Přeposlat Panasonic Lumix DMC-TZ18 a DMC-TZ20

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Panasonic Lumix DMC-TZ18 a DMC-TZ20

23.09.2011 | Michal Fokt | Aktuality, recenze | Komentářů: 1 |

Také dnes zůstaneme ještě na návštěvě u společnosti Panasonic, tentokrát se ovšem posuneme do vyššího patra její nabídky, obývaného takzvanými kapesními ultrazoomy. I do něj během letošního roku přibyli noví „nájemníci“ a dva z nich si blíže ukážeme v dnešním článku.

 

Panasonic Lumix DMC-TZ18 a DMC-TZ20

Panasonic Lumix DMC-TZ18 a DMC-TZ20

 

O tom, že Panasonic není v tomto přechodovém segmentu mezi klasickými kompakty a vyspělými ultrazoomy žádným nováčkem, není asi třeba příliš dlouze hovořit, stačí si vzpomenout na dvojici loňských modelů TZ8 a TZ10, kterým jsme se věnovali i na našem portálu. A protože se japonský výrobce snaží oblíbenou řadu svých kapesních ultrazoomů, nesoucí na evropských trzích označení Travel Zoom, udržet v kurzu, doplnil ji i letos duem novinek s názvy TZ18 a TZ20, spojujících ty nejlepší tradice svých předchůdců s nezbytnou dávkou pokroku ve formě různých technologických a dalších inovací.

 

Panasonic Lumix DMC-TZ18 a DMC-TZ20

Panasonic Lumix DMC-TZ18 a DMC-TZ20

 

Zvenčí jich ovšem příliš nenajdete, neboť až na odlišně tvarovanou opěrku pro prsty, která vypadá oproti staršímu řešení nesporně elegantněji, byť by se o její efektivnosti daly vést spory, vyhlížejí oba fotoaparáty vcelku podobně jako jejich předchůdci, a totéž by se dalo říci i při pohledu shora nebo zezadu. Výjimku představuje odlišné zpracování čtyřsměrného voliče přesunutí speciálního tlačítka pro natáčení videosekvencí, kterým disponuje model TZ20 a které se zezadu přestěhovalo nahoru. Chudší model TZ18 místo něj tamtéž nabízí tlačítko E.ZOOM, které rychle zazoomuje na maximum, tenhle rozdíl však existoval i u loňských modelů, takže to vlastně není nic nového. To lze říci i o další odlišnosti mezi oběma fotoaparáty, totiž integrované GPS, kterou disponuje model TZ20 a která je rovněž vidět na horní hraně. O té si ale více povíme níže, na tomto místě k ní snad poznamenáme jen tolik, že může být jedním z důvodů o něco vyšší váhy modelu TZ20, konkrétně 197 gramů oproti 188 gramů u modelu TZ18 při totožných rozměrech 104,9 x 57,6 x 33,4 mm.

 

Panasonic Lumix DMC-TZ18 a DMC-TZ20

Panasonic Lumix DMC-TZ18 a DMC-TZ20

 

Za dědictví po starších sourozencích by se dala do jisté míry pokládat i otázka rozdílných displejů obou přístrojů, tentokrát se však nejedná o velikost jejich úhlopříčky, která je shodně 3palcová, ale o rozlišení – zatímco u modelu TZ18 si budete muset vystačit s klasickými 230 000 pixely, model TZ20 nabízí dvojnásobek, tedy 460 000 obrazových bodů, a navíc i antireflexní vrstvu a dotykové ovládání. Co je naopak oběma obrazovkám společné, jsou široké zobrazovací úhly a funkce Auto Power LCD a Power LCD, pomocí nichž lze upravovat intenzitu jejich podsvícení a tím také šetřit energii v době, kdy je fotoaparát sice zapnutý, ale zrovna s ním nefotíte ani nenatáčíte.

