Přeposlat Fujifilm FinePix F40fd – momentky vždy a všude

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Fujifilm FinePix F40fd – momentky vždy a všude

30.07.2007 | Radek Roubíček | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

V rodině expozičních automatů se v nedávné době objevil nový přírůstek – digitální kompaktní fotoaparát Fujifilm FinePix F40fd. Ponechává si vysokou úroveň kvality, na kterou si již mnoho uživatelů dřívějších modelů řady „F“ zvyklo.

V rodině expozičních automatů se v nedávné době objevil nový přírůstek – digitální kompaktní fotoaparát Fujifilm FinePix F40fd. Ponechává si vysokou úroveň kvality, na kterou si již mnoho uživatelů dřívějších modelů řady „F“ zvyklo.

Fujifilm FinePix F40fd – momentky vždy a všude

Základními stavebními kameny Fujifilm FinePix F40fd jsou 1/1,6“ Super CCD HR čip s efektivním rozlišením 8,3 Mpx a objektiv Fujinon s 3× optickým zoome, s ohniskovou vzdáleností f = 36 -108 mm (35mm ekvivalent) a se světelností F2,8 – 5,1. V běžném režimu zostříte přibližně od 45 cm, v režimu makro pak již od 7 cm. Příjemným zjištěním je skutečnost, že se tvůrce rozhodl jít cestou jistoty a stability. Oproti běžné praxi extrémní citlivosti, natavil její ručně volitelné hodnoty v rozmezí od minimálních ISO 100 do maximálních ISO 1600. Míra barevného šumu si zachovává standardní charakteristiku, se vzrůstající hodnotou citlivosti roste, ale výsledky jsou v zásadě pozitivně překvapující. Mluvíme-li o záběrech nejen za špatných světelných podmínek, tak do hodnoty ISO 400 je hladina zašumění na dobré úrovni a lze ve většině případů dané snímky reprodukovat až do velikostí blížících se formátu A4. Při hodnotách ISO 800 a 1600 není nárůst šumu tak dramatický jak by se dalo očekávat, ale dochází výraznější redukci detailů. Zkoumáme-li detailněji zblízka snímky pořízené při těchto maximálních hodnotách ISO, tak nabýváme dojmu, že se díváme na díla impresionistických mistrů. Nicméně i přesto „s přimhouřením obou očí“ jejich kvalita bez větších výhrad dostačuje pro reprodukce do velikosti A5. Jednoduše řečeno, ve své třídě v otázce šumu dosahuje FinePix F40fd nadstandardních výsledků a zanechává konkurenční fotoaparáty daleko za sebou. Přístroj není vybaven žádným druhem stabilizace. Najdete zde pouze stabilizační funkci pracující s vysokou citlivostí ISO 2000 a vysokou rychlostí závěrky. Za špatných světelných podmínek, za účelem ostřejších snímků, si automatické zaostřování vypomůže světelným asistenčním paprskem. Expozice snímků je měřena jednou ze tří metod, a to celoplošně (256ti zónové), se zdůrazněným středem nebo bodově. Většina pořízených záběrů je kvalitních, ostrých a barevně věrných a vyvážených. Platí to nejen o fotografiích, ale i o zvukových klipech. Fotografie formátu JPEG s max. rozlišením 3296 x 2472 pixelů a Motion JPEG videoklipy (.AVI) s max. rozlišením 640 x 480 pixelů jsou uchovávány v 25MB interní paměti a na výměnné kartě xD-Picture nebo SD.

Fujifilm FinePix F40fd – momentky vždy a všude

Jak bylo řečeno hned v úvodu, jedná se o expoziční automat. Kdo by očekával od fotoaparátu této kategorie bohatou možnost obrazových nastavení, bude zklamán. Není tomu příliš jinak ani v dnešním případě. Základním výchozím modem je automatika starající se o vše. Nutno říci, že s dobrými výsledky. Vedle automatiky lze použít některý z přibližně patnácti přednastavených programů AE (Automatické Expozice), označovaný též jako scénický či motivový režim. S těmito režimy pokryjete většinu běžných situací a typů fotografování (Portrét, Krajina, Sport, Noc, Západ slunce, Sníh, Pláž, Text … Pod vodou). Čistokrevnou možnost ručního nastavování byste hledali marně, nicméně je zde mód nazvaný Manual. V jeho rámci může fotograf pouze ovlivňovat automatickou expozici (+/- 2 EV po krocích 1/3 EV), manuálně kalibrovat vyvážení bílé barvy, AF mód a způsob měření expozice. I přes malé rozměry nechybí vestavěný blesk s udávaným pracovním dosahem cca 6 m a disponující funkcí korekce jevu červených očí. Navíc tento nese označení inteligentní blesk – tzn., že je vybaven „Fuji technologií“, jenž automaticky přizpůsobuje intenzitu blesku a citlivost dle daného jasu a vykalkulované vzdálenosti právě fotografovaného objektu. Cílem jsou přirozeně vypadající záběry, bez bleskem „vymytých“ částí a podexponovaných pozadí. Připojené „fd“ za označením fotoaparátu je odvozeno od jména funkce Face Detection neboli detekce tváře. Tato funkce optimalizuje jas a zaostření zjištěné(ých) tváře(í), a jestliže je třeba, automaticky aktivuje zmiňovaný inteligentní blesk. Funkce nachází uplatnění při portrétním focení, zvláště pak s protisvětlem nebo proti kontrastnímu pozadí. Blesk si dané tváře přisvětlí a my získáme fotografii s obličeji a nikoliv jen tmavé siluety plus dobře exponované pozadí (myslím, že takovéto „siluetní“ snímky známe všichni). V režimu přehrávání se objevuje jeden podstatnější nedostatek, chybí histogram (real-time typ bych současnosti u této kategorie aparátů ani nečekal). Řekl bych, že se tím zcela zbytečně trochu snižuje užitná hodnota přístroje.

