Přeposlat 3 palce a nic míň - část 1. z 2

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

3 palce a nic míň - část 1. z 2

22.10.2007 | Radek Roubíček | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Recenze osmi digitálních fotoaparátů.

V poslední době, nezávisle na sobě, mi několik mých známých a přátel položilo podobnou otázku: „Jaký foťák bys mi doporučil? Chci, aby se mi vešel do kapsy u košile, pracoval sám s dobrými výsledky a měl co největší displej.“ V daný moment jsem jim nebyl schopen ihned přesně poradit a tak jsem zapátral. Základními výběrovými kritérii se stala hmotnost, rozměry, velikost LCD displeje a co největší samo-funkčnost. Vše když pěkně shrneme, tak daným požadavkům nejvíce vyhovují snadnou ovladatelností digitální expoziční automaty s 3“ LCD displeji. V našem výběru fotoaparátů jsem se zejména zaměřil na nejvýraznější novinky současnosti, a to nejen proto, že jsou designově nejvíce „in“, ale rovněž se dá předpokládat, že i technologicky a výsledkově nabízejí ve své kategorii to „nej“.

Canon IXUS 860 IS

Elegantní ultrakompaktní fotoaparát IXUS 860 navazuje na velmi úspěšného a vychvalovaného předchůdce, ale ve srovnání s ním přináší celou řadu vylepšení a zdokonalených technologií. Vybaven je širokoúhlým objektivem s ohniskovou vzdáleností 28 – 105 mm (ekviv. na 35mm kinofilm), o světelnosti F2,8 – F5,8 a s optickým zoomem 3,8×. Za kvalitním objektivem je ukryt CCD čip s efektivním rozlišením 8 Megapixelů. Rychlost závěrky se pohybuje v rozsahu 1/1600 – 15 s. Kvalitu výsledného obrazu podporují dva základní systémy, optický Canon stabilizátor obrazu (IS) s posuvnými optickými členy (tato technologie byla původně vyvinuta pro profesionální digitální jednooké zrcadlovky Canon EOS) a obrazový procesor DIGIC III, který stojí i za technologií detekce obličeje a přináší přesné vykreslování obrazu. Funkce Detekce obličeje, vedle ovládání zaostření a expozice, upravuje rovněž zábleskovou expozici, což se obzvláště využije při použití blesku na krátké vzdálenosti. V daném záběru dovede rozpoznat až 9 obličejů a zdokonaluje funkci redukce jevu červených očí i při prohlížení záběrů. Nedílnou součástí je citlivost ISO. V automatickém režimu je neodmyslitelnou součástí stabilizačního procesu (auto-posun úrovně citlivosti na úroveň minimalizujícím rozostření záběrů). Manuální režim pak dovoluje pracovat s citlivostí v rozmezí ISO 80 – ISO 1600. IXUS 860 je primárně konstruován pro práci v automatickém módu, ale přesto je-li třeba, lze pracovat v jednom ze 17ti fotografických režimů, mezi nimiž nechybí ani manuální. Tento šikovný fotoaparát se prakticky přizpůsobí téměř jakékoliv situaci. Pořízené fotografie ve formátu JPEG a filmové klipy .AVI [komprese Motion JPEG + WAVE (mono)] jsou ukládány na paměťovou kartu SD / SDHC / MMC / MMCplus / HC MMCplus. Komfortní kontrolu nad prováděnými operacemi a výsledky práce poskytuje barevný 3“ PureColor LCD displej s přibližně 230 000 pixely. Napájení celého přístroje zajišťuje dobíjitelný Li-ion akumulátor (NB-5L). Toto vše a mnohem více je ukryto v těle o rozměrech 9,3 × 5,9 ×2,5 cm (bez výstupků) a hmotnosti přibližně 15,5 dkg bez akumulátoru a paměťové karty. K dostání je ve verzi Silver nebo Black. Současná běžná cena je přibližně 10 500 Kč.

3 palce a nic míň - část 1. z 2

Kodak EasyShare V1253

Ladný a velice oblý Kodak EasyShare V1253 dovoluje svým uživatelům zachytávat HD fotografie (poměr stran 16:9), video v kvalitě HD (MPEG-4 komprese; 720p ~ 30 sn./s) a pořízené fotografie tisknout až do velikosti 76 × 102 cm. Za těmito nadprůměrnými výsledky stojí 12Mpixelový CCD snímač, optická soustava Schneider-KREUZNACH VARIOGON o ohniskové vzdáleností 37 – 111 mm (ekviv. 35 mm), světelnosti f/3,4 – 5,3 a 3× optickém přiblížení. Obrazová závěrka pracuje v rozmezí rychlostí 1/1200 – 8 s. Citlivost ISO v automatickém režimu pracuje v rozmezí ISO 64 – 400, naproti tomu manuálně si uživatel může zvolit hodnotu až ISO 1600 při plném rozlišení a ISO 3200 při rozlišení zredukovaném na 3,1 Mpix a méně. Proti rozmazaným záběrům v důsledku pohybu bojuje digitální stabilizátor obrazu. Samozřejmě nechybí ani technologie detekce tváře (Face Detection Technology), jenž automaticky přizpůsobí nastavení aparátu k vyváření kvalitní portrétní fotografie. Úložným mediem pro veškeré pořízené záběry je paměťová karta SD či MMC. Veškeré počínání, nastavování a pořízené záběry lze kontrolovat na barevném 3,1“ LCD displeji. Zdrojem energie je dobíjitelný Lithium-ion akumulátor (KLIC-7004). Rozměry tohoto fotoaparátu jsou 10,2 × 5,5 × 2,4 cm a váží přibližně 15,5 dkg bez akumulátoru. Cena v současnosti zatím nebyla stanovena.

