Přeposlat Phase One XF-IQ3

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Phase One XF-IQ3

05.01.2016 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Pokud vynakládáte více než 200 000 Kč na modulární systém a sadu objektivů, pak rozhodně můžete předpokládat, že si kupujete skutečně vysokou kvalitu. To je také případ těla fotoaparátu XF a 80 MP digitálního obrazového snímače IQ3, představujícího výrobek kodaňské Phase One. Kromě vysoké ceny přístroje, která překonává cenu pěkného automobilu, je negativem také poněkud menší kompaktnost v porovnání se zázraky miniaturizace, nabízenými výrobci typu Canon a Nikon. Podstatná je ale hvězdná kvalita snímků, projevující se v množství detailů, ostrosti i bohatosti barev. Představme si tedy tento zajímavý nákladný model blíže.

Phase One XF-IQ3

Velkou otázkou je samozřejmě dostupnost a využitelnost takto nákladného fotoaparátu. Je jisté, že nejde o běžně dostupný model, který by si mohli dovolit mnozí zájemci. Většina profesionálů je dnes spokojená s prémiovými produkty od zavedených výrobců, jako je Canon, Nikon nebo Sony. Tyto fotoaparáty obvykle nedosahují ani desetiny ceny XF-IQ3, jsou ale vybaveny pouze Full-frame snímači o velikosti 36 x 24 mm, ekvivalentní 35 mm formátu ze starých časů. Snímač IQ3 je ale 2,5krát větší, a to při rozměrech 53,7 x 40,4 mm. To poskytuje dostatečné množství pixelů na to, abyste mohli vytisknout plakát o rozměrech 36 x 24 palců (91,5 x 61 cm) s vysokou jemností 300 obrazových bodů na čtvereční palec. Podobnou kvalitu samozřejmě neposkytne žádný z konvenčních fotoaparátů na trhu. Je jen škoda, že je finančně prakticky nedostupný, ačkoliv je možné si jej za podstatně rozumnější částku alespoň zapůjčit. Posuďte sami – celková cena tohoto fotoaparátu činí řádově až několik stovek tisíc českých korun.

Phase One XF-IQ3

Odmyslíme-li si tedy tuto extrémně vysokou položku, můžeme zkusit najít nejbližší konkurenty Phase One XF-IQ3. Více konvenčními konkurenty s vysokým rozlišením snímače jsou například Canon EOS 5DS s 50 MP, dále Nikon D810 s 36 MP, následně pět let starý, ale výborný model Pentax 645D s rozlišením 40 MP a konečně i předloňský model Pentax 645Z s 51 megapixely. Snímače fotoaparátů od Pentaxu také nabízejí větší velikost než jejich Full-frame konkurenti od Canonu a Nikonu, ta ale představuje „jen“ 44 x 33 mm a je kombinována se 14ti bitovou barevnou hloubkou v porovnání s 16 bity u modelu od Phase One. Produktům XF a IQ3 se navíc dostalo vylepšení stran výkonu, flexibility a přátelskosti uživatelského rozhraní. Stále jsou sice poněkud komplikovanější při ovládání a nastavení než konvenční DSLR modely, Phase One XF-IQ3 je ale podstatně snáze ovladatelný, než jeho starší příbuzní. Rozhodně jde o model určený spíše pro zanícené uživatele, kteří si rádi se svým fotoaparátem pohrají a věnují mu potřebný dostatek času. Výsledek za to rozhodně stojí.

Phase One XF-IQ3

Základní charakteristiky 80 MP snímače IQ3 se příliš neliší od staršího typu IQ280. Stále vykazuje excelentní barvy, ohromné rozlišení a výborný dynamický kontrast, umožňující současně zachytit jasné i temnější stínové detaily. Nechybí také režim Sensor+, který snižuje množství pixelů faktorem čtyř a zároveň čtyřnásobně navyšuje hodnotu ISO z 800 na 3200. Nyní je tedy možné získat až hodinovou expozici, což je velký pokrok oproti pouhým dvěma minutám u předchozích generací snímačů. Nově také snímač i tělo fotoaparátu využívají energii ze stejného zdroje, což jej může samozřejmě mnohem rychleji vyčerpat. Výrobce ale na tento problém myslel a vcelku spolehlivě jej vyřešil využitím čtveřice baterií, nabíječkou pro dvě baterie současně a také chytrým adaptérem na dobíjení za jízdy v automobilu. Tělo fotoaparátu typu XF je rovněž plné vylepšení a inovací – najdeme zde například sekundární dotykový displej na horní straně (jako náhradu za původní stavové LCD), dále vylepšení AF systému a v neposlední řadě i lepší rozhraní ovládacích prvků, které je u takto ambiciózního fotoaparátu vlastně nezbytností.

Phase One XF-IQ3

Podstatná věc, kterou nelze nezmínit, je samozřejmě i obrazová kvalita snímků, poskytovaných tímto neobvyklým a nákladným modelem. Jak lze samozřejmě očekávat, vizuálně jsou snímky naprosto dokonalé a nádherné. Díky velkému snímači je perfektní nejen rozlišení, jemnost a kontrast snímků, ale i jejich dynamické rozpětí a další charakteristiky. Při zvětšení a detailním pohledu jsou snímky nesrovnatelně kvalitnější než ty, které poskytují konvenční DSLR modely, a to včetně vysoce kvalitních fotoaparátů, jako je Nikon D810 nebo Canon EOS 5DS. Zejména snímky panoramat jsou nedostižné a poskytují dříve netušenou hloubku a prostornost. Také detaily architektury nabízejí úžasné podrobnosti a dokonce i při největším přiblížení jsou ostré a poskytují pohled na prvky, kterých si v reálném světě vůbec nepovšimnete. Barvy jsou zcela věrné a syté, dynamické rozpětí více než dobré. Editace snímků a obsluha fotoaparátu je samozřejmě o trochu zdlouhavější a více náročná, stojí ale rozhodně za to. Verdikt je tedy jasný – tento přístroj není vhodný pro netrpělivé uživatele s omezeným finančním rozpočtem. Pokud si ale ceníte vysoké kvality a můžete si jej dovolit, pak vás rozhodně nezklame.

Phase One XF-IQ3

Základní údaje:

Rozměry: 152 x 135 x 160 mm (s hledáčkem a příslušenstvím)

Hmotnost: 1390 g (se vším příslušenstvím)

Velikost snímače: 53,7 x 40,4 mm

Rozlišení snímače: 50 - 80 MP

Uživatelské rozhraní: OneTouch UI

Nejdelší expozice: 60 minut

Kapacita baterie: 3400 mAh

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 2

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Phase One XF-IQ3


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.