Přeposlat Canon PowerShot G5 X

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Canon PowerShot G5 X

03.11.2015 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Nový kompakt Canon G5 X vypadá téměř přesně jako zmenšená digitální zrcadlovka a pořizuje skutečně nádherné snímky. Mezi jeho velké přednosti patří vestavěný elektronický hledáček, příjemná ergonomie, kvalitní snímač s obrazovým procesorem Digic 6 a ostrý zadní displej s výklopnou funkcí. Jedinou drobnou výtkou by snad mohl být fakt, že jde o mírně robustnější model, než jsou někteří jeho konkurenti. G5 X je nicméně velmi kvalitní a pohledný fotoaparát, který je sice podobný svému příbuznému G7 X, rozhodně ale není identický, a to ani svým rozhraním ovládacích prvků, ani ergonomií úchytu nebo celkovými specifikacemi. Představme si jej nyní blíže.

Canon PowerShot G5 X

G5 X nabídne (stejně jako jeho příbuzný G9 X, představený zároveň s ním) kvalitní snímač typu BSI CMOS s rozlišením 20,2 megapixelu a jednopalcovou úhlopříčkou. Stejný snímač nadchl již u loňského modelu Canon PowerShot G7 X. Stejně jako u modelu z roku 2014 nabídne i nový kompakt procesor Digic 6 a možnost nastavit citlivost na světlo v rozmezí ISO 125 – 12 800. Oba fotoaparáty sdílejí také stejný objektiv, který nese design 4x zoom s ohniskovým rozpětím v ekvivalenci 24 – 100 mm. Maximální rozpětí apertury se pohybuje v hodnotách f/1.8 – 2.8, což zajišťuje dostatečnou kontrolu nad hloubkou pole. Jaký je ale naopak hlavní rozdíl mezi G7 X a G5 X? Velmi podstatný – G5 X disponuje vestavěným elektronickým hledáčkem. Tento EVF představuje typ OLED s rozměrem úhlopříčky 0,39 palce (1 cm) a vysokým rozlišením 2,36 milionu bodů, navíc pokrývá 100% snímané scény. Frekvence obnovy obrazu u něho činí 120 rámečků za sekundu, což by mělo umožnit přesné sledování i rychleji se pohybujících objektů.

Canon PowerShot G5 X

Podle výrobce je tento hledáček velmi podobný, nikoliv ale identický, s přídatným EVF u modelu G3 X. Další pozitivní zprávou je také přítomnost kvalitního LCD displeje, který má při standardní délce úhlopříčky 3 palce (7,6 cm) rozlišení 1,04 milionu bodů a lze jej vyklápět do více směrů. Displej má také dotykovou funkci a umožňuje pořizovat snímky z méně obvyklých úhlů nebo si třeba vyhrát lépe se snímky v panoramatickém režimu. Dobrou zprávou také je, že G5 X stejně jako jeho další příbuzní z řady G nabízí vylepšenou kontrolu expozice s možností priority apertury a závěrky nebo manuálního režimu. Nechybí také množství scénických režimů a automatických nastavení, stejně jako vestavěná stabilizace, která zajistí dobrou ostrost snímků i v horších světelných podmínkách. Mírně retro vzhled fotoaparátu se nemusí zamlouvat všem, ale jeho konstrukční kvalita je na pohled velmi vysoká a vlastně se docela podobá svému konkurentovi Sony A7 RII. Příjemný je také relativně hluboký úchyt, který zajistí dostatečně pevné a jisté držení fotoaparátu.

Canon PowerShot G5 X

Již zmiňovaný elektronický hledáček je dominantním prvkem zadní strany, alespoň pokud odmyslíme displej. Je umístěn uprostřed horního okraje fotoaparátu a způsobuje jeho zajímavý „mini-DSLR“ vzhled. Představuje také velkou výhodu při focení v dobrém světle a testy ukázaly, že je skutečně velmi kvalitní. Jeho využití je pohodlnější, než u konkurentů Sony RX100 III a Sony RX100 IV a navíc je stále k dispozici, zatímco u zmíněných kompaktů je třeba jej nejdříve aktivovat. K dispozici je navíc i užitečný snímač, který po přiblížení hledáčku k oku automaticky vypne displej a aktivuje hledáček. Displej zase rychle a pohotově reaguje na dotyk a poskytuje čistý a jasný obraz. Snadno se s ním pracuje a poslouží k rychlé a intuitivní navigaci skrz menu a nastavení. Kvalita snímků je velmi dobrá a v podstatě odpovídá kvalitě u G7 X. Fotoaparát si vcelku dobře poradí s nadměrným digitálním šumem a až do nejvyššího nastavení citlivosti ISO 12 800 jsou snímky na pohled velmi pěkné, i když u této hodnoty už je lepší udržet je v menší velikosti (zhruba 8 x 10 palců, tedy 20 x 25 cm).

Canon PowerShot G5 X

Jak tedy celkově zhodnotit kompakt Canon PowerShot G5 X? Z recenze již vyplývá, že je možné v převážné míře chválit. Je velmi dobré, že výrobci po čase opět přišli s nápadem vrátit vestavěný elektronický hledáček kompaktním fotoaparátům a G5 X je toho zářným příkladem. Na rozdíl od příbuzného modelu G7 X z loňského roku tak jeho příbuzný přichází s vylepšením, které uživatelům umožní s větší jistotou pořizovat kompozitní snímky nebo sledovat pohybující se objekty. Dále se dá konstatovat, že fotoaparát nabízí velmi kvalitní displej s dotykovou funkcí, který je rychlý v odpovědní reakci a má dobrou vizuální kvalitu. Fotoaparát má také dobrou konstrukční kvalitu a poměrně výrazný úchyt, který usnadní jeho jisté držení a manipulaci s ním. Snad jen profil těla by mohl být trochu štíhlejší, to ale není zásadní problém. G5 X je nově představený model kompaktu s vestavěným EVF, který má nepochybně dobrý potenciál zaujmout a stát se oblíbeným společníkem nejednoho fotografického nadšence. K dostání by měl být během listopadu přibližně za 20 000 Kč s DPH.

Canon PowerShot G5 X

---------

---------

Základní údaje:

Rozměry: 112,4 x 76,4 x 44,2 mm

Hmotnost: 377 gramů (vč. baterie a karty)

Typ snímače: BSI CMOS

Velikost snímače: 1ʺ

Rozlišení snímače: 20,2 Mpix (efektivní)

Velikost displeje: 3 palce (7,6 cm)

Rozlišení displeje: 1 037 000 bodů

Citlivost ISO: 125 – 12 800

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 2

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Canon PowerShot G5 X


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.