3 palce a nic míň - část 1. z 2

Nikon CoolPix S51

Štíhlý digitální expoziční automat NIKON Coolpix S51 z řady Style nabízí nejen luxusní elegantní design s typickým vrchním profilem vlnky, ale i 8,1 Megapixelů, precizní objektiv Zoom-NIKKOR s 3× optickým zoomem, ohniskovou vzdáleností 38 – 114 mm (ekviv. 35 mm) a světelnosti f/3,3 – 4,2. Rychlost závěrky je 1/2000 – 4 s. Ostrý, barevně věrný a kvalitní obraz zajišťuje nový engine zpracování digitálního obrazu, obvod pro zpracování obrazu EXPEED a optická stabilizace (označení VR – Vibration Reduction) kombinovaná s vysokou citlivostí až ISO 1600. Mezi mnoha funkcemi naleznete i pokročilý režim Face Priority AF, což je určitým specifickým druhem funkce detekce tváře. Pořízené fotografie a video klipy se zaznamenávají na paměťovou kartu SD / SDHC. K snadnému a intuitivnímu ovládání přispívá jak 3“ LCD monitor s širokým pozorovacím úhlem a antireflexní vrstvou, tak i základní otočný multifunkční volič. Potřebnou energii dodává Lithium-iontový akumulátor (EN-EL8). Rozměry odolného hliníkového těla Coolpix S51 jsou cca 9,3 × 6 × 2,1 cm a jeho hmotnost je zhruba 12,5 dkg bez akumulátoru. Na našem trhu je dostupný ve dvou barevných provedeních - Chocolate brown (hnědý) a Dark silver (stříbrný). Běžná cena je přibližně 7 200 Kč.

3 palce a nic míň - část 1. z 2

Nikon CoolPix S51c

Jak typové označení tohoto fotoaparátu napovídá, jedná se o rozšířenou verzi S51 (viz. předchozí kapitolka). CoolPix S51c je vybaven stejným CCD čipem s efektivními 8,1 Megapixely, stejným objektivem Zoom-NIKKOR s 3× optickým přiblížením, závěrkou se stejnými rychlostmi, možnosti nastavení ISO jsou též stejné a rovněž tak optická stabilizace. V čem je tedy jiný kromě lehce změněného a ještě trochu více zvlněného designu? Hlavní rozdíl tkví v rozšíření komunikačního rozhraní o bezdrátovou Wi-Fi komunikaci (IEEE 802.11b/g). Tato pokročilá podpora bezdrátové sítě LAN má zejména sloužit pro přístup k internetové komunikační službě Nikon – My Picturetown. S tímto úzce souvisí tlačítko Picture Mail, jehož prostřednictvím se odesílají snímky přímo z fotoaparátu kamkoliv do světa. Úložná paměťová média, rozměry i hmotnost se taktéž shodují s S51, jen barevné provedení fotoaparátu se liší. Na náš trh je dodáván v barvě Matte Black (černé). Obvyklá cena CoolPix S51c se pohybuje okolo 8 400 Kč.

3 palce a nic míň - část 1. z 2

Olympus FE-290

Olympus FE-290 ve své třídě přináší naprosto všestranné využití a některé zahraniční komentáře o něm dokonce říkají: „FE-290 se koncentruje na použitelnost a univerzálnost a všichni můžeme jen doufat, že fotoaparáty jako tento nastaví své kategorii všeobecný trend směřující k mnohem praktičtějším specifikacím optiky.“ Toto na prvý pohled trochu odvážná tvrzení mají reálné základy v podobě širokoúhlého objektivu Olympus s ohniskovou vzdáleností 28 – 112 mm (ekviv. 35 mm), se světelnosti f/2,7 – 5,4 a s 4× optickým zoomem. Osazen je obrazovým CCD senzorem s efektivním rozlišením 7,1 Megapixelů. Automatické i manuální nastavení citlivosti se pohybuje v rozumných a použitelných mezích ISO 64 – 640. Tvůrci se snažili o co nevětší uživatelskou přátelskost a jednoduchost ovládání, proto se drželi principu „jedno tlačítko rovná se jedna funkce“. Vedle plně automatického režimu uživatel může využit jeden z 15 vestavěných scénických režimů nebo pomocí kruhového voliče si zvolí jeden 8 expozičních režimů. Samozřejmě na 3“ LCD monitoru má veškeré své počínání pěkně pod kontrolou. Dále pak byla ještě přidána vestavěná nápověda, která je vždy a všude při ruce. Jako záznamové médium slouží paměťové karty xD‑Picture a samozřejmě nejlepší je používat xD kartu značky Olympus, neboť pak je garantována úplná a správná funkčnost všech funkcí přístroje. Fotoaparát je napájen jedním dobíjitelným Li-ion akumulátorem (LI-42B). Kapesní velikost fotoaparátu dokreslují rozměry štíhlého kovového těla 9,8 × 5,6 × 2,7 cm a hmotnost cca 15 dkg (bez akumulátoru). Dodáván je ve sportovním stříbrném nebo elegantním černém barevném provedení a jeho cena se běžně pohybuje okolo částky 7 800 Kč.

3 palce a nic míň - část 1. z 2

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 2

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku 3 palce a nic míň - část 1. z 2


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.