Přeposlat Samsung EX1

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Samsung EX1

01.09.2010 | Michal Fokt | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Společnost Samsung je sice známá především jako výrobce stylových a také odolných kompaktů, s modelem EX1, představeným poprvé letos na jaře, se však vydala do úplně jiné třídy, kde doposud kraloval především populární high-endový model Panasonic LX3. Ten je na trhu již rok a půl a za tuto dobu se jej nikomu nepovedlo sesadit z trůnu, ačkoli zejména Canon měl v tomto směru dva velmi dobré pokusy v podobě modelů G11 a S90, které na tom v některých ohledech byly dokonce lépe než jejich konkurent, ale přece jen mířily trochu jiným směrem. Naproti tomu Samsung svou novinku postavil zcela cíleně na původním konceptu Panasonicu, který dotáhl ještě dále přidáním dalších předností, a navíc přihodil i nižší cenu. Není proto divu, že se jeho počinu v zahraničí záhy začalo přezdívat <b>LX3 killer</b>, na papíře to totiž skutečně vypadá, že se konečně objevil model, který má na to, aby dlouhou vládu Panasonicu v segmentu elitních kompaktů ukončil. Jak se věci mají v praxi, se pokusíme shrnout v dnešním článku.

 

Samsung EX1

 

Hned při prvním pohledu a ještě spíše při uchopení fotoaparátu do ruky nejspíše leckoho trochu překvapí velikost – s rozměry 114,4 x 64,6 x 30 mm se sice nejedná o žádného obra, ale přece jen už to není foťáček vyloženě do kapsy. Tomu nasvědčuje i hmotnost 356 gramů bez příslušenství, tedy baterie a paměťové karty. V rozumně velké kapse jej tedy nosit lze, ideálně se ale bude cítit pověšený kolem krku, k čemuž slouží i popruh. Co ovšem bezesporu potěší, je zajímavý design, vyvedený tak trochu v retro stylu, a také nadprůměrně dobré zpracování - nikde nic nevrže, vše má příjemnou aretaci a tuhost, prostě ideální stav. Aby přístroj i přes své rozměry dobře padl do ruky, nechybí na jeho z pohledu fotografa pravé straně pogumovaný výstupek (tzv.grip), na němž je umístěn přijímač signálu dálkového ovládání a také kolečko, jímž se nastavuje expoziční čas - pokud jej zmáčknete a točíte, můžete pohodlně a rychle nastavit korekci expozice, která je jinak zakopaná v menu. Najdete zde též pomocnou AF diodu.

 

Samsung EX1

Samsung EX1

 

Ovládací prvky jsou u modelu EX1 rozmístěny především ve dvou oblastech. První z nich je horní hrana přístroje, kde hraje prim výklopný blesk s plně manuální obsluhou a dále směrem doprava figuruje volič režimů samospouště a sekvenčního snímání. Díky tomu není třeba samospoušť nastavovat po každém snímku, což je určitě další pozitivum, stejně jako bezchybný chod páčky pro zoom a tlačítka spouště. Totéž platí o kolečku fotografických režimů, s kterým se na jedné straně pracuje velice pohodlně, ale zároveň díky dostatečné „tuhosti“ nehrozí jeho nechtěné otočení. Pro úplnost dodejme, že k dispozici je kromě inteligentní automatiky též priorita clony či času a také plně manuální mód, na výběr máte také ze 12 scénických režimů.

 

Samsung EX1

Samsung EX1

 

Druhou část početné ovládací sestavy pak najdete na pravé straně zadní části fotoaparátu - v horním pravém rohu je umístěno tlačítko AEL sloužící k zamčení expozice, případně pro ochranu snímků proti smazání, dále následuje červené tlačítko pro natáčení videosekvencí. Uživatelské menu, které se spouští stejnojmenným tlačítkem, se skutečně povedlo - potěší pěknými animacemi a lze se v něm docela příjemně posunovat pomocí otočného okruží čtyřsměrného ovladače. Napravo je ještě tlačítko pro úpravu měření expozice. O něco níže najdete obligátní čtyřsměrný ovladač, který je koncipován ve formě naklápěcího kolečka - směrem nahoru se zde nastavuje zobrazení displeje, napravo citlivost snímače, dole pak makro režim a nalevo blesk. Část ovladače je vyvedena také jako otočné okruží. Nejníže se pak nachází tlačítko pro prohlížení pořízených záznamů a také tlačítko FN pro spuštění rychlého menu. I to se veskrze povedlo, je koncipováno ve vertikálním řazení a volby pro konkrétní nastavení se pak horizontálně rozbalují. Vše lze snadno obsloužit tlačítky a otočným okružím.

