Přeposlat Nikon Coolpix P7000

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Nikon Coolpix P7000

11.03.2011 | Michal Fokt | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Nedávno jsme zde mluvili o tom, že většina nových výrobců digitálních fotoaparátů inovuje své modelové řady ve zhruba ročních intervalech, dnes si však ukážeme, že tomu tak přece jen není vždy. Příkladem budiž společnost pro tentokrát společnost Nikon, která s upgradem své řady elitních kompaktů či ultrazoomů otálela více než dva roky - možná i proto, že její poslední model z tohoto ranku, Nikon Coolpix P6000 z léta roku 2008, zrovna velký úspěch na trhu neměl, nestačil totiž na konkurenční řadu PowerShot G od Canonu, především co do kvality objektivu. Až loni na podzim japonský výrobce došel k názoru, že se Američané v tomto segmentu roztahovali na trhu už dost dlouho, a představil nový model P7000, jenž by měl situaci změnit a zejména populárnímu PowerShotu G11 patřičně natrhnout triko. Jak si ukážeme v dnešním článku, předpoklady k tomu rozhodně má.

 

Nikon Coolpix P7000

 

  Kompaktní digitální fotoaparáty se zpravidla v souladu se svým označením chlubí nízkými hodnotami svých fyzických parametrů, Nikon Coolpix P7000 však cílí na náročnější fotografy, kteří sice neholdují velkým, těžkým a složitým zrcadlovkám, ale na druhé straně ohrnují nos i nad stylovými modely, jednoduchými jak co do ovládání, tak leckdy i co do výbavy. To se nutně projevilo i na jeho těle, které je na poměry kompaktu celkem robustní – rozměry 114 x 77 x 45 mm a hmotnost cca 360 gramů jsou hodnoty, které už v kapse rozhodně pocítíte. Na druhé straně se ale přístroj velmi dobře drží v rukou, čemuž napomáhá pryžový potah předního gripu i zadní opěrky pro palec. Celkově lze říci, že po konstrukční stránce je na tom tento model velmi dobře a továrnímu zpracování není co vytknout – ačkoliv je tělo vyrobeno z tvrzeného plastu, nepatří k těm úplně lehkým a dodá uživateli pocit, že drží pořádný přístroj. Kladné body získává fotoaparát i za ergonomii – na jeho těle najdete více než 15 ovládacích prvků, které jsou vesměs perfektně dostupné a intuitivně umístěné, a jejich funkční zaměření je díky popiskům velmi rychle pochopitelné.

 

Nikon Coolpix P7000

Nikon Coolpix P7000

 

  Pár překvapení skýtá i zadní strana fotoaparátu, kde kromě 3palcového displeje s vysokým rozlišením 921 600 obrazových bodů najdete také čtyřsměrný volič s otočným okružím a navíc jedno nenápadné otáčecí kolečko, umístěné nad displejem. To se uplatní především ve spolupráci s výše zmíněným otočným voličem ovládajícím vyvážení bílé a další nastavení. Jakmile na onom voliči nastavíte vybranou položku a stisknete jeho středové tlačítko, zobrazí se totiž na displeji jednoduché rozhraní například pro nastavení citlivosti, v němž se budete pohybovat právě pomocí malého nenápadného kolečka, případně také s využitím otočného okruží čtyřsměrného ovladače. Jinak má toto kolečko tři funkce - v režimu P posouvá expozici, při prioritě clony a v manuálním režimu mění clonu, v režimu priority času pak nastavuje čas. Zbytek zadní strany pak zabírá šestice tlačítek, sloužících například k nastavení zobrazovacího režimu displeje, pro prohlížení fotografií, pro vstup do menu, pro uzamčení automatické expozice a nebo pro nastavení režimu blesku. Nechybí samozřejmě ani nezbytný „koš“ a posledním ovládacím prvkem je tlačítko Fn, umístěné trochu netypicky na přední straně přístroje, kde se pod objektivem trochu ztrácí.

