Přeposlat Samsung NX100

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Samsung NX100

01.04.2011 | Michal Fokt | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Společnost Samsung v loňském roce uvedla na trh celkem slušnou řádku nových fotoaparátů, mezi její nejvýznamnější počiny ale nepochybně patřilo představení nové modelové řady NX, sdružující kompakty s výměnnými objektivy. Po prvním modelu NX10, jenž si premiéru odbyl už začátkem roku, následovala později jeho zjednodušená verze NX5 a na podzim pak korejský výrobce odhalil třetího člena rodiny – model NX100, jemuž se budeme věnovat v dnešním článku.

 

Samsung NX100

Samsung NX100

 

Zatímco předešlé dva modely řady NX připomínaly vzhledově zrcadlovky, mimo jiné přítomností elektronického hledáčku, jejich zatím poslední následovník vypadá na první pohled mnohem spíše jako pravověrný kompakt či bratranec Micro 4/3 modelů řady Pen z dílny Olympusu. S rozměry 120,5 x 71 x 34,5 mm bez vyčnívajících částí těla a vahou 282 gramů bez příslušenství je oproti jakékoli zrcadlovce vskutku drobečkem, a přestože působí docela bytelným dojmem, do kapsy u bundy jej schováte naprosto bez problémů. Možná by ale byla škoda jej schovávat, protože oproti zmíněným modelům od Olympusu, sázejícím na hranatý retro design, přináší i lehký závan stylu, především na své stříbrně zbarvené horní hraně, která je vyvedena v zajímavém kapkovitém tvaru. To má kromě estetické hodnoty i praktičtější účel, totiž nahrazení chybějícího gripu na pravé straně přední části přístroje, jenže to by fotoaparát nesměl mít hladký povrch, kvůli němuž přece jen může v rukou trochu klouzat. Jinak ovšem není fotoaparátu při zevní obhlídce už co dalšího vytknout, jen absence interního blesku trochu zamrzí a marně zde budete hledat i jakýkoli hledáček.

 

Samsung NX100

Samsung NX100

 

Přehled ovládacích prvků zahájíme tentokrát na přední straně. Ta je poměrně strohá - s výjimkou tlačítka pro odjištění objektivu již nic dalšího nenabízí. Kupodivu je na tom ale podobně i horní hrana, na jejíž levé straně nenajdete vůbec nic – všechen „život“ se totiž přesunul napravo. Tam kromě spouště, otočného voliče expozičního režimů, reproduktoru a trochu utopeného vypínače našlo své místo také nenápadné kolečko, sloužící ke zvětšování snímků při náhledu. Lze jej také použít k nastavení expozičního času v manuálním režimu nebo ke korekci expozice. Zadní straně pak dominuje velký 3palcový AMOLED displej s rozlišením 614 000 obrazových bodů, nad nímž se vedle tlačítka DISP pro úpravu zobrazení nachází konektor pro externí hledáček, krytý plastovou krytkou. Další tři tlačítka jsou seřazena ve sloupci napravo vedle displeje. První z nich, označené zkratkou AEL, slouží k zamčení expozice a ostření dle nastavení v menu, přičemž lze zamknout zvlášť ostření, expozici nebo oboje. Následuje tlačítko pro korekci expozice, které musíte stisknout a pak horním voličem expozici upravit, a ještě níže má své místo tlačítko pro vstup do hlavního menu. Ještě více vpravo pak najdete tlačítko Fn pro rychlé menu, kde lze nastavit několik málo položek jako například rozlišení nebo prosvětlení stínů, a dále už zde kromě tlačítka přehrávání a obligátního koše najdete jen nezbytný čtyřsměrný ovladač, vyvedený v podobě otočného kolečka.
Směrem nahoru se zde volí styl ostření, vpravo je vyvážení bílé, dole pak ISO citlivost a vlevo samospoušť, sekvenční snímání a expoziční bracketing. V těchto nabídkách se pak pohybujete pomocí otočného kolečka čtyřsměrného ovladače a potvrzujete prostředním tlačítkem OK nebo namáčknutím spouště.

