Přeposlat Nikon D3100

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Nikon D3100

16.02.2011 | Michal Fokt | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Společnost Nikon patří mezi největší světové výrobce digitálních fotoaparátů, a tak není divu, že v jejím portfoliu najdeme jak stylové kompakty a ultrazoomy ze široké rodiny Coolpix, tak i výkonné a dobré pověsti se těšící zrcadlovky řady „D“. A právě do druhého jmenovaného segmentu, přesněji řečeno jeho na amatérům určené části, zamíříme v dnešním článku - zrcadlovky tohoto typu totiž v posledních letech získávají na oblibě, zejména díky nižší pořizovací ceně. Nikon si dosud na tomto „startovacím“ poli hýčkal modely D3000 a D5000, nicméně oba přístroje byly na trh uvedeny už v roce 2009 a proto si japonský výrobce připravil na podzim loňského roku jejich nástupce. Prvním z nich, nesoucím název D3100, se budeme zabývat v dnešním článku.

 

Nikon D3100

 

Stejně jako starší model D3000 je i jeho následovník koncipován jako jednooká zrcadlovka určená amatérským tvůrcům, kteří nechtějí nebo nemohou investovat do zrcadlovek vyšších tříd, ale vhod přijde i nováčkům v oblasti digitálních zrcadlovek a všem, kteří chtějí fotografovat pro zábavu, aniž by se museli zabývat komplikovanými funkcemi. Proto nabízí řadu automatizovaných programů a funkcí obdobně jako kompaktní fotoaparáty, avšak vystačí si s ním i uživatelé pokročilejší, kteří zde najdou širokou škálu vlastností a možností, s nimiž se doposud v low-endovém segmentu setkávali spíše zřídka. Navíc se jedná o první první zrcadlovku této kategorie, která nabízí uživatelské menu i předinstalovaného Průvodce kompletně v češtině. Co dalšího se oproti předešlému modelu zlepšilo a kde naopak Nikon takříkajíc „zůstal na svém“, se dočtete níže.

 

Nikon D3100

Nikon D3100

 

Vzhledově se novinka s rozměry 124 x 96 x 75 mm od svého předchůdce na první pohled výrazně neliší, s vahou 505 gramů je ale o cca 15% lehčí. Celoplastová konstrukce těla, padnoucí do ruky vcelku dobře, působí nicméně i tak poměrně robustním a bytelným dojmem. Po stránce ovládání se toho kromě již zmíněného českého menu moc nezměnilo, a to je jen dobře, protože jestli si model D3000 někde naháněl spoustu kladných bodů, bylo to právě za vynikající ergonomii. Také u jeho následníka tak hlavní vypínač umístěn v předsunuté pozici na horní hraně úchopu a tvoří společně se spouští jeden celek, jak je vidět na doprovodných fotografiích. Až za ním se pak nacházejí dvě důležitá tlačítka – to s označením Info zapíná a vypíná informační grafický panel na LCD displeji, jeho soused pak ovládá expoziční kompenzaci. Ještě více vzadu pak najdete kruhový volič režimů, obsahující kromě klasické nabídky od plného manuálu přes prioritní módy až po plný automat s širokou paletou přednastavených scén a možností vypnutí blesku také režim Průvodce, který jsme se zmínili již výše.

 

Nikon D3100

Nikon D3100

 

 

V tomto režimu se po stisknutí tlačítka Menu, které najdete na zadní straně, objeví na LCD displeji průvodce, který vás provádí vysvětleními na téma expozice a pokročilých nastavení, jako je třeba takzvaná clonová automatika pro zmrazení pohybu, platná například při fotografování dopravních prostředků. Ale vraťme se k popisu dalších ovládacích prvků - stále ještě jsme totiž nezmapovali celou horní hranu, kde se vedle kruhového voliče nachází páčka s nastavením režimů snímání od jednotlivých obrázků přes sériový mód až po samospoušť, volba opatřená písmenem Q pak značí tichý režim. Na přední straně těla najdete tlačítko Fn, které lze nastavit jako zkratku k některé často používané funkci, a dále je zde umístěn i ovladač vestavěného blesku. Stiskem ho uvolníte, a když ho podržíte, můžete na LCD nastavit režim blesku, zatímco při současném stisknutí tlačítka pro expoziční kompenzaci lze navolit i sílu záblesku.

