Přeposlat Samsung WB2000

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Samsung WB2000

26.08.2010 | Michal Fokt | Aktuality, recenze | Komentářů: 1 |

V dnešním článku zavítáme po delší odmlce na návštěvu ke společnosti Samsung a podrobně si prohlédneme její stylový kompakt WB2000, který už při svém prvním představení koncem února vzbudil velký zájem, a to vcelku zaslouženě. Nástupce staršího modelu WB1000 se sice stejně jako jeho předchůdce dostal do prodeje o dost později, než se původně čekalo, ovšem podle veskrze pozitivních hodncení, jež si vysloužil v hodnocení zahraničních odborníků, se vyplatilo si na něj počkat. Ostatně posuďte sami.

 

Samsung WB2000

 

Ač jsou rozměry i hmotnost malého kompaktu, udávající hodnoty 99,5 x 59 x 22 mm a 175 gramů, téměř stejné jako u předchozího modelu WB1000, působí jeho nástupce kompaktnějším dojmem. Zpracování je vynikající a díky malým výstupkům (tzv. gripům) vpředu i vzadu se fotoaparát až překvapivě dobře drží v ruce. Také design je velmi zajímavý – dva analogové "ciferníky" ukazující stav baterie a paměťové karty působí tak trochu retro dojmem a zároveň stylově, ostatně jako celý fotoaparát, který se navíc snadno vejde do kapsy a neobtěžuje. Okruží objektivu, obklopené z jedné strany přisvětlovací AF diodou a z druhé integrovaným bleskem, je dostatečně velké na to, abyste neměli problém s případným zastíněním fotografií při špatném úchopu, pokud tedy nemáte opravdu velké prsty. Jednoduše řečeno, po této stránce je Samsung WB2000, prodávaný na americkém trhu pod označením TL350, opravdu výborný přístroj.

 

Samsung WB2000

 

Přesuňme se k technické výbavě, jejímž základem je CMOS BSI snímač s rozlišením 10 Mpix, které se tak oproti staršímu modelu o 2 Mpix snížilo. To by mělo přispět ke sníženému výskytu nežádoucího šumu, který se u CMOS čipů občas objevuje. Záleží ale i na tom, jak vysoko si nastavíte citlivost snímače, jejíž rozsah se pohybuje od ISO 80 do ISO 3200. Podle dosavadních testů se zejména při vyšších hodnotách (zhruba od ISO 800) mohou v tomto směru jisté problémy objevit. Co naopak určitě potěší, je možnost ukládat snímky nejen do JPEG, ale i do RAW formátu, a obejít tak zpracování obrazu procesorem fotoaparátu – to bylo totiž u starších přístrojů Samsungu většinou stinnou stránkou kvůli přílišné agresivitě. U nového modelu však Samsung použil nový procesor DRIMe III s inovovanými algoritmy zpracování, takže i milovníci klasických JPEG fotografií by si měli přijít na své.

 

Samsung WB2000

 

Hlavním partnerem snímače je objektiv Schneider-Kreuznach Vario Plan, který se může pochlubit 5násobným optickým zoomem a ohniskovým rozsahem, začínajícím na velmi širokoúhlých 24 mm, přičemž lze dále pokračovat až na 120 mm. Pokud jde o světelnost, byly při prvním představení nového modelu uvedeny hodnoty F2.8 na nejširším a F5.8 na nejdelším ohnisku, což budilo tak trochu rozpaky, protože zatímco spodní hranice je rozhodně dobrá, tak druhé číslo není rozhodně žádný zázrak. Ještě před uvedením modelu do prodeje na něm konstruktéři dodatečně zapracovali, jenže namísto vylepšení té horší hodnoty došlo k posunutí té lepší na konečných F2.4, což je sice určitě změna k lepšímu, ale bohužel ne na tom správném místě. Potěší však duální stabilizace obrazu, kombinující digitální i optickou variantu. Naproti tomu ostřící vzdálenosti nejsou úplně přesvědčivé - na nejkratším ohnisku je to docela standardních necelých 20 cm, na nejdelším lehce přes 60 cm. S makro režimem pak můžete na nejširším ohnisku na 3 centimetry, což docela jde, nicméně právě díky extrémně širokoúhlým 24 milimetrům snímek právě makro-dojmem nepůsobí. Na nejdelším ohnisku je potřeba 35 cm, takže telemakro rovněž není žádný zázrak.

