Přeposlat Panasonic Lumix DMC-TZ57

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Panasonic Lumix DMC-TZ57

15.12.2015 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Zajímavý model kompaktu, nabízející dobré vyvážení kvality a pořizovací ceny. Tento menší bratříček modelu TZ70 nabízí 20x optický zoom, vestavěnou Wi-Fi i plně manuální ovládání. Z nedostatků lze zmínit například absence podpory formátu Raw, dále absence dotykové funkce displeje a některé softwarové drobnosti. V každém případě je ale TZ57 dobrým společníkem zejména jako „cestovatelský“ model, který se vám snadno vejde do kapsy nebo malého zavazadla a poskytne v každém ohledu dobrou kvalitu a spolehlivost. Pokud nemáte omezený finanční rozpočet, pak se bezpochyby vyplatí investovat do vyššího modelu TZ70. Představme si nicméně podrobněji právě Panasonic TZ57.

Panasonic Lumix DMC-TZ57

Z výše uvedeného přímo vyplývá, že TZ57 je skutečně levnější alternativou TZ70. Panasonic zde vsadil na osvědčenou strategii levnější alternativy, která ale příliš neslevuje ze své kvality. Samozřejmě se zde setkáme s kompromisy v podobě osekání některých specifikací nebo doplňků (není podporován formát Raw, chybí hledáček apod.) v rámci fotoaparátu na cesty ale představuje stále velmi solidní přístroj. TZ57 nabízí vysoce kvalitní snímač MOS s rozlišením 16 milionů pixelů a 20x zoom objektiv s rozpětím 28 – 560 mm (35 mm ekv.). Digitální (inteligentní) zoom pak umožňuje dokonce 40x přiblížení. Zadní displej sice nenabízí dotykovou funkci, je ale výklopný a polohovatelný, takže snadno umožní pořizování snímků z různých úhlů nebo i povedená „selfíčka“. LCD panel má velmi solidní rozlišení 1,04 milionu bodů, což poskytuje velmi věrný a ostrý obraz, umožňující učinit si přesnou představu o fotografované scéně. Z dalších zajímavých prvků stojí určitě za zmínku plně manuální ovládání, vestavěná Wi-Fi nebo natáčení videozáznamu až ve kvalitě Full HD.

Panasonic Lumix DMC-TZ57

Na poměry kompaktů je TZ57 přece jenom poněkud mohutnější a těžší model. Přesto se snadno přenáší a dobře se vejde do leckteré kapsy, navíc tak působí podstatně kvalitnějším dojmem. Celkové rozměry tohoto kompaktu činí příjemných 108 x 60 x 32 mm a hmotnost dosahuje 248 gramů. Pokud byste ale chtěli výrazně štíhlejší kompakt, nabízí se například model Sony WB350F. Na pravém předním okraji fotoaparátu se nachází malý gumou potažený úchyt, který přispívá k pohodlnému držení přístroje. Fyzické ovládací prvky jsou rovněž umístěny na pravé straně fotoaparátu, takže jsou snadno dostupné a dají se dobře ovládat i jednou rukou. Kromě standardních ovládacích prvků nalezneme také vlastní tlačítko pro aktivaci Wi-Fi. Displej s typickou délkou úhlopříčky 3 palce (7,6 cm) je upevněn na pevném „rameni“, které je solidní a dodává jistotu při práci s fotoaparátem při jeho plném vyklopení. Samozřejmostí je také přítomnost množství scénických režimů a optická stabilizace, nechybí například také detektor mrknutí a další prvky, usnadňující jeho každodenní používání.

Panasonic Lumix DMC-TZ57

Kvalita snímků je stejně jako v případě většiny ostatních kompaktů od Panasonicu velmi vysoká. Snímky vykazují vysokou míru obrazové kvality, ať už z hlediska ostrosti, detailů, expozice, kontrastu, vyvážení bílé nebo jiných ohledů. Při zvětšení snímků na 100 % sice zaznamenáte jisté stopy po mizení detailů, nejde ale o nic závažného. Při běžných velikostech pro tisk nebo umístění na sociální sítě jsou snímky nicméně vizuálně výborné. S horšími světelnými podmínkami se dostavuje nadměrný digitální šum, opět ale nejde o vyložený problém – snímky jsou adekvátní i při nastavení ISO 1600, ačkoliv nastavení citlivosti ISO 3200 už je dobré se vyhýbat. Ostření pracuje rychle a velmi přesně, zejména pak v dobrém okolním světle. Panasonic nabízí velké množství zábavných a kreativních režimů, které práci s fotoaparátem usnadní a učiní podstatně zajímavější. Je tedy pouze škoda, že není podporován formát Raw. Kvalita videozáznamu činí až 1920 x 1080 pixelů (při frekvenci 25 fps) a především v dobrém světle mu z vizuálního hlediska nelze téměř nic vytknout.

Panasonic Lumix DMC-TZ57

Závěrem lze tedy konstatovat, že Panasonic TZ57 představuje sice levnějšího bratránka ambicióznějšího modelu TZ70, rozhodně ale nejde o alternativu pro zoufalejší uživatele s omezeným finančním rozpočtem. Tento kompakt nabízí velmi dobré specifikace (zejména snímač o rozlišení 20 MP), spolehlivost a dobrou výkonnost, vysokou kvalitu snímků i videozáznamu a v neposlední řadě i příjemné uživatelské rozhraní. Nechybí mu množství zábavných režimů a prvků kreativity a snadné je i sdílení obsahu za pomoci Wi-Fi. Je tedy pouze škoda, že chybí podpora formátu Raw, která by umožnila poněkud sofistikovanější zpracování pořízených snímků. Přesto lze konstatovat, že jako „cestovní“ model kompaktu patří Panasonic TZ57 k těm velmi dobrým a lze jej tedy s mírnou opatrností vřele doporučit. Může totiž představovat vhodný kapesní model pro cestovatele, dobrodruhy nebo třeba jen milovníky přírody z řad začátečníků i mírně pokročilých fotografických entuziastů. V současnosti je k dostání přibližně za částku 5500 Kč.

Panasonic Lumix DMC-TZ57

---------

---------

Základní údaje:

Rozměry: 107,9 x 59,9 x 32,1 mm

Hmotnost: 248 g

Velikost snímače: 1/2.33ʺ

Rozlišení snímače: 16 MP

Velikost displeje: 3 palce (7,6 cm)

Rozlišení displeje: 1 037 000 pixelů

Rozpětí ISO: 100 – 3600 (6400)

Maximální kvalita videa: 1920 x 1080 px

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 2

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Panasonic Lumix DMC-TZ57


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.