Přeposlat Canon PowerShot G9 X

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Canon PowerShot G9 X

05.11.2015 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Menší bratříček nedávno představeného modelu kompaktu G5 X nese jméno G9 X a představuje zajímavou menší variantu s atraktivním designem a velmi kompaktními rozměry. Nechybí opět velký jednopalcový snímač typu BSI CMOS, příjemně skladné rozměry a sofistikovaný systém ovládacích prvků. G9 X je výborným příkladem fotoaparátu, který sebou můžete vzít kamkoliv a přitom dalece překonává možnosti fotoaparátů u drtivé většiny smartphonů. Jedinou slabinou je pouze limitované ohniskové rozpětí a absence elektronického hledáčku (který je tak vítaným prvkem u G5 X). Pokud ale potřebujete velmi výkonný fotoaparát s jednopalcovým snímačem, který se vám snadno vejde do kapsy, pak G9 X představuje jednu z nejlepších možností. Představme si jej blíže.

Canon PowerShot G9 X

Stejně jako jeho příbuzný Canon PowerShot G5 X i jejich loňský předchůdce G7 X disponuje tento kompakt velkým jednopalcovým snímačem s efektivním rozlišením 20,2 megapixelu (absolutní rozlišení činí asi 20,9 MP). Ani v jeho případě nechybí obrazový procesor Digic 6 a výsledné rozpětí citlivosti na světlo v rozmezí ISO 125 a 12 800. Na rozdíl od obou zmíněných příbuzných fotoaparátů nedisponuje G9 X rozpětím zoomu 4,2x, ale pouze 3x, což je samozřejmě mírně slabší specifikace. Objektiv má ohniskové rozpětí 28 – 84 mm (ekv.) a maximální šíři apertury f/2-4,9. To samozřejmě znamená, že G9 X není tak všestranný, jako někteří jeho příbuzní nebo konkurenti, stále je ale dostačující pro zachycení širokoúhlých panoramatických snímků nebo třeba portrétů. Nižší hodnota maximální světelnosti také představuje riziko pomalejší závěrky u snímků pořízených v horším světle, takže je potřeba dávat pozor na rozmazání detailů. Naštěstí v tomto případě výrazně pomáhá stabilizační systém založený na objektivu a výrobcem udávané 3 EV kompenzace.

Canon PowerShot G9 X

Již zmíněným klíčovým rozdílem mezi G5 X a jeho menším příbuzným je fakt, že G9 X není vybaven vestavěným elektronickým hledáčkem. Navíc u něho nenajdeme ani patici hot shoe pro případné přidání externího EVF, takže se musíme smířit s jeho absencí. Nechybí nicméně konektivita Wi-Fi i NFC, takže není žádný problém rychle sdílet obsah fotoaparátu s chytrými zařízeními typu smartphonu nebo tabletu. Příslušná aplikace od Canonu navíc umožní dálkové ovládání, které z vašeho chytrého telefonu doslova učiní externí hledáček a nakonec i ovladač fotoaparátu. Celkovým designem je G9 X velmi podobný loňskému modelu G7 X, výrobce jej ale dokázal zmenšit o celých 25 %, takže je velikostně velmi podobný modelu Canon S120 s podstatně menším snímačem (1/1,7 palce). Zatímco však toto zmenšení přináší negativní dopad na specifikace a kvalitu objektivu, rozhodně nijak neovlivnila konstrukční kvalitu G9 X. Tento fotoaparát se velmi dobře ovládá a krásně se vejde i do běžné kapsy u kalhot nebo malého zavazadla, při rozměrech 98 x 58 x 31 mm dosahuje hmotnosti 209 gramů.

Canon PowerShot G9 X

Fyzické ovládací prvky jsou i vzhledem k malým rozměrům fotoaparátu vcelku méně početné a velmi intuitivní. Například na zadní straně přístroje nalezneme pouze čtyři tlačítka a většinu dalších funkcí lze ovládat pomocí displeje. Ten má standardní délku úhlopříčky 3 palce a rozlišení 1,04 milionu bodů, což je samozřejmě velmi dobrá hodnota. Dotykový displej nabízí vysoce kvalitní obraz s dobrými detaily a jeho odpovědní reakce na dotyk je velmi rychlá a spolehlivá. Vcelku snadno se s ním také naviguje a v menu je orientace je poměrně snadná a bezproblémová. Kroužek okolo objektivu slouží také k ovládání některých nastavení, navíc působí velmi elegantně. Výsledná obrazová kvalita snímků je velmi dobrá, objektiv rychle zaostřuje i v horším osvětlení, expozice je dobrá a barvy věrné. Díky kvalitní optice tak máme k dispozici velmi malý přístroj, který ale dokáže pořizovat vysoce kvalitní snímky. V rámci nejvyšší kategorie ultra-kompaktních modelů je tak G9 X v současnosti jedním z nejlepších a překonává například i starší Canon PowerShot S120 s menším snímačem.

Canon PowerShot G9 X

Není lehké hodnotit tento malý kompaktní fotoaparát, pokud si odmyslíme jeho hlavní devízu. Tou je jednoduše kombinace malého rozměru a vysoké kvality snímků, kterou i díky svému velkému snímači nabízí. Díky tomu představuje G9 X výborný model, který se vám snadno vejde do kapsy a přitom vám poskytne mnohem lepší kvalitu snímků, než kterýkoliv smartphone. Na rozdíl od svého většího příbuzného G5 X nedisponuje elektronickým hledáčkem a jeho ohniskové rozpětí je omezeno na hodnotu trojnásobku, i tak se s ním ale dají pořizovat pěkné snímky v různých kategoriích, od portrétů až po panoramata. Nechybí samozřejmě možnost rychlého sdílení dat a dálkového ovládání fotoaparátu a jeho konstrukční kvalita je vysoká. Záleží tedy na vašem vkusu, zda dáte tomuto malému přeborníkovi šanci. Pokud se obejdete bez EVF a smíříte se s některými omezeními, danými zejména malými rozměry kompaktu, pak s ním velmi pravděpodobně budete spokojeni. Fotoaparát bude k dispozici od listopadu za cenu kolem 13 000 Kč s DPH.

Canon PowerShot G9 X

---------

---------

Základní údaje:

Rozměry: 98,0 x 57,9 x 30,8 mm

Hmotnost: 209 gramů (vč. baterie a karty)

Typ snímače: CMOS BSI

Velikost snímače: 1ʺ

Rozlišení snímače: 20,2 Mpix (efektivní)

Velikost displeje: 3 palce (7,6 cm)

Rozlišení displeje: 1 037 000 bodů

Citlivost ISO: 125 – 12 800

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 2

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Canon PowerShot G9 X


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.