 

Samsung EX1

Samsung EX1

 

Technické výbavě fotoaparátu vévodí slušně velký 1/1,7" CCD snímač s celkem nízkým 10 Mpix rozlišením, důsledkem čehož by měl být jen velmi malý výskyt šumu na nízkých a snad i středních citlivostech. Ty se mimochodem pohybují od ISO 80 po ISO 3200. Hlavním tahákem je tentokrát ale zejména objektiv Schneider-Kreuznach, který sice nabízí „jen“ trojnásobný optický zoom, ale který doslova ohromí svou rekordní světelností. Ta má na nejširším 24 mm ohnisku hodnotu F1.8, což znamená, že oproti běžným kompaktům se světelností kolem F3,5 pobere tento objektiv až čtyřnásobně více světla. Tam, kde běžný kompakt fotí s ISO 400, může tedy Samsung EX1 fotit se stejným expozičním časem při ISO 100, což dává velkou šanci získat kvalitní fotografie i při dost špatném osvětlení. Hodnota F2,4 na nejdelším ohnisku je jen o málo horší. Pro úplnost dodejme, že horní hranice ohniskového rozsahu činí 72 mm, což sice není mnoho, ale stále je to lepší než 60 mm u Panasonicu LX3, který má i o něco horší světelnost, jak jsme zmínili již v úvodu. Potěší také přítomnost duální obrazové stabilizace, kombinující optickou i digitální variantu.

 

Samsung EX1

 

Pokud jde o funkční výbavu, nabízí fotoaparát automatické ostření, nechybí však ani to manuální. Autofokus umí ostřit na střed, dále umí vybírat ostřící body automaticky (někdy více, někdy méně úspěšně) a ostřící bod si můžete také jednoduše vybrat sami, případně využít sledování objektů AF Tracking nebo detekci tváří. Ta je velmi rychlá, s úspěšností je na tom ale spíše průměrně, na rozdíl od velmi dobré detekce úsměvů. V základním ostřícím módu může přístroj zaostřit od zhruba 40 centimetrů, na delších ohniscích je pak minimální vzdálenost přibližně 60 cm a v makro režimu je možno ostřit od 5 centimetrů. Do cca 40 mm ohniska se stále vejdete pod 10 cm, pak už jsou ostřící vzdálenosti podstatně větší. Makro obecně tedy není silnou stránkou přístroje, stejně jako otázka expozičních časů - nejkratší čas je 1/1500 s, což je bohužel docela dlouhé a fotoaparát by si určitě zasloužil i kratší, zejména pokud chcete za dne použít co nejnižší clonu. Maximální čas je v režimu priority clony 1 sekunda, v režimu priority času a plně manuálním režimu lze zvolit až 16 sekund, což je docela dobré. Ale ani zde by neuškodilo, kdyby fotoaparát uměl třeba až půl minuty.

 

Samsung EX1

 

Zpracování obrazu má na starosti procesor DRIMe III, který produkuje fotografie v maximálním rozlišení 3648 × 2736 pixelů, videosekvence jsou pak překvapivě pouze ve VGA kvalitě a natáčet lze rychlostí 30 fps. Prohlížet si je můžete buď na televizoru prostřednictvím HDMI rozhraní nebo na velkém polohovatelném AMOLED displeji s 3palcovou úhlopříčkou a rozlišením 921 000 bodů. To je sice skutečně výborná hodnota, ale při výše zmíněném manuálním režimu ostření se příliš kvalitního náhledu fotografované scény nedočkáte – pomalejší snímač nezvládá dodávat obrazová data v dostatečné rychlosti a plné kvalitě, a tak se jedná jen o zvětšení obrazu, který by byl na displeji ve výchozím stavu. Jinak řečeno, obraz je sice přiblížen, ale je výrazně kostičkovaný. Pozorovací úhly displeje jsou nicméně vynikající, stejně jako čitelnost na slunci – zde si tedy technologie AMOLED připisuje výrazné plus oproti klasickým LCD obrazovkám. Pro ukládání pořízených záznamů je pak připravena interní paměť zvíci 1 GB, kterou lze samozřejmě rozšířit paměťovými kartami.

