Přeposlat Canon EOS 5DS R

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Canon EOS 5DS R

04.08.2015 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Canon dlouho zaostával za Nikonem ve snaze uvést na trh SLR s co možná nejvyšším rozlišením; Nikon držel nepsané prvenství od roku 2012, kdy byl uveden model D800 s 36 megapixely. Canon nyní přebírá štafetu s uvedením modelu 5DS R a 5DS. Oba fotoaparáty disponují full-frame obrazovým snímačem s rozlišením 50,6 megapixelu. Fotografové, kteří používají SLR od Canonu dlouhodobě, se s ním rychle sehrají – ergonomie těla i ovládací prvky jsou u něj totiž v podstatě totožné s rozhraním modelu EOS 5D Mark III. 5DS R nabízí rychlé sekvenční snímkování, 61-bodový AF systém, ostrý zadní displej, duální slot pro paměťovou kartu a natáčení Full HD videa. Nedostatky lze spatřovat například v absenci vestavěného blesku, Wi-Fi a GPS. Představme si tento fotoaparát blíže.

Canon EOS 5DS R

Stejně jako zmíněný Canon 5D Mark III, je i 5DS R velkým a těžkým přístrojem. Celkové rozměry činí 152 x 116 x 76 mm a hmotnost dosahuje 930 gramů. V rukách působí fotoaparát hmotnějším dojmem, a to zejména kvůli kvalitní konstrukci z hořčíkové slitiny a prvkům odolnosti vůči vodě a prachu. Na druhou stranu však máte jistotu, že tento fotoaparát přece jen něco vydrží. Podobnou konstrukci a rozměry má ostatně i konkurenční Nikon D810, takže nejde v této kategorii o nic neobvyklého. Fyzické ovládací prvky odpovídají do značné míry modelu 5D Mark III, nechybí také monochromatický informační displej na pravé straně horního plátu. Zadní LCD displej má délku úhlopříčky 3,2 palce (8,1 cm) a je fixovaný. To nelze považovat za nedostatek, ostatně dosud jen Sony Alpha 99 a Nikon D750 představují full frame zrcadlovky s polohovatelnými displeji. Rozlišení 1,04 milionu bodů je solidní a poměr stran 3 : 2 odpovídá obrazovému snímači. Bohužel se nesetkáme s vestavěnou Wi-Fi nebo GPS; jediným takto vybaveným full-frame fotoaparátem od Canonu je vstupní model 6D.

Canon EOS 5DS R

První dobře zaostřený snímek pořídí 5DS R za 0,7 sekundy po zapnutí, což je plně srovnatelné s konkurentem D810 (0,6 sekundy). Podobně si oba fotoaparáty vedou také v sekvenčním snímkování, kdy dosahují frekvence kolem 5 snímků za sekundu. 5DS R zvládá i při velkém množství pixelů udržet tuto frekvenci pro 14 snímků Raw+JPG, 15 Raw nebo „nekonečně mnoho“ pro JPG (v kombinaci s kartou SanDisk 160 MBps CF). Autofokus pracuje velmi rychle a spolehlivě, což přispívá k dobré obrazové kvalitě pořízených snímků. Jemnost snímků je dle očekávání vysoká, hodnoty překračují až 3600 řádků na výšku. Fotoaparát si velmi dobře poradí také i s digitálním šumem, který efektivně a bez ztráty detailů potlačuje do hodnoty ISO 1600. Dokonce i při ISO 6400 jsou ale snímky stále dobře použitelné. Kritická hranice 1,5 % je překročena až při ISO 12 800 (2,1 %), kdy je ztráta detailů již patrná, nejde ale o nijak zásadní problém.

Canon EOS 5DS R

5DS R natáčí videozáznam až ve kvalitě 1080p30 s kompresí AII-I nebo IPB. Fotoaparát také můžete nastavit na frekvenci 24 fps pro rozlišení 1080p nebo 60 fps pro rozlišení 720p. Výrobce si nepochybně musel pohrát také s technologií převodu 50 MP snímače na rozlišení videa 1080p (2 MP), přesto jsou detaily velmi dobré. Celkově je záznam plynulý, detailní a obrazově vysoce kvalitní. K dispozici je také intervalový časovač a možnost sestavovat video z většího množství (až 3600) snímků, pořízených v intervalu od 1 sekundy do 100 hodin; pro tento účel je samozřejmě nezbytný externí zdroj energie. 5DS R disponuje integrovaným mikrofonem, pro více profesionální práci je zde ale možnost připojit externí mikrofon. Nechybí také konektor pro externí dálkové ovládání, PC Sync pro práci ve studiu a konečně i port USB 3.0. Pozitivem je přítomnost duálního slotu pro paměťové karty – jedné pro CompactFlash a druhé pro standardní karty SD/SDHC/SDXC.

Canon EOS 5DS R

Canon EOS 5DS R je spolu se svým dvojčetem 5DS jakousi pomyslnou odpovědí na dlouhé čekání – Canon jeho prostřednictvím poprvé uvádí na trh full-frame SLR model s extrémně vysokým rozlišením. Pro některé objektivy může být jeho 50 MP příliš mnoho, jisté ale je, že vám poskytne maximální možný prostor pro velké snímky s možností dalšího ořezu. Navíc dokáže navzdory vytváření skutečně velkých souborů poskytnout rychlou frekvenci 5 fps a přinejmenším v případě JPG snímků ji také velmi dlouho udrží. Chcete-li tedy zůstat věrni Canonu a 20 MP tělo vás již neuspokojí, pak jsou oba tyto fotoaparáty (jejichž cena se pohybuje kolem 100 000 Kč) vcelku solidní volbou. Existují samozřejmě i jiné dobré možnosti, zejména pokud zvážíme poměr ceny a kvality. Obejdete-li se bez extrémně vysokého rozlišení a nemusíte přitom zůstat věrni značce Canon, pak se nabízí jako velmi dobrá možnost Nikon D810, nabízející příznivou cenu a dobré vyvážení kvality a rozlišení v celé šíři hodnot citlivosti ISO.

Canon EOS 5DS R

---------

---------

Základní údaje:

Typ: DSLR

Velikost: 152,0 x 116,4 x 76,4 milimetru

Hmotnost: 930 gramů

Typ snímače: CMOS

Rozlišení snímače: 50,6 megapixelu

Obrazový procesor: Dual Digic 6

Rozměr LCD displeje: 3,2 palce (8,1 cm)

Rozlišení LCD displeje: 1 040 000 bodů

Rozsah ISO: 100 – 12 800

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 2

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Canon EOS 5DS R


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.