Přeposlat Canon PowerShot G12

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Canon PowerShot G12

30.03.2011 | Michal Fokt | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Konkurence mezi elitními kompakty byla donedávna v porovnání se segmentem těch stylových a jednodušších modelů ne až tak početná, v poslední době ale i zde postupně „houstne vzduch“, a tak výrobci přistupují k doplnění svých osvědčených modelových řad. Platí to i o společnosti Canon, která na podzim loňského roku inovovala svou širokou rodinu PowerShotů a kromě ultrazoomu SX30 IS představila i nejnovější přírůstek do své řady elitních kompaktů PowerShot G, jemuž se budeme věnovat v dnešním článku.

 

Canon PowerShot G12

 

Novinka s názvem PowerShot G12 navazuje na starší „géčkové“ PowerShoty, ale nic převratného od ní nečekejte, Canon v podstatě jen vypiloval předloňský model G11, což je vidět už na vzhledu, který se v podstatě nezměnil. Výjimku představuje nový otočný volič na přední straně, poskytující pohotový přístup k nastavením fotoaparátu. S jeho pomocí lze během fotografování rychle měnit nastavení clony, rychlosti závěrky a vyvážení bílé. Uživatelské rozhraní fotoaparátu navíc dovoluje vlastní nastavení, kde si uživatelé mohou zvolit, zda budou pro ovládání těchto nastavení používat tento přední otočný volič nebo multifunkční kruhový ovladač na zadní části fotoaparátu. Změnou, respektive zvětšením, prošlo také kolečko pro ovládání citlivosti snímače, umístěné na horní hraně, přičemž citlivost sama však zůstala opět v rozsahu ISO 80 – 3200, v režimu Slabé osvětlení lze ovšem dosáhnout až ISO 12800 při sníženém rozlišení. Jinak na designu fotoaparátu není nového vlastně téměř nic, stejně tak rozměry 112,1 x 76 x 48 mm zůstaly v podstatě nezměněny a pouze vyšší hmotnost 401 gramů dává tušit, že k nějakým inovacím přece jen došlo, zejména ovšem pod kapotou.

 

Canon PowerShot G12

Canon PowerShot G12

 

Tam si hlavní roli podržel relativně velký 1/1,7" CCD snímač s nízkým rozlišením 10 megapixelů, které by mělo zajistit velmi slušné detaily při nízkém šumu. Zpracování obrazu má i nadále na starosti procesor DIGIC 4, jenž ale společně se snímačem tvoří takzvaný HS System, produkující nově i HD videosekvence v rozlišení 1280×720 pixelů při 24 snímcích za sekundu. Další změna se týká objektivu, jenž sice opět nabídne 5násobný optický zoom a ohniskový rozsah od širokoúhlých 28 do maximálních 140 mm, nově je ovšem vybaven hybridní optickou stabilizací obrazu, jež je schopna lépe odstraňovat různé posuny a náklony zejména při focení makro snímků, přičemž její účinek je číselně vyjádřen jako 4 EV kroky navíc k expozičnímu rozsahu. Jinak se v podstatě jedná o stejný objektiv, jaký se objevil už u předminulé generace PowerShot G10, pravdou však je, že když se něco osvědčí, není až tak důvod to měnit, což potvrzují i dobré hodnoty světelnosti F2,8 na nejširším a F4,5 na nejdelším ohnisku. Objektiv se skládá z 11 optických elementů sdružených v 9 skupinách, přičemž 1 člen je oboustranně asférický, s adaptérem FA-DC58B lze používat i filtry a protože se adaptér nasazuje přímo na objektiv, je možno filtry použít na jakémkoli ohnisku. Potěší také možnost použití makro režimu už od vzdálenosti jednoho centimetru.

 

Canon PowerShot G12

 

Protože jde o elitní kompakt, který nadto navazuje na rovněž povedené starší modely, není asi moc velkým překvapením přítomnost kompletní nabídky expozičních režimů od inteligentní automatiky přes prioritu clony a času až po plný manuál, to samé platí i o možnostech ostření, kam k 9bodové automatice a dalším režimům nově přibyl i mód AF Tracking alébrž průběžné sledování foceného objektu. Expoziční časy mohou dosahovat hodnot v rozmezí 1/4000 – 15 sekund a za zmínku stojí také fakt, že oproti staršímu modelu G11 se takřka dvojnásobně zrychlilo sekvenční snímání, které při plném rozlišení nabízí frekvenci 2 snímky za sekundu. Při aktivovaném automatickém ostření a náhledovém režimu Live View sice dostanete jen 0.7 až 0.8 fps, nicméně je zde i již zmíněný noční režim s vysokou citlivostí ISO, kdy se lze dostat až na 4,2 fps. Co se týče dostupných funkcí, udělal nám Canon radost přítomností HDR módu, který automaticky zkombinuje tři expozice do jedné pro zvýšení kontrastu, který je jinak automaticky korigován funkcí i-Contrast. Nechybí ani populární detekce tváře nebo elektronická vodováha, funkce zvaná Bezpečný Zoom pak kombinuje výše zmíněný 5násobný optický zoom se 4násobným zoomem digitálním a dává uživatelům k dispozici až 20násobné přiblížení. Rozrostla se také nabídka přednastavených scénických režimů, kterých jsou nyní takřka dvě desítky, a nechybí ani možnost použití speciálních efektů, sdružených pod režim Mé barvy.