 

Nikon Coolpix P7000

Nikon Coolpix P7000

 

  Technické výbavě fotoaparátu vévodí velký 1/1,7" CCD snímač s rozlišením 10.1 Mpix, dost možná tentýž, jaký je použit i u nového PowerShotu S95 od Canonu. Citlivost této jednotky lze nastavit v rozmezí ISO 100 – 3200, kterou je možno rozšířit i na hodnoty 6400 a 12800. Zpracování obrazu má pak na starosti nový procesor EXPEED C2, který by měl přinést lepší zpracování obrazu i videa, a třetím do party je objektiv Nikkor s ohniskovým rozsahem od širokoúhlých 28 mm do velmi slušných 200 mm a 7,1 násobným optickým zoomem, k němuž ještě patří 4násobný zoom digitální. Světelnost F2,8 na nejširším ohnisku je dobrá, ovšem F5,6 na nejdelším už tolik nadšení nevzbudí. Objektiv zvládá ostření od 50 cm na ěirokém a od 80 cm na dlouhém ohnisku, v makro režimu se lze dostat na 2 centimetry a pokud jde o clonění, je vedle klasického ND filtru k dispozici také irisová clona se šesticí lamel. K dispozici je systém optické stabilizace obrazu, resp. redukce vibrací (VR), a také „elektronická stabilizace". Startovací čas přístroje je podle výrobce 0.95 sekundy, ostření a vyfocení pak na nejširším ohnisku zabere 0,23 sekundy.

 

Nikon Coolpix P7000

Nikon Coolpix P7000

 

  Pro fotografování je kromě automatiky k dispozici plné spektrum expozičních režimů od priority clony a času až po plný manuál, a využít lze i tři užvatelské režimy pro nastavení oblíbených hodnot. Inteligentní autofokus vybírá ze 6 scénických programů a k dispozici je také 18 motivových režimů, nechybí ani speciální Noční režim a volba natáčení videoklipů. Z funkční výbavy lze zmínit propracovaný Inteligentní portrétní systém.nabízející například zaostřování s detekcí až 12 tváří a další možnosti jako je Proirita expozice na tvář a Zvětšení obličeje, dále je k dsipozici také detekce úsměvu a mrknutí, v souvislosti s výše zmíněnou obrazovou stabilizací potěší i funkce detekce pohybu a také režim výběru nejlepšího snímku. Nechybí klasická nikonovská funkce D-Lighting pro prosvětlení stínů, funkci elektronické vodováhy pak plní vychytávka jménem Virtual Horizon, která by měla pomoci získat rovné fotografie. Zabudované předvolby Picture Control, odvozené od technologie využívané v digitálních zrcadlovkách Nikon, umožňují uživateli upravovat parametry zpracování snímků ve fotoaparátu, a konečně expoziční časy se pohybují v rozsahu 1/2000 – 60 sekund.

 

Nikon Coolpix P7000

 

  Statické fotografie zvládá Nikon Coolpix P7000 pořizovat ve formátech JPEG i RAW, a to v rozlišení až 3648 x 2736 pixelů, zatímco videosekvence dosahují HD kvality 1280 x 720 pixelů a natáčet je lze rychlostí 30 fps. Naproti tomu sekvenční snímání je s 0,7 fps poměrně pomalé. Pro ukládání všech pořízených záznamů je připravena interní paměť zvíci 79 MB, rozšiřitelná paměťovými kartami SD, SDHC a SDXC, prohlížet a přehrávat si pak veškerý obsah můžete díky HDMI portu také na HD televizorech. Kromě displeje, který má téměř stoprocentní pokrytí, lze fotografovat i přes průhledový optický hledáček s dioptrickou korekcí, který ovšem ukazuje jen přibližně 80% obrazu. K dispozici je rovněž vestavěný vyskakovací blesk, prostřednictvím sáněk na horní hraně přístroje lze ale připojit i externí blesky Speedlite.

 

Nikon Coolpix P7000

 

  Zajímavá může být i širokoúhlá předsádka WC-75A, která rozšíří ohnisko na 21 mm, mezi dalším příslušenstvím pak figuruje infračervený ovladač ML-L3 nebo pouzdro na fotoaparát, připojit je možno i externí mikrofon, ten ale Nikon zatím nenabízí a je nutno sáhnout k jiným výrobcům. A tak raději dodejme, že napájení fotoaparátu zajišťuje Li-Ion akumulátor EN-EL14 s výdrží na slušných 350 snímků, což je téměř dvojnásobek toho, kolik udával starší model P6000, a potěší i možnost nahrávat HD video po dobu až 2 hodin a 45 minut. A na úplnou tečku se ještě sluší poznamenat, že podobně jako u jiných svých modelů z loňského podzimu dodává Nikon i k tomuto svému počinu CD s programy ViewNX 2 a Capture NX 2. Pořízené snímky mohou navíc uživatelé zdarma bezpečně zálohovat pomocí služby Nikon My Picture Town, umožňující on-line ukládání a také sdílení snímků. K dispozici je zdarma 2 GB volného prostoru a pokud by to nestačilo, je možné si u Nikonu zaplatit uživatelský účet Gold Account.

