Přeposlat Když vybíráte fotobatoh/brašnu

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Když vybíráte fotobatoh/brašnu

22.04.2009 | Martin Valent | Ostatní články | Komentářů: 2 |

Asi každý, kdo kdy vlastnil fotoaparát, nejednou řešil, kam a jak ho uložit, aby byl po ruce. V současné době existuje nepřeberné množství brašen a batohů, které jsou určeny pro fotoaparáty a nemusí být snadné se v nich orientovat.

Asi každý, kdo kdy vlastnil fotoaparát, nejednou řešil, kam a jak ho uložit, aby byl po ruce. V současné době existuje nepřeberné množství brašen a batohů, které jsou určeny pro fotoaparáty a nemusí být snadné se v nich orientovat. Představíme si zde základní typy brašen a batohů. Pro názornost jsou zde použity výrobky firmy Lowepro, která má jednu z nejširších nabídek fotobatohů/brašen.

Pouzdra na kompakty

Pro malé kompaktní fotoaparáty jsou tato pouzdra tou nejlepší volbou. Jejich výhodou je velmi dobrá skladnost a také cena, která ani u značkových výrobků není nijak vysoká. Vždy je dobré si vybrat takové pouzdro, kam se vedle samotného kompaktu vejdou jedny/dvoje náhradní baterie a paměťová karta navíc. Rozhodně neuškodí mít v brašně prostor pro čtečku paměťových karet nebo USB kabel a také hadřík na optiku pro případ znečištění přední čočky objektivu. Nabídka těchto fotografických pouzder je extrémně široká a není problém vybrat vhodné pouzdro i jako módní doplněk.

Když vybíráte fotobatoh/brašnu

Brašny přes rameno

Tyto brašny představují velmi oblíbenou kategorii, která je často využívána majiteli nejrůznější fotografické techniky. Velkou výhodou těchto brašen je snadný a rychlý přístup k fototechnice a proto jsou někdy označované jako brašny pro reportéry a jsou dostupné v mnoha velikostech a snadné lze do nich pohodlně i dvě digitální zrcadlovky a několik objektivů. Nevýhodou tohoto řešení je nerovnoměrné namáhání těla při nošení. Z části lze tento neduh kompenzovat bederním pásem, pokud je přítomen.

Když vybíráte fotobatoh/brašnu

Když vybíráte fotobatoh/brašnu

Pistolové brašny

Tento typ brašen představuje zajímavé řešení pro digitální ultrazoom nebo zrcadlovku s nasazeným objektivem. Tyto brašny jsou přístupné shora a fotoaparát se do nich vkládá objektivem napřed, takže během nošení je umístěn směrem dolů. Většina pistolových brašen má dostatek místa pro náhradní baterie a paměťové karty a další drobné příslušenství. Případně lze jejich možnosti rozšířit v rámci nabízeného příslušenství dané značky. Výhodou těchto brašen je nižší cena, rychlý přístup k technice a poměrně pohodlné nošení. Nevýhodou je pak malý úložný prostor, který brašny nabízejí.

Když vybíráte fotobatoh/brašnu

Když vybíráte fotobatoh/brašnu

Bederní brašny

U tohoto typu je brašna pevně připojena k bedernímu pásu. Výhodou je snadná dostupnost fototechniky, nevýhodu pak menší objem brašny a také ne každému je příjemné mít zátěž kolem pasu.

Když vybíráte fotobatoh/brašnu

Když vybíráte fotobatoh/brašnu

Fotobatohy

Asi nejlepším způsobem, jak mít většinu fototechniky při sobě, je využít možností fotobatohů. Ty nabízejí největší úložný prostor pro fotoaparát a další příslušenství, které je potřeba mít během fotografování neustále u sebe (blesky, filtry, další objektivy, stativ apod.). Největší výhodou fotobatohů je výborné polstrování, které vybavení chrání před fyzickým poškozením. Bývá zde obvykle přítomen kvalitně řešený systém pro uchycení stativu a dalších menších pouzder. Nicméně i tyto batohy mají své určité nevýhody. Je to především cena, která je u velkých značkových batohů dosti vysoká (ne v porovnání s fototechnikou, která se v batohu bude nosit), hmotnost samotného batohu, která není zanedbatelná a také o něco komplikovanější přístup k uloženým věcem.

Když vybíráte fotobatoh/brašnu

Když vybíráte fotobatoh/brašnu

U klasického fotobatohu je další nevýhodou absence většího prostoru pro osobní věci. Tento neduh z části řeší dvoukomorové batohy, které mají ve své spodní části úložný prostor pro fototechniku a v horní části je volný, nedělený prostor. Nicméně i zde jde o určitý kompromis mezi prostorem pro vybavení a osobními věcmi a každý si musí uvážit, co přesně se mu vyplatí.