 

Samsung NX100

Samsung NX100

 

Technické výbavě přístroje vévodí obrazový snímač CMOS formátu APS-C s rozměry 23,4 × 15,6 mm, citlivostí v rozsahu ISO 100 – 6400, poměrem stran obrazu 3:2 a efektivním rozlišením 14,6 Mpix. O čistotu senzoru se stará ultrazvukový protiprachový systém Super Sonic Drive a zmíněný základní poměr stran obrazu je možno změnit i na na 1:1, 4:3, anebo na širokoúhlý 16:9. To hlavní, čím je Samsung NX100 zajímavý, se ale týká dvou vyměnitelných objektivů, které byly představeny spolu s ním a oba nesou ve svých názvech slůvko „i-Function“, což značí zcela nový způsob ovládání sestavy fotoaparát-objektiv, a to jednoduše - jen stiskem tlačítka „i-Fn", umístěného na každém z nich. Výrobce vycházel z poznání, že typický uživatel většinou uchopí fotoaparát levou rukou za objektiv, a proto umístil tlačítko i-Function tak, aby po připojení objektivu k tělu fotoaparátu bylo přesně v dosahu prstů levé ruky. Tlačítko „i-Fn" tedy umožňuje měnit nastavení přístroje levou rukou bez nutnosti spouštět fotografovaný objekt z hledáčku, respektive displeje. Uživatelé mohou použitím tohoto tlačítka společně se zaostřovacím kroužkem rychle a jednoduše přecházet mezi nastavením rychlosti závěrky, clonového čísla, korekce expozice, vyvážením bílé a nastavením citlivosti ISO, a snadněji a rychleji tak upravovat nastavení přístroje při fotografování.

 

Samsung NX100

Samsung NX100

 

Tato inovace má vliv i na celkovou funkčnost fotoaparátu – kromě klasického spektra expozičních režimů od autofokusu až po plný manuál je totiž k dispozici také režim priority objektivu. Každý objektiv je přehledně označen ikonou, ilustrující typické použití objektivu, a tak i začátečníci rychle pochopí, jaký objektiv by pro určitou konkrétní scénu měli zvolit. Zmíněný prioritní režim nabízí možnosti nastavení scény optimalizované pro právě používaný objektiv, takže pokud k fotoaparátu připojíte například širokoúhlý „krajinářský" objektiv, přístroj se okamžitě přepne do režimu pro fotografování krajiny. Pokud uživatel nasadí jiný specializovaný objektiv, fotoaparát rozpozná typ objektivu a automaticky zvolí nastavení, které mu nejlépe odpovídá. Celkově se zatím ví o čtyřech objektivech, s nimiž by měl fotoaparát pracovat – nejprve byl do prodeje uvolněn setový objektiv Samsung Standard Zoom ED s rozsahem 20-50 mm (v přepočtu 30,8 – 77 mm) a světelností F3.5-F5.6 společně s 20 mm objektivem typu pancake, který má jediné ohnisko a světelnost F2,8. Další na řadě je 60 mm makroobjektiv a Super Zoom s rozsahem 18-200 mm, ve druhé polovině roku 2011 má pak sortiment být rozšířen o další tři objektivy - dva z nich budou mít pevná ohniska 16, resp.85 mm, třetí má být zoom s rozsahem 16-80 mm. Ani u jednoho z nich však nenajdete žádnou obrazovou stabilizaci.

 

Samsung NX100

Samsung NX100

 

