Přeposlat Sony NEX-3 a NEX-5

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Sony NEX-3 a NEX-5

05.11.2010 | Michal Fokt | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Fotoaparáty založené na tzv. Micro Four Thirds systému, přinášející výhody zrcadlovek v malých kompaktních tělech, byly doposud především doménou společností Olympus a Panasonic, které v posledním roce přišly hned s několika zajímavými modely, o nichž jste mohli číst i na našem portálu. K této dvojici se před časem přidal třetí do party v podobě společnosti Sony, která představila dvojici novinek s názvy NEX-3 a NEX-5. Ty by měly konkurovat právě Micro 4/3 modelům dvou výše zmíněných značek a také populárnímu Samsungu NX-10, zacílenému podobným směrem. Protože oba fotoaparáty již dorazily i na český trh, je právě tak na čase si je v dnešním článku podrobně prohlédnout.

 

Sony NEX-3 a NEX-5

Sony NEX-3 a NEX-5

 

Fotoaparáty založené na tzv. Micro Four Thirds systému, přinášející výhody zrcadlovek v malých kompaktních tělech, byly doposud především doménou společností Olympus a Panasonic, které v posledním roce přišly hned s několika zajímavými modely, o nichž jste mohli číst i na našem portálu. K této dvojici se před časem přidal třetí do party v podobě společnosti Sony, která představila dvojici novinek s názvy NEX-3 a NEX-5. Ty by měly konkurovat právě Micro 4/3 modelům dvou výše zmíněných značek a také populárnímu Samsungu NX-10, zacílenému podobným směrem. Protože oba fotoaparáty již dorazily i na český trh, je právě tak na čase si je v dnešním článku podrobně prohlédnout.

 

Sony NEX-3 a NEX-5

Sony NEX-3 a NEX-5

Sony NEX-3 a NEX-5

 

Obě malé hybridní zrcadlovky jsou pokrevními bratry už od pohledu, přestože několik rozdílů v jejich designu, připomínajícím klasické kompakty, přece jen najdete. Model NEX-3, který je s rozměry 117 x 62 x 33 mm a vahou 239 gramů i přes nižší číselné označení paradoxně větším z dvojice, totiž postrádá šasi z hořčíkové slitiny, kterým je vybaven jeho sourozenec, místo toho použili konstruktéři plastové materiály, zejména polykarbonát. Naproti tomu model NEX-5 díky rozměrům 111 x 59 x 38 mm a hmotnosti 229 gramů působí útlejším a lehce kompaktnějším dojmem, přestože má o něco vystouplejší úchopový grip.

 

Sony NEX-3 a NEX-5

Sony NEX-3 a NEX-5

Sony NEX-3 a NEX-5

 

Od základního rozdílu v podobě tvaru těla se pak odvíjejí další odlišnosti, spočívající v umístění ovládacích prvků. Ovladač zapínání a vypínání přístroje je u modelu NEX-3 řešen jako prstenec kolem spoušti, která je vzhledem k méně vystouplému úchopovému gripu posunuta téměř na úroveň tlačítka pro zahájení prohlížení snímků nebo videoklipů. Naproti tomu NEX-5 má spoušť umístěnou v přední části gripu a jak jsme již naznačili, je vybaven samostatným otočným voličem pro zapínání a vypínání. Na úchopovém madle modelu NEX-3 nenajdete ani senzor bezdrátového dálkového ovladače. Pro nováčky naopak nechybí nápověda k jednotlivým funkcím. Je zde např. speciální tlačítko pro nahrávání videosekvencí. Většina voleb je umístěna v menu, a to včetně základních, jako je režim expozice, způsob snímání, citlivost nebo vyvážení bílé, což zpomaluje nastavení. Na druhou stranu ale například režim samospoušti není nutné po každé expozici znovu a znovu obnovovat. Navíc hodně uživatelů bude využívat pohodlný režim iAuto nebo scénické programy, byť bez možnosti využít některé praktické funkce, jako HDR Auto.

 

Sony NEX-3 a NEX-5

Sony NEX-3 a NEX-5

Sony NEX-3 a NEX-5

 

Oba modely se naopak do značné míry shodují po stránce technické výbavy, které vévodí snímač Exmor CMOS APS HD o velikosti 23,4 × 15,6 mm a rozlišení 14,2 Mpix. Čip s citlivostí v rozsahu ISO 200 – 12 800 je chráněn protiprachovým systémem, který zahrnuje speciální povlak na nízkofrekvenčním filtru a vibrace obrazového snímače. Hlavním partnerem pohonné jednotky je pak obrazový procesor BIONZ, který kromě kvalitního zpracování dat nabídne i dobré operační časy a možnost pořizovat snímky jak v JPEG, tak v RAW formátu, a to i současně. To z obou modelů činí fotoaparáty poskytující vysoce kvalitní obraz s dobře optimalizovaným šumem i při vysoké citlivosti, které díky kompaktním rozměrům využijete i v terénu.

