Přeposlat Sony CyberShot DSC-WX5

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Sony CyberShot DSC-WX5

10.11.2010 | Michal Fokt | Aktuality, recenze | Komentářů: 2 |

V minulých týdnech jsme se věnovali především fotoaparátům z vyšších technických a cenových kategorií, a proto se dnes po čase vrátíme opět mezi levnější kompakty. Zároveň ale zůstaneme u společnosti Sony, jejímž modely zaplnily poslední dva naše články – japonský výrobce se totiž po příznivcích hybridních i klasických zrcadlovek rozhodl potěšit i méně náročné uživatele, a uvedl hned trojici stylových novinek, spadajících do řady CyberShot a nabízejících kromě příznivé ceny a povedeného designu i poměrně slušnou výbavu a nemálo zajímavých a užitečných funkcí. První z tria modelů nese název DSC-WX5 a budeme se jím zabývat v dnešním článku.

 

Sony CyberShot DSC-WX5

 

Fotoaparát o rozměrech 91,7 × 51,9 × 21,5 mm a váze 130 gramů by v portfoliu značky Sony měl nahradit starší model WX1, který při svém uvedení překvapil mnoha zajímavostmi, jehož nástupce ovšem tento koncept posunuje ještě dále a v segmentu stylových kompaktů aspiruje na nejvyšší příčky. Hned na první pohled potěší pro Sony typické kvalitní zpracování – tělo z hliníkové slitiny je dostatečně tuhé a i přes absenci gripu nebo místa pro položení palce se v ruce drží docela dobře. Ani po stránce ovládání, jehož prvky jsou umístěny především na zadní straně, si vcelku není na co stěžovat – samostatné tlačítko pro natáčení videosekvencí funguje správně a otočný volič režimů má dobrou aretaci i tuhost, navíc se díky výraznějším výstupkům po obvodu snadno otáčí, což byl někdy u starších kompaktů Sony trochu problém.

 

Sony CyberShot DSC-WX5

Sony CyberShot DSC-WX5

 

Dále zde najdete tlačítko pro vstup do režimu prohlížení snímků, které lze aktivovat i při vypnutém fotoaparátu, a konečně čtyřsměrný ovladač. Ten je snad jediným trochu méně povedeným prvkem – je totiž uspořádán do jednoho celku bez přesně daných drah pro jednotlivé směry, takže je třeba počítat s rizikem tzv.šikmých stisků. Ještě níže se nachází tlačítko pro vstup do hlavního menu, které má formu "rychlého menu", vzhledem k většímu počtu položek ovšem může působit lehce nepřehledně. Posledním obyvatelem zadní strany fotoaparátu je výmluvně označené tlačítko pro mazání snímků, zbytek ovládacích prvků pak najdete na horní hraně. Jedná se hlavně o bohužel poněkud malý a trochu „utopený“vypínač přístroje, spolu s nímž zde najdete ještě tlačítko spouště, obligátní zoomovací páčku a také tlačítko pro aktivaci sekvenčního snímání, přičemž je ale třeba dodat, že rychlost tohoto režimu se nastavuje v uživatelském menu.

 

Sony CyberShot DSC-WX5

 

Technické výbavě fotoaparátu vévodí 1 / 2,3 palcový snímač CMOS Exmor o rozlišení 12.2 Mpix, jehož citlivost lze nastavit v rozsahu ISO 125 – 3200. Jeho hlavním spolupracovníkem je obrazový procesor BIONZ a důležitou roli má také objektiv Sony G s přepočteným ohniskovým rozsahem 24 – 120 mm pro statické snímky a 34 – 170 mm u videí, světelností F2,4 – F5,9 a pětinásobným optickým zoomem, který ve spolupráci s dvojnásobným zoomem digitálním dává až 10násobné přiblížení. K dispozici je rovněž funkce Smart Zoom, kdy se míra dosažitelného přiblížení mění podle nastaveného rozlišení fotografií a ve VGA kvalitě stoupá až ke 31násobnému zoomu. Dále zde nechybí ani obrazová stabilizace Optical SteadyShot. Objektiv dokáže ostřit od 90 cm, v makro režimu se pak dostává až k 5 centimetrům.

