce (7,6 cm)

Rozlišení LCD displeje: 921 000 bodů

Rozsah ISO: 80 – 12 800

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 1

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Sony Cyber-shot DSC-HX90V


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.