Přeposlat Nikon Coolpix P900

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Nikon Coolpix P900

28.07.2015 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

P900 je velký ultrazoom s ambiciózním 83x zoomem, nabízející možnost pořizovat široké snímky panoramat a zaostřovat na velmi vzdálené objekty. Výborný je také systém stabilizace obrazu, nechybí nabídka plně manuálního ovládání, elektronický hledáček v úrovni oka, polohovatelný LCD displej, rychlý autofokus, vestavěná Wi-Fi i GPS a v neposlední řadě také podpora videa v kvalitě 1080p60. Jsou zde ale také nedostatky, jako je absence patice hot shoe a podpory formátu Raw, slabší detaily i při nižších nastaveních ISO nebo celkově velké rozměry a hmotnost přístroje. Převažují nicméně klady a P900 je nepochybně jedním z nejzajímavějších ultrazoomů poslední doby. Představme si jej tedy blíže.

Nikon Coolpix P900

Většina ultrazoomů je charakteristická svými výraznými rozměry, P900 je ale skutečně velký fotoaparát. Měří zhruba 140 x 103 x 137 mm a jeho hmotnost dosahuje přibližně 900 gramů. Tím pádem je větší a těžší než mnohé SLR modely. Konkurenční Canon SX60 HS s 65x zoomem je také mírně menší a podstatně lehčí. Objektiv pokrývá rozpětí 24 – 2000 mm, což je v současnosti pomyslný rekord mezi běžně nabízenými ultrazoomy. Rozpětí apertury činí f/2.8 až f/6.5, což jsou poměrně očekávatelné hodnoty. O kvalitu snímků i při nejvyšším přiblížení se postará asistent framingu a optická redukce vibrací s dvojí detekcí. Nechybí také funkce zkráceného zpoždění závěrky a velmi rychlý AF systém. Výsledkem jsou skutečně velmi pěkné snímky prakticky za jakýchkoliv podmínek. Velmi dobře řešené jsou fyzické ovládací prvky, kterých je dostatek a jsou vhodně rozmístěny po těle fotoaparátu. Nechybí zde rychlý přístup k natáčení videozáznamu, přepínač mezi LCD a EVF a mnoho dalších.

Nikon Coolpix P900

Displej má délku úhlopříčky 3 palce (7,6 cm) a solidní rozlišení 921 000 bodů. Navíc je možné jej polohovat prakticky do všech směrů a pořizovat tak snímky ze všech představitelných úhlů. LCD u P900 je tak nepochybně krokem vpřed oproti modelu Panasonic FZ70, který sice disponuje podporou formátu Raw, jeho celková konstrukční kvalita ale byla vzhledem k potřebě udržet nízkou cenu mírně slabší. Vestavěný EVF je pro tuto kategorii standardní, diagonálně měří 0,2 palce (asi 0,5 cm) a je plně adekvátní. Pokud byste chtěli o poznání lepší hledáček, musíte již sáhnout po vyšších modelech, jako jsou Panasonic FZ1000 nebo Sony RX10. K dispozici jsou jak vestavěná Wi-Fi, tak i GPS. Není tedy žádný problém přiřazovat snímkům zeměpisné souřadnice a snadno sdílet pořízený obsah s chytrými zařízeními na operačním systému Android nebo iOS. Umožněno je i dálkové ovládání fotoaparátu, to ale nabízí skutečně jen základní funkce.

Nikon Coolpix P900

P900 odstranil některé výkonnostní nedostatky, typické pro jeho příbuzného P600, bohužel ale ne všechny. Jeho startovací reakce je nicméně rychlá (první snímek po zapnutí pořídí asi za 1,6 sekundy). Rychlý je také autofokus, který umožní pořídit snímek v nejširším úhlu za 0,1 sekundy a při největším přiblížení za 0,4 sekundy. Prodleva se sice může vlivem okolností protáhnout až na 1,3 sekundy, to se ale v testech nestává příliš často. Po pořízení sedmi rychlých snímků za zhruba rovnou sekundu následuje prodleva v trvání 5,3 sekundy, což není špatné – u P600 trvala stejná prodleva pro zapsání snímků do paměti dokonce 30 sekund. Pokud se spokojíte s pomalejší frekvencí 2,3 fps, pak máte k dispozici 59 následných snímků před zpomalením fotoaparátu – prodleva pak činí 14,5 sekundy před možností pořídit další snímek. Jemnost snímků je velmi vysoká a detaily jsou dobré. Je jen škoda, že se místy vyskytuje v nadměrné míře digitální šum.

Nikon Coolpix P900

Videozáznam je možné natáčet v rozlišení až 1080p60 a je velmi pohledný a plynulý. Díky výkonné stabilizaci obrazu je videozáznam u P900 svojí obrazovou kvalitou mezi nejlepšími u kompaktních fotoaparátů. Chybí sice vstup pro externí mikrofon, to ale není velký nedostatek. K dispozici je naopak HDMI port, který umožňuje snadno přehrávat videa na televizní obrazovce. Nechybí také standardní port micro USB, který slouží zároveň i pro dobíjení. Podporovány jsou standardně paměťové karty typu SD, SDHC a SDXC. Jak tedy zhodnotit ultrazoom Nikon Coolpix P900? Převažuje rozhodně kladný postoj – tento výkonný kompakt s ohromným rozpětím zoomu nabízí vysokou kvalitu snímků i videa, vestavěnou Wi-Fi i GPS, rychlost a spolehlivost, dobrou konstrukční kvalitu a mnoho dalšího. Je také zatížen několika nedostatky, jejichž závažnost je ale věcí osobních preferencí každého uživatele. Pokud se přenesete přes absenci patice hot shoe a podpory formátu Raw, pak už lze modelu P900 vytknout jen máloco.

Nikon Coolpix P900

------

------

Základní údaje:

Typ: Kompaktní ultrazoom

Velikost: 139,5 x 103,2 x 137,4 milimetrů

Hmotnost: 899 gramů

Typ snímače: CMOS

Rozlišení snímače: 16 megapixelů

Velikost snímače: 1/2,3"

Rozměr LCD displeje: 3 palce (7,6 cm)

Rozlišení LCD displeje: 921 000 bodů

Rozsah ISO: 100 – 12 800

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 1

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Nikon Coolpix P900


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.