 

Nikon D3100

 

Poslední sada ovládacích prvků je pak umístěna na zadní straně, kde jsou vlevo vedle 3palcového LCD displeje s klasickým rozlišením 230 000 bodů seskupena do úhledného sloupce tlačítka pro přehrávání, pro vstup do uživatelského menu, pro nápovědu a zmenšení náhledu, pro zvětšení náhledu a konečně tlačítko pro zapnutí rychlého menu. Napravo od obrazovky pak najdete jednak tlačítko pro uzamčení autofokusu či automatické expozice, a dále takzvaný roller, ovládající nastavení clony či expozičního času. O patro níže je tlačítko pro režim live view, tedy sledování fotografovaného objektu na LCD displeji, a také spoušť pro kameru, z čehož je patrné, že tento fotoaparát zvládá i natáčení videí, což je věc, která u zrcadlovek poměrně dlouho chyběla. Pak už zbývá jen čtyřcestný volič pro pohyb v menu či pro manipulaci ostřícím bodem, a tlačítko pro mazání pořízených záznamů všeho druhu. A když už jsme se zmínili o uživatelském menu, tak rovněž zde zaslouží Nikon pochvalu za to, že se rozhodl nic neměnit – opět se tedy těšte na dobře přehledné a vůbec celkově uživatelsky přívětivé prostředí, které lze navíc zobrazit jak ve strohé verzi, tak i s obrázky, kdy se třeba můžete podívat i na to, jak je otevřená clona. Je to sice spíše zábavný doplněk, ale potěší. Vylepšený inteligentní režim Průvodce pak navíc méně zkušeným uživatelům krok za krokem ukazuje, jak vhodně měnit nastavení a dosáhnout požadovaných výsledků.

 

Nikon D3100

Nikon D3100

 

Technické výbavě fotoaparátu velí snímač typu CMOS, zkonstruovaný v novém formátu DX s rozměry 23,1 × 15,4 mm, citlivostí v rozsahu ISO 100 - 12800 a rozlišením 14,2 milionu pixelů. To samozřejmě klade zvýšené nároky na obrazový procesor, a proto dostala novinka do vínku nový výkonný obvod EXPEED 2, který by měl zamezit výskytu nežádoucího šumu. Zabudovaný systém redukce prachu pak zahrnuje vibrační jednotku čištění obrazového snímače a také systém kontroly proudění vzduchu v zrcadlovém boxu fotoaparátu, kromě toho je možno pořídit i referenční data pro funkci odstranění prachu ze snímku pomocí volitelného software Capture NX 2. Protože jde o zrcadlovku, nenajdete zde samozřejmě žádný stabilní objektiv, ale jen bajonet Nikon F s podporou objektivů Nikkor AF-S a AF-I, další jednotky Nikkor AF typu G a D nemají bez zaostřovacího elektromotoru podporu autofokusu a ostatní objektivy Nikkor mají pro své použití ještě další různá omezení. Spolu s fotoaparátem pak Nikon uvedl na trh čtyři zcela nové optiky VR, které najdete vypsány ve výčtu pod článkem. Zde postačí zmínit první z nich s ohniskovým rozsahem 18-55 mm a světelností F3,5-F5,6.

 

Nikon D3100

Nikon D3100

 

