Přeposlat Panasonic Lumix DMC-LX5

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Panasonic Lumix DMC-LX5

17.12.2010 | Michal Fokt | Aktuality, recenze | Komentářů: 5 |

Kultovní kompakt Panasonic Lumix DMC-LX3, pokládaný za špičku ve svém segmentu, si během dvou let na trhu vysloužil značnou oblibu, a tak se nelze divit, že zejména náročnější amatérští fotografové se vesměs těšili na jeho nástupce. Jejich čekání skončilo uprostřed léta, přesněji řečeno na konci července, kdy si oficiální premiéru odbyl nový model s názvem LX5, jehož cesta do obchodů následně odstartovala s příchodem podzimu. Kde se ztratila „čtyřka“, kterou bychom po „trojce“ celkem logicky očekávali, zůstává trochu záhadou, nicméně nám to nebrání v tom, abychom si novou vlajkovou loď Panasonicu v oblasti elitních kompaktů blíže prohlédli.

 

Panasonic Lumix DMC-LX5

 

Co do vzhledu se fotoaparát o rozměrech 110 x 65 x 25 mm s váhou 233 gramů od svého předchůdce příliš neliší, byl ovšem obohacen také o některé prvky známé z jiného modelu, a sice čtyřtřetinového kompaktu Lumix DMC-GF1 s výměnnými objektivy. Dobře je to vidět například na oproti původnímu LX3 lepším způsobem řešené úchopové části a dílčích změn doznalo i ovládání. Namísto klasického joysticku zde tak najdete multifunkční kruhový volič režimů typu „jog dial“, který se zřejmě u letošních fotografických novinek zvolna stává trendem, stejně jako speciální tlačítko pro nahrávání videa na horní hraně vedle spouště. Nepochybným odkazem k modelu GF1 je pak tzv.roller v horní části zadní strany, jenž po namáčknutí funguje jako ovládání expoziční kompenzace a velmi snadno se jím volí i jiné funkce, například položky v oblasti Mé barvy.

 

Panasonic Lumix DMC-LX5

Panasonic Lumix DMC-LX5

 

Zbývající ovládací prvky na zadní stěně jsou řešeny veskrze rozumně - nahoře pod rollerem se nachází blokace ostření a přehrávání, a dále následuje čtyřcestný volič, obsahující ovládání ostřícího bodu (nahoře), nastavení citlivosti ISO (vpravo), nastavení spouště (vlevo) a také tzv. volitelnou položku (dole), které lze přiřadit některou z dalších funkcí, třeba vyvážení bílé. Uprostřed pak samozřejmě najdete potvrzovací OK tlačítko. Zcela dole je pak umístěno ještě tlačítko pro režim displeje a pro vstup do rychlého uživatelského menu. To využijí zejména ti uživatelé, kterým se nebude chtít probírat se „velkým“ menu, které je oproti staršímu modelu ještě o něco obsáhlejší – má nyní sedm obrazovek oproti původním pěti.

 

Panasonic Lumix DMC-LX5

Panasonic Lumix DMC-LX5

 

Tím se dostáváme k poslední sadě ovládacích prvků vpředu na objektivu. Sestává se jednak z nahoře umístěného posuvníku s volbou poměrů stran obrazu, kde k hodnotám 4:3, 3:2 a 16:9 přibyla nově též možnost 1:1, na levém boku z pohledu fotografa je pak volič autofokusu, makro režimu a manuálního ostření. A právě v tom tkví problém, který se vyskytoval již u původního modelu LX3, protože stačí neopatrný pohyb a přenastavíte si ostřící režim, aniž si toho všimnete. Je škoda, že se vývojáři Panasonicu nepokusili něco s touto drobnou chybkou udělat. Na druhou stranu, vrátíme-li se k celkovému přehledu ovládacích a jiných prvků, ale potěší konektor pro připojení výklopného elektronického hledáčku DMW-LVF1 jako další dědictví po modelu GF1, umístěný na horní hraně.

 

Panasonic Lumix DMC-LX5

 

Technická výbava přístroje se točí především okolo nového 1/1,63" CCD snímače, který má celkem realistické 10,1 Mpix rozlišení a rozsah citlivostí ISO 80-3200. V rozšířeném módu lze nastavit i vyšší hodnoty 6400 a 12800, ale podle prvních testů to vypadá, že by možná nebylo od věci, kdyby se při volbě těchto hodnot objevila na displeji známá varovná větička „Are you sure?“ - přístroj se totiž v tomto režimu automaticky přepne do 3 Mpix rozlišení a výsledné fotografie tak nemají zrovna hvězdné parametry. Sluší se ještě podotknout, že nový snímací čip disponuje též vylepšenou vrstvou obsahující mikročočky, které by měly soustředit světlo na fotodiody. To podle tvrzení výrobce přispělo právě k navýšení citlivosti (o 31%) a také k lepšímu dynamickému rozsahu a o 38% vyšší sytosti obrazu oproti původnímu modelu. Díky tomu by měl být snížen výskyt šumu a zjemněny barevné přechody.

