Přeposlat Nikon D5 (první pohled)

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Nikon D5 (první pohled)

21.01.2016 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Před několika týdny Nikon oznámil příchod následovníka přechozího modelu D4S, nové vlajkové lodi mezi DSLR fotoaparáty profesionální úrovně s označením D5. Stejně jako předchozí fotoaparát by i tento měl poskytovat nejvyšší kvalitu profesionálním fotožurnalistům i sportovním fotografům. Oproti staršímu příbuznému nabízí vyšší rychlost při sekvenčním snímkování a zejména pak masivní navýšení rozpětí citlivosti ISO i ostřících bodů v rámci AF systému. Navíc je vybaven i odolnou konstrukcí a nabízí celkově fantastickou obrazovou kvalitu snímků i videa. Jediným nedostatkem je pak pouze omezení délky videa při natáčení ve 4K – ta totiž nepřesahuje 3 minuty. Představme si přicházejícího velikána blíže.

Nikon D5 (první pohled)

Snad i s poukazem na blížící se letní olympijské hry představil Nikon svůj nový model s rozlišením snímače o hodnotě 20,8 megapixelu na letošním veletrhu spotřební elektroniky CES v Las Vegas. Vzhledem k určení fotoaparátu, který by měl být do značné míry právě vítaným společníkem sportovních fotografů, je to poměrně logická volba. Oproti staršímu modelu D4S představuje nový model vylepšeného a velmi důstojného nástupce, nabízejícího tu nejvyšší kvalitu a drtivou převahu pozitiv. Jediným podstatným negativem je omezení délky natáčení videa ve kvalitě 4K, které nepřesahuje tři minuty. Patříte-li tedy k video-entuziastům, kteří si u svých fotoaparátů právě na této schopnosti zakládají, pak vás možná Nikon D5 mírně zklame. V ničem jiném už byste ale jeho slabinu rozhodně pocítit neměli. Fantastické je zejména rozpětí citlivosti na světlo, které dosahuje základních hodnot ISO 100 - 102 400, při rozšíření ale až ISO 3 280 000! Otázkou samozřejmě zůstává, zda je toto rozpětí ještě prakticky užitečné a využitelné. Faktem zůstává, že tento fotoaparát je této hodnoty schopen dosáhnout.

Nikon D5 (první pohled)

Podle výrobce se nicméně největšího zlepšení kvality dostalo snímkům v rozpětí ISO 6400 až 12 800, což jsou hodnoty obvykle nejvíce vyžadované od sportovních fotografů. Další oblastí, která je cílovými uživateli hojně vyžadována, je kvalita automatického ostření. AF systém nového modelu je skutečně velmi zdatný - stačí zmínit, že nyní je k dispozici 153 ostřících bodů včetně 99 křížových snímačů. Citlivost automatického zaostřování začíná hodnotou jasu -4 EV, což výrazně vylepšuje výkonnost fotoaparátu i při nižší hladině okolního osvětlení. K dispozici je nyní i nový obvod ASIC, coby jednotka zajišťující neustále maximální výpočetní výkon automatickému ostření. Díky těmto technologickým „vychytávkám“ nabídne D5 zřejmě dosud nejlepší možnou kvalitu snímků i při rychlé akci. Nový obrazový snímač CMOS formátu FX nabízí rozlišení 20,8 MP a spolu s RGB snímačem měření expozice o 180 000 px zajišťují přesnost při rozpoznání objektů a detailní zachycení obrazu. Nechybí také výkonná vyrovnávací paměť, která by měla podle údajů výrobce zvládnout zaznamenat v nejvyšší kvalitě celé finále stometrového sprintu bez uvolnění tlačítka spouště v jedné rychlé sérii.

Nikon D5 (první pohled)

Díky obrazovému procesoru EXPEED 5 není problém pořizovat snímky v rychlém sekvenčním snímkování při frekvenci až 12 snímků za sekundu, v rámci fixovaného zrcadla až 14 sn./s. Jak se očekávalo, fotoaparát dokáže natáčet video ve kvalitě 4K UHD, tedy rozlišení 3840 x 2160 pixelů. Bohužel s tím je spojeno již zmíněné omezení v podobě délky záznamu, limitované vnitřní kapacitou na 180 sekund. Ve většině situací to nejspíš bude dostatečné, ale přece jen je škoda, že celková délka není alespoň desetiminutová. Zatím není jasný důvod tohoto omezení, pravděpodobně jde ale o snahu výrobce vyhnout se problémům s přehříváním. Co se týká ergonomie a ovládání, D5 se příliš neliší od svého předchůdce D4S. Stejně jako jeho příbuzný D500 nabídne i tento fotoaparát technologii SnapBridge, umožňující připojit fotoaparát snadno k chytrému zařízení přes vestavěnou Wi-Fi nebo Bluetooth. Stejný je u obou nových modelů také displej, kterým je vysoce kvalitní výklopný panel o délce úhlopříčky 3,2 palce (8,1 cm) a rozlišení 2,36 milionu bodů. Nechybí také dva sloty pro rychlé karty XQD, port USB 3.0 a údajně až 4krát rychlejší bezdrátové spojení.

Nikon D5 (první pohled)

Fotoaparát Nikon D5, stejně jako jeho bratranec Nikon D500 představují zcela právem velmi očekávané modely profesionálních zrcadlovek se skutečně velmi impozantní nabídkou doplňků, kvalitních specifikací a v neposlední řadě i nových technologií. I kdyby byla polovina z výrobcem uváděných slibů poněkud přehnaná, rozhodně se máme na co těšit. Obrazová kvalita snímků i videa, rychlost práce a výkonnost, fantastická kvalita AF systému i ohromný rozsah citlivosti na světlo dělají z D5 ještě podstatně lepší fotoaparát, než kterým byl jeho kvalitní předchůdce D4S. Tento plnoformátový profesionální přístroj s čipem o velikosti 36 x 24 mm zkrátka představuje všechno, co současné technologie umožňují a jako takový je nepochybně tím nejlepším, co mohou nejen profesionální fotografové a fotožurnalisté (zejména ti sportovní) získat. Na závěr ještě podstatná informace, týkající se rozměrů přístroje – ty činí 160 x 158 x 92 mm, hmotnost pak dosahuje odpovídající hodnoty 1,4 kg. Předpokládaná cena těla fotoaparátu se nyní pohybuje kolem 175 000 Kč, což je vzhledem ke kvalitě adekvátní.

Nikon D5 (první pohled)

---------

---------

Základní údaje:

Rozměry: 160 x 158,5 x 92 mm

Hmotnost: 1405 gramů

Typ snímače: CMOS, formát FX

Velikost snímače: 35,9 x 23,9 mm

Rozlišení snímače: 20,8 Mpix

Rozsah ISO: 100 – 102 400 (exp. 50 – 3 280 000)

Velikost displeje: 3,2 palce (8,1 cm)

Rozlišení displeje: 2 359 000 bodů

Rozlišení videa: 4K UHD

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 2

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Nikon D5 (první pohled)


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.