Jak jsme naznačili výše, lze při práci s fotoaparátem využít jak plně manuální mód, tak i prioritní režimy a rovněž autofokus, pracující s 11-bodovým ostřícím systémem. Ten bezchybně pracuje i za velmi slabého osvětlení a nabízí vcelku širokou paletu režimů. Automatická volba zde vybere buď jednorázové nebo kontinuální ostření AF-A, jednorázové zaostření AF-S, kontinuální zaostřování AF-C a samozřejmě lze ostřit i manuálně s elektronickým dálkoměrem. Použít je možno i systém 3D Tracking, kdy si přístroj sám předává fotografovaný objekt mezi jednotlivými ostřícími poli. V režimu živého náhledu lze použít jednorázové zaostření AF-S, nový mód nepřetržitého zaostřování AF-F a také manuální zaostřování MF, přičemž tyto volby lze kombinovat s funkcí detekcí tváře, nebo sledováním objektu. V případě aktivace stálého ostření ostří přístroj průběžně i při natáčení videa. Kromě již zmíněného displeje se dá fotografovat také přes hledáček s dioptrickou korekcí v rozsahu -1,7 až +0,5 dioptrie a se zhruba 95% pokrytím. Ukazuje vše, na co jsou současní uživatelé zvyklí, snad jen s výjimkou nastavení konkrétní hodnoty citlivosti ISO, kdy zobrazuje pouze případnou volbu ISO Auto. Pro fotografování nechybí ani široká nabídka scénických režimů.

 

Nikon D3100

Nikon D3100

 

Maximální dosažitelné rozlišení fotografií pořízených s tímto fotoaparátem činí 4608 x 3072 pixelů, přičemž je možno fotografie v JPEG a RAW formátech dodatečně upravovat přímo v přístroji. Jde především o prosvětlení stínů (D-Lighting), korekce červených očí, ořez snímků, monochromatický režim, 7 digitálních filtrů, vyvážení barev, zmenšování snímků, prolínání snímků (pouze u RAW), rychlé vylepšení snímku, srovnání horizontu, korekce zkreslení, rybí oko, ale také o funkci zvanou Omalovánky, která zhruba připomíná perokresbu, a dále o korekci perspektivy a efekt miniatury. Co se týče videa, jehož natáčení jsme jako inovaci zmínili již výše, můžete se těšit na Full HD kvalitu a rychlost 24 fps ve formátu MOV s kompresí H.264/MPEG-4 a mono zvukem. K dispozici je i nižší HD rozlišení 1280 x 720 pixelů, nabízející rychlost až 30 snímků za sekundu. Sekvenční snímání, o ktterém jsme již také letmo mluvili, pak v plném rozlišení dosahuje rychlosti 3 fps, přičemž v RAW formátu lze pořídit maximálně 6 snímků za sebou, zatímco u klasických JPEG snímků je horní hranice v podstatě neomezená.

 

Nikon D3100

 

Vzhledem k uvedenému rozlišení videosekvencí není asi velkým překvapením, že konektivní výbava fotoaparátu obsahuje kromě USB portu a NTSC / PAL výstupu také HDMI konektor, díky němuž si fotografie a videa budete moci prohlížet i na HD televizorech. Pro jejich ukládání se pak při absenci interní paměti budete muset spolehnout na SD, SDHC a SDXC karty. Z dalších součástí technického vybavení pak lze zmínit ještě vestavěný výklopný blesk se směrným číslem 12, lépe řečeno 13 při použití manuálního zábleskového režimu. Synchronizační čas pro práci s bleskem je 1/200 sekundy, expoziční časy závěrky se pak pohybují v rozsahu 1/4000 – 30 sekund. K dispozici jsou také sáňky pro externí blesk, vybavené bezpečnostním systémem Safety Lock. Dokoupit si lze také adaptér AS-15 se standardním synchronizačním konektorem PC pro připojení blesků kabelem.

 

Nikon D3100

 