 

Nikon Coolpix P7000

 

  Zkrátka a dobře, Nikon Coolpix P7000 patří určitě k tomu lepšímu, co závěr loňského roku fotografům a kameramanům nabídl, a z hlediska Nikonu se jedná o nesporně povedený pokus oživit svou po několik předchozích let skomírající část svého kompaktního portfolia. Protože jde o fotoaparát určený pro náročnější fotografy s cílem umožnit vážnou práci i při kapesním rozměru a stát se tak alternativou k DSLR systému, případně ho nahradit, své zákazníky si bezesporu najde a kromě již zmíněných PowerShotů řady G by mohl konkurovat i novému systému Micro 4/3, reprezentovanému fotoaparáty Olympus Pen nebo Sony NEX, jimž se podobá rozměry i vahou, ale je ve srovnání s nimi levnější. Na českém trhu se například startovní cena tohoto modelu pohybovala na částce 12 990 Kč a v současnosti jej lze již pořídit i o tisícovku levněji.

 

Technické parametry fotoaparátu Nikon Coolpix P7000:

 • Rozměry: 114 x 77 x 45 mm
 • Hmotnost: 360 gramů
 • Snímač: 1/1,7“ CCD, rozlišení 10.1 Mpix, citlivost 100 – 3200 / 6400 / 12800
   
 • Objektiv: Nikkor, ohniskový rozsah 28-200 mm, světelnost F2.8-F5.6, 7.1 x optický zoom, 4 x digitální zoom, optická obrazová stabilizace VR (systém redukce vibrací)
   
 • Rychlost závěrky: 1/2000 - 60 s, korekce expozice -3 EV až +3 EV
 • Displej: 3“ TFT, rozlišení 921 600 bodů (640 x 480 pixelů)
 • Konektivita: microUSB port, HDMI port, NTSC / PAL, slot pro paměťové karty
 • Paměť: interní 79 MB, podpora paměťových karet SD, SDHC a SDXC
 • Baterie: Li-Ion akumulátor EN-EL14, výdrž 350 snímků / HD video cca 2 h 45 min
 • Režimy expozice: Autofokus, priorita clony a času, manuální režim, scénické režimy
   
 • Dostupné funkce: detekce tváře, úsměvu a mrknutí, funkce focení v protisvětle, detekce pohybu, inteligentní portrétní systém s funkcí změkčení pleti fotografovaných osob, průběžné ostření (sledování objektu), režim Best Shot Selector (výběr nejlepšího snímku), funkce D-Lighting pro prosvětlení stínů, elektronická vodováha Virtual Horizon, předvolby Picture Control (Standardní, Neutrální, Živé, Monochromatické + Sépie, Uživatelské 1, Uživatelské 2), funkce Rychlé vylepšení
   
 • Scénické režimy: 6 základních programů (Portrét, Krajina, Noční portrét, Noční krajina, Makro a Protisvětlo), 18 motivových režimů ((Portrét, Krajina, Sporty, Noční portrét, Párty/interiér, Pláž, Sníh, Západ slunce, Úsvit/soumrak, Noční krajina, Makro, Jídlo, Muzeum, Ohňostroj, Reprodukce, Protisvětlo, Panoráma s asistencí)
   
 • Fotografie: formát JPEG a RAW, rozlišení 3648 x 2736, 3648 x 2432, 2736 x 2736, 3264 x 2448, 3584 x 2016, 2592 x 1944, 2048 x 1536, 1600 x 1200, 1280 x 960, 1024 x 768, 640 x 480 pixelů
   
 • Video: rozlišení HD 1280 x 720, 640 x 480 a 240 x 320 pixelů (vše 30 fps)
 • Sekvenční snímání: 0,7 fps v plném rozlišení
 • Procesor: EXPEED C2
 • Software: ViewNX 2, CaptureNX 2, služba Nikon My PictureTown

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Nikon Coolpix P7000


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.