 

Samsung WB2000

 

Pokud jde o samotnou práci s fotoaparátem, začneme tentokrát popisem ovládacích prvků, který jsme lehce naťukli už na začátku. Na horní hraně přístroje najdete kromě již zmíněných ukazatelů také tlačítko spouště, které se ovládá bez problémů, stejně jako páčka zoomu a také kruhový volič režimů, který má přiměřenou tuhost i aretaci. Hlavní skupina tlačítek se ale soustředí na zadní straně vpravo vedle velkého 3palcového AMOLED displeje, jehož rozlišení činí 614 000 bodů. Najdete zde především malé otočné kolečko pro sekvenční snímání a samospoušť. Zde padne asi jediná výtka k ergonomii přístroje, ale za to opravdu pořádná - kolečko nemá žádnou aretaci, menu se spustí až po chvilce a především zde není žádná vazba na úroveň otočení. Ať tedy otočíte hodně nebo málo, vždy se posunete jen o jednu položku. Než se takto prokoušete třeba o čtyři položky doleva, trvá to hodně dlouho, protože také musíte čtyřikrát přerušit otáčení. Další velký problém je se samospouští. Především díky tomuto kolečku mnohonásobně více vadí, že se po každém snímku musí nastavovat znovu. Další problém je, že procházení mezi režimy na kolečku přebíjí původně nastavené hodnoty, takže v případě omylu budete muset vše nastavit znovu. Volbu expozičních časů, které se pohybují od 1/2000 do 16 sekund, navíc můžete upravovat až po stisku tlačítka OK, jinak můžete točit kolik chcete a nic nenastavíte. Co si naopak zaslouží pochvalu, je skvěle graficky zpracované hlavní uživatelské menu, do kterého se dostanete stiskem stejnojmenného tlačítka. Pro nedočkavce je zde i rychlé menu zprostředkované FN tlačítkem. Celkem povedený je i čtyřsměrný ovladač a vytknout se nic nedá ani zbývajícím dvěma tlačítkům – jedno z nich spouští natáčení videosekvencí, další pak slouží ke vstupu do režimu prohlížení.

 

Samsung WB2000

Samsung WB2000

 

Nabídka režimů ostření je velmi bohatá - najdete zde klasické středové ostření i poměrně slušně pracující automatický výběr ostřících bodů. Komu by to nestačilo, najde zde i ruční výběr ostřícího bodu. Dnes velmi moderní je i sledování objektu, které ale nemá rádo prudší pohyby a neostří průběžně, jen se snaží zjistit, kam se sledovaný objekt pohnul. Nechybí ani detekce tváří či režim panoramat a velmi zajímavou novinkou je mód Dual Capture, který při natáčení videa dokáže zároveň pořídit až 10 fotografií v plném rozlišení. Najdete zde i prioritní režimy clony a času, k potěše náročnějších fotografů je zde rovněž plně manuální režim a také mnohapolohová irisová clona. Nabídka scénických programů pak čítá bohatou nabídku položek, jejichž výčet najdete pod článkem.

 

Samsung WB2000

 

Silnou stránkou fotoaparátu je bezesporu také kvalita pořízených záznamů – rozlišení fotografií dosahuje maximální hodnoty 3648 x 2736 pixelů, to ale není nic v porovnání s bombou, která na Vás čeká u videosekvencí. Ty totiž můžete natáčet až ve Full HD rozlišení 1920 x 1080 pixelů a přitom s příjemnou rychlostí 30 snímků za sekundu. Dvojnásobné hodnoty 60 fps pak dosáhnete s HD rozlišením 1280 x 720 pixelů, ale k dispozici jsou ještě mnohem rychlejší módy, např. při rozlišení 608×342 a 320×240 pixelů se můžete těšir až na 240 snímků za vteřinu, při 316×178 je to už 420 fps a při 136×78 dokonce 1000 fps! Zde si Samsung bezesporu zaslouží pomyslných 5 hvězdiček z 5, i když, ruku na srdce, většina běžných uživatelů nebude tyto superrychlé režimy nejspíše vůbec zkoušet. Pro úplnost dodejme, že sekvenční snímání nabídne rovněž sympatickou rychlost 10 snímků za sekundu, a to v plném rozlišení.

