Přeposlat Kodak EasyShare M590

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Kodak EasyShare M590

11.02.2011 | Michal Fokt | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Digitálních kompaktů značky Kodak bylo před několika lety všude plno, především proto, že tato americká společnost patřila k fotografickým průkopníkům a byla také jedním z prvních výrobců, kteří se do digitální sféry odvážili. Jenže od té doby se leccos změnilo, čas oponou trhnul a nových modelů od Kodaku se na trhu, ovládaném nyní kompakty z dílen Samsungu, Canonu, Olympusu či Panasonicu od objevuje rok od roku méně. Na druhou stranu ale platí, že když už Kodak s nějakou novinkou čas od přece jen vyrukuje, jedná se zpravidla o přístroj, který má zjevnou tendenci se od hlavního proudu něčím odlišit, a právě to jej dělá zajímavým. Platí to i o modelu EasyShare M590, který si premiéru odbyl vloni na podzim a jehož hlavní zbraní je pouhých 15 milimetrů „silné“ tělo, pasující jej na nej na zatím nejtenčí fotoaparát s 5násobným optickým zoomem.

 

Kodak EasyShare M590

 

Podle svého číselného označení by se fotoaparát s rozměry 96,5 × 58,4 × 15,2 mm a vahou 129 gramů mohl deklarovat jako následník staršího modelu M580, představeného počátkem loňského roku, už jeho vzhled ale nasvědčuje, že tomu tak není. A nejde zdaleka jen o efektní držáček propoutko na jedné z bočních hran přístroje. Zcela nově je totiž pojata jak přední strana převážně plastového těla, opatřená v horní části stylově zdrsněným kovovým pásem obklopujícím objektiv a blesk, tak i strana zadní, kde kromě 2,7 palcového displeje o rozlišení 230 000 bodů najdete též nevšedně zpracovanou sestavu ovládacích prvků.

 

Kodak EasyShare M590

Kodak EasyShare M590

 

Hned vedle displeje je do úhledného sloupce seřazena pětice tlačítek, z nichž to horní řídí režimy blesku a další čtyři pod ním jsou určeny pro mazání, vstup do uživatelského menu, přístup k informacím a pro přehrávání obsahu. Od svého okolí je tento příslušnými popisky opatřený kvintet fyzicky oddělen tak nenápadně, až by se na první pohled mohlo zdát, že je fotoaparát vybaven dotykovým displejem a senzorovými tlačítky, jaká známe od mobilních telefonů založených na operačním systému Google Android. To je ale bohužel skutečně jen optický klam a navíc má toto zpracování i své nevýhody – jednak je zde větší riziko stisku nesprávného tlačítka či více tlačítek najednou, ale i v případě, že se trefíte, se nedočkáte zrovna výrazné odezvy.

 

Kodak EasyShare M590

Kodak EasyShare M590

Kodak EasyShare M590

 

Podobně je na tom i spoušť, umístěná na horní hraně fotoaparátu, zatímco hlavní vypínač, nacházející se tamtéž, je naopak citlivý až moc, takže při nošení třeba v batohu by se vám přístroj mohl i samovolně zapnout. Vraťme se ale na zadní stranu, kde kromě již zmíněné pětice tlačítek najdete ještě ovladač zoomu, reproduktor, čtyřsměrný volič s potvrzovacím středem a konečně tlačítka Mode a Share, z nichž to první vede k výběru expozičních a dalších režimů, zatímco stiskem druhého se dostanete k aplikaci umožňující rychle sdílet pořízené fotografie i natočená videa na sociálních sítích, kam se ovšem vybraný obsah samozřejmě přenese až poté, co přístroj připojíte k počítači.

 

Kodak EasyShare M590

Kodak EasyShare M590

Kodak EasyShare M590

 

Ústřední bod technické výbavy fotoaparátu představuje malý 1/2,3" CCD snímač s vysokým 14 Mpix rozlišením a citlivostí ISO 80-1600, jehož hlavním spolupracovníkem je zanořený objektiv disponující ohniskovým rozsahem 35-175 mm a 5násobným optickým zoomem. Spodní světelnost F4.8 je sice hodnota hodně špatná, nicméně F5.2 jako horní hranice již vypadá o něco lépe a navíc je přítomná i optická stabilizace obrazu. Jedinou podstatnější nevýhodou tak zůstává umístění objektivu na z pohledu fotografa levé straně, což s sebou nese větší riziko jeho nechtěného překrytí prsty. Objektiv je schopen ostřit od 60 cm, pro makro režim je to pak od 10 centimetrů, což bohužel není zrovna hvězdné skóre.

