Přeposlat Sony RX1R II – první pohled

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Sony RX1R II – první pohled

29.10.2015 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Na trh přichází nový sourozenec dva roky starých modelů RX1R a RX1, dvou full-frame kompaktů tohoto výrobce. Nový fotoaparát je jasnou odpovědí na nedostatky, které poněkud snižovaly dobrý dojem z předchozích modelů (vylepšený AF systém, implementace moderních doplňků ad.). Bohužel však bude patřit k dražším fotoaparátům, protože jeho cena dosáhne přibližně 3300 amerických dolarů (v přepočtu asi kolem 70 000 Kč). Přesto není nejdražším modelem ve své kategorii a z hlediska vyvážení kvality a ceny si vede velmi dobře. Rozhodně tedy patří k velmi očekávaným modelům letošního podzimu, a to plným právem. Více již prozradí první pohled.

Sony RX1R II – první pohled

Největší zajímavostí u tohoto nadcházejícího modelu je jeho variabilní optický low-pass filtr. Dosud měli zájemci o nový fotoaparát dvě možnosti: buď si zakoupit fotoaparát se snímačem bez OLPF (jako byl předchozí model Sony RX1R nebo třeba konkurenční Leica Q) který řeší problém s moaré efektem, nebo investovat do modelu s OLPF a smířit se s jistou ztrátou ostrosti snímků. Variabilní OLPF od Sony však nabízí třetí možnost – využívá totiž technologie změn v napětí k určení difúzní síly filtru, což dává prostor k možnosti vybalancování efektu. Předběžné testy ukázaly, že tato technologie je velmi spolehlivá a účinná. A to není vše, Sony RX1R II disponuje stejným snímačem s vysokým rozlišením 42,4 MP, jako například příbuzný model Sony A7 RII. Snímač typu Exmor R CMOS má přitom stejný rozměr, jako měl jeho předchůdce, totiž 35,9 x 23,9 mm. Při celkových rozměrech 113 x 65 x 72 mm dosahuje tento fotoaparát hmotnosti kolem 507 gramů.

Sony RX1R II – první pohled

Další z nedostatků RX1R, který jeho nástupce v míře vrchovaté odstraňuje, je také výkonnost a přesnost AF systému. Zatímco starší model měl k dispozici jen slabší 25-ti bodový ostřící systém, RX1R II disponuje kromě něj ještě nesrovnatelně kvalitnějším 399-bodovým systémem s fázovou detekcí. Opět je tedy v tomto ohledu vybaven stejně jako jeho příbuzný Sony A7 RII. A co se týká displeje a hledáčku – ačkoliv hledáček (typ FDA-EVM1K) u starších modelů je pohledný a lze jej natáčet až o 90 stupňů, kompromis v podobě menšího pop-up elektronického hledáčku a výklopného LCD displeje (jako například u Sony RX100 IV) je nejspíš lepší variantou. Výrobce Sony díky tomu navíc nemusel citelně zvětšit rozměry fotoaparátu. Hledáček vychází z designu svých obdob u řady RX100 a poté, co jej aktivujete, je třeba jej ještě manuálně natočit do horizontální polohy. Sony dodává v balení také velká odnímatelná očnice, který by měl fotografování s relativně malým hledáčkem učinit mnohem pohodlnějším.

Sony RX1R II – první pohled

Je zřejmé, že výrobce Sony se také chopil příležitosti učinit nový model co nejmodernější a technologicky plně aktuální. Setkáme se tak například s implementací Wi-Fi/NFC pro přenos dat a jejich sdílení i dálkové ovládání fotoaparátu, aktuálním firmwarem například s podporou 14bitového formátu Raw nebo s nejnovějším kodekem od Sony (XAVC S) pro videozáznam s vysokou přenosovou rychlostí (ačkoliv maximální kvalita videa je zde stále limitována na 1080/60p). Nové prvky a doplňky jsou bohužel také velkou zátěží pro baterii, která má ještě o poznání slabší výdrž, než její předchůdkyně u RX1R. Při práci s LCD tak na jedno dobytí zvládne přibližně jen 220 snímků místo 250 a s EVF dokonce jen 200. Ačkoliv je předchozí model již dva roky starý, jeho cena zatím výrazně neklesla. Dá se tedy konstatovat, že i když je například Leica Q velmi dobrým soupeřem, RX1R II představuje se svými technologickými vylepšeními skutečného přeborníka ve své kategorii. Je celkově levnější a až na drobnosti, jako je mírně slabší rozlišení displeje nebo výdrž baterie, představuje tento nový fotoaparát nejspíš jeden z nejlepších modelů na současném trhu. Jeho plná recenze ještě bude následovat.

Sony RX1R II – první pohled

---------

---------

Základní údaje:

Typ: Full-frame kompakt

Rozměry: 113 x 65 x 72 mm

Hmotnost: 507 gramů

Typ snímače: EXMOR R CMOS

Velikost snímače: 1 palec (2,54 cm)

Rozlišení snímače: 42,4 MP

Displej: 3", 921 000 bodů

EVF: 0,39", 2 359 000 bodů

Kvalita videa: 1080/60p

 

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 1

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Sony RX1R II – první pohled


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.