Když vybíráte fotobatoh/brašnu

0

Když vybíráte fotobatoh/brašnu

1

Když vybíráte fotobatoh/brašnu

2 Další možností, kterou fotobatohy nabízejí, je kombinace batohu s prostorem pro notebook, která je stále oblíbenější. I u fotobatohů je několik možností, jakým mohou být konstruovány. Zajímavým řešením jsou batohy na jedno rameno nebo fotobatohy, do kterých se přistupuje z boku. Ty bývají menší, ale mnohdy poskytují snazší a rychlejší přístup k uloženým věcem.

Když vybíráte fotobatoh/brašnu

3

Když vybíráte fotobatoh/brašnu

4

Když vybíráte fotobatoh/brašnu

5 Mimo tato nejčastější řešení existují i další možnosti, jak se s fototechnikou pohybovat. Je to například "fotobatoh na kolečkách", který kombinuje klasický fotobatoh s možností jej místo nošení přemísťovat s využitím koleček. Pro nejnáročnější transport jsou dostupná extrémně odolná řešení, které vydrží i "tvrdé" zacházení bez toho, aby fototechnika byla poškozena.

Když vybíráte fotobatoh/brašnu

6

Když vybíráte fotobatoh/brašnu

7 Samostatnou kategorií jsou podvodní pouzdra, která umožňují používání fotoaparátu pod vodou. Jedná se o jednoduché vodotěsné obaly nebo také o pouzdra z tvrdého plastu, která ale svojí cenou mnohdy převyšují cenu digitální zrcadlovky.

Když vybíráte fotobatoh/brašnu

8 Vedle všech pouzder a brašen existují i jiné způsoby, jak mít fototechniku u sebe. Je to především bederní pás a tělní postroj, na které je možno přidávat prvky modulárního systému (brašnu na zrcadlovku, pouzdra na objektivy, filtry apod.).

Když vybíráte fotobatoh/brašnu

9

Když vybíráte fotobatoh/brašnu

0 Při výběru jakéhokoli fotobatohu/brašny je nejdůležitější si vyzkoušet, zda se Vaše vybavení do něj bez problému vejde, jak sedí na ramenou a jak rychlé je přistupování k uloženým věcem. Toto doporučení platí obzvláště pro fotobatohy. Důležité je neopomíjet příslušenství, které jednotliví výrobci nabízejí. Jsou to především doplňková pouzdra na filtry, objektivy, mobilní telefony apod.

Když vybíráte fotobatoh/brašnu

1

Když vybíráte fotobatoh/brašnu

2 Nicméně hlavním kritériem by mělo být bezpečné uložení fototechniky s ohledem na jeho množství a na budoucí rozšiřování vybavení. Proto si vyberte fotobatoh/brašnu s dostatečnými možnostmi dalšího rozšíření a také s variabilním vnitřním uspořádáním. Pokud je to možné, je lepší vybrat model s integrovanou pláštěnkou
.

Když vybíráte fotobatoh/brašnu

3 V současné době je na trhu velké množství firem, které vyrábějí pouzdra, brašny a batohy v rozdílné kvalitě, designu a za různé ceny. Jsou to např. Amabilia, Anne Geddes, Ansmann, Apple, Aquamate, Aquapac, Canon, Case Logic, Casio, Cokin, Core cases, Crumpler, Cullmann, Digi-Neo, Domke, Fomei, Fujifilm, Golla, Hama, Interfit, JVC, Kalahari, Kata, Kodak, Krusell, Kyocera, Lee, Leica, Lowepro, Marumi, National Geographic, Nikon, Olympus, Panasonic, Peli , Pentax, Sony, Tamrac, Vanguard a Yascha. Vyplatí se vybírat z nabídky kvalitních a osvědčených výrobců.

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Když vybíráte fotobatoh/brašnu


počet příspěvků: 2

zeno

24.01.2011 v 13:49

zdravim vsechny. shanim batoh s moznosti zvlastni schranky ma jednu zrcadlovku plus drobnosti (filtr, baterie,karta,...) - vetsina profi fotobatohu maodiil na spoustu fotoprislusenstvi, pro me zbytecne , dale zvlastni schranka na notebook 15\" a oddil na osobni veci (vetrovka, jidlo,....). diky za doporuceni a prip. osobni zkusenosti zeno

Odpovědět

David Woodman

25.02.2013 v 17:46

Vždy mějte na paměti kolik vás stála fotovýbava a k ní vybírejte adekvátní batoh, levná řešení mohou způsobit mnoho problémů. Dejte pozor, také jsem šel po ceně a zaujal mne foto batoh SX-2 Delta tříkomorový cena 980,-Kč. Zkuste si jej někdo koupit a držet se fotografií, které mají prodejci na webu. Vložit svou zrcadlovku, objektiv, statit a nedej bože notebook se zdrojem. Nikdy jsem notebook v tomto batohu nenesl ani stativ, mám za sebou dvě reklamace a poslední nebyla uznána z důvodů abnormálního opotřebení kdy mi vyjel ramenní popruh přímo ze švu a utrhl se. Dejte proto pozor co kupujete. Ze své zkušenosti nemohu tento fotobatoh doporučit pro každodenní nošení. Nyní mám Bagmaster red, který jsem odečetl v diskuzích a za ty peníze pro fototuristiku ideál.

Odpovědět

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.