 

Canon PowerShot G12

Canon PowerShot G12

 

O schopnosti fotoaparátu natáčet HD videosekvence jsme se již zmínili výše, tak si pojďme ještě něco říci o statických fotografiích, které je možno pořizovat hned v několika různých poměrech stran, kromě klasického 4:3 je k dispozici i formát 3:2, jaký známe ze zrcadlovek, a dále též módy 16:9, 1:1 a 5:4, přičemž nastavení tohoto parametru lze realizovat jak pomocí předního otočného voliče, tak i přes multifunkční kruhový ovladač na zadní straně. Úměrně velkému spektru možných poměrů stran obrazu se rozšířil i počet dostupných rozlišení fotografií, přičemž nejvyšší dosažitelná hodnota činí 3648 x 2736 pixelů. Nafocené snímky lze ukládat nejen v JPEG, ale i v bezztrátovém RAW formátu a pro jejich prohlížení je připraven 3palcový výklopný a plně polohovatelný displej PureColor II VA TFT LCD s rozlišením 461 000 obrazových bodů. Díky HDMI portu lze ovšem využít i připojení k HD televizorům, takže displej najde své využití spíše při samotném focení. Je zde sice také dioptrickou korekcí a reálným zobrazením zoomu disponující optický průhledový hledáček, což je dnes už poměrně vzácnost, nicméně zhruba 79procentní pokrytí obrazu jej vůči displeji se 100% pokrytím a 5 úrovněmi nastavení jasu pomocí technologie Quick-bright LCD tak trochu diskvalifikuje. Displej je navíc díky velmi širokým možnostem natočení ideální pro focení maker nebo záběry ze všech možných úhlů včetně tzv. „žabí perspektivy“ či naopak nadhledu z výšky.

 

Canon PowerShot G12

Canon PowerShot G12

 

Pro přenos fotografií a videí do počítače je samozřejmě připraven USB port, vzhledem k absenci interní paměti je ale možné přenášet záznamy rovnou na pamětových kartách, podporovaných ve formátech SD, SDHC, SDXC i MMC, MMCplus a HCMMCplus. Chcete-li pak přenášet obsah bezdrátově, můžete využít funkci Eye-Fi connected. Uživatelské rozhraní fotoaparátu obsahuje samostatnou oblast Eye-Fi s ikonami na obrazovce a detekuje-li fotoaparát kartu Eye-Fi, sám od sebe deaktivuje funkci automatického vypnutí fotoaparátu, takže uživatelé mohou přenášet obsah bezpečně a bez přerušení. Napájení má pak na starosti dobíjitelný Li-Ion akumulátor NB-7L, umožňující na jedno nabití pořídit asi 370 snímků. Možné je dokoupit adaptér ACK-DC50 pro napájení z elektrické sítě, čímž se dostáváme k dostupnému příslušenství. Tam je určitě na místě zmínit možnost doplnění externích blesků E-TTL Speedlite řady EX, použít je možno také dvojitý makroblesk MT-24EX, kruhový makroblesk Lite MR-14EX, ale i blesk HF-DC1. Po připojení fotoaparátu k tiskárnám Canon nebo tiskárnám s podporou technologie PictBridge je k dispozici přímý tisk fotografií a již zmíněné přehrávání videí na HD televizorech, ke kterémužto účelu si budete muset dokoupit kabel Canon HDMI HTC-100, po případě některý z kompatibilních kabelů, je možno řídit dálkovým ovládáním toho kterého televizoru.

 

Canon PowerShot G12

Canon PowerShot G12

 

Nechybí ani CD obsahující software ZoomBrowser EX/ImageBrowser pro prohlížení a tisk, PhotoStitch a výkonný editační program Digital Photo Professional, a takto bychom mohli pokračovat dál a dál až k řemínkům a pouzdrům včetně těch vodotěsných, stejně jako bychom mohli mluvit o nejrůznějších adaptérech na filtry nebo dálkových spouštích. Ale to bude lépe si přehledně pročíst na internetových stránkách Canonu, zatímco zde si vystačíme se závěrečným konstatováním, že Canon PowerShot G12 se svému výrobci určitě povedl. Ne že by snad nabízel nějakou přehršel revolučních inovací, ale jak jsme již řekli výše, není důvod měnit něco, co se v praxi osvědčilo a co má u uživatelů kladnou odezvu, což platí hlavně o výborných vlastnostech objektivu. Připočtěte k tomu těch několik stěžejních vylepšení, jako je třeba možnost natáčení HD videosekvencí, hybridní optická stabilizace obrazu nebo zrychlené sekvenční snímání, a vyjde vám všestranně využitelný a přitom relativně skladný fotoaparát, který si své místo na trhu určitě najde. V nabídce českých e-shopů jej nyní najdete s cenou okolo 12 tisíc Kč, dá se však opatřit i o pár stovek levněji, budete-li hledat důkladněji. V sadě s externím bleskem Speedlite 270EX pak stojí okolo 14 000 Kč, což je vzhledem k samotné ceně blesku částka velmi zajímavá.