 

Samsung WB2000

 

Pokud Vás po přečtení předchozího odstavce napadá otázka, zda si Full HD videosekvence bude možno prohlédnout i jinde než na výše zmíněném displeji, ptáte se správně – v konkektivní výbavě fotoaparátu najdete kromě USB rozhraní i HDMI port, takže si skutečně natočená videa budete moci užít i na velké televizní obrazovce. A aby náš přehled byl skutečně kompletní, je třeba ještě dodat, že pro ukládání Vaší fotografické a kameramanské produkce je připraveno 22 MB interní paměti, což vzhledem k velikost Full HD videí znamená nutnost spolehnout se též na paměťové karty SD a SDHC, které fotoaparát podporuje. Jinak byste toho totiž moc nenatočili. Poslední podstatnou požkou je pak napájení, kteroužto funkci plní Li-Ion akumulátor SLB-11A o kapacitě 1130 mAh, což by mělo vystačit na 220 snímků nebo na 90 minut natáčení Full HD videí.

 

Samsung WB2000

 

Stylový kompaktní fotoaparát Samsung WB2000 se na českém trhu prodává zhruba od konce června v černé a šedé barvě za zhruba 7 a půl tisíce Kč, v některých akčních nabídkách jej ale seženete i o něco levněji. V každém případě jeho koupí získáte jeden z nejlepších stylových kompaktů na trhu a jeden z nejlepších modelů, které kdy společnost Samsung dosud vyrobila. Kromě mnoha pozitiv se v jeho výbavě a funkčnosti dá sice nalézt i několik černých puntíků, nicméně celkové hodnocení vyznívá ze všech stran jednoznačně pochvalně a také my se k těmto doporučením rádi přidáváme.

 

Technické parametry fotoaparátu Samsung WB2000:

 • Rozměry: 99,5 x 59 x 22 mm
 • Hmotnost: 175 gramů včetně příslušenství
 • Snímač: 1 / 2,3“ CMOS BSI, citlivost ISO 80-3200, rozlišení 10,1 Mpix
   
 • Objektiv: Schneider-Kreuznach Vario Plan, ohniskový rozsah 24-120 mm, světelnost F2.4-F5.9, 5 x optický zoom, 4 x digitální zoom
   
 • Rychlost závěrky: 1/2000 – 16 s, korekce expozice -2 EV / +2 EV
 • Displej: 3“ AMOLED PenTile TFT, rozlišení 614 000 bodů (640 x 480 pixelů)
 • Konektivita: microUSB port, HDMI port, video výstup, slot pro paměťové karty
   
 • Baterie: Li-Ion akumulátor SLB-11A (1130 mAh), výdrž 220 snímků / 90 minut Full HD videa
   
 • Vyvážení bílé: Automatické, Denní světlo, Pod mrakem, Zářivka typu H, Zářivka typu L, Žárovka, Vlastní nastavení, Teplota barev (3000 K až 10000 K)
   
 • Scénické režimy: Smart Auto (Makro, Makro Text, Bílá, Krajina, Akce, Stativ, Noc, Noční portrét, Protisvětlo, Portrét v protisvětle, Portrét, Makro portrét, Makro s barvami, Ohňostroj, Modrá obloha, Západ slunce, Přírodní zelená), SCN (Panoráma, Snímek s retuší, Noc, Portrét, Děti, Krajina, Detail, Text, Západ Slunce, Svítání, Protisvětlo, Ohňostroj, Pláž a sníh
   
 • Fotografie: formát JPEG a RAW, rozlišení 3648 × 2736, 3648 × 2432, 3648 × 2048, 2736 × 2736, 3264 × 2448, 2592 × 1944, 2048 × 1536, 1920 × 1080, 1024 × 768 pixelů
   
 • Video: formát MPEG-4, rozlišení Full HD 1920 x 1080 pixelů (30 fps), HD 1280 x 720 pixelů (60 fps), 640×480 pixelů (30 fps), 320×240 pixelů (30 fps), 432×320 pixelů (240 fps), 224×160 pixelů (480 fps), 192×64 pixelů (1000 fps), stereo zvuk
   
 • Sériové snímkování: rychlost 10 fps v plném rozlišení, intervalové snímání (1 minuta až 24 hodin - po minutě, 1 až 2880 snímků), mód Pre-Capture (uloží až 9 snímků před zmáčknutím spouště)
   
 • Paměť: interní 22 MB, podpora paměťových karet SD a SDHC
 • Procesor: DRIMe III

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 3

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Samsung WB2000


počet příspěvků: 1

Marek Nos

24.10.2010 v 19:59

Dobry den, jak je to stim nahravanim v 1280x720 v 60fps? Koupil jsem si tento fotak a tato volna tam neni!

Odpovědět

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.