 

Kodak EasyShare M590

Kodak EasyShare M590

Kodak EasyShare M590

 

Jako správný stylový kompakt se Kodak EasyShare M590 opírá primárně o automatiku, konkrétně její inteligentní verzi Smart Capture, nechybí ale ani automatika programová či průběžné ostření, z dostupných funkcí je k dispozici oblíbená detekce tváří a samozřejmě nelze zapomenout ani na bohatou nabídku přednastavených scénických režimů a také na speciální video mód, v kteréžto souvislosti je snad jen trochu škoda, že pro natáčení videí nemá fotoaparát vyhrazeno speciální tlačítko. Expoziční časy se pohybují od 1/2000 s až do 1/2 sekundy, ve speciálních režimech je ovšem možno dosáhnout až 8 sekund. Sekvenční snímání pak dosahuje rychlosti 1.5 fps, pořídíte však nanejvýš 3 snímky za sebou.

 

Kodak EasyShare M590

Kodak EasyShare M590

 

Maximální dosažitelné rozlišení pořizovaných fotografií, které lze díky technologii Kodak Perfect Touch i ořezávat a dále editovat, činí u tohoto fotoaparátu 4288 × 3216 pixelů, videa pak lze natáčet v HD kvalitě 1280 x 720 pixelů rychlostí 30 fps. Konektivní výbava přístroje je ovšem spíš chudá, kromě USB portu zde najdete již jen klasický NTSC / PAL výstup, a tak se vzhledem k absenci HDMI portu budete muset při prohlížení veškerého obsahu spolehnout jen na výše zmíněný displej. Pro ukládání fotek a videí je pak připravena interní paměť zvíci 64 MB, dále rozšiřitelná microSD a microSDHC kartami. A konečně dodávky energie má na starosti Li-Ion baterie KLIC 7000, kterou lze nabíjet přímo ve fotoaparátu prostřednictvím AC adaptéru. O její výdrži nepadlo ze strany výrobce bohužel ani slovo.

 

Kodak EasyShare M590

Kodak EasyShare M590

 

Souhrnně řečeno je stylový digitální kompakt Kodak EasyShare M590, označovaný za dosud nejtenčí fotoaparát s 5násobným optickým zoomem, určitě přístroj, s kterým budete díky jeho elegantnímu designu a kompaktním rozměrům budit pozornost třeba na večírcích, s použitím v terénu nebo třeba na focení makro záběrů je to už ale podstatně horší. Také celková výbava je spíše průměrná, což je ale u tohoto typu fotoaparátů vcelku běžnou záležitostí. A tak na závěr dodejme, že české e-shopy nabázejí tento model v červené, fialové, stříbrné a modré verzi za zhruba 4000 Kč.

 

Technické parametry fotoaparátu Kodak EasyShare M590:

 • Rozměry: 96,5 × 58,4 × 15,2 mm
 • Hmotnost: 129 gramů
 • Snímač: 1/2,3" CMOS, rozlišení 14.1Mpix, citlivost ISO 80-1600 / 3200 / 6400
   
 • Objektiv: Kodak, 5 x optický zoom, 5 x digitální zoom, ohniskový rozsah 35 – 175 mm, světelnost F4.8 – F5.2, optická obrazová stabilizace
   
 • Rychlost závěrky: 1/2000 - 8 s, korekce expozice ± 2 EV
 • Displej: 2,7“ TFT, rozlišení 230 000 bodů (240 x 320 pixelů)
 • Konektivita: USB 2.0 port, AV výstup (NTSC / PAL), slot pro paměťové karty
   
 • Expoziční režimy: inteligentní automatika Smart Capture, programová automatika, průběžné ostření AF Tracking, makro režim (od 10 cm), speciální video mód
   
 • Vyvážení bílé: automaticky, denní světlo, žárovka, zářivka, otevřený stín
   
 • Scénické režimy: portrét, krajina, close-up, noční portrét, noční krajina, sníh, pláž, text, ohňostroj, květina, muzeum, autoportrét, high-ISO, děti, podsvícení, panoramatické záběry, svíce, západ slunce, sport, panorama
   
 • Dostupné funkce: detekce tváře, technologie Kodak Perfect Touch
   
 • Fotografie: formát JPEG - rozlišení 4288 × 3216, 4288 × 2848, 4288 × 2416, 2880 × 2160, 2048 × 1536, 1920 × 1080, 1280 × 960 pixelů
   
 • Video: HD rozlišení 1280 x 720 pixelů, rychlost 30 fps
 • Sekvenční snímání: 1.5 fps v plném rozlišení (max. 3 snímky za sebou)
 • Paměť: interní 64 MB, podpora paměťových karet SD, SDHC
 • Baterie: Li-Ion KLIC 7000
 • Software: Kodak Easy Share

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Kodak EasyShare M590


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.