 

Sony NEX-3 a NEX-5

Sony NEX-3 a NEX-5

 

Pokud se týče optiky, jsou oba přístroje osazeny bajonetem Sony E s podporou tří vyměnitelných objektivů Sony, které mají tubus z lehké, ale odolné hliníkové slitiny, kvalitní optické soustavy a clonu se sedmi lamelami s kruhovým otvorem. Tenký 16 mm pancake objektiv se světelností 2,8 odpovídá ohnisku 24 mm, objektiv s trojnásobným přiblížením 18-55 mm a světlostí 3,5-5,6 OSS pak udává přepočtený rozsah 27-82 mm a označení OSS znamená, že je vybaven systémem optické stabilizace obrazu - Optical SteadyShot s aktivním režimem v širokém úhlu pro ještě větší účinnost stabilizace. Stejnou vymožeností disponuje i zoomovací objektiv s velkým rozsahem 18 – 200 mm, 11násobným přiblížením odpovádajícím rozsahu 27-298 mm a se světlostí 3,5-6,3. Při použití adaptéru LA-EA1 můžete připojit i objektivy pro zrcadlovky Sony Alpha a také optiky Minolta AF/Konica Minolta AF, ale bez možnosti autofokusu a využití funkcí PowerZoom a Telekonvertor.

 

Sony NEX-3 a NEX-5

Sony NEX-3 a NEX-5

Sony NEX-3 a NEX-5

 

Oba fotoaparáty nabízí široké spektrum možností při nastavení expozice. Systém automatického zaostřování pracuje na principu detekce kontrastu, má celkem 25 bodů a nabízí ostření na střed i bodové s pružným výběrem ostřícího bodu. Vyvážení na střed i bodovou variantu nabízí také měření expozice, které je 49segmentové. Automatické zaostřování pracuje tiše a rychle, možné je ale také ostření ruční otočným prstencem na objektivu s tím, že se vybraná část obrazu automaticky zvětší. Měření expozičních údajů provádí hlavní obrazový senzor. Pro fotografování je na výběr celá řada režimů expozice: inteligentní automatika, pružná programová automatika, program s prioritou clony (kupříkladu v rozsahu F2,8-22 u 16mm objektivu), program s prioritou expozičního času v rozsahu 1/4000-30 s nebo ruční nastavení, u kterého je pak k dispozici i Bulb režim.

 

Sony NEX-3 a NEX-5

Sony NEX-3 a NEX-5

Sony NEX-3 a NEX-5

 

Nechybí ani režimy jako Plynulá panoráma, Redukce rozmazání pohybu nebo výběr scénických programů. Ten obsahuje položky Portrét, Krajina, Makro, Sporty a akce, Západ Slunce, Noční výjev, Noční portrét nebo Ručně držený soumrak. Na výběr jsou barevné prostory sRGB a Adobe RGB a také barevné režimy: Standardní, Živé barvy, Portrét, Krajina, Západ Slunce a Černobílý. Pro optimalizaci dynamického rozsahu lze také využít funkce DR Auto s automatickou úpravou jasu a kontrastu a HDR Auto, kdy systém pořídí vysokorychlostně 3 snímky s různými hodnotami expozice, které následně zkombinuje do jednoho snímku s vysokým dynamickým rozsahem a optimalizovaným podáním detailů ve světlech a stínech. Když už jsme zmínili panoramatické záběry, tak jako malý příklad zmiňme, že s pancake objektivem dosahují rozlišení až 23 Mpix a úhel záběru 226°. Pohrát si můžete i s funkcemi jako kontrolní číselník pro nastavování míry rozostření pozadí, rozpoznávání tváří a úsměvu nebo automatická expozice po zaznamenání úsměvu, jehož míru je rovněž možno nastavit.

