Přeposlat Historie Fujinonu

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Historie Fujinonu

19.10.2015 | Tisková zpráva | Zajímavosti | Komentářů: 0 |

Zde je náhled jdoucí do hloubky prvních dnů společnosti.

Historie Fujinonu

Společnost FUJIFILM byla založena v roce 1934 a jejím prvním směrem byla výroba fotosenzitivních materiálů (papíru, filmu a chemických látek). V roce 1938 se společnost rozhodla soustředit na výrobu optického skla, objektivů a kamer, a tak započala vývoj v této oblasti. O dva roky později společnost při rozpouštění 12 optických skleněných materiálů zabodovala. Tento úspěch znamenal začátek FUJINONu, značky, která vytvořila legendární řadu skel. 

Vraťme se do toho času. V té době existovalo několik firem, které vyráběly fotocitlivé materiály, přesto mezi nimi nebyly žádné, které by stejně jako Fujifilm vyráběly objektivy a kamery. Jedinou výjimkou byl Kodak. 

Chemie, která opanovala fotocitlivé materiály.

Optika a inženýrství, které opanovaly objektivy a fotoaparáty. 

Je těžké ovládnout byť jen jednu kategorii. Takže si dovedete představit, jak náročná byla cesta k ovládnutí umění obojího. FUJIFILM ale pochopil, že je nutné získat náskok a že bude cesta k obojímu nejlepší cestou k oboru fotografie jako takové. Dostat se do obou oblastí - citlivých materiálů a optiky znamenalo diverzifikaci obchodních oblastí. Společnost mohla nyní řídit kontrolu jakosti všech procesů podílejících se na vzniku fotografie; světla transformujícího se do fotografie, objektivů fotoaparátů zachycujících světlo a filmů. Neomezené množství informací zaznamenaných na filmu je spojeno s papírem a chemikáliemi. Výsledkem byla hotová "fotografie". 

V roce 1938, se zahájením činnosti FUJINONu, FUJIFILM transformoval na tvůrce "fotografie".

2) 1951 Velký formát jako důkaz inteligence

Historie Fujinonu

V roce 1951 přidal FUJINON do svého lineupu i velký formát.

Znamenalo to začátek jejich cesty ke kvalitě obrazu.

Výkon halogenido-stříbrných filmů byl stále ještě ve vývoji a rozhodně jí nešlo srovnávat s technologiemi současné doby, kdy je tato technologie podstatně vyspělejší. V tehdejší době existovala jediná možnost vedoucí k dosažení vysoké obrazové kvality komerčních fotografií, skupinových fotografií a velikých fotografií. Vše bylo závislé na užití filmů větších velikostí.

Společnost se zavázala vyrobit objektivy pro veliký formát s odpovídajícím optickým výkonem. Tento závazek byl učiněn směrem k profesionálům, kteří chtěli fotografie té nejvyšší obrazové kvality.

Nyní je běžné produkovat komerční fotografie v digitální podobě. Ale když se podíváte dovnitř užívaných objektivů, zjistíte, že v nich často najdete logo "Fujinonu".

FUJINON je hrdý na to, že může podporovat profesionály, kteří touží po té nejlepší obrazové kvalitě.

3) 1956 Projektování objektivů  

Historie Fujinonu

Projektování objektivů je vyvrcholením numerických výpočtů. To je nepopiratelný fakt.  Vypočítávají  se pohyby každého světelného paprsku, který prochází každou vrstvou objektivu. Vyšší přesnost výsledků výpočtu znamenají přesnější design čoček. Základní myšlenkou je, že je čočka objektivu lepší s větší přesností výpočtu.

Proto vidíme veliký význam ve výpočetní technice. Pokrok v této oblasti povýšil design objektivů. I proto společnost FUJIFILM vyvinula v Japonsku v roce 1956 FUJIC, první počítač, který zpracovával masové množství výpočtů, které bylo potřebné pro navrhování objektivů.

Ve skutečnosti měl FUJIC1000krát větší výpočetní výkon než byl výpočetní výkon skupiny lidí, kteří dělali výpočet manuálně.  V porovnání s dneškem a rozdílem 60 let by to dnes nebylo nic závratného, ale pro tehdejší dobu to byl průlom. FUJIFILM vyvinul vlastní software, který umí počítat nejen lehký pohyb, ale zároveň zvládnout různé simulace, a to ve vysoké rychlosti. Nyní můžeme předpovídat věci, aniž bychom museli fyzicky vytvořit objektiv a testovat ho v terénu. 