 

Samsung EX1

 

V příslušenství fotoaparátu najdete krytku objektivu se šňůrkou, popruh na krk a také adaptér do sítě, který společně s USB kabelem funguje jako nabíječka. Nechybí ani CD-ROM s plnou verzi manuálu v PDF, papírový manuál je dodáván pouze v ořezané podobě. Pokud jde o software, má fotoaparát nainstalován program IntelliStudio, sloužící pro nahrání fotografií do počítače i jejich úpravu. Nejdůležitější součástí příslušenství je ale samozřejmě Li-Ion akumulátor SLB-11A s nízkým napětím 3,8 V a docela slušnou kapacitou 1130 mAh. Samsung dle svých interních norem udává výdrž na pořízení 240 snímků, což není právě moc. Některé dosud provedené testy však dosahovaly i 300 snímků, což už není tak špatné.

 

Samsung EX1

 

Suma sumárum, Samsung se svým elitním kompaktem EX1 velmi příjemně překvapil. Velký snímač s malým rozlišením zajišťuje nízký šum a tedy i vysokou kvalitu obrazu, v čemž mu neméně zdatně pomáhá i objektiv s rekordní světelností. Díky tomu je úroveň snímků daleko před drtivou většinou kompaktů na trhu. Kdo chce z fotoaparátu vytáhnout co nejvíce, může fotit i do formátu RAW, zde ale narazí na úskalí, neboť RAW soubory mají téměř 25 MB a ukládání i na rychlou kartu je dost pomalé. Je sice možné fotit, zatímco se ukládá na kartu, ale každopádně to nepotěší. Další stinnou stránkou velkých RAW souborů je nutnost koupit si opravdu hodně velké karty. 4GB karta vydrží na nějakých 150 RAW+JPEG snímků. A to je málo. Tím je však výčet negativ téměř u konce a na základě výše uvedených předností přístroje jej nemůžeme než vřele doporučit. Na český trh vstupoval model, dostupný v šedé a černé verzi, s cenovkou okolo 11 000 Kč, v současnosti jej lze pořídit už i o něco levněji, okolo 9 000 Kč.

 

Technické parametry fotoaparátu Samsung EX1:

 • Rozměry: 114,4 x 64,6 x 30 mm
 • Hmotnost: 356 gramů bez příslušenství
 • Snímač: 1 / 1,7“ CCD, citlivost ISO 80-3200, rozlišení 10,1 Mpix
   
 • Objektiv: Schneider-Kreuznach, ohniskový rozsah 24-72 mm, světelnost F1.8-F2.4, 3 x optický zoom, 4 x digitální zoom
   
 • Rychlost závěrky: 1/1500 – 16 s, korekce expozice -2 EV / +2 EV
 • Displej: polohovatelný 3“ AMOLED TFT, rozlišení 921 000 bodů
 • Konektivita: microUSB port, HDMI port, video výstup, slot pro paměťové karty
 • Baterie: Li-Ion akumulátor SLB-11A (1130 mAh), výdrž 240 snímků
   
 • Vyvážení bílé: Automatické, Denní světlo, Pod mrakem, Zářivka typu H, Zářivka typu L, Žárovka, Vlastní nastavení, Teplota barev (3000 K až 10000 K)
   
 • Scénické režimy: Snímek s retuší, Noc, Portrét, Děti, Krajina, Detail, Text, Západ slunce, Svítání, Protisvětlo, Ohňostroj, Pláž&sníh
   
 • Fotografie: formát JPEG a RAW, rozlišení 3648 × 2736, 3648 × 2432, 3648 × 2048, 2736 × 2736, 3264 × 2448, 2592 × 1944, 2048 × 1536, 1920 × 1080, 1024 × 768 pixelů
   
 • Další výbava: inteligentní automatika, možnost manuálního ostření, detekce tváře a úsměvu
   
 • Video: 640×480 pixelů (30 fps), 320×240 pixelů (30 fps), mono zvuk
 • Sériové snímkování: rychlost 1.25 fps v plném rozlišení
 • Paměť: interní 1 GB, podpora paměťových karet SD
 • Procesor: DRIMe III

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 10

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Samsung EX1


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.