Přeposlat Černobílá fotografie stále žije

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Černobílá fotografie stále žije

24.03.2007 | Jan Bradáč | Klasické fotoaparáty | Komentářů: 2 |

Jsem zastáncem dnes již pro některé zastaralého druhu focení a to na kinofilmový fotoaparát, focení černobílých a osobně vyvolaných fotografií.

Černobílá fotografie

Jsem zastáncem dnes již pro některé zastaralého druhu focení a to na kinofilmový fotoaparát, focení černobílých a osobně vyvolaných fotografií. K tomu abyste mohli fotit potřebujete samozřejmě fotoaparát, kinofilm a pokud chcete i sami vyvolávat fotky, tak je nezbytná i malá temná komora. V dnešní době se nevyplatí fotit na film, ale pro některé to má pořád své kouzlo. Starší generace si řekne : „o je na tom, vyvolávat fotografie, vždyť mi jsme je vyvolávali už od ranného dětství, takže je to pro nás běžná činnost“, ale to nebyla žádná moderní technika. Tak abychom se tedy dostali dále. Nejtěžší co je na starých fotoaparátech je objektiv ať už výměnný nebo stálý. Málo kdo dnes umí používat manuální režimy na fotoaparátech. Každý umí fotit na AUTO, ale to není ono. Tak když vyfotíme celých 36 snímků můžeme se vydat dvěma směry. Jeden je stočit film zase do zásobníčku a odnést do fotoalbu, kde nám ho za nemalý obnos vyvolají buď do negativu nebo už jako fotky. Pokud se rozhodneme pro druhou variantu vyvolat si film sami doma, musíme mít připravené chemikálie (vývojka a ustalovač). Také musíme mít vybavení na vyvolání fotografií a to následující: tank(na vyvolání filmu), zvětšovák(na úpravu velikosti fotografie), červená lampa, hodiny(nastavování času osvitu), 3 foto misky(vývojka, voda, ustalovač), kleštičky na obracení a úchyt fotografií a samotná již zmíněná vývojka a ustalovač a můžeme jít na to.

Černobílá fotografie stále žije

Vyvolání filmu

Film se vyvolává v tanku. Je to černá nádoba, která má v sobě 2 „šneky“, do kterých se zasouvá film. Vše se dělá ve tmě takže je lepší když si to vyzkoušíte už na vyvolaném filmu. Do černé nádobky vložíme šneky, uzavřeme a horním víčkem nalijeme vývojku(musí být zředěna dle návodu, kde je také napsáno, jak dlouze má být film v tanku), po x minutách vylijeme vývojku a nalijeme ustalovač (info opět v návodu). Poté můžeme rozsvítit a podívat se na film. Kus práce je za námi.

Vyvolání fotografií

Když máme připraveny všechny pomůcky k vyvolávání, můžeme začít. Do zvětšováku vložíme film, který se nám promítne na jakémkoli papíře, abychom fotku zaostřili, zmenšili nebo zvětšili. Poté vložíme už před chystaný fotografický papír na místo zkušebního, nastavíme si clonu na zvětšováku a čas na hodinách. Pak nám stačí jen stisknout jedno tlačítko na osvit papíru. Ten vložíme do ustalovače a ponoříme kleštěmi. Musíme sledovat, jak se nám fotografie barví, aby nebyla moc černá ani moc bílá. Opláchneme v další nádobě s vodou, aby se smyla vývojka a vložíme do ustalovače kde ji můžeme nechat tak 3-4 minuty.A takhle pokračujeme dál a dál.

Sušení

Dnes se prodávají fotografické papíry na podložce typu RC, které se neleští, ale jen suší za pomoci vnějších vlivů, což je nejlepší pověsit v koupelně na prádelní šňůru a vyčkat dokud nebudou fotografie suché.

Závěr

Pokud se k této práci někdy dostanete tak doufám, že vás to chytne stejně jako mě a budete dalšími lidmi, kteří neupustí od starých dobrých kinofilmových fotoaparátů.

Co používám já

Můj fotoaparát je starý ruský “sokol“, dále používám vývojku a ustalovač od firmy FOMA od této firmy mám i černobílý fotografický papír FOMA SPEED C 312. Časovač : IZOCHRON Zvětšovák: UPA-6E ZENIT

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Černobílá fotografie stále žije


počet příspěvků: 2

sero

07.05.2010 v 13:01

Také jsem zastáncem klasiky, vždyt je to nádhera, proč ji zatracovat?

Odpovědět

Market

17.05.2010 v 08:16

Přesně tak, navíc taková fotka dodá situaci ještě zvláštní nádech.

Odpovědět

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.