Přeposlat Panasonic Lumix DMC-TZ80 (první pohled)

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Panasonic Lumix DMC-TZ80 (první pohled)

28.01.2016 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Předchůdce tohoto fotoaparátu nesl označení TZ70 a byl poměrně populárním modelem v průběhu loňského roku, přicházející fotoaparát TZ80 (či SZ60) by ho měl nahradit. Nabízí zejména drasticky navýšené rozpětí 30x zoom (oproti 10x zoom u jeho předchůdce) a dál široké spektrum manuálních až automatických režimů, dotykové ovládání nebo vestavěný hledáček. Negativem je snad jen fixovaný displej a dále fakt, že ačkoliv je vybaven menším snímačem než model TZ100, není ve skutečnosti o mnoho kompaktnější. Každopádně jde o zajímavý fotoaparát, který rozhodně stojí za bližší představení.

Panasonic Lumix DMC-TZ80 (první pohled)

TZ80 je ve skutečnosti jakousi levnější alternativou k TZ100, který disponuje čtyřikrát větším snímačem, než TZ80 i starší model TZ70 se senzorem o rozměru 1/2,3ʺ. Přesto je i TZ80 nanejvýš ambiciózní „cestovní kompakt“ s úžasným 30x rozpětím zoomu (24 – 720 mm ekv.) a navýšeným rozlišením snímače 18 MP (oproti 12 MP u staršího modelu). Nový fotoaparát také nabídne vylepšenou citlivost fotoreceptorů a schopnost natáčet ve kvalitě 4K. Jde tedy o kvalitní a velmi versatilní fotoaparát, který se snadno přenáší, dobře ovládá a poskytuje přitom takřka nejvyšší obrazovou kvalitu snímků i videozáznamu. Předností je i výborný objektiv Leica DC Vario-Elmar 4.3-129mm f/3.3-6.4, umožňující pořizovat kvalitní obrazový záznam vnitřních prostor domů i vzdáleného obzoru. Stejně jako v případě vyššího modelu TZ100 nabízí i tento fotoaparát kvalitní Wi-Fi spojení pro snadné a velmi rychlé sdílení pořízeného obrazového materiálu s chytrými zařízeními typu tabletu nebo smartphonu. Problémem není ani dálkové ovládání, nesetkáme se ale s podporou technologie NFC.

Panasonic Lumix DMC-TZ80 (první pohled)

TZ80 má podobně jako starší model TZ70 vestavěný elektronický hledáček s délkou úhlopříčky 0,2 palce (0,5 cm) a rozlišením 1,16 milionu bodů. Také zadní dotykový displej má stále délku úhlopříčky 3 palce (7,6 cm) a rozlišení 1,04 milionu bodů. Systém automatického ostření je zdokonalen přidáním technologie Panasonic DFD (Depth From Defocus), kterou jsme již mohli vidět u novějších modelů z řady G. Díky této technologii jsou i svižně se pohybující objekty mnohem rychleji zaostřeny. Pokud porovnáme novější TZ80 s jeho předchůdcem TZ70, na první pohled je od sebe téměř nerozlišíme. Uživatelé zvyklí na ovládání TZ70 budou u novějšího fotoaparátu „jako doma“, rozhraní ovládacích prvků je totiž u obou prakticky identické. Podobně jako u jeho předchůdce i TZ80 nabízí velmi malý elektronický hledáček, který je ale velmi užitečný. Nedá práci si na něho navyknout a za jasného slunečného dne skýtá mnohem lepší využití než displej. To ale neznamená, že displej je špatný – právě naopak. Nabízí ostrý a detailní obraz a je pro všechny běžné situace zcela adekvátní.

Panasonic Lumix DMC-TZ80 (první pohled)

Fotoaparát TZ80 je určen zejména pro zkušenější uživatele, kteří potřebují zálohu pro svoji digitální zrcadlovku nebo přístroj podstatně verzatilnější, než jsou fotoaparáty u smartphonů. Výkonnost je velmi dobrá, ostatně snímač i obrazový procesor jsou nové. Zatím není úplně jasné, jaká bude kvalita a případná úskalí výkonnosti TZ80 (k dispozici byl dosud jen testovací model na CES), zdá se ale, že si fotoaparát nejspíš dobře poradí s kvalitou snímků i při vyšších nastaveních ISO. Nejzajímavějším prvkem inovace bude přitom nejspíš vylepšený systém automatického ostření, který by měl být vylepšen i oproti předchůdci v podobě TZ70 (který byl přitom také na velmi vysoké úrovni). Implementace technologie DFD by měla přispět ke skutečně maximální kvalitě snímků i v rámci rychle se pohybujících objektů. TZ80 by tak mohl dobře posloužit i při zachycení sportovních akcí nebo třeba přírody. Pomáhá také hybridní optický stabilizátor s působením v pěti osách a sekvenční snímání při rychlosti až 10 snímků za sekundu. Automatické ostření zvládá také rozpoznávání tváře a očí.

Panasonic Lumix DMC-TZ80 (první pohled)

Výrobce Panasonic odpovídá na stále se zvyšující poptávku po kvalitních cestovních kompaktech s velkým rozpětím zoomu. Kromě vyššího modelu TZ100 přichází také s variantou TZ80, představující pohledný a velmi kvalitní fotoaparát, natáčející video ve kvalitě 4K. Dále disponuje funkcí Post Focus, snímačem CMOS s navýšeným rozlišením 18 MP, rozšířenou maximální citlivostí ISO 6400, rychlým sekvenčním snímkováním i pohledným hledáčkem a kvalitním AF systémem. K manuálnímu ovládání poslouží zejména multifunkční prstencový ovladač kolem objektivu, kruhový ovladač na horní straně fotoaparátu tentokrát chybí. Rozměry se oproti TZ70 mírně navýšily, nyní činí 112 x 64 x 38 mm a hmotnost dosahuje 282 gramů. To je ale zcela adekvátní a odpovídá to technologickým vylepšením nového modelu. Základní cena byla stanovena na 450 dolarů, tedy asi 11 000 Kč. TZ80 je tedy velmi zajímavý „cestovní univerzál“, který má svým uživatelům hodně o nabídnout. Nezbývá než si počkat, až dorazí i do našich obchodů.

Panasonic Lumix DMC-TZ80 (první pohled)

Základní údaje:

Rozměry: 112 x 64 x 38 mm

Hmotnost: 282 gramů

Typ snímače: CMOS

Velikost snímače: 1/2.3" (6.17 x 4.55 mm)

Rozlišení snímače: 18 Mpix

Rozsah ISO: 80 – 3200 (ext. 6400)

Velikost displeje: 3 palce (7,6 cm)

Rozlišení displeje: 1 040 000 bodů

Rozlišení videa: 4K UHD

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 3

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Panasonic Lumix DMC-TZ80 (první pohled)


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.