 

Panasonic Lumix DMC-TZ18 a DMC-TZ20

 

Tím jsme hladce přešli k důležitějšímu tématu, kterým je otázka snímače, přesněji řečeno snímačů. Ano, množné číslo je zcela na místě, oproti svým předchůdcům dostalo totiž duo novinek odlišné čipy – zatímco u modelu TZ18 je v hlavní roli CCD snímač s úhlopříčkou 1/2,33 palce, citlivostí v rozsahu ISO 100 – 6400 a 14,1 Mpix rozlišením, jeho parťák TZ20 má pod kapotou snímač, který je sice stejně velký a disponuje tímtéž rozlišením i citlivostí, patří však mezi čipy typu CMOS, což se i na kvalitě videí, která ve spolupráci s obrazovým procesorem Venus Engine FHD umí natáčet i ve Full HD kvalitě, byť pouze ve formě prokládaných obrázků. Slabší model, osazený obrazovým procesorem Venus Engine VI, však neumí ani to, takže si budete muset vystačit „jen“ s HD videi, natáčenými rychlostí 30 fps. Naproti tomu v otázce statických fotografií panuje minimálně co do rozlišení mezi oběma sestavami shoda, vyjádřená maximální hodnotou 4320 x 3240 pixelů.

 

Panasonic Lumix DMC-TZ18 a DMC-TZ20

 

S videi je spjat i další, tak trochu záhadný rozdíl mezi oběma přístroji, týkající se tentokrát optiky. Oba modely sice dostaly objektiv Leica DC Vario-Elmar s velkým ohniskovým rozsahem 24-384 mm, tato přepočtená hodnota však podle zveřejněných informací platí pouze pro statické snímky, zatímco pro videa je u modelu TZ18 uváděno rozmezí 28-448 mm a model TZ20 se v témž ohledu může chlubit hraničními hodnotami 29-464 mm. Množství dostupného přiblížení je přitom u obou fotoaparátů stejné – 16násobnému optickému zoomu sekunduje 4násobný zoom digitální. Příčina rozdílu tkví pravděpodobně ve výše uvedených údajích spjatých s kvalitou natáčených videí, svou roli ale může hrát i nepatrně lepší přiblížení, jehož lze u modelu TZ20 dosáhnout pomocí funkce Inteligentní Zoom – zatímco slabší model TZ18 udává přiblížení 20násobné, jeho lépe vybavený bratříček nabízí o jeden stupeň zoomu více.

 

Panasonic Lumix DMC-TZ18 a DMC-TZ20

 

To jsou však víceméně pouze spekulace, a tak raději dodejme, že u obou fotoaparátů má objektiv totožnou světelnost, která se bohužel oproti starším modelům téže řady zhoršila, především kvůli navýšení zoomu. Hodnota F3,3 na nejširším ohnisku sice zůstala, na nejdelším ohnisku se ovšem zhoršila z F4,9 na F5,9. Panasonic se tak bohužel vzdal výrazné konkurenční výhody a vydal se takříkajíc po proudu s ostatními výrobci. Marketingové oddělení japonské firmy si asi mne ruce, protože 16násobný zoom je dobrý reklamní tahák, fotografové bohužel ne. Pozitivem je naopak přítomnost optické stabilizace obrazu Power O.I.S., která má u modelu TZ18 pouze volby zapnuto / vypnuto, zatímco u modelu TZ20 můžete během natáčení videa použít i Aktivní režim stabilizace obrazu. V neposlední řadě je třeba zmínit také schopnost objektivu ostřit v makro režimu už od 3 centimetrů, při klasickém fotografování pak ostření začíná u 50 cm na širokém a 200 cm na dlouhém ohnisku.

 

Panasonic Lumix DMC-TZ18 a DMC-TZ20

 

Pochvalu zasluhuje společnost Panasonic také za bohatý výběr možností nastavení expozice, jež oba její kapesní ultrazoomy oproti některým konkurenčním modelům nabízejí. Samozřejmostí je pohodlná inteligentní automatika a bohatý výběr přednastavených scénických programů, přičemž dva nejčastěji používané lze pro rychlé operativní použití uložit do paměti, nechybí ale ani pružná programová automatická expozice a k dispozici jsou i programy s prioritou rychlosti závěrky nebo clonového čísla a také plně manuální režim s ručním nastavením všech parametrů expozice. Před jejich použitím je však nejprve nutné zmáčknout tlačítko Exposure, které najdete na zadní straně přístroje, načež již zmíněný čtyřsměrný ovladač začne fungovat jako volič expozičních hodnot – směrem doleva nebo doprava se nastavuje clona, nahoru a dolů pak expoziční čas, který se může pohybovat v rozsahu 1/4000 – 60 sekund, ve speciálním režimu Hvězdná obloha lze pak přihodit ještě dalších 15, 30 nebo 60 sekund. Jedna z pozic na otočném voliči expozičních režimů je pak vyhrazena pro takzvaný „vlastní režim“, tedy pro