Souhrnně řečeno se společnost Nikon opět pochlapila ve svém úsilí zamotat uživatelům při volbě nového fotoaparátu co nejvíce hlavy. Nová entry-level zrcadlovka Nikon D3100 je totiž vynikající přístroj, přesahující běžné nároky, kladené na tento typ méně náročných fotoaparátů. Její poměr ceny a výkonu je nepochybně velmi dobrý a při výběru ne moc drahé zrcadlovky pro začínajícího „profíka“ by seznamu vážných kandidátů určitě neměla chybět. Se standardním objektivem 18-55 mm ji pořídíte za 14 990 Kč, se 18-105 mm objektivem vás vyjde na 18 990 Kč, s dvěma vzájemně se doplňujícími zoomovacími objektivy 18-55 a 55-200 mm se pak prodává ze 19 990 a konečně s dvojicí 18-55 a 55-300 mm optik činí její cena 22 900 Kč. To je i v té nejdražší variantě podstatně méně, než za kolik se prodávají profesionální modely, a přitom z jejich výbavy tomuto přístroji prakticky nic nechybí a naopak zde najdete nemálo věcí, které byly dosud pro zrcadlovky tabu, a které z tohoto modelu, k němuž Nikon na konci ledna vydal nový firmware, činí přístroj vhodný i pro příznivce více automatického focení, kteří se nechtějí patlat s všemožnými nastaveními a funkcemi. Součástí prodejního balení je také nová verze programu ViewNX 2, která nabízí základní operace jako starší ViewNX, ale s lepšími možnostmi ovládání včetně propracovanějšího grafického uživatelského rozhraní a s dalšími snadno použitelnými funkcemi pro úpravu snímků a videosekvencí. Zkrátka a dobře, zdá se, že i v segmentu amatérských zrcadlovek přituhuje a u Nikonu to dobře vědí, pročež se už s předstihem důkladně vyzbrojili. Nezbývá, než jim zatleskat.

 

 

Technické parametry fotoaparátu Nikon D3100:

 • Rozměry: 124 x 96 x 75 mm
 • Hmotnost: 505 gramů
   
 • Snímač: CMOS DX, velikost 23.1 × 15.4 mm, rozlišení 14.2 Mpix, citlivost 100 – 12800, systém redukce prachu s vibrační jednotkou čištění, systém kontroly proudění vzduchu v zrcadlovém boxu
   
 • Objektiv: bajonet Nikon F s podporou objektivů Nikkor AF-S a AF-I, bez autofokusu pak Nikkor AF typu G a D, s dalšími omezeními ostatní objektivy Nikkor, nově uvedeny objektivy VR 18-55 mm (světelnost F3.5-F5.6), VR 18-105 mm, VR 18-55 a 55-200 mm, VR 18-55 a 55-300 mm
   
 • Rychlost závěrky: 1/4000 s - 30 s, korekce expozice -4 EV až +4 EV
 • Displej: 3“ TFT, rozlišení 230 000 bodů (240 x 320 pixelů)
 • Konektivita: microUSB port, HDMI port, NTSC / PAL, slot pro paměťové karty
 • Paměť: interní není, podpora paměťových karet SD, SDHC a SDXC
 • Baterie: Li-Ion akumulátor EN-EL14, výdrž 550 snímků
   
 • Vyvážení bílé: TTL vyvážení pomocí hlavního obrazového snímače a 420pixelového RGB snímače, režimy: Automatické, žárovkové světlo, zářivkové světlo (7 volitelných nastavení), přímé sluneční světlo, blesk, zataženo, stín, manuální nastavení; možnost jemného vyvážení bílé barvy u všech dostupných předvoleb kromě manuálního nastavení
   
 • Režimy expozice: Autofokus s 11-bodovým ostřícím systémem (jednorázové či kontinuální ostření), režim priority clony, režim priority času, plný manuál
   
 • Dostupné funkce: detekce tváře (až 35 obličejů), sledování objektu 3D Tracking
   
 • Scénické režimy: Vestavěné předvolby Standardní, Neutrální, Živé, Monochromatické, Portrét a Krajina, dále možnost modifikace parametrů zvolené předvolby. Motivové programy (portrét, krajina, děti, sporty, makro, noční portrét)
   
 • Fotografie: formát JPEG nebo RAW, rozlišení 4608 x 3072, 3456 x 2304 a 2304 x 1536 pixelů
   
 • Video: rozlišení Full HD 1920 x 1080 pixelů (rychlost 24fps), 1280 x 720 pixelů (rychlost 30 fps)
   
 • Sekvenční snímání: 3 fps v plném rozlišení, max. 6 RAW nebo 999 JPEG za sebou
 • Procesor: EXPEED 2
   
 • Další výbava: optický hledáček (0,8 x zvětšení, 95% pokrytí, dioptrická korekce v rozsahu -1,7 až +0,5 dioptrie), výklopný blesk, sáňky pro externí blesk, inteligentní režim Průvodce, české menu
   
 • Software: ViewNX 2, volitelně Capture NX 2 pro odstranění prachu z fotografií

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 1

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Nikon D3100


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.