Vraťme se ale k samotné práci s fotoaparátem, sluší se totiž doplnit, že jeho systém automatického zaostřování využívá metodu detekce kontrastu. Možné je jednobodové ostření s volným výběrem ostřícího bodu, dále 15bodové ostření a pro záběry zblízka je v makro režimu k dispozici 35 bodů. Ostřit je samozřejmě možné i ručně. Exponometrický systém nabízí tři standardní režimy měření - vícesegmentové, vyvážené na střed a bodové, přičemž oxpoziční časy se pohybují v rozsahu 1/4000 – 30 sekund, v tzv. bulb režimu lze dosáhnout až 8 minut. Z dostupných funkcí nechybí oblíbená detekce tváře, schopná zachytit až 10 obličejů. Potěší také funkce Smart Range pro realistickou optimalizaci světlých a tmavých oblastí snímku pomocí zvětšeného dynamického rozsahu, jejíž volby jsou ale omezeny jen na zapnuto/vypnuto, a samozřejmě nelze zapomenout ani na širokou nabídku přednastavených scénických režimů. Zajímavou inovací je kreativní funkce Smart Filter, kdy v režimu prohlížení fotografií mohou uživatelé na snímky aplikovat 7 různých filtrů včetně vinětace, změkčení, rybího oka nebo miniatury, a pomyslnou třešinkou na dortu je mód Sound Picture, umožňující k pořizovanému snímku zaznamenat i zvukový doprovod, nejen dodatečně opatřit kratičkou hlasovou poznámkou. Souvislé snímání nabízí rychlost 3 fps, je zde ovšem i několik režimů vysokorychlostního souvislého snímání při sníženém rozlišení, kdy lze dosáhnout rychlosti až 10, 15 nebo dokonce 30 fps. Maximální počet fotografií za sebou činí 10 snímků v JPEG a 3 snímky v bezztrátovém RAW formátu.

 

Samsung NX100

Samsung NX100

 

Maximální rozlišení statických fotografií činí 4592×3056 pixelů, videosekvence ve formátu MP4 pak fotoaparát zvládá natáčet v HD kvalitě rychlostí 30 fps a k dispozici je i nižší VGA a QVGA rozlišení. Potěšující informací je možnost ukládat pořízené záznamy do 128 MB interní paměti, k užitku ale nepochybně přijdou i SD a SDHC karty, v konektivní výbavě pak kromě USB portu a A/V výstupu najdete i HDMI konektor, takže kromě displeje bude možno k prohlížení fotografií či přehrávání videí využít i HD televizory. Napájení pak obstarává Li-Ion akumulátor BP1310, jehož kapacita činí 1300 mAh, což by mělo stačit na pořízení 420 snímků nebo natočení 130 minut videa. Opomenout nesmíme ani dodávané CD se softwarem, kde najdete aplikaci Intelli-Studio, která slouží k přenosu snímků do počítače. Bohužel si ale neumí poradit s RAW snímky, pro které je zde připraven Samsung RAW Converter 4, vycházející z velmi známého programu SilkyPix Developer Studio. Přibalen ie také Adobe Reader. Tím se dostáváme k příslušenství, kde kromě kompaktního externího blesku SEF15A se směrným číslem 15, ale i jiných blesků (např. SEF42A nebo SEF20A) figuruje také elektronický hledáček s 0,83násobným zvětšením, rozlišením 201 000 bodů, 98% zorným polem a dioptrickou korekcí v rozsahu -4 až +1 dioptrie, a dokoupit si lze i externí GPS modul GPS10, který se k fotoaparátu připojuje pomocí aktivních sáněk, určených pro blesk.

 

Samsung NX100

Samsung NX100

 

Když to shrneme, je Samsung NX100 společně s výše zmíněnými objektivy „i-Function“ velmi zajímavou kombinací - v podstatě nabízí podobné obrazové výstupy jako zrcadlovky se setovými objektivy, přitom jej lze vzít i do kapsy a v neposlední řadě se například u 20-50 mm objektivu lze opřít i o 2,5násobný optický zoom. Vzhledem k absenci blesku a stabilizace je to ale fotoaparát do dobrého světla, v interiéru si nejspíše tak dobře nepovede. Zato však nabízí celkem rychlé sériové snímání a několik zajímavých inovací, jako třeba speciální expoziční režim priority objektivu. Lze tedy konstatovat, že oněch necelých 12 000 Kč, za něž je spolu se setovým objektivem 20-50 mm v současnosti lze pořídit u většiny českých e-shopů, nebude v žádném případě penězi vyhozenými z okna.

