Přeposlat Panasonic Lumix DMC-FZ10

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Panasonic Lumix DMC-FZ10

26.11.2015 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Pohledný kompaktní fotoaparát, který nabízí 12x optický zoom, vestavěnou Wi-Fi, množství kreativních režimů a v neposlední řadě i „selfie“ obrazovku. Bohužel je však zatížen i několika podstatnými nedostatky, jako je slabší výkonnost v horším světle při vyšších nastaveních citlivosti ISO, absencí základních prvků manuálního ovládání a zároveň také absencí dotykové funkce displeje. Přesto je tento jednoduchý kapesní model fotoaparátu velmi snadno ovladatelný a nabízí příjemné uživatelské rozhraní, na pohled poměrně luxusní vzhled a v neposlední řadě i displej, který se může vyklápět až o 180 stupňů. Představme si tento zajímavý kompakt blíže.

Panasonic Lumix DMC-FZ10

Na pohled je tento ultrazoomový kompakt skutečně příjemně štíhlý a elegantní, působí dokonce jaksi „luxusně“. Dobře se také drží a používá, v ruce dospělého člověka dobře „sedí“. Přitom se rozhodně nedá říci, že by byl tento fotoaparát svým designem jakkoliv nápadný nebo inovativní. Ba naopak, výrobce se zde spokojil s klasickým konstrukčním schématem, osvědčeným i u mnoha předchozích modelů. Ovládací prvky jsou zcela standardní, nahoře nalezneme tlačítko spouště s kruhovým ovladačem zoomu, na zadní straně napravo od displeje se pak nachází pětice tlačítek, sloužících k další úpravě nastavení. Tato tlačítka jsou nezbytná zejména kvůli absenci dotykové funkce displeje. Nechybí například vlastní tlačítko pro Wi-Fi nebo tlačítko pro rychlý přístup do menu, který vám umožní provádět bleskové změny v nastavení bez nutnosti dlouhého proklikávání skrz celé menu. Tlačítko pro natáčení videozáznamu se nachází na pravém horním okraji fotoaparátu a je zanořeno do roviny povrchu, aby nedocházelo k jeho nechtěné aktivaci.

Panasonic Lumix DMC-FZ10

Zajímavým prvkem je již zmíněný displej, který je možné vyklopit nahoru o 180°, čímž se zároveň aktivuje režim selfie. Pořídit pohledný portrétní snímek tak s tímto kompaktem není nic těžkého. A jak si SZ10 vede z hlediska celkové kvality snímků? Pokud si prohlížíte pořízené snímky ve standardní velikosti pro tisk nebo umístění na sociálních sítích, pak je obrazová kvalita velmi dobrá. V případě většího přiblížení detailů se ale brzy vyjeví nedostatky, spočívající zejména ve ztrátě jemnějších detailů, a to především při větším přiblížení obrazu. Každopádně lze konstatovat, že s tímto kompaktem je dobré fotit spíše jen za denního světla, jinak se neubráníte problémům s větším množstvím digitálního šumu a „voskovatěním“ obrazu. Pořizovat snímky v noci má cenu vlastně jen s využitím stativu a nastavením nízké hodnoty ISO. V dobrém světle lze ale o tomto fotoaparátu mluvit velmi pozitivně – například barvy snímků jsou pak syté a dobrá je i expozice nebo kontrast. Samozřejmě ale nemůžeme SZ10 plně srovnávat s tak kvalitními kompakty, jakými jsou například modely Canon PowerShot SX600 HS nebo třeba Samsung WB350F.

Panasonic Lumix DMC-FZ10

Na své si s SZ10 přijdou i kreativní uživatelé, kteří nejspíš rádi využijí možnosti převádět snímky do černobílé nebo je jinak upravovat v některém ze speciálních kreativních režimů. Režimy se ale liší svým zaměřením i uživatelskou atraktivitou, proto je možné, že si vyberete jen některé z nich, zatímco jiné nikdy nevyužijete. Můžete například vytvářet i panoramatické snímky, ale ty svojí kvalitou nijak neohromí. SZ10 je zkrátka kompaktní fotoaparát základního typu, nabízející dobré služby méně náročným uživatelům, kteří potřebují spolehlivý a velmi dobře přenosný model kapesního fotoaparátu na dovolenou, rodinné výlety nebo jen tak do přírody. Zejména pokud vám nestačí kvalita vašeho smartphonového fotoaparátu, pak SZ10 patří ke kompaktům, které je svým mnohem štědřejším optickým zoomem mohou nahradit. Nepatří ale k nejlepším kompaktům na trhu a oproti chytrým telefonům s dobrým fotoaparátem toho zase až tak moc nabídnout nedokáže. Pokud můžete sáhnout hlouběji do kapsy, pak vám mnohem lepší službu poskytne například Sony RX100 IV nebo třeba mnohem dražší Leica Q.

Panasonic Lumix DMC-FZ10

Jak tedy zakončit hodnocení tohoto kompaktu? Panasonic Lumix DMC-SZ10 není ve své kategorii nejlepší, ale zdaleka ani nejhorší fotoaparát. Poskytuje poměrně dobré snímky za denního světla, nabízí vestavěnou Wi-Fi a je velmi elegantní a skladný. Pro běžné účely jako je dokumentování školních nebo rodinných akcí je takřka ideální. Na své si s ním pak přijdou zejména milovníci portrétních snímků a umisťování pořízeného obsahu na sociální sítě. Je ale dobré mít na paměti, že tento fotoaparát trochu zápolí s kvalitou snímků pořízených při plném přiblížení vzdálených objektů, za šera a v noci i ve vnitřních prostorách. Trochu naštěstí pomáhá blesk, který například blízké tváře při focení společných „selfíček“ poměrně dobře nasvítí. Oproti smartphonům pak poskytuje hlavně štědré 12x zoom rozpětí, takže se na něho lze dívat jako na dobrou zálohu pro případy, že vašemu telefonu dojde baterie nebo v případě, že potřebujete přece jen o trochu kvalitnější snímky. I když je tedy konkurence v dané kategorii velmi silná, SZ10 je vcelku obstojnou alternativou.

Panasonic Lumix DMC-FZ10

Základní údaje:

Rozměry: 99 x 59,9 x 29,8 mm

Hmotnost: 177 gramů

Velikost snímače: 1/2.3ʺ

Rozlišení snímače: 16 MP

Velikost LCD: 2,7" (6,4 cm)

Rozlišení LCD: 460 000 px

Kapacita vnitřní paměti: 80 MB

Maximální kvalita videa: 1280 x 720 px

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 1

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Panasonic Lumix DMC-FZ10


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.