Přeposlat Canon PowerShot G3 X

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Canon PowerShot G3 X

08.10.2015 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Tento fotoaparát je velmi výkonný kompaktní model, který nabízí velké rozpětí zoomu, jednopalcový snímač, výklopný dotykový displej, podporu hot-shoe a přídavného EVF i Wi-Fi a odolnou konstrukci proti vodě a prachu. Mezi negativa lze počítat zejména absenci vestavěného elektronického hledáčku a zejména pak pomalejší reakce, které jinak skvělý dojem z tohoto kvalitního fotoaparátu mírně kazí. Přesto si své oddané příznivce nepochybně najde, a to zejména u těch uživatelů, kteří nepotřebují možnost zachytit i nenadálou, rychlou akci. Podívejme se na tento zajímavý model z dílny Canonu blíže.

Canon PowerShot G3 X

G3 X je nepochybně nejmenší fotoaparát s dlouhým objektivem, který zároveň nabízí velký jednopalcový snímač (úhlopříčka 2,5 cm). Rozhodně se ale nevejde snadno do menší kapsy. Jeho celkové rozměry činí 123 x 76 x 105 mm a hmotnost dosahuje 733 gramů. Je tedy srovnatelný například s konkurenčním modelem Panasonic FZ1000, který je větší a nemá tak velké rozpětí zoomu, zato ale nabízí vestavěný elektronický hledáček. G3 X má velmi solidní konstrukční stavbu, jeho tělo tvoří z velké části kvalitní kov a je odolný proti padající vodě i nadměrnému prachu. Nevykazuje sice stejnou technologickou dokonalost jako konkurenční RX10, určitě ale překonává ve většině ohledů zmíněný FZ1000. Jedinou výjimkou je čočka objektivu, která se u vypnutého fotoaparátu mírně pohybuje a ačkoliv jde o nutné technologické řešení (v rámci efektivní optické stabilizace nemůže být zcela fixována), nepůsobí to zrovna příjemně. Důvodem pro koupi tohoto fotoaparátu je ale právě objektiv, který nabízí rozpětí 8,8 – 200 mm f/2,8-5,6 a pokrývá skutečně velmi široké pole.

Canon PowerShot G3 X

Je škoda, že se výrobce Canon rozhodl nevybavit G3 X vestavěným elektronickým hledáčkem. EVF je sice k dispozici jako přídatné, ale při ceně kolem 300 amerických dolarů (přes 6000 Kč) je velmi drahým doplňkem, který již tento jinak cenově dostupný model staví vedle nejdražších konkurentů dané kategorie typu Sony RX10 II. Nechybí nicméně výskočný blesk ani patice hot-shoe. Zadní LCD displej je rozhodně velkou předností G3 X. Je velký, neboť má úhlopříčku o délce 3,2 palce (8,1 cm) a lze jej polohovat téměř do libovolného úhlu. Není tedy problém pořizovat s ním snímky z nezvyklých pozic nebo třeba vytvářet vysoce kvalitní „selfíčka“. Navíc je extrémně ostrý, jeho jemnost totiž dosahuje 1,62 milionu bodů. V tomto parametru se dokonce řadí k nejlepším mezi všemi dostupnými fotoaparáty na trhu. Displej je také dostatečně jasný, aby na něho bylo dobře vidět i za slunečného dne. Wi-Fi je plně aktivní a umožňuje snadné sdílení obsahu s chytrými zařízeními typu tabletu nebo smartphonu s operačním systémem Android nebo iOS. Problémem není ani dálkové ovládání fotoaparátu.

Canon PowerShot G3 X

Z hlediska rychlosti si G3 X vede poněkud hůře. První plně zaostřený snímek po zapnutí pořídí až za 2,4 sekundy, což je slabší výsledek. Závěrková prodleva činí 0,15 až 0,4 sekundy, čímž rovněž mírně zaostává za konkurenty typu Panasonic FZ1000. Rychlost sekvenčního snímkování je velmi různorodá, a to zejména podle daných nastavení. Může dosahovat frekvence až 6,4 fps, v nastavení nejvyšší kvality ale také jen 0,8 fps. Snímky jsou každopádně vysoce kvalitní, nejvyšší jemnost se pohybuje kolem hodnoty 2250 řádků na výšku snímku. Poměrně dobře si poradí i s nadměrným digitálním šumem, který udrží v mezích kritické hodnoty 1,5 % až do ISO 3200. Videozáznam je natáčen ve kvalitě až 1080p60 do formátu MP4. Obrazová kvalita je velmi vysoká, detaily dobré a pohyb plynulý. Systém optické stabilizace si výborně poradí i s rychlejšími pohyby s fotoaparátem v průběhu natáčení, takže kvalita je za všech okolností skutečně velmi vysoká. Nechybí také vstup pro externí mikrofon a port pro sluchátka.

Canon PowerShot G3 X

Z dalších prvků konektivity nalezneme také mini USB port, mini HDMI port a slot pro paměťové karty SD, SDHC nebo SDXC. Co tedy dodat závěrem o tomto zajímavém kompaktním fotoaparátu? Canon PowerShot G3 X je nepochybně velmi ambiciózní model, nabízející velké rozpětí zoomu a velký jednopalcový snímač. To z něj činí skutečně ideální „cestovní“ fotoaparát, který vám umožní pořizovat snímky panoramat i momentky z ulice a pokaždé dodá výbornou obrazovou kvalitu. Nabízí také skvělý displej a celkově je mnohem lepším modelem než jeho starší příbuzný G1 X. Je tedy jen škoda, že tento fotoaparát nedisponuje vestavěným EVF, a že je poněkud pomalejší. Rozhodně nepočítejte s tím, že byste jej mohli využít pro dokumentaci rychlejších akcí v přírodě (například letící ptáci) nebo sportovních akcí. Zůstává tedy otázkou, zda nedat přednost levnějšímu modelu Panasonic FZ1000, který sice nedosahuje kvality G3 X v některých ohledech, zato ale disponuje vestavěným EVF a schopností natáčet videozáznam ve kvalitě 4K.

Canon PowerShot G3 X

---------

---------

Základní údaje:

Rozměry: 123,3 x 76,5 x 105,3 mm

Hmotnost: 733 gramů (vč. baterie a karty)

Typ snímače: CMOS

Velikost snímače: 1ʺ

Rozlišení snímače: 20,2 Mpix (efektivní)

Velikost displeje: 3,2 palce (8,1 cm)

Rozlišení displeje: 1 620 000 bodů

Citlivost ISO: 125 – 12 800

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 2

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Canon PowerShot G3 X


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.