 

Sony NEX-3 a NEX-5

Sony NEX-3 a NEX-5

 

Jelikož jsou oba modely osazeny totožným snímačem, tak nejspíše nepřekvapí, že maximální dosažitelná kvalita fotografií činí 4592 x 3056 pixelů. Rozdílně naopak oba přístroje zvládají videosekvence – zatímco s modelem NEX-3 dosáhnete nanejvýše na HD rozlišení 1280 x 720 pixelů při rychlosti 30 fps v H.264 kodeku, jeho sourozenec NEX-5 nabídne dokonce Full HD kvalitu 1920 x 1080 pixelů při 60 prokládaných snímcích za sekundu, kodekem může být H.264 i AVCHD formát. Videosekvence podporují průběžné ostření, úpravu expozice a stabilizaci. Pro přehrávání pořízených záznamů je u obou přístrojů připraven velký třípalcový polohovatelný displej, který disponuje vysokým rozlišením 921 000 bodů a zobrazovací technologií XtraFine TruBlack. Díky nové verzi firmwaru, vydané s příchodem léta, je pak druhou možností přehrávání na 3D televizorech Sony Bravia. Konstruktéři nezapomněli ani na režim sekvenčního snímání o rychlosti přibližně 2,3 fps anebo rychleji s maximální hodnotou 7 fps.

 

Sony NEX-3 a NEX-5

Sony NEX-3 a NEX-5

 

Jestliže design obou modelů vykazuje podobnost s kompaktními fotoaparáty, pak co se týče úložného prostoru, jsou oba přístroje naopak zjevnými dědici klasických digitálních zrcadlovek, nenajdete zde totiž žádnou interní paměť a budete se tak muset spolehnout na paměťové karty SD, SDHC, SDXC a Memory Stick. Konektivní výbava obsahuje mimo USB rozhraní též HDMI port a nechybí ani klasický NTSC/PAL výstup. Protože snad i vlivem malých rozměrů nezbylo místo na vestavěný blesk, najdete na horní straně přístrojů konektor pro malý externí blesk Sony NP-50 se směrným číslem 7, který je součástí balení. Chcete-li přístroje používat pro natáčení videí, měli byste určitě zapřemýšlet o externím stereo mikrofonu ECM SST1, který se připojuje do stejného terminálu jako blesk. V nabídce volitelného příslušenství je dále předsádka Fish-eye VCL-ECF1, ultraširokoúhlý konvertor VCL-1 ECU, optický hledáček FDA-SV1, GPS záznamník GPS CS3KA a také ramenní popruhy v různých barvách. Jako zdroj energie je pak použita dobíjecí 7,7 V lithio-iontová baterie NP-FW50 s kapacitou 1080 mAh a výdrží 330 snímků, přičemž lze přikoupit i adaptér pro síťové napájení.

 

Sony NEX-3 a NEX-5

Sony NEX-3 a NEX-5

Sony NEX-3 a NEX-5

 

Hybridní fotoaparáty Sony NEX-3 a Sony NEX-5 (někdy je do názvu řazeno též slůvko Alpha) dodává výrobce ve stříbrné a černé verzi, slabší model NEX-3 také v barvě červené. Co se týče ceny, pořídíte model NEX-3 v současnosti za zhruba 12 tisíc Kč, nepatrně vybavenější NEX-5 vás pak vyjde na cca 15 tisíc Kč. Za tyto sumy získáte v obou případech přístroje se širokým spektrem možnosti využití, poskytující vysoce kvalitní obraz u fotografií i videí. Základní koncepce obou modelů přitom předpokládá podobné použití jako u kompaktních modelů, tedy na dovolené, na výletech nebo na různých kulturních, sportovních a společenských akcích. Ani na procházkách či horských túrách vám díky malým rozměrům a hmotnosti nebudou příliš překážet, zato si můžete vychutnat jejich výkon, pružnost použití a obrazovou kvalitu. A že je jejich kompaktnost také v něčem omezuje? To už je věc osobní volby.

 

Sony NEX-3 a NEX-5

 

Technické parametry fotoaparátu Sony NEX-3:

 • Rozměry: 117 x 62 x 33 mm
 • Hmotnost: 239 gramů
   
 • Snímač: 23,4 x 15,6 mm Exmor CMOS APS HD, rozlišení 14.2 Mpix, citlivost ISO 200 – 12800, crop faktor 1.5, protiprachový systém
   
 • Objektiv: bajonet Sony Alpha E, podporované objektivy Sony – A) pancake 16 mm / F2.8 (ohnisko 24 mm), B) zoom objektiv OSS 18-55 mm / F3.5-F5.6 (ohniska 27 – 82 mm, stabilizace Optical Steady Shot), C) ultrazoom 18-200 mm / F3.5-F6.3 (11x optický zoom, ohniska 27 – 298 mm), při použití adaptéru LA-EA1 možno připojit i objektivy Sony Alpha DSLR a Minolta AF / Konica Minolta AF (bez možnosti autofokusu a využití funkcí PowerZoom a Telekonvertor)
   
