Přeposlat NIkon D7000

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

NIkon D7000

08.04.2011 | Michal Fokt | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Také v dnešním článku zůstaneme ještě u digitálních zrcadlovek, posuneme se ale do o něco cenově příznivějších vod, kde si poměrně silné postavení drží společnost Nikon. Nutno říci, že vcelku oprávněně, protože na rozdíl od některých svých konkurentů přichází s inovacemi své modelové řady „D“ poměrně pravidelně. Činila se i ke konci loňského roku, kdy vedle dalších nových modelů představila také novinku s názvem D7000. Ta je pokládána za nástupce populárního modelu D90, nicméně jak si ukážeme níže, je to s oním nástupnictvím trochu složitější, což je vidět i z rozdílných jmen obou fotoaparátů.

 

NIkon D7000

NIkon D7000

 

Oblíbenou poloprofesionální zrcadlovku D90 uvedl Nikon na trh již v roce 2008, a proto se o jejím nástupci spekulovalo již delší dobu, čekání ale skončilo až s příchodem modelu D7000, který podle očekávání těží ze všeho, co se u jeho předchůdce osvědčilo, nebojí se však také vypůjčit si některé moderní technologie a další zajímavé inovace od ostatních členů široké rodiny nikonovských „déček“. Na prvním místě to určitě platí o odolné „kastli“ z hořčíkové slitiny, převzaté od vyššího modelu D300s, který dodal i některá další vylepšení, především co se týče technické výbavy. O těch si ale řekneme později, teď se ještě chvíli zastavíme u těla fotoaparátu. To je sice vlivem již zmíněné hořčíkové o 80 gramů těžší než starší model a váží tedy 780 gramů při rozměrech 132 x 105 x 77 mm, ale zato jej výrobce utěsnil proti vnikání prachu a vlhkosti a vylepšil rovněž jeho ergonomii – potěší především příjemnější úchop díky masivněji pogumované rukojeti.

 

NIkon D7000

NIkon D7000

NIkon D7000

 

Naproti tomu rozmístění ovládacích a kontrolních prvků se příliš nezměnilo, rozdíly oproti staršímu modelu jsou minimální. Největší novinkou je praktický přepínač pro přímý přístup do režimu živého náhledu propojený s tlačítkem pro natáčení videa, což je stejné řešení, jaké Nikon použil i u jiné své novinky D3100, o níž jsme psali nedávno. Jedinou malou mušku představuje její umístění blízko opěrky na palec, pročež je třeba dávat pozor, abyste si Live View režim omylem nespustili. Kladné body pak zato sklízí otočný volič režimů expozice s přepracovaným spodním voličem způsobů snímání, kde kromě režimu jednotlivých obrázků najdete samozejmě i režim sériový, a to hned ve dvou rychlostech, a dále také tichý režim Q, samospoušť, režim pro dálkové ovládání a konečně režim předsklopení zrcátka, který ale v době Live View trochu ztrácí na významu.

 

NIkon D7000

NIkon D7000

 

Jinak už po stránce ovládání žádná překvapení nečekejte, leda příjemná – například klasický nikonský vypínač v prstenci okolo spouště je doplněn o jednu polohu doprava, jíž si rozsvítíte stavový displej. Maličkost, ale potěší, ne vždy je totiž za tmy snadné najít příslušný knoflík na osvětlení displeje. Poblíže spouště je pak umístěno tlačítko pro volbu režimu měření expozice a expoziční kompenzaci, zbytek tlačítek se pak soustředí na zadní straně a je to opět tradiční nikonovské řešení - nahoře přehrávání a koš, vlevo od 3palcového displeje s rozlišením 921 000 bodů pak tlačítka Menu, WB, ISO a rozlišení / komprese, a konečně vpravo tlačítko na blokaci ostření a expozice, již zmíněná páčka Live View, čtyřcestný volič a pod ním aretační páčka a tlačítko INFO, po jehož stisknutí lze pomocí tlačítek umístěných vlevo velmi snadno a přehledně měnit nastavení, a to i potmě. Poslední důležitou položkou je pak hledáček se skleněným skleněným pentagonálním hranolem, přibližně 100% pokrytím obrazu a 0,94x zvětšením. Nechybí možnost dioptrické korekce.

