Přeposlat Panasonic Lumix DMC-FZ330

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Panasonic Lumix DMC-FZ330

17.11.2015 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Panasonic FZ330 je více než důstojným nástupcem úspěšného fotoaparátu FZ200, který byl představen v roce 2012. Oproti svému předchůdci nabízí také možnost natáčení videozáznamu ve kvalitě 4K, dále polohovatelný displej s dotykovou funkcí a rychlejší celkovou výkonnost. Navíc je vybaven vysoce kvalitním objektivem Leica s konstantní aperturou f/2,8, dobrým ohniskovým rozpětím, schopností pořizovat snímky ve formátu Raw a v neposlední řadě kvalitním elektronickým hledáčkem. Výsledkem je vysoce kvalitní fotoaparát, který ve své kategorii i přes drobné nedostatky těžko hledá soupeře. Ačkoliv je vybaven menším snímačem o rozměru 1/2,3" a je na poměry kompaktů poměrně velký, lze jej v převážné míře chválit. Představme si tedy tento zajímavý fotoaparát blíže.

Panasonic Lumix DMC-FZ330

Menší formát snímače sice můžeme vnímat jako jistý handicap tohoto fotoaparátu, celkovou výkonností a nabídkou doplňků ale může FZ330 směle konkurovat i některým SLR fotoaparátům. Je konstruován tak, aby vyhovoval začátečníkům i entuziastům, kteří jsou již náročnější. Nabízí vysoce kvalitní snímač MOS s efektivním rozlišením 12,1 MP a objektiv Leica DC Vario-Elmarit s ohniskovým rozpětím 25 – 600 mm (ekv.). Impozantní je také schopnost ostřit od vzdálenosti jediného centimetru v režimu makro a dokonce i při nastavení 600 mm zaostřit na pouhý jeden metr. S digitálním zoomem je možné docílit rozpětí zoomu až 48x. Citlivost na světlo dosahuje rozpětí ISO 100 – 6400, bohužel ale nelze nastavit minimální rychlost závěrky. Jinak lze nicméně vybírat ze všech standardních režimů, nechybí například ani 26 různých kreativních režimů. Stejně jako u předchozího modelu FZ200 můžete i s tímto fotoaparátem pořizovat snímky ve formátu Raw a JPEG, maximální rozlišení činí 4000 x 3000 pixelů.

Panasonic Lumix DMC-FZ330

FZ330 je nicméně podstatně větší než jeho předchůdce, jeho přesné rozměry totiž činí 131,6 x 91,5 x 117,1 mm. Při celkové hmotnosti 690 gramů (s baterií a kartou) je také přibližně o 20 % těžší. Pokud si tedy zakládáte na kompaktnosti a snadném přenášení fotoaparátu, pak budete v jeho rozměrech možná spatřovat menší nedostatek. Větší rozměry jsou ale plně oprávněné, což dokazuje skvělá výkonnost a funkcionalita fotoaparátu. Příjemné také je, že jde o velmi odolný model, který bez problémů ustojí hustý déšť i prašnost. Celkový design FZ330 je velmi pohledný a fotoaparát působí velmi kvalitním dojmem i na povrchu (byť plastovém). Texturovaný pogumovaný pokryv se pohodlně a jistě drží ruce, dobře vytvarovaný je také přední úchyt. Zadní straně dominuje třípalcový dotykový displej s vysokým rozlišením 1,04 milionu bodů. Ten umožňuje téměř plnou polohovatelnost a nabízí velmi detailní, ostrý a věrný pohled na snímanou scénu i pořízený obsah. Panasonic také velmi dobře zvládl implementaci dotykové technologie, takže odpovědní reakce displeje je rychlá a spolehlivá.

Panasonic Lumix DMC-FZ330

Vysoce kvalitní je také elektronický hledáček typu OLED s rozlišením 1,44 milionu optických bodů, který je rovněž výrazným vylepšením oproti FZ200. Ten nabízí zvětšení 0,7x a je vybaven očním senzorem pro automatické přepínání mezi hledáčkem a displejem. Je velmi jasný, ostrý a dobře se uplatní za slunečného počasí. Natáčení videa je u tohoto fotoaparátu dovedeno téměř k dokonalosti. K dispozici je nepřeberné množství různých režimů, které sahají až ke kvalitě 4K nebo HD při 50p. FZ330 je tak skvělým fotoaparátem například i pro dokumentování rychlé sportovní akce nebo třeba přírody. Je jen škoda, že snímač není větší, ačkoliv kvalita snímků je na poměry tohoto formátu velmi vysoká (což lze přičíst jako zásluhu zejména faktu, že jde o vysoce kvalitní snímač od výrobce Leica). Je sice pravdou, že konkurenční fotoaparáty Canon G3 X nebo Sony RX10 II disponují mnohem větším jednopalcovým snímačem, jsou ale také o poznání dražší. V každém ohledu lze konstatovat, že FZ330 je dobrou volbou také z hlediska vyvážení kvality a ceny.

Panasonic Lumix DMC-FZ330

Hodnocení kompaktu Panasonic FZ330 je poměrně snadné. V každém případě jej lze nerozhodnutým zájemcům doporučit, a to zejména z několika důvodů. V podstatě nic důležitého mu nechybí, počínaje vysokou kvalitou snímků i videa, přes velkou nabídku doplňků a nových technologií až po široké možnosti editace a úprav nebo sdílení pořízeného obsahu. Jde také o poměrně levný kompakt, alespoň v porovnání s konkurenty jako je Canon G3 X. Z nedostatků lze zmínit například malý snímač, který je na své možnosti sice velmi zdatný, přece jenom se ale ve všech směrech nevyrovná větším jednopalcovým snímačům některých konkurentů. Mírně slabší je také kvalita snímků při vyšších nastaveních ISO a dále dynamické rozpětí, nejde ale o nic zásadního. FZ330 je každopádně velmi snadno ovladatelný a zábavný fotoaparát, který vám poskytne velmi dobrou kvalitu a poměrně kompaktní rozměry, stejně jako polohovatelný displej, výborný elektronický hledáček a velké rozpětí zoomu. Pokud mu tedy prominete zmíněné drobné nedostatky, může být právě tento fotoaparát pro vás takřka ideálním společníkem.

Panasonic Lumix DMC-FZ330

---------

---------

Základní údaje:

Rozměry: 131,6 x 91,5 x 117,1 mm

Hmotnost: 690 gramů

Velikost snímače: 1/2,3"

Rozlišení snímače: 12,1 MP (efektivní)

Velikost LCD: 3" (7,6 cm)

Rozlišení LCD: 1 037 000 px

Rozlišení EVF: 1 440 000 px

Kvalita videa: 4K

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 2

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Panasonic Lumix DMC-FZ330


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.