Fujifilm FinePix F40fd – momentky vždy a všude

Povedený hladký design, celokovový plášť, kapesní rozměry 9,6 × 6 × 2,4 cm a hmotnost kolem 18 dkg předurčují tento fotoaparát k nošení s sebou vždy a všude. Vyráběn je ve dvou barevných provedeních, v hravé sportovní modré metalíze a ve stylové stříbrnošedé metalíze. Celkové ovládání je nenáročné a intuitivní. Napomáhá tomu i 2,5“ barevný LCD monitor s 230 000 pixely a česká jazyková mutace ovládacích menu. Kromě standardních komunikačních rozhraní, A/V výstupu a USB 2.0 High Speed (Full Speed), zde uživatel navíc najde u fotoaparátů nepříliš vídaný infračervený port. Infračervená komunikace poslouží k pohodlnému bezdrátovému přenosu a výměně snímků. Napájení zajišťuje jeden Li-ion akumulátor. I když nejsem zrovna vášnivým zastáncem specializovaných typů napájecích článků, tak v tomto případě musím připustit, že toto řešení v tomto daném případě je asi určitou konstrukční nezbytností pro zachování celkové štíhlé linie.

Fujifilm FinePix F40fd – momentky vždy a všude

Jak to vše jednoduše shrnout? Asi takto: Fujifilm FinePix F40fd je vydařený nenáročný kompaktní expoziční automat s tak dobrými a vyrovnanými výsledky, že nemalou část své konkurence nechává značně za sebou. Svými vlastnostmi a funkční výbavou je schopen upokojit většinu těch uživatelů, kteří chtějí pouze mačkat spoušť a jinak se nechtějí starat o nic dalšího. Dobrým lákadlem vybízejícím k jeho koupi může rovněž být obvyklá cena mezi 6 000 – 7 000 Kč.

Fujifilm FinePix F40fd – momentky vždy a všude

Základní parametry

Snímací prvek (typ; velikost; rozlišení): Super CCD HR; 1/1,6“; 8,3 Megapixelů (efektivních)
Objektiv (ohnisková vzdálenost / světelnost): Fujinon f = 8 – 24 mm (35mm ekv. 36 – 108 mm) / F2,8 – 5,1
Zaostřování: od 45 cm až nekonečno; Auto fokus (Area, Multi, Center), pomocný AF paprsek
Rozsah zoomu: 3× optický; 6,9× digitální
Rychlost závěrky: 4 – 1/2000 s
Clona: normal F2,8-F8; tele F5,1-8
Měření světla: 256zónové TTL Multi, Bodové, Průměrové
Stabilizace: ne
Rozlišení fotografií: 3296 x 2472, 3504 x 2336 (3:2), 2304 x 1728, 1600 x 1200, 640 x 480 pixelů
Výstupní formát: JPEG
Citlivost snímače: Auto; manuální ISO 100, 200, 400, 800 a 1600; ISO 2000 v módu stabilizace
Kompenzace expozice (EV): -2 až +2 EV po krocích 1/3 EV
Vyvážení bílé: Auto, 6 přednastavených stupňů, manuální
Makro režim: od 7 cm
Video: 640 x 480, 320 x 240 - 30 sn./s se zvukem
Výstupní formát videa: Motion JPEG (.AVI)
Displej: 2,5“ TFT 230.000 pixelů
Hledáček: ne
Komunikační rozhraní: USB 2.0 High-Speed, A/V výstup (NTSC/PAL), infračervený port
Paměť + paměťové karty: 25 MB + xD-Picture Card / SD memory
Zdroj energie: dobíjitelný Li-ion akumulátor NP-70, síťový adapter AC-5V
Samospoušť: ano, zpoždění 2 a 10 s
Blesk: Automatický, redukce červených očí, nucený blesk, potlačený blesk, pomalá synchronizace, redukce červených očí + pomalá synchronizace; dosah do 6,5 m
Další vlastnosti a technologie: menu v češtině; funkce Face Detection (detekce až 10ti tváří); PictBridge; DPOF (Digital Print Order Format); Exif print
Rozměry / hmotnost: 95,7 × 59 × 23,3 mm / cca 180 g (včetně akumulátoru a karty)

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 2

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Fujifilm FinePix F40fd – momentky vždy a všude


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.