 

NIkon D7000

NIkon D7000

 

Exteriér máme zdárně popsán, takže se můžeme přesunout dovnitř, kde se, jak jsme již uvedli výše setkaly prvky převzaté ze staršího modelu D90 s inovacemi vypůjčenými od silnějšího modelu D300 a snad i některých dalších „déček“. Druhou skupinu zastupuje především nový CMOS snímač o velikosti 23.1 x 15.4 mm, s citlivostí v rozsahu ISO 100 – 6400 (manuálně až ISO 25 600) a s rozlišením 16.2 Mpix, které je takřka o 4 megapixely vyšší než u modelu D90. Prostor snímače chrání soubor protiprachových opatření včetně systému vibračního čištění snímače a možnosti získat referenční data a zpracovat je v rámci aplikace Image Dust Off pomocí volitelného software Capture NX 2. Nově byl použit rovněž výkonnější obrazový procesor EXPEED 2, který nejen optimalizuje činnost fotoaparátu z hlediska výkonu i kvality obrazu, ale navíc má nižší spotřebu energie. Potěší rovněž vylepšené souvislé snímání, jehož maximální rychlost při plném rozlišení dosahuje 6 fps, aktivace fotoaparátu pak proběhne do cca 0,13 sekundy a zpoždění závěrky, která se pohybuje v expozičních časech 1/8000 - 30 s plus Bulb režim, je pouhých 0,05 sekundy. Co se týče optiky, podporuje bajonet Nikon F děvět objektivů Nikkor typu G či D, využít lze i některé objektivy PC-E Nikkor a další typy obvyklé pro zrcadlovky Nikon.

 

NIkon D7000

NIkon D7000

 

Co se týče samotné fotografické práce, nabízí fotoaparát kompletní spektrum expozičních režimů od autofokusu až po plný manuál, jak se na vyspělou zrcadlovku sluší. Automatika nabízí i nové módy Subject Tracking AF pro sledování zaostřeného objektu a nový Face Priority AF, který rozpozná v záběru až 35 tváří, přičemž oba módy jsou připraveny i pro Live View. Pro vysoce přesné měření expozice je použit nový RGB senzor s 2016 pixely a systémem 3D Color Matrix II, který poskytuje precizní data do systému detekce scény, jenž optimalizuje nejen expozici, ale také autofokus a vyvážení bílé. Co se týče ostření, má nově vyvinutý 39bodový autofokus k dispozici devět středových křížových senzorů a nechybí mu ani pomocná lampa s bílým svitem. Kompenzace expozice má rozsah ± 5 EV a pro vyvážení bílé je k dispozici plná automatika s využitím dat z 2016pixelového RGB snímače, dále režim Auto2 pro teplejší osvětlení, 12 přednastavených režimů s možností jemného vyladění a také možnost vyvážit ručně a uložit až 5 předvoleb.

 

NIkon D7000

NIkon D7000

 

Snadno dostupný režim živého náhledu s novými režimy automatického zaostřování nabízí výrazně rychlejší a výkonnější detekci obličeje při použití autofokusu s detekcí kontrastu. Využít je možno funkci detekce tváří v záběru, jejíž systém rozpoznává až 35 osob do 0,08 sekundy, a to i když nehledí „do fotoaparátu". Nechybí ani již zmíněné sledování objektu, sloužící pro zaostřování pohyblivých cílů. Pro přesné zaostřování lze použít standardní zaostřovací pole, pro rychlé focení z ruky pak pole velkoplošná. Z dostupných funkcí pak nechybí ani slušná nabídka takřka dvou desítek scénických programů. Řadu režimů (Auto, Portrét, Děti, Zblízka, Noční portrét, Párty a Interiér) nabízí také vestavěný výklopný blesk, který lze aktivovat jak automaticky, tak ručně, a který nabízí směrné číslo 12, v manuálním režimu dokonce 13, a jeho záblesková X-synchronizace je do 1/250 sekund, u Auto FP až 1/320 s.

