Přeposlat Hasselblad H4D-40

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Hasselblad H4D-40

06.10.2010 | Michal Fokt | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

V našich posledních článcích jsme si ukázali dvě letošní novinky v segmentu středoformátových zrcadlovek s 40 Mpix snímači a v tomto trendu budeme pokračovat i v článku dnešním, kdy se vrátíme o něco málo zpět a zaměříme se na fotoaparát, který tento letošní trend vlastně začal. Na svědomí jej má švédská společnost Hasselblad a poprvé byl k vidění letos v únoru jako součást nové modelové řady tohoto renomovaného výrobce.

 

Hasselblad H4D-40

 

Ve výrobě středoformátových zrcadlovek má společnost Hasselblad dlouholetou tradici – její tehdy ještě analogové fotoaparáty měli s sebou na Měsíci i astronauti amerického programu Apollo. Ani v éře digitalizace se tento výrobce na trhu neztratil a dokladem je mimo jiné právě modelová řada H4D, uvedená poprvé na podzim loňského roku. Její součástí je kromě přístrojů s 60 a 50 Mpix snímači také model nesoucí označení H4D-40, osazený, jak název napovídá, CCD snímačem s rozlišením 40 megapixelů.

 

Hasselblad H4D-40

Hasselblad H4D-40

 

Jedním ze základních charakterových rysů zrcadlovek je skutečnost, že je lze vybavit různými objektivy, a podle toho se mohou lišit i výsledné rozměry a hmotnost fotoaparátu, takže jistě pochopíte, že jsme trochu na rozpacích, máme-li popis tohoto modelu zahájit jako obvykle jeho fyzickými parametry. Vzhledem k tomu, že fotoaparát podporuje výhradně objektivy Hasselblad řady HC a HCD, můžeme pro představu o jeho prostorové a náročnosti uvést, že například s objektivem Hasselblad HC80, s nímž je model dodáván a jehož světelnost činí F2.8, udává výrobce na svém webu rozměry 153 x 131 x 213 mm a poměrně velkou hmotnost 2290 gramů. Podstatnější však je, co přístroj nabízí po technické stránce, tak se do toho pusťme.

 

Hasselblad H4D-40

 

Jak jsme již naznačili, je ústředním bodem výbavy modelu H4D-40 snímací čip typu CCD, jehož velikost činí 33,1×44,2 mm a jehož citlivost se pohybuje v rozsahu ISO 100 – 1600. Tato jednotka dokáže pořídit snímky ve formátu RAW o velikosti cca 50 MB nebo 8bitové TIFF soubory zvíci 120 MB, přičemž jejich maximální dosažitelné rozlišení činí 7304 x 5478 pixelů. V sekvenčním snímacím módu je přístroj schopen pořídit snímek každých 1,1 sekundy, což dává 50 fotografií za minutu. To sice není nijak závratná hodnota, nicméně u zrcadlovek tohoto typu není podstatná ani tak rychlost, jako spíše kvalita.

 

Hasselblad H4D-40

 

K jejímu dosažení by měl posloužit unikátní ostřící systém True Focus AF, kterým Hasselblad vybavil celou modelovou řadu H4D a který udržuje objekt zaostřený třeba i při změně polohy fotoaparátu, kdy nesouhlasí původní zaostřovací rovina. Dokáže totiž po namáčknutí spouště sledovat pohyby kamery a podle nich automaticky zkorigovat případnou odchylku. Výpočet korekce ostření má na starosti procesor Absolute Position Lock, který pak výsledné hodnoty předává ostřícímu systému konkrétního objektivu. Pro úplnost dodejme, že rychlost závěrky osciluje v rozmezí 1/800 – 256 sekund a dynamický expoziční rozsah udává hraniční hodnoty EV1-EV21.

 

Hasselblad H4D-40

Hasselblad H4D-40

 

Zobrazovací jednotkou fotoaparátu je 3palcový LCD displej s rozlišením 230 000 bodů a další možností je hledáček s 90% pokrytím, dostupný hned ve třech variantách s 2.7, 3.1 nebo 3,2 násobným zvětšením. Vzhledem k tomu, že přístroj nedisponuje interní paměti, budete se muset spolehnout na paměťové karty CF s maximální kapacitou 4 GB, což vystačí v průměru na 75 snímků. Z toho je poměrně patrné, že tento model využijí především ateliéroví profesionálové, ostatně vzhledem k výše uvedené hmotnosti to na velkou práci v terénu ani nevypadá. Napájení obstarává Li-Ion akumulátor s kapacitou 1850 mAh, o jeho výdrži se ovšem výrobce na svých stránkách nezmiňuje.

 

Hasselblad H4D-40

 

Středoformátová zrcadlovka Hasselblad H4D-40, dodáváná s novou verzí softwaru Phocus 2.0 a kompatibilní s operačními systémy Windows XP, Windows Vista, Windows 7 i Mac OS X, se do prodeje dostala s cenovkou 19 995 dolarů, což dává v přepočtu bezmála 354 000 Kč. I to dává tušit, že v našich končinách si tento přístroj jen tak někdo nekoupí. Větší úspěch by mohla v tomto směru zaznamenat zhruba před dvěma týdny na veletrhu představená speciální edice H4D Ferrari, která vznikla ve spolupráci s legendární italskou automobilkou a je proto kromě atraktivní červené metalízy Rosso Fuoco opatřena i známým logem černého vzpínajícího se koně na žlutém štítu. Přístroj bude prodáván se základním 80mm objektivem v luxusní dvouvrstvé kazetě s proskleným víkem a výstelkou v podobě luxusní měkké textílie ruční výroby, a Hasselblad pro něj vyvinul zcela nový extrémně rychlý autofokusový systém a postprodukční software Phocus Quick pro urychlení práce a snadné zpracování snímků s minimálními nároky na čas strávený u počítače. Kdy se přesně exkluzivní novinka začne prodávat, nebylo ještě upřesněno, již teď se ale ví, že k dostání bude pouhých 499 kusů.

 

Technické parametry fotoaparátu Hasselblad H4D-40:

 • Rozměry: 153 x 131 x 213 mm (s 80 mm objektivem HC 80)
 • Hmotnost: 2290 gramů (s 80 mm objektivem)
   
 • Snímač: 33,1×44,2 mm CCD, rozlišení 40 Mpix, citlivost ISO 100 – 1600, dynamický rozsah 1 - 21 EV
   
 • Objektiv: podpora objektivů Hasselblad řady HC a HCD
 • Rychlost závěrky: 1/800 s - 256 s
   
 • Displej: 3“ TFT, rozlišení 920 000 bodů
 • Konektivita: USB port, video výstup, slot pro paměťové karty
 • Paměť: interní není, podpora paměťových karet CF do kapacity 4 GB
 • Baterie: Li-Ion akumulátor 1850 mAh
 • Ostření: systém True Focus AF
   
 • Fotografie: formát RAW (50 MB) nebo 8bit TIFF (až 120 MB), rozlišení 7304 x 5478 pixelů
   
 • Sekvenční snímání: 1.1 sekundy na 1 snímek / 50 snímků za minutu
 • Procesor: Absolute Position Lock
   
 • Další výbava: EVF hledáček ve třech variantách – HVD 90x (90% pokrytí, dioptrická korekce -5 až +3.5D, 3.1násobné zvětšení) nebo HV90x (90% pokrytí, dioptrická korekce -4 až +2.5D, 2.7násobné zvětšení) nebo HVM (3.2násobné zvětšení)
   
 • Software: Phocus, kompatibilní s Windows XP / Vista / 7 a Mac OS X

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Hasselblad H4D-40


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.