 

Sony CyberShot DSC-WX5

 

Systém automatického zaostřování nabízí ostření vícebodové, středové i bodové, nechybí ani režim sledování vybraného objektu. Naproti tomu ruční ostření zde nenajdete, u kompaktu bychom to ani nečekali. Stejně tak exponometrický systém nabízí tři standardní režimy měření - vícesegmentové, zaměřené na střed a bodové. Zabudovaný elektronický blesk má maximální dosah kolem 5 metrů, přičemž bohužel první testy ukázaly, že podobně jako u staršího modelu WX1 na nejširším ohnisku stíní a vytváří v levém dolním rohu tmavý flek. Řešením je fotit bez blesku, což vzhledem k dobré digitální stabilizaci to není až takový problém, nebo zazoomovat na 28mm ohnisko.

 

Sony CyberShot DSC-WX5

 

Velké plus si Sony u tohoto modelu zaslouží za funkční výbavu. Například režim Sweep Panorama nabízí kromě původního 2D módu i volby Intelligent a 3D, a to v rozsahu až 295 úhlových stupňů, přičemž prostorově působící zobrazení je možno dosáhnout bez nutnosti snímat obraz systémem s dvojicí objektivů. I snímání souvislých panorám s trojrozměrným efektem je možné ve vodorovné poloze zleva-zprava a ve svislé poloze zdola-shora. Systém pořídí až 100 jednotlivých snímků, automaticky je kombinuje, vytvoří stereoskopické dvojice snímků a z nich sestaví kompletní 3D obraz. Současně je uložen i klasický 2D snímek. Panoramatické obrázky s prostorovým efektem je možné prohlížet na 3D kompatibilních televizorech Sony Bravia, k nimž lze fotoaparát připojit buď přímo pomocí kabelu a rozhraní HDMI, nebo je možno využít paměťové karty. Kompatibilní je také zařízení PlayStation 3 a speciální 3D Photo Viewer.

 

Sony CyberShot DSC-WX5

 

K dispozici je rovněž nový program Sweep Multi Angle s 3D záznamem - fotograf pohybuje fotoaparátem, který vysokorychlostně nasnímá 15 snímků a vytvoří obraz objektu ve 3D stylu s možností prohlížení z různých úhlů. Systém fotoaparátu využívá zabudované senzory a rozpozná díky nim pohyb, naklonění nebo sekvence pořízené z různých úhlů a tyto informace využívá i při zobrazení na LCD obrazovce. Zobrazení z různých úhlů je viditelné i na běžném 2D televizoru. Přístroj nabízí také novou funkci s větší mírou rozostření pozadí, určenou pro působivější portréty, kdy fotoaparát pořídí rychle po sobě dva různé snímky, které systém analyzuje a vytvoří jeden snímek finální, vhodně optimalizovaný, s ostrým hlavním objektem na rozostřeném pozadí. K dispozici je výběr z několika stupňů rozostření. Nový režim Soft Skin zase vylepšuje tvář portrétované osoby, kupříkladu vyhlazuje jemné vrásky a odstraňuje nečistoty z pokožky.

 

Sony CyberShot DSC-WX5

 

Pro kvalitnější pohodlné fotografování výrobce nabídl také vylepšený inteligentní automatický režim "Superior Auto", jehož umělá inteligence rozpoznává snímanou scénu a nastavuje vhodné parametry expozice tím, že vybírá nejvhodnější z nabízených scénických programů, a zároveň minimalizuje barevný šum a vytváří snímky s brilantním kontrastem. Nechybějí ani technologie typu detekce až osmi obličejů v záběru nebo detekce úsměvu, kromě toho je k dispozici také 22 scénických programů a funkce jako optimalizace dynamického rozsahu - DRO Plus, HDR - High Dynamic Range a další.

 

Sony CyberShot DSC-WX5

 

Výše zmíněný obrazový procesor BIONZ dokáže vyprodukovat fotografie o nejvyšší dosažitelné kvalitě 4000 x 3000 pixelů, videosekvence pak lze natáčet i ve Full HD kvalitě 1920 x 1080 pixelů, a to ve formátu AVCHD, klasické MPEG-4 jsou k dispozici do rozlišení 1440 x 1080 obrazových bodů. Sériové snímkování pak nabízí rychlosti 2, 5 a 10 fps, přičemž ve vysokorychlostním módu pořídíte maximálně 10 JPEG snímků za sebou. Mimo již zmíněných televizorů Sony Bravia si lze pořízené záznamy prohlížet i na 2,8 palcovém displeji Clear Photo LCD Plus o rozlišení 460 800 pixelů a pro jejich ukládání je připravena interní paměť zvíci 32 MB, rozšiřitelná paměťovými kartami SD, SDHC, SDXC a Memory Stick. O napájení se pak stará Li-Ion baterie o kapacitě 630 mAh, která by měla vystačit na pořízení cca 230 snímků nebo natočení 115 minut videa.