 

NIkon D7000

NIkon D7000

 

Statické fotografie lze s Nikonem D7000 pořizovat jak ve formátu JPEG se třemi poměry komprese (Jemný 1:4, Normální 1:8 a Základní 1:16), tak i ve dvou variacích (12-bitová a 14-bitová) formátu RAW, zvaného zde NEF, přičemž lze samozřejmě ukládat JPEG i RAW simultánně. Maximální rozlišení snímků pak v kterémkoli z dua formátů činí 4928 x 3264 pixelů, zatímco videosekvence lze natáčet ve formátu MOV/H.264 sice s pouhým mono ozvučením, zato ale až ve Full HD rozlišení rychlostí 24 fps. K dispozici jsou i nižší HD, případně VGA videa s rychlostí 24, 25 nebo až 30 fps. Veškeré pořízené záznamy si lze prohlížet nejen na displeji, ale díky HDMI portu i na HD televizorech, kromě toho pak v konektivní výbavě samozřejmě nechybí ani USB port pro přenášení fotografií a videí do počítače. Zajímavě je řešeno ukládání dat – interní paměť zde sice nenajdete, což se ostatně dalo čekat, zato vám ale fotoaparát nabídne hned dva sloty na paměťové karty SD, SDHC nebo SDXC, tedy nejen vyšší kapacitu úložného prostoru, ale i možnost samostatně ukládat soubory různých formátů, např. JPEG / RAW nebo fotografie / video, případně vytvoření záložního prostoru - zkrátka správa snímků je plně v rukou uživatele.

 

NIkon D7000

NIkon D7000

 

Na závěr jako vždy pár slov k příslušenství, jemuž dominuje dobíjitelná Li-Ion baterie EN-EL15, udávající výdrž až 1050 snímků na jedno nabití. Prodejní balení obsahuje kromě setového objektivu AF-S Nikkor s rozsahem ohnisek 18-105 mm a světelností F3.5-F5.6, rychlonabíječku MH-25, popruh AN-DC1, krytku okuláru DK-5, gumovou očnici DK-21, USB a HDMI kabel, krytku sáněk na externí blesk, na bajonet i na LCD displej, a konečně CD se softwarem, kde hlavní roli hraje program ViewNX2 pro editaci fotografií i videí. Z dalšího příslušenství lze přikoupit kupříkladu dálkové ovládání MC-DC2 či multifunkční Battery Pack MB-D11 s ovládacími prvky pro snímání na výšku, konstruovaný stejně jako tělo fotoaparátu z hořčíkové slitiny a utěsněný proti vnikání prachu a vlhkosti, a nechybí samozřejmě ani široká nabídka různých externích blesků a výměnných objektivů. Přístroj je také kompatibilní s GPS modulem GP-1 a jistě potěší informace, že uživatelské menu je dostupné i v češtině.

 

NIkon D7000

NIkon D7000

 

Co se týče ceny, blíží se nový Nikon D7000 spíše modelu D300 než svému předchůdci D90, prodává se totiž buď jako samotné tělo za necelých 30 tisíc Kč, případně s výše zmíněným objektivem za zhruba 32 tisíc Kč. Částka vcelku adekvátní, protože jako upgrade modelu D90 představuje novinka vynikající volbu, i když ve věčném souboji Nikon vs Canon nic zásadně nového nepřináší – dalo by se říct že se Nikon tradičně trefil mezi konkurenční Canony EOS 60D a 7D s tím, že ani jeden z uvedených fotoaparátů zásadně nezaostává ani nepředčí ostatní.