Mělo to zjednodušit práci designerům?

Otázku jsme chtěli nechat minulosti, ale odpovědí bylo NE.

Jak se počítač stával silnějším, výpočty byly přesnější. Můžeme se na simulace podívat nyní, když to nebylo možné v minulosti. Poptávka po kvalitnějších objektivech byla stále vyšší.  "Práce se nestane jednodušší", to bylo první, co řekl návrhář. "Všechno je to o představivosti a čtení mezi řádky, takže se úroveň obtížnosti práce nemění." 

Designer musí přemýšlet o tom, aby objektiv splňoval numerické parametry, které vypočítal software, musí přemýšlet o tom, jak docílit hloubky obrazu, aby nebyl plochý. Přemýšlí o tom, zda obraz, který objektiv vyprodukuje je přesně takový, jaký jej uživatelé chtějí. Hledají vše, co je třeba vylepšit a při designování nového objektivu se musí rychle rozhodovat.

Existují vysoké školy, na kterých se učí optika, ale nejsou žádné vysoké školy, na kterých by se učilo inženýrství v oblasti vývoje objektivů. Konstruktéři se musí naučit know-how, když začínají svou kariéru u výrobce objektivů. Říká se, že trvá dlouhou dobu, než se člověk stává plně profesionálním designérem objektivů ve společnosti FUJIFILM.  Představivost, správný úsudek a výpočetní technika, to jsou tři prvky vedoucí k vytvoření objektivu.

4. 1970 Hledáček

Historie Fujinonu

FUJINON je značka objektivů, které navrhuje, vyvíjí a vyrábí společnost Fujifilm. Je to také název společnosti, která vyrábí objektivy a kamery. 

Dnes bychom chtěli mluvit o zrcadlovce, kterou FUJINON vyvinul a vyrobil již dříve. Ano, říkáme "dříve", ale technologie a filosofie, se kterou se dříve pracovalo nebyla nikdy zapomenuta. Je s nimi pracováno při vývoji dnešní X série. 

V roce 1970, FUJIFILM vyvinul ST701, který byl jejich první SLR. Mezi hlavní požadavky v oblasti vývoje fotoaparátů se řadila lehkost a kompaktnost a informace obsažené v hledáčku. Právě ona lehkost a kompaktnost jsou tím, co X řadu proslavilo.

Pro mnohé může být překvapením i to, že Fujifilm představil některé z vůbec prvních technologií hledáčků na světě.  ST701 přišel jako první na světě s TTL měřicím systémem, který používá dvě křemíkové fotodiody. Indikátorem byla jehla v hledáčku, která se pohybovala rychle, a to dokonce i ve tmě, takže byla správná expozice stanovena včas. 

V roce 1972 oznámil FUJIFILM ST801. U tohoto fotoaparátu byla jehla v hledáčku poprvé na světě nahrazena červeným LED prvkem. 

V roce 1974 byl představen model ST901, který znamenal pokrok v červeném LED displeji. Fotoaparát byl prvním, který v hledáčku v režimu expozice AE digitálně zobrazoval rychlost závěrky.  Tato technologie znamenala zvyšující se viditelnost a přesnost, což vedlo k pokračování vývoje v oblasti zobrazování expozice.

Od té doby uplynulo 40 let. Doba se změnila a technologie pokročila. OVF je nyní transformován do HVF nebo EVF. Ale filozofie "pořízení fotografie v hledáčku" zůstává stejná.  "Poměr zvětšení v hledáčku 0.77x", "duální režim", nebo "automatická vertikální orientace" jsou technologie dneška a FUJIFILM stále pokračuje v jejich vylepšování.

5. 1972 Vrstvení

Historie Fujinonu

Existují FUJIFILM objektivy, které nesou označení "EBC". Je to zkratka pro "vrstvu elektronového paprsku", což znamená, že byl objektiv vyroben vícenásobným vrstvením antireflexních vrstev. Jedná se o technologii zvyšující výkon objektivu tím, že odstraní odraz světla generovaného rozdílem v indexu lomu mezi čočkou a vzduchem. 

Historie objektivů EBC sahá až do roku 1972.