 

Sony CyberShot DSC-WX5

 

Stylový a technicky i funkčně dobře vybavený kompakt Sony CyberShot DSC-WX5 je nabízen v černém, stříbřitém, zlatavém, hnědém a fialovém barevném provedení, přičemž do prodeje vyrazil s příchodem podzimu za cenu, která se na českém trhu pohybuje v současnosti okolo 7 a půl tisíce Kč, což je u tak kvalitní model suma veskrze odpovídající. Na výběr je příslušenství v podobě různých paměťových karet a náhradních baterií, ale dá se dokoupit i GPS modul, HD komponentní kabel VMC-MHC3 nebo stylové kožené pouzdro.

 

Technické parametry fotoaparátu Sony CyberShot DSC-WX5:

 • Rozměry: 91,7 × 51,9 × 21,5 mm
 • Hmotnost: 130 gramů
 • Snímač: 1 / 2,3“ CMOS Exmor R, citlivost ISO 125-3200, rozlišení 12,1 Mpix
   
 • Objektiv: Sony Lens G, ohniskový rozsah 24-120 mm pro fotografie a 34-170 pro videa, světelnost F2.4-F5.9, 5x optický zoom, 2 x digitální zoom, funkce SmartZoom (10x zoom ve vysokém rozlišení / až 31x zoom ve VGA kvalitě)
   
 • Rychlost závěrky: 1/1600 - 2 s, korekce expozice -2 EV / +2 EV
 • Displej: 2.8“ Clear Photo LCD Plus, rozlišení 460 800 bodů
   
 • Konektivita: microUSB port, HDMI port, video výstup, slot pro paměťové karty Memory Stick, SD, SDHC a SDXC
   
 • Baterie: Li-Ion akumulátor 630 mAh, výdrž 230 snímků / 115 minut videa
   
 • Vyvážení bílé: Automatické, Denní světlo, Oblačno, Zářivka 1 (bílé), Zářivka 2 (normální bílé), Zářivka 3 (denní bílé), Žárovky, Blesk, Nastavení stiskem
   
 • Ostření: autofokus (vícebodové / středové / bodové), režim Superior Auto
   
 • Scénické režimy: Hladká pleť, Zamlžení, Redukce rozmazání pohybu, Krajina, Korekce protisvětla HDR, Portrét za soumraku, Soumrak, Ručně držený soumrak, Vysoká citlivost, Jídlo, Domácí mazlíček, Pláž, Sníh, Ohňostroj
   
 • Fotografie: formát JPEG - rozlišení 4000 x 3000, 4000 × 2248, 3264 × 2448, 2592 × 1944, 1920 x 1080, 640 x 480 pixelů, panorama 7152 × 1080, 4912 × 1080, 4912 × 1920, 3424 × 1920 pixelů
   
 • Video: formát AVCHD (1920 x 1080 a 1440 x 1080 pixelů), MPEG-4 (1440 x 1080, 1280 x 720, 640 x 480 pixelů), rychlost 25 nebo 30 fps, stereo zvuk
   
 • Sériové snímkování: fotografie 2 / 5 / 10 fps, maximálně 10 fotografií za sebou
 • Obrazový procesor: BIONZ
   
 • Dostupné funkce: Optimalizátor dynamického rozsahu, detekce tváře (až 8 obličejů) + úsměvu, režim Sweep Panorama, Sweep Multi Angle s 3D záznamem, možnost přehrávání na 3D televizorech Sony Bravia, na Play Station a na 3D Photo Vieweru
   
 • Paměť: interní 32 MB, možnost rozšíření paměťovými kartami
 • Software: Picture Motion Browser v5.3

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 4

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Sony CyberShot DSC-WX5


počet příspěvků: 2

pch

27.12.2010 v 19:45

tohle přece není žádná recenze, ale pouhý opis ůdajů z reklamní brožury. Držel autor zmíněný foťák v ruce?

Odpovědět

Jiri

05.02.2011 v 11:43

Take nevim proc se na tomto vebu rika tech.popisu RECENZE???? Je to tu bezne,viz Nikon S-8100. Je to diletantismus!!!

Odpovědět

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.