 

Technické parametry fotoaparátu Nikon D7000:

 • Rozměry: 132 x 105 x 77 mm
 • Hmotnost: 690 gramů tělo, 780 gramů s příslušenstvím
   
 • Snímač: CMOS-DX, velikost 23.1 x 15.4 mm, rozlišení 16.2 Mpix, citlivost ISO 100 – 6400 automaticky nebo 100 – 25600 manuálně, protiprachová opatření včetně systému vibračního čištění snímače
   
 • Objektiv: bajonet Nikon F, podpora devíti objektivů Nikkor G či D, taktéž PC-E Nikkor a další typy obvyklé pro zrcadlovky Nikonu(v základním balení AF-S Nikkor s rozsahem ohnisek 18-105 mm a světelností F3.5-F5.6)
   
 • Rychlost závěrky: 1/8000 – 30 s, Bulb režim, korekce expozice -5 EV až +5 EV
 • Displej: 3“ TFT, rozlišení 921 000 bodů (640 x 480 pixelů)
 • Konektivita: microUSB port, HDMI port, NTSC / PAL, 2 sloty pro paměťové karty
 • Paměť: interní není, podpora paměťových karet SD, SDHC a SDXC
 • Baterie: Li-Ion akumulátor EN-EL15, výdrž až 1050 snímků
   
 • Vyvážení bílé: Automaticky (2 typy), Žárovkové světlo, Zářivkové světlo (7 typů), Přímé sluneční světlo, Blesk, Zataženo, Stín, Manuální nastavení (možnost uložení až 5 hodnot). Volba barevné teploty (2500 K až 10 000 K)
   
 • Režimy expozice: Autofokus s 39-bodovým ostřícím systémem, režim priority clony, režim priority času, plný manuál
   
 • Dostupné funkce: detekce tváře (až 35 osob), průběžné ostření (sledování objektu)
   
 • Scénické režimy: Portrét, Krajina, Děti, Sporty, Makro, Noční portrét, Noční krajina, Párty/interiér, Pláž/sníh, Západ slunce, Úsvit/soumrak, Portrét zvířat, Světlo svíčky, Květy, Podzimní barvy, Jídlo, Silueta, High-key a Low-key
   
 • Fotografie: formát JPEG (3 stupně komprese - Jemný 1:4, Normální 1:8 a Základní 1:16) nebo RAW (12-bitový a 14-bitový), rozlišení 4928 x 3264; 3696 x 2448, 2464 x 1632 pixelů
   
 • Video: rozlišení Full HD 1920 x 1080 pixelů (24 fps), 1280 x 720 pixelů (rychlost 15, 24 nebo 30 fps)
   
 • Sekvenční snímání: 6 fps v plném rozlišení (max.100 snímků za sebou)
 • Procesor: EXPEED 2
   
 • Další výbava: hledáček se skleněným skleněným pentagonálním hranolem (přibližně 100% pokrytí obrazu a 0,94x zvětšení, dioptrická korekce -1,7 až +0,5 dioptrie, čirá zaostřovací matnice typu B BriteView Clear Matte Mark II), vestavěný blesk (směrné číslo 12, v manuálním režimu 13), sáňky pro externí blesk, české menu
   
 • Software: ViewNX2 pro editaci fotografií i videí, Capture NX 2 s aplikací Image Dust Off
   
 • Příslušenství: rychlonabíječka MH-25, popruh AN-DC1, krytka okuláru DK-5, gumová očnice DK-21, USB a HDMI kabel, krytka sáněk na externí blesk, na bajonet i na LCD displej, volitelně dálkové ovládání MC-DC2, multifunkční Battery Pack MB-D11 s ovládacími prvky pro snímání na výškua konstrukcí z hořčíkové slitiny, široká nabídka různých externích blesků a výměnných objektivů, GPS modul GP-1

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 2

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku NIkon D7000


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.