FUJINON F3.5/55mm makro byl prvním objektivem, který měl povlak. V té době byly však velmi omezeny dodávky surovin pro povlaky. Dobový záznam ukazuje, že bylo k dosažení zamýšleného výkonu objektivu  užito 14 vrstev.  V té době to znamenalo technologický průlom, který vedl až k získání 25. místa v soutěži Motion Picture a TV Engineering Award v Japonsku. 

Výzkum a vývoj technologie vrstvení od té doby neustal. Z "EBC" se stala "Super EBC", ze které se nyní stalo "HT-EBC", zajišťující 99,8% optické propustnosti včetně "Nano GI Coating" - nové technologie způsobu vrstvení. 

Pokrok v technologii vrstvení vede k větší svobodě v optické konstrukci. Například vyšší optická propustnost nebo větší snížení odrazu umožňuje designovat objektivy s větším počtem optických prvků. Technologie několikanásobného vrstvení byla původně vyvinuta pro zvýšení výkonu vysílání televizních a kinematografických objektivů, které mají často i více než 30 prvků.  Vrstvení je účinné i při konstrukci širokoúhlých objektivů. Odraz bude o něco větší, protože se zakřivení prvků objektivů stává větším. Ale s lepším vrstvením lze tento problém překonat.  Pokrok v technologii vývoje objektivů je úměrný vývoji technice vrstvení.

Fujifilm se bude snažit být jeden nebo dva kroky napřed, aby dosáhl splnění svých snů - vytvoření objektivů s těmi nejlepšími vrstvami.

6. 1986 GX680 

Historie Fujinonu

Pojďme se znovu bavit o fotoaparátech.

V roce 1986 uvedl FUJIFILM fotoaparát GX680 Professional.  Slovo "profesionální" napovídá tomu, že se jedná o střední formát, který byl vyvinut pro profesionály specializující se na vytváření svých děl v ateliéru. 

Hlavními charakteristikami GX680 jsou:

1. Revolvingový mechanismus, který lze posunout doprava, doleva, nahoru a dolů.

2. Jednalo se o první fotoaparát středního formátu s mechanismem Tilt/Shift. 

Oba tyto mechanismy jsou profesionálními mechanismy, které byly v té době vyžadovány, ale které byly zároveň zátěží pro konstrukci objektivu.  GX680 využívá 6x8cm filmu, ale kvůli revolvingovému mechanismu musel obraz pokrýt 8x8cm, což znamenalo, že musela objektiv pokrýt 8x větší oblast 135mm formátu. 

Vrcholem tohoto fotoaparátu byl mechanismus TILT/Shift. 8x8cm muselo být zachováno, i když objektiv tilt/shiftoval. 

Pouze speciální druh objektivu mohl dokončit tento systém. 

Když výrobce fotoaparátu přišel s takovýmto systémem, většina výrobců objektivů nepřišla s žádnou podporu pro tento druh fotoaparátu, a tak nebyl tento systém nikdy k dispozici pro širokou veřejnost.

Ale FUJIFILM byl výrobcem fotografie. Ve Fujifilmu si byli dobře vědomi potenciálu, který měl střední formát. V téže době, měli také zdroj pro vytváření fotoaparátů i objektivů.  V důsledku toho vyvinuli 13 GX bajonet, který získal obrovské uplatnění ve fotoateliéru.

Jaké jsou základní esence potřebné pro fotografii?

Fujifilm hledá odpovědi a buduje optimální a nejlepší systém od nuly. Fujifilm není závislý na žádném existujícím sytému ani konceptu. A to je přesně to, co dopomohlo v roce 2010 ke zrodu objektivů pro řadu X.

7.1994 Znovuzrození velkoformátu

Historie Fujinonu

V roce 1994 dokončil FUJINON řadu 10 objektivů pro Fujinon CM sérii, které byly posledním doplněním pro velký formát.  Velkoformátový objektiv Fujinon měl konečně svou kompletní řadu, která byla zakončením 40 let technologického pokroku.

To též znamenalo dosažení konečného bodu nejvyšší kvality obrazu, kterou profesionálové vždycky hledali. 

Jak jsme se již zmínili. Bylo to 40 let pokroku v oblasti navrhování objektivů, vývoje asférických čoček, ED skel objektivů, nových sklářských surovin a průlom v technologii vrstvení, které zformovaly jejich konečnou podobu.  Poslední velkoformátový objektiv Fujinon byl pojmenován "CM" . Znamenalo to "komerční", neboť byl určeny pro komerční focení a pro profesionální práci.

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Historie Fujinonu


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.