 

Panasonic Lumix DMC-LX5

Panasonic Lumix DMC-LX5

 

Na posledních dvou jmenovaných položkách má svůj podíl i vylepšený obrazový procesor Venus Engine FHD s technologií inteligentního rozlišení. Systém automaticky rozeznává tři aspekty obrazu - obrysy objektů, oblasti s detailní texturou a oblasti s jemnými barevnými a tonálními přechody. Obrysy zvýrazní, aby na snímcích lépe vynikly, a také u texturovaných oblastí dochází k mírnému zvýraznění detailů. V barevných a tonálních přechodech se pak uplatňuje vyspělý systém redukce šumu, aby přechody působily plynuleji. Kromě celkového doostření dokáže nová technologie zpracovávat signál pixel po pixelu optimálním způsobem, aby bylo zpracování co nejkvalitnější. I přes vysoký výkon je obrazový procesor energeticky nenáročný, takže na jedno nabití akumulátoru je možno pořídit až 400 snímků.

 

Panasonic Lumix DMC-LX5

Panasonic Lumix DMC-LX5

 

Zajímavou změnou je také objektiv Leica DC Vario-Summicron, disponující světelností F2,0 – F3,3 a přepočteným ohniskovým rozsahem 24-90 mm. To zní sice na kompakt zvláštně, ale připomeňme si, že LX3 končil dokonce „jen“ na 60 milimetrech. Optickou konstrukci tvoří 10 prvků uspořádaných do 9 skupin, přičemž 3 čočky jsou asférické a mají celkem 5 asférických ploch. Samozřejmostí je systém optické stabilizace obrazu Power O.I.S. a nechybí ani optický zoom, byť pouze 3,8násobný, doplněný o 4,5násobné přiblížení digitální. Objektiv ostří od 50 cm, v makro režimu pak od jednoho centimetru, přičemž expoziční časy se pohybují od 1 / 4000 do 60 sekund.

 

Panasonic Lumix DMC-LX5

 

Již zmíněný systém automatického zaostřování, jemuž nechybí pomocný AF reflektor, nabízí řadu režimů (Normální, Makro, Quick AF, Souvislý AF) a funkcí (Detekce tváří, Sledování objektu, Volba ostřící oblasti), volit lze z 23 ostřících AF bodů a možné je i bodové ostření. Kromě toho lze ostřit i ručně s využitím multifunkčního ovladače, o němž jsme psali výše a který nabízí i programový režim či prioritu clony a času. Spolu s nastavitelnými barevnými filtry jsou zde ještě dvě pozice pro uživatelská nastavení a nechybí ani celkem široká paleta scénických režimů. Když už jsme nakousli sériové snímkování, pak vězte, že v plné kvalitě nabídne přístroj rychlost 2,5 fps při pořízení maximálně 5 snímků za sebou. K dispozici je také vysokorychlostní režim „Priorita kvality“ o rychlosti 6 fps nebo jeho ještě rychlejší 10 fps verze, značená jako „Priorita rychlosti“, což dává tušit, že jde o fotografie se sníženým 3 Mpix rozlišením.

 

Panasonic Lumix DMC-LX5

 

Standardní statické snímky dosahují u tohoto přístroje maximálního rozlišení 3648 x 2736 pixelů a lze je ukládat jak ve formátu JPEG, tak i v bezztrátovém surovém RAWu, přičemž pro další zpracování té druhé možnosti je k dispozici konverzní software Silkypix. Potěší i HD videosekvence, natáčené rychlostí 30 fps do klasického Motion JPEG formátu nebo do úsporného AVCHD Lite, k dispozici jsou také nižší rozlišení VGA a QVGA, pokud byste snad chtěli šetřit místo v interní paměti zvíci 40 MB nebo na podporovaných SD, SDHC a MMC kartách. Z konektivních rozhraní zde pak mimo již zmíněného výstupu pro hledáček najdete také microUSB a miniHDMI port, nechybí ani výstup NTSC/PAL a z obsažených technologií určitě potěší podpora přímého tisku. Poslední podstatnou položkou je pak 3palcový LCD displej s rozlišením 460 000 obrazových bodů, který využijete v případě, pokud se vám nebude chtít utrácet za drahý optický či EVF hledáček.

 

Panasonic Lumix DMC-LX5

 

Tím přecházíme k tomu poslednímu, co je třeba k tomuto modelu říci, totiž ceně. Ta se v českých e-shopech pohybuje mezi 10 – 11 tisíci Kč, což by se někomu mohlo zdát hodně, nicméně až na pár výše zmíněných mušek se novému Lumixu LX5 nedá nic vytknout. Původní model LX3 v něm má důstojného nástupce, a kdo touží například po větším ohniskovém rozsahu, nechť sáhne do vod ultrazoomů, kterých jsme si zde i v rámci produkce Panasonicu uvedli v minulých týdnech hned několik.

