Přeposlat Mamiya DM40

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Mamiya DM40

29.09.2010 | Michal Fokt | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

V dnešním článku po delší době potěšíme příznivce digitálních zrcadlovek a povíme si něco o jednom z nových modelů, s kterými letos přišla japonská společnost Mamiya. Ta je známá jako výrobce zrcadlovek s tzv.středoformátovými senzory, oblíbených zejména mezi profesionálními fotografy, a právě do tohoto segmentu míří i model s názvem DM40.

 

Mamiya DM40

 

Články věnované novým fotoaparátům zahajujeme zpravidla stručným výčtem jejich fyzických parametrů, u tohoto modelu, představeného poprvé v březnu, je ale situace složitější, protože výrobce k němu nezveřejnil ani rozměry, ani hmotnost. Důvod je poměrně jednoduchý – jedná se totiž vlastně o kombinaci fotoaparátového těla s názvem Mamiya 645DF, využitelného jak pro digitální, tak pro analogové modely, a tzv.digitální zadní části, v které je soustředěna veškerá technická výbava nového modelu. S touto fotografickou skládačkou, ke které ještě patří široké spektrum vyměnitelných objektivů, přišla Mamiya na veletrhu Photo Expo 2009 a protože si příznivci profesionálních zrcadlovek na velkou variabilitu potrpí, sklidila s ní zaslouženou pozornost a zdá se, že na této platformě míní stavět i do budoucna. Pro hrubou představu o fyzických parametrech přístroje uveďme tedy alespoň to, že tělo samotné váží 1030 gramů při rozměrech 153 x 128 x 153,3 milimetru, takže se rozhodně nejedná o drobečka, zvláště když uvážíte, že další milimetry a gramy přidá ještě zmíněný „digitální zadek“.

 

Mamiya DM40

 

Technické výbavě přístroje vévodí velký 44×33 mm snímací CCD čip s rozlišením 40 Mpix, což představuje v přepočtu fotografie v kvalitě až 7360 x 5562 pixelů, generované ve 16bitovém RAW formátu. Prvního snímku se dočkáte už za 0,8 sekundy, což z modelu činí nejrychlejší fotoaparát svého typu. Během minuty tak stihnete pořídit až 60 fotografií za sebou. Při focení můžete využít nejen štěrbinovou, ale i centrální závěrku - ta je obsažena v objektivech Schneider Kreuznach s ohnisky 55 mm, 80 mm nebo 110 mm, díky čemuž je synchronizační čas blesku jen 1/1600 s, ale podporováno je i dalších 15 objektivů značky Mamiya s rozsahem od 28 mm až po 300 mm a při použití adaptéru Mamiya lze použít i objektivy řady Hasselblad V.

 

Mamiya DM40

 

Citlivost snímače se pohybuje v rozmezí ISO 80 - 800 a dynamický rozsah expozice činí až 12 EV. Fotografie, dosahující velikosti až 240 MB, si můžete prohlížet na velkém 3,5 palcovém dotykovém displeji, pro jejich ukládání jsou pak podporovány paměťové karty Compact Flash. Z konektivních rozhraní je k dispozici pouze FireWire port a kromě toho zde najdete také software Capture One a Leaf Capture. Vzhledem k výše uvedené konstrukci je použitá digitální zadní stěna kompatibilní i s jinými fotoaparátovými těly.

 

Mamiya DM40

 

Středoformátová digitální zrcadlovka Mamiya DM40 vyrazila do prodeje s cenovkou 19 990 dolarů, tedy v přepočtu skoro 420 000 Kč. Za dvoutisícový dolarový příplatek si pak můžete dokoupit ještě pevný objektiv se světelností F2.8 a ohniskem 80 mm. Pro většinu smrtelníků to pravděpodobně není suma, kterou by investovali do jednoho fotoaparátu, ale v porovnání s největším konkurentem, kterým je Leica S2 s 37.5 Mpix rozlišením, vychází Mamiya DM40 relativně levně - Leica stojí víc a to ještě bez objektivu.

 

Stručná technická specifikace fotoaparátu Mamiya DM40:

 • Rozměry těla bez zadní stěny a objektivu: 153 x 128 x 153,3 mm
 • Hmotnost těla bez zadní stěny a objektivu: 1030 gramů
 • Snímač: 40 Mpix CCD, velikost 44 x 33 mm, citlivost ISO 80 - 800
   
 • Optika: výměnné objektivy Schneider Kreuznach s ohnisky 55, 80 a 110 mm, podpora objektivů Mamiya s rozsahem 28 – 300 mm, s adaptérem i Hasselblad V
   
 • Displej: 3,5“ dotykový LCD
 • Paměť: interní není, podpora karet Compact Flash
   
 • Fotografie: formát RAW (16-bit) maximální rozlišení 7360 x 5562 pixelů, velikost až 240 MB
   
 • Expozice: dynamický rozsah až +/- 12 EV, synchronizační čas blesku 1/1600 s, rychlost snímače 0,8 sekundy na jednu fotografii, tzn. asi 60 snímků za minutu
   
 • Software: Capture One a Leaf Capture

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Mamiya DM40


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.