 • Ostření: 25bodový autofokus, možnost manuálního ostření, 49segmentové měření expozice
   
 • Rychlost závěrky: 1/4000-30 s nebo ruční nastavení včetně Bulb režimu, korekce expozice 1/3 a 2/3 EV
   
 • Displej: 3“ XtraFine TruBlack TFT, rozlišení 921 000 bodů, polohovatelný
   
 • Konektivita: microUSB port, HDMI port, video výstup, slot pro paměťové karty, konektor pro externí blesk
   
 • Paměť: interní není, podpora paměťových karet SD, SDHC, SDXC a Memory Stick
 • Baterie: Li-Ion akumulátor NP-FW50, kapacita 7,7 V / 1080 mAh, výdrž 330 snímků
   
 • Vyvážení bílé: Manuální, režimy: Denní světlo, Stín, Zataženo, Zářivka, Fluorescentní, Blesk, Nastavení teploty barvy
   
 • Scénické režimy: Portrét, Krajina, Makro, Sporty a akce, Západ Slunce, Noční výjev, Noční portrét nebo Ručně držený soumrak
   
 • Fotografie: formát JPEG nebo RAW (možnost souběžného ukládání), rozlišení 4592 x 3056, 3344 x 2224, 2288 x 1520
   
 • Video: formát MPEG4, rozlišení HD 1280 x 720 pixelů, rychlost 30 fps, kodek H.264
   
 • Sekvenční snímání: 2.3 fps, popř. 7 fps, maximálně 7 (RAW) / 16 (JPEG) fotografií za sebou
   
 • Další výbava: externí blesk Sony NP-50 (směrné číslo 7), volitelně optický hledáček
   
 • Procesor: BIONZ
 • Software: SONY

 

Technické parametry fotoaparátu Sony NEX-5:

 • Rozměry: 111 x 59 x 38 mm
 • Hmotnost: 229 gramů
   
 • Snímač: 23,4 x 15,6 mm Exmor CMOS APS HD, rozlišení 14.2 Mpix, citlivost ISO 200 – 12800, crop faktor 1.5, protiprachový systém
   
 • Objektiv: bajonet Sony Alpha E, podporované objektivy Sony – A) pancake 16 mm / F2.8 (ohnisko 24 mm), B) zoom objektiv OSS 18-55 mm / F3.5-F5.6 (ohniska 27 – 82 mm, stabilizace Optical Steady Shot), C) ultrazoom 18-200 mm / F3.5-F6.3 (11x optický zoom, ohniska 27 – 298 mm), při použití adaptéru LA-EA1 možno připojit i objektivy Sony Alpha DSLR a Minolta AF / Konica Minolta AF (bez možnosti autofokusu a využití funkcí PowerZoom a Telekonvertor)
   
 • Ostření: 25bodový autofokus, možnost manuálního ostření, 49segmentové měření expozice
   
 • Rychlost závěrky: 1/4000-30 s nebo ruční nastavení včetně Bulb režimu, korekce expozice 1/3 a 2/3 EV
   
 • Displej: 3“ XtraFine TruBlack TFT, rozlišení 921 000 bodů, polohovatelný
   
 • Konektivita: microUSB port, HDMI port, video výstup, slot pro paměťové karty, konektor pro externí blesk
   
 • Paměť: interní není, podpora paměťových karet SD, SDHC, SDXC a Memory Stick
 • Baterie: Li-Ion akumulátor NP-FW50, kapacita 7,7 V / 1080 mAh, výdrž 330 snímků
   
 • Vyvážení bílé: Manuální, režimy: Denní světlo, Stín, Zataženo, Zářivka, Fluorescentní, Blesk, Nastavení teploty barvy
   
 • Scénické režimy: Portrét, Krajina, Makro, Sporty a akce, Západ Slunce, Noční výjev, Noční portrét nebo Ručně držený soumrak
   
 • Fotografie: formát JPEG nebo RAW (možnost souběžného ukládání), rozlišení 4592 x 3056, 3344 x 2224, 2288 x 1520 pixelů
   
 • Video: formát MPEG4, rozlišení Full HD 1920 x 1080 pixelů, rychlost 60 fps, kodek H.264 a AVCHD
   
 • Sekvenční snímání: 2.3 fps, popř. 7 fps, maximálně 7 (RAW) / 16 (JPEG) fotografií za sebou
   
 • Další výbava: externí blesk Sony NP-50 (směrné číslo 7), volitelně optický hledáček
   
 • Procesor: BIONZ
 • Software: SONY

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 1

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Sony NEX-3 a NEX-5


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.