 

Technické parametry fotoaparátu Panasonic Lumix DMC-LX5:

 • Rozměry: 110 x 65 x 25 mm
 • Hmotnost: 233 gramů
 • Snímač: 1 / 1,63“ CCD, rozlišení 10.1 Mpix, citlivost ISO 80-3200 / 6400 / 12 800
   
 • Objektiv: Leica DC Vario Summicron, 3.8násobný optický zoom, 4.5 x digitální zoom, ohniskový rozsah 24-90 mm, světelnost F2.0-F3.3, obrazová stabilizace Power O.I.S., závit na telekonvertor
   
 • Rychlost závěrky: 1/4000 - 60 s, korekce expozice ± 3 EV
 • Displej: 3“ TFT, rozlišení 460 000 bodů (320 x 480 pixelů)
 • Konektivita: USB 2.0, HDMI, AV výstup (NTSC / PAL), slot pro paměťové karty
   
 • Expoziční režimy: inteligentní autofokus (bodové, vícebodové, středové ostření), priorita clony a času, plně manuální režim
   
 • Vyvážení bílé: Automatika, Denní světlo, Zataženo, Stín, Halogenová žárovka, Vlastní bílá 1 a 2, Přizpůsobení barvy
   
 • Scénické režimy: Portrét a Noční portrét, Jemná pleť, Krajina a Noční krajina, Sport, Autoportrét, Potraviny, Párty, Světlo svíček, Ohňostroj, Noční obloha, Pláž, Snímky z letadla, Sníh, Vysoká citlivost, Dítě 1 a 2, Západ slunce, Domácí mazlíček
   
 • Dostupné funkce: detekce tváře, sledování objektu AF Tracking, volba ostřící oblasti (23 bodů, barevné filtry
   
 • Fotografie: formát JPEG a RAW - rozlišení 3648 x 2736, 3776 x 2520, 3968 x 2232, 3072 x 2304, 3168 x 2112, 3328 x 1872, 2560 x 1920, 2656 x 1768, 2784 x 1568, 2048 x 1536, 2112 x 1408, 2048 x 1360, 2208 x 1248, 1920 x 1080, 1600 x 1200, 640 x 480, 640 x 424 pixelů
   
 • Video: HD rozlišení 1280 x 720 pixelů (30 fps), k dispozici i VGA (640 x 480) a QVGA (240 x 320) kvalita
   
 • Sekvenční snímání: rychlost 2.5 fps v plném rozlišení (max. 3 snímky v jemném a 5 snímků ve standardním módu), vysokorychlostní režim Priorita kvality (6 fps) nebo Priorita rychlosti (10 fps v 3 Mpix rozlišení)
   
 • Paměť: interní 40 MB, podpora paměťových karet SD, SDHC a MMC
 • Baterie: Li-Ion akumulátor 3.6V / 1250 mAh, výdrž cca 400 snímků
 • Obrazový procesor: Venus Engine FHD
 • Software: PHOTOfunSTUDIO 5.0 Edition, konverzní software SilkyPix

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 3

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Panasonic Lumix DMC-LX5


počet příspěvků: 5

Karel

21.12.2010 v 22:37

Kam se ztratila čtyřka? Japonci ji považují za nešťastné číslo ;)

Odpovědět

m.jany

30.12.2010 v 23:33

Ponejprv jsem měl velikou radost, že konečně je k mání další, tedy druhá recenze LX pětky. Bohužel po přečtení článu mě bylo jasné, že autor opsal pouze parametry fotoaparátu spolu s popisem tlačítek. To není recenze. Čtenář se nedozví nic o kvalitě objektivu, o vlastnostech snímače, šumu při různých hodnotách ISO, výdrži baterie atd. Škoda, že takto kriticky se musím k článku vyjádřit, ale takto to vnímám. Ale protože jsem již asi 2 měsíce vlastníkem lx5ky, mohu tento aparát jen doporuřit, šum do ISO 800 naprosto použitelný na formát A4, výkrž baterie je standardní, tedy kolem 100-250 snímků - záleží na použití blesku a na době rozsvícené obrazovce mezi jednotlivými snímky. Kresba objektivu je perfektní, srovnával jsem lx5 se samsung ex1 a rozdíl v kresbě byl více než patrný. Tento přístroj doporučuji a kdybych se měl rozhodnout nyní, opět bych volil LX5!!!

Odpovědět

Jiří Václavík

31.01.2011 v 12:27

Dobrý den,mám vybrán tento kompakt ale řeším rychlost karty.Má někdo zkušenst jakou rychlostí je schopen foťák na kartu zapisovat?Nechci kupovat drahou a rychlou kartu,kterou pak nevyužije.Díky J.

Odpovědět

Manda Josef

26.03.2011 v 09:53

PANASONIC DMC-LX5 - Nemohu vymazat,odstranit snímky ani videa z foťáku v PC.PC hlásí,tato karta je chráněna proti zápisu.I když jsem na kartě ADATA SDHC 16GB přesunul přepínač z polohy LOCK nahoru nebo dolů.Stejně tak nejde nic smazat v PC ani na vestavěné original kartě.Jediné řešení je formátování ve foťáku.Čím to může být.Ví někdo.Prosím o radu.Děkuji Josef.

Odpovědět

Panasonic

29.03.2011 v 14:32

Odpověď: Toto chování je v pořádku. Přes USB je mazání fotografií z karty zablokované. Je to možné buď přes čtečku karet na PC, nebo přímo ve fotoaparátu.

Odpovědět

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.