 

Technické parametry fotoaparátu Canon PowerShot G12:

 • Rozměry: 112,1 x 76 x 48 mm
 • Hmotnost: 355 gramů bez baterie karty, 401 gramů s příslušenstvím
   
 • Snímač: 1/1,7" CCD, rozlišení 10.1 Mpix, citlivost ISO 80-3200 / až 12800 v režimu Slabé osvětlení
   
 • Objektiv: Canon Zoom Lens, ohniskový rozsah 28-140 mm, 5 x optický zoom, 4 x digitální zoom, světelnost F2.8 – F4.5, hybridní optická obrazová stabilizace s účinkem +4 EV
   
 • Rychlost závěrky: 1/4000 s - 15 s, korekce expozice -3 EV až +3 EV
   
 • Displej: 3“ výklopný polohovatelný PureColor II VA TFT LCD, rozlišení 461 000 bodů, 5 úrovní nastavení jasu pomocí technologie Quick-bright LCD
   
 • Konektivita: microUSB port, HDMI port, NTSC / PAL, slot pro paměťové karty
   
 • Paměť: interní není, podpora paměťových karet SD / SDHC / SDXC / MMC / MMC+ a HCMMC+, možno využít i bezdrátové Eye-Fi karty
   
 • Baterie: Li-Ion akumulátor NB-7L (výdrž 370 snímků)
   
 • Vyvážení bílé: Denní světlo, Zataženo, Žárovka, Zářivka, Zářivka H, Blesk, Pod vodou, Vlastní 1, Vlastní 2, Korekce vyvážení bílé
   
 • Režimy expozice: inteligentní automatika Smart Auto, režim priority clony a času, plný manuál, ostření bodové, vícebodové (9 bodů) a kontinuální (možno i manuálně), AF Tracking, makro režim od 1 cm
   
 • Dostupné funkce: detekce tváře, detekce úsměvu, funkce Bezpečný zoom (optický + digitální zoom v kombinaci – až 20násobné přiblížení), elektronická vodováha, HDR režim (3 expozice do jedné s vyšším kontrastem), funkce i-Contrast pro automatickou regulaci kontrastu, speciální efekty v módu Mé Barvy
   
 • Scénické režimy: Portrét, Krajina, Děti a zvířata, Sport, Chytrá expozice (Úsměv, Samospoušť po mrknutí, Detekce obličeje se samospouští), Super živé barvy, Plakátový efekt, Listí, Sníh, Pláž, Ohňostroj, Pod vodou, Zdůraznit barvu, Zaměnit barvu, Vysoký dynamický rozsah, Efekt rybího oka, Efekt miniatury, Nostalgie, Stitch Assist
   
 • Fotografie: formát JPEG nebo RAW, poměry stran 4:3 / 3:2 / 16:9 / 1:1 / 5:4, rozlišení 3648 x 2736, 3648 x 2048, 3648 x 2432, 2736 x 2736, 2192 x 2736, 2816 x 2112, 2816 x 1584, 2816 x 1880, 2112 x 2112, 1696 x 2112, 1920 x 1080, 1600 x 1200, 1600 x 1064, 1200 x 1200, 960 x 1200, 640 x 480, 640 x 360, 640 x 424, 480 x 480, 384 x 480 pixelů
   
 • Video: rozlišení HD 1280 x 720 pixelů, rychlost 24 fps
   
 • Sekvenční snímání: 2 fps v maximálním rozlišení (0,7 – 0,8 fps s aktivovaným autofokusem a režimem Live View), až 4,2 fps při režimu Nízké osvětlení (snížené rozlišení 2,5 Mpix)
   
 • Procesor: DIGIC 4 (společně se snímačem tvoří tzv. HS System)
   
 • Další výbava: průhledový optický hledáček (pokrytí cca 78-79%, dioptrická korekce), podpora přímého tisku DPOF a PictBridge, vestavěný blesk (směrné číslo 7), sáňky pro externí blesk
   
 • Software: ZoomBrowser EX/ImageBrowser pro prohlížení a tisk, PhotoStitch, výkonný editační program Digital Photo Professional
   
 • Příslušenství: externí blesky Canon Speedlite (přístroj se prodává v sadě s bleskem Speedlite 270EX), adaptéry pro filtry na objektiv, nejrůznější pouzdra a řemínky

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Canon PowerShot G12


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.