Přeposlat DiMAGE Z6 – 6megapixelový ULTRAZOOM

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

DiMAGE Z6 – 6megapixelový ULTRAZOOM

15.12.2005 | vložil Pavel Zámečník | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Představme si model DiMAGE z populární řady DiMAGE Z. DiMAGE Z6 - výkonný digitální fotoaparát s 6megapixelovým snímačem CCD, 12× optickým Mega Zoomem, systémem Anti-Shake, automatickým zaostřování Rapid AF a energeticky úsporným provozem.

Představme si model DiMAGE z populární řady DiMAGE Z. DiMAGE Z6 - výkonný digitální fotoaparát s 6megapixelovým snímačem CCD, 12× optickým Mega Zoomem, systémem Anti-Shake, automatickým zaostřování Rapid AF a energeticky úsporným provozem. K dispozici je ve dvou barevných variantách stříbrná nebo přesněji stříbrná se zlatavým nádechem a tradiční fotografická černá. Podívejme se však na DiMAGE Z6 podrobněji.

Charakteristické vlastnosti:

 • Rozlišení 6 megapixelů
 • 12x optický ZOOM objektiv APO GT
 • Anti Shake – stabilizace CCD snímače
 • Rapid AF – velmi rychlé automatické zaostřování
 • Energeticky úsporná konstrukce – dlouhá výdrž baterií
 • 2,0“ LCD displej s úhlopříčkou 5cm
 • Super Makro od 1 cm
 • Série snímků i Progresivní snímání
 • Vynikající ergonomie a ovládání
Rozlišení 6 megapixelů a technologie CxProcess III DiMAGE Z6 je vybavena 6 megapixelovým CCD snímačem velikosti 1/2,5 palce. Maximální rozlišení je 2816x2112 pixelů a lze z něj vytisknout obrázek o rozměrech 23,8x17,9 cm při tiskovém rozlišení 300 dpi. Další, a pro mnoho uživatelů nejdůležitější výhodou velkého rozlišení CCD snímače, je možnost výřezů ze snímků. Právě nesprávná kompozice snímku je jednou z nejčastějších příčin menší působivosti fotografií mnohých fotoamatérů. Možnost dodatečných výřezů bez ztráty kvality obrazu je proto velmi vítaná. Objektiv APO GT s 12x optickým zoomem DiMAGE Z6 disponuje výkonným APO GT objektivem plně pokrývajícím potřeby 6megapixelového senzoru. Rozsah jeho ohniskových vzdáleností je 35 – 420 mm v přepočtu na 35mm ekvivalent při světelnosti 2,8 až 4,5. Objektiv je tvořen 13 elementy v 10 skupinách a zahrnuje také dvě skleněné čočky s anomální disperzí a dva asférické elementy, což je konstrukce přispívající k ostrosti a kvalitě snímků. Vícenásobné vrstvy na površích čoček zajišťují minimální závoj v celém rozsahu ohniskových vzdáleností. Anti Shake – stabilizace snímače CCD Stejně tak jako předcházející modely DiMAGE Z3 a Z5 je i nová DiMAGE Z6 vybavena systémem Anti-Shake stabilizujícím snímač CCD. Systém Anti Shake je vhodný pro záběry pořizované teleobjektivem a při nedostatečném osvětlení. Systém Anti-Shake působí tak, že minimalizuje vliv otřesů fotoaparátu. Tím umožňuje použít expoziční časy čtyřikrát až osmkrát delší (2–3 expoziční stupně), než by bylo nutné použít na fotoaparátech bez tohoto systému. Hlavní výhody a použití systému Anti Shake
 • Při fotografování s teleobjektivem
 • Při fotografování při nedostatečném osvětlení
 • Možnost používat nižší citlivosti snímače ISO a tím pádem i méně šumu ve snímcích
  • Rapid AF – rychlý systém automatického zaostřování DiMAGE Z6 zaostří za pouhé cca 0,2 sekundy při nastavení na širokoúhlý objektiv a pouze za cca 0,3 sekundy při nastavení na teleobjektiv. V režimu Průběžného automatické zaostřování umožňuje prediktivní řízení zachytit pohybující se objekty – například dítě uhánějící přímo k fotografovi. K přesnosti automatického zaostřování fotoaparátu DiMAGE Z6 přispívá i 5bodová oblast automatického zaostřování s 5 zaostřovacími oblastmi řazenými horizontálně, což snižuje možnost chybného zaostření na pozadí. Energeticky úsporná konstrukce – dlouhá výdrž baterií DiMAGE Z6 je velmi nenáročná co se týká spotřeby energie. S jednou sadou čtyř tužkových alkalických baterií pořídí v průměru 240 fotografií a s výkonnějšími NiMH akumulátory s kapacitou 2500mAh pořídí v průměru 420 snímků. 2,0“ LCD displej s úhlopříčkou 5cm Trend velkých LCD displejů je jednoznačný. I DiMAGE Z6 je vybavena velkým 2 palcovým LCD displejem s rozlišením 114 000 pixelů. Kromě toho je vybavena i vnitřním elektronickým hledáčkem taktéž s rozlišením 114 000 pixelů a každý uživatel se může podle situace rozhodnout, zda použije LCD displej nebo elektronický hledáček. Každá varianta má své výhody. Série snímků i Progresivní snímání DiMAGE Z6 je bohatě vybavena režimy snímání. Kromě běžného snímání jednotlivých snímků a samospouště lze s DiMAGE Z6 pořizovat i sérii snímků a hned ve dvou variantách: Standardní série snímků rychlostí 1,8 snímku za vteřinu. Po stisku tlačítka spouště zaznamená fotoaparát sérii snímků. Počet snímků v sérii závisní na nastaveném rozlišení a kvalitě. Progresivní snímání průměrnou rychlostí 1,8 snímku za vteřinu. V tomto případě ale fotoaparát začne pořizovat snímky po stisku tlačítka spouště pouze do vnitřní mezipaměti fotoaparátu a teprve po uvolnění tlačítka spouště uloží 10 posledních snímků na paměťovou kartu. Nezáleží přitom na zvoleném rozlišení ani kvalitě snímku. Vynikající ergonomie ovládání Ergonomie a ovládání to jsou vlastnosti, které významně ovlivňují užitnou hodnotu fotoaparátu a přitom se je nelze jednoduše vyjádřit nějakým standardním parametrem. Nicméně mezi uživateli předcházejících modelů DiMAGE Z3 a Z5 jsou právě ergonomie a obsluha fotoaparátu velmi dobře hodnoceny a DiMAGE Z6 v tom dále pokračuje. Přesto alespoň několik nejdůležitějších pojmů z ergonomie DiMAGE Z6:
   • Jistí a pohodlný úchop přístroje
   • Velký LCD displej i elektronický hledáček s dioptrickou korekcí
   • Ovládací prvky jsou hmatově výrazné a při jejich použití není nutné dát fotoaparát od oka
   • Všechny ovládací prvky jsou v dosahu palce a ukazováčku pravé ruky
   • Jednoduché logicky členěné menu s texty psanými velkými písmeny
   • Uživatelsky programovatelné tlačítko

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku DiMAGE Z6 – 6megapixelový ULTRAZOOM


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.