 

Samsung NX100

 

Technické parametry fotoaparátu Samsung NX100:

 • Rozměry: 120,5 x 71 x 34,5 mm bez vyčnívajících částí
 • Hmotnost: 282 gramů bez příslušenství, 353gramů s baterií a kartou
   
 • Snímač: CMOS APS-C (23,4 × 15,6 mm), rozlišení 14.6 Mpix, citlivost ISO 100-6400, oměr stran obrazu 3:2 / 1:1 / 4:3 / 16:9, ultrazvukový protiprachový systém Super Sonic Drive
   
 • Optika: bajonet Samsung NX, podpora objektivů Samsung i-Function, např. Samsung Standard Zoom ED s rozsahem 20-50 mm (v přepočtu 30,8 – 77 mm), 2.5 x optickým zoomem a světelností F3.5-F5.6, dále 20 mm pancake (F2.8), 60 mm makroobjektiv, Super Zoom s rozsahem 18-200 mm, v budoucnu další tři objektivy (pevná ohniska 16, resp. 85 mm a zoom 16-80 mm)
   
 • Rychlost závěrky: 1/4000 – 30 s, bulb režim až 8 minut, korekce expozice -3 až +3 EV
 • Displej: 3“ AMOLED TFT, rozlišení 614 000 bodů (640 x 480 pixelů)
 • Konektivita: microUSB port, HDMI port, NTSC / PAL, slot pro paměťové karty
 • Paměť: interní 182 MB, podpora paměťových karet SD a SDHC
 • Baterie: Li-Ion BP1310, kapacita 1300 mAh, výdrž 420 snímků nebo 130 minut videa
   
 • Vyvážení bílé: Automatické, Denní světlo, Pod mrakem, Bílá zářivka, Neutrální zářivka, Zářivka - denní světlo, Žárovka, Blesk, Manuální (sejmutí bílé plochy), 2500 - 10000 Kelvinů
   
 • Režimy expozice: inteligentní automatika Smart Auto, režim priority clony a času, plný manuál, režim priority objektivu (automatické rozpoznání vhodné scény pro použitý objektiv), ostření bodové, vídebodové a kontinuální (možno i manuálně), makro režim
   
 • Dostupné funkce: detekce tváře, funkce Smart Range pro realistickou optimalizaci světlých a tmavých oblastí snímku pomocí zvětšeného dynamického rozsahu, kreativní funkce Smart Filter, (uživatelé mohou v režimu prohlížení fotografií na snímky aplikovat 7 různých filtrů včetně vinětace, změkčení, rybího oka nebo miniatury
   
 • Scénické režimy: Snímek s retuší, Děti, Sport, Detail, Text, Západ Slunce, Svítání, Protisvětlo, Ohňostroj, Pláž&sníh, Noc, Portrét, Krajina, Obraz se zvukem
   
 • Fotografie: formát JPEG a RAW, rozlišení 4592 × 3056, 4592 × 2584, 3056 × 3056, 3872 × 2592, 3872 × 2176, 2592 × 2592, 3008 × 2000, 3008 × 1688, 2000 x 2000, 1920 x 1080, 1280 x 1280, 1472×976 (sekvenční snímání) pixelů
   
 • Video: rozlišení HD 1280 x 720 pixelů, popř. 640 x 480 a 240 x 320 pixelů (vše 30 fps), možnost využití obrazové stabilizace a efektu miniatury (při snížené rychlosti 6, 3 nebo 1,5 fps)
   
 • Sekvenční snímání: 3 fps v plném rozlišení, 10 / 15 / 30 fps při sníženém rozlišení, max. 10 JPEG a 3 RAW za sebou
   
 • Další výbava: sáňky na externí blesk či GPS modul, konektor na externí hledáček
 • Software: Samsung Intelli-Studio, Samsung RAW Converter 4, Adobe Reader
   
 • Příslušenství: externí blesky Samsung SEF15A, SEF42A nebo SEF20A, externí elektronický hledáček s 0,83násobným zvětšením, rozlišením 201 000 bodů, 98% zorným polem a dioptrickou korekcí v rozsahu -4 až +1 dioptrie, externí GPS modul GPS10

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Samsung NX100


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.