Přeposlat Panasonic Lumix DMC-GX8

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Panasonic Lumix DMC-GX8

19.11.2015 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Tento zajímavý fotoaparát nabízí 20 MP snímač, celkově příznivé specifikace, solidní konstrukční kvalitu, polohovatelný dotykový displej, solidní AF systém a velmi přesné vyvážení bílé. Také natáčení videozáznamu ve kvalitě 4K je velmi návodné, snadné a poskytuje skutečně vysokou kvalitu. Konečně i vysoká odolnost fotoaparátu s povrchem z hořčíkové slitiny a skvělý hledáček přidávají na vysoké míře kvality fotoaparátu. Oproti tomu nedostatků u něho mnoho není, patří mezi ně snad jenom menší rozměr snímače (mikro 4/3) a celkově větší rozměry, než s jakými se setkáváme u příbuzného modelu GX7. Každopádně však jde o systémový kompakt, který si rozhodně zaslouží pozornost. Více již prozradí recenze.

Panasonic Lumix DMC-GX8

Vývojová série G od Panasonicu je pro nezasvěceného uživatele poněkud matoucí – máme zde řadu G, GM, GF, GH a GX, přičemž posledně jmenovaná řada představuje poněkud užší fotoaparáty s hranatějšími tvary, než vykazují zástupci řad G a GH podobní spíše SLR modelům. GX je také řada představující o trochu vyspělejší modely, než fotoaparáty s označením GF a GM. Model GX8 je nástupcem populárního modelu GX7, který byl velmi oblíbený u fotografických entuziastů. Přidává kvalitní snímač formátu mikro 4/3 s rozlišením 16 megapixelů a nový obrazový procesor. Mezi jeho velké přednosti patří také elektronický hledáček typu OLED s rozlišením 2,36 milionu optických bodů, který je mnohem větší, než všechny předchozí hledáčky u fotoaparátů se snímači mikro 4/3. Nabízí zvětšení 1,54x, což odpovídá magnifikaci 0,77x u formátu 35 mm (stejně jako u modelu Fujifilm X-T1). Podobně jako u předchozího modelu GX7 můžete otočit EVF nahoru pro snadnější přehled). Nechybí ani oční senzor přepínající z displeje na EVF v případě přiblížení oka.

Panasonic Lumix DMC-GX8

Vylepšením oproti předchozímu modelu GX7 je také navýšení v rozlišení OLED displeje, které dosahuje 1,04 milionu bodů. Displej je tedy detailní, ostrý a navíc i plně polohovatelný, což značně usnadňuje práci s fotoaparátem a umožňuje například pořizovat snímky z méně obvyklých nebo krkolomných úhlů. Jak se dalo očekávat u fotoaparátu od Panasonicu, displej má také dotykovou funkci. Rovněž není překvapením, že GX8 dokáže natáčet videozáznam ve kvalitě 4K (stejně jako Full HD), nechybí také funkcionalita Wi-Fi a NFC (near field communication). Jak již bylo zmíněno, GX8 je poněkud „placatější“ a více hranatý fotoaparát než jeho příbuzní G7 nebo GH4. Na těle fotoaparátu nalezneme vpředu efektivní hluboký úchyt a nechybí také prostor pro pohodlné umístění palce (ovšem spíše využitelný osobami s menšími prsty). Povrch těla vyrobený z vysoce kvalitní hořčíkové slitiny dodává fotoaparátu luxusní vzezření a zároveň i vysokou odolnost proti padající vodě a prašnosti. V každém ohledu tak působí solidněji než jeho předchůdce GX7.

Panasonic Lumix DMC-GX8

Nápadný rozdíl mezi GX8 a jeho předchůdcem je také v podstatně větších rozměrech u novějšího modelu. Příjemné je, že o poznání větší jsou také fyzické ovládací prvky GX8, což by mělo usnadnit jeho ovládání. Větší pružnost v ovládání poskytuje také již zmíněný výklopný a dotykový displej. Celková kvalita pořízených snímků je velmi vysoká, což není nijak výrazným překvapením. Nápadné jsou zejména věrné a krásně syté barvy, stejně jako velmi dobrá expozice. Objevuje se sice částečné přeexponování velmi jasné oblohy, ale jen vzácně. Vzhledem k tomu, že jde o vůbec první fotoaparát se snímačem mikro 4/3 s rozlišením nad 16 megapixelů, bylo otázkou množství detailů a kontrola digitálního šumu – a v obou případech je výsledek velmi pozitivní. Co se týče množství detailů, nezadá si příliš s výkonností výborného konkurenta Sony Alpha A6000 nebo Olympus OM-D E-M5 II, a to už je samozřejmě co říct. Velmi dobře si fotoaparát poradí také s kontrolou nadměrného digitálního šumu, a to až do vyšších hodnot ISO.

Panasonic Lumix DMC-GX8

Závěrečný verdikt vyznívá poměrně jasně ve prospěch GX8, který má mnoho předností a jen velmi málo nedostatků. Nabízí značné množství doplňků, vysokou míru všestrannosti, výborný elektronický hledáček, polohovatelný kvalitní displej s dotykovou funkcí, možnost natáčení videozáznamu ve kvalitě 4K a v neposlední řadě i velmi účinnou obrazovou stabilizaci. Z nedostatků lze pak zmínit zejména větší rozměr fotoaparátu, který velikostně poněkud překonává většinu svých konkurentů. GX8 je podobně jako jeho předchůdce ideálním modelem pro fotografické nadšence a kreativní uživatele, kteří ocení nejen jeho vysokou kvalitu, ale také všestrannou možnost využití a množství užitečného softwaru. Pravdou je, že nepatří mezi nejlevnější modely, ale v jeho případě máte alespoň jistotu, že každá koruna je vynaložena účelně. Pokud přesto nejste výčtem pozitiv GX8 přesvědčeni nebo je pro vás rozměr tohoto fotoaparátu odrazující, pak se nabízí již zmíněný model Sony A6000 nebo Olympus E-M5 II.

Panasonic Lumix DMC-GX8

---------

---------

Základní údaje:

Rozměry: 133,2 x 77,9 x 63,1 mm

Hmotnost: 487 gramů

Velikost snímače: Mikro 4/3

Rozlišení snímače: 20,3 MP

Velikost LCD: 3" (7,6 cm)

Rozlišení LCD: 1 037 000 px

Rozlišení EVF: 2 360 000 px

Kvalita videa: 4K

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 3

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Panasonic Lumix DMC-GX8


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.