Přeposlat Fujifilm FinePix XP80

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Fujifilm FinePix XP80

17.12.2015 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Tento fotoaparát je klasickým odolným rodinným modelem, nabízejícím poměrně široké spektrum kreativních funkcí. Jeho design je hravý a pestrý, rozhodně nejde o „vážný“ model, vhodný například k dokumentaci svateb nebo promocí. Jako fotoaparát na dovolenou a prázdniny nebo jiné rodinné akce ovšem poslouží výborně. Nevadí mu prakticky žádná nepřízeň počasí a dokáže pořizovat pěkné snímky i pod hladinou vody. Za zmínku stojí také podpora funkcionality Wi-Fi, takže lze očekávat i snadné sdílení obsahu. Na straně nedostatků pak můžeme zmínit malý LCD displej, slabší výkonnost v horším světle a optický zoom omezený na hodnotu 5x. Přesto převažují pozitiva a tento fotoaparát tak rozhodně stojí za bližší pohled.

Fujifilm FinePix XP80

Odolné kompakty patří k nejlepším modelům pro dokumentaci zážitků z dovolené, protože ustojí v podstatě jakoukoliv situaci. Samozřejmě se nemohou měřit v absolutních specifikacích s pokročilými zrcadlovkami, ty je ale lepší na pláž nebo do neschůdného terénu raději nebrat. Fuji XP80 ustojí ponoření až do hloubky 15 metrů, pád na tvrdou podložku z výšky 1,75 metru, práci v teplotě až -10 °C a samozřejmě také prach a písek. Tato vysoká odolnost je bohužel u jiných modelů často spojena s horší obrazovou kvalitou snímků, to ale není případ tohoto fotoaparátu. Nabízí snímač BSI CMOS s rozměrem 1/2,3ʺ o rozlišení 16,4 MP, který alespoň v teoretické rovině rozhodně dokáže pořídit výborné snímky. Z dalších prvků lze uvést LCD displej s délkou úhlopříčky 2,7 palce (6,9 cm) a anti-reflexní vrstvou, vestavěné Wi-Fi a schopnost natáčet videozáznam ve kvalitě Full HD. K dispozici je dále pětinásobný optický zoom a celá série digitálních filtrů nebo třeba režim „akčního fotoaparátu“, v jehož rámci můžete tento odolný fotoaparát využít pro přímou dokumentaci své sportovní aktivity (například lyžování).

Fujifilm FinePix XP80

V současné době není na trhu s digitálními kompakty zase až tak velké množství vysoce odolných modelů, nejbližším konkurentem XP80 však bude nejspíš výborný odolný kompakt Olympus Stylus Tough TG-850. Stejně jako u předchozích modelů z řady XP i v případě tohoto zvolil výrobce typicky zaoblený tvar, který působí poměrně elegantně (je to ale spíše věc osobního vkusu). Na přední straně fotoaparátu nalezneme malý pogumovaný úchyt, který poněkud usnadňuje pevné a jisté držení fotoaparátu. Tlačítko spouště je výrazné a velké, takže není problém jej s jistotou najít i pod vodou nebo s tlustými zimními rukavicemi na rukách. Rozhraní fyzických ovládacích prvků je poměrně dobře řešené a dá se na něho snadno navyknout. Díky konektivitě Wi-Fi můžete snadno sdílet pořízený obsah s chytrými zařízeními typu tabletů a smartphonů, ale také ovládat fotoaparát na dálku. Rychlý přístup k Wi-Fi lze zajistit vlastním tlačítkem dokonce i při aktivním režimu playback, což celý proces ještě výrazně zrychluje. XP80 je tedy ve všech ohledech velmi moderním odolným fotoaparátem.

Fujifilm FinePix XP80

Z hlediska celkové kvality snímků si XP80 vede poměrně slušně, ačkoliv se nemůže rovnat například s modelem Olympus TG-4 nebo třeba Ricoh WG-4. Naopak podobné výsledky v testech rozlišení a výkonnosti v rámci spektra ISO nabízí například Olympus TG-3. Celkově se dá konstatovat, že v dobrém světle – a v takových podmínkách bude XP80 nejspíš využíván nejčastěji – jsou snímky velmi kvalitní a vykazují dobrý detail i kontrast. Při maximálním zvětšení se sice objevují jisté drobné nedostatky a rozmazání detailů, ale při běžném využití na sociálních sítích nebo při tisknutí nic takového nejspíš nezaznamenáte. Bohužel kvalita snímků v horším okolním světle se značně snižuje přibližně od hodnoty citlivosti ISO 800, kdy se již dostavuje patrná zrnitost. Přesto jsou snímky plně využitelné až do hodnoty ISO 3200, které je již dobré se vyhýbat. Na druhou stranu lze konstatovat pozitivní zprávu, že expozice i vyvážení bílé jsou u snímků velmi přesné a dobře balancované. I pod umělými světly tak například barvy zůstávají zcela věrné své reálné předloze. Pro běžné účely je tedy kvalita snímků adekvátní.

Fujifilm FinePix XP80

Ostření je velmi rychlé a přesné, k dispozici je také množství kreativních režimů a užitečných digitálních filtrů. Videozáznam lze natáčet ve kvalitě Full HD a zejména v dobrém světle je velmi pohledný a plynulý. Pokud tedy potřebujete kvalitní a zábavný fotoaparát na dovolenou nebo prázdniny, a to s podmínkou, že vydrží ponoření do vody nebo zahrabání do písku, pak je Fujifilm XP80 jedním z vhodných kandidátů. Celkově nabízí velmi dobré specifikace a výkonnost, dobře se vejde i do malého zavazadla nebo kapsy. Je tak ideálním modelem pro méně náročné fotografy, kteří si cení právě těchto vlastností. Zkušenějším uživatelům bude nejspíš vadit nemožnost měnit nastavení typu apertury nebo rychlosti závěrky, stejně jako slabší výkonnost při vyšších nastaveních ISO. Přesto lze model XP80 hodnotit velmi příznivě. Jedná se o jeden z mála vysoce odolných kompaktů, které nabízejí hodně kvality a zároveň nejsou zatíženy výraznými chybami některých konkurentů. K dispozici jsou samozřejmě i srovnatelné nebo lepší odolné fotoaparáty (například Olympus TG-4), nejen pro začátečníky a běžné uživatele je ale přesto XP80 nepochybně dobrou volbou.

Fujifilm FinePix XP80

---------

---------

Základní údaje:

Rozměry: 104,1 x 66,5 x 25,9 mm

Hmotnost: 179 g

Velikost snímače: 1/2.3ʺ

Rozlišení snímače: 16,4 MP

Velikost displeje: 2,7 palce (6,9 cm)

Rozlišení displeje: 460 000 pixelů

Rozpětí ISO: 100 – 6400

Maximální kvalita videa: 1920 x 1080 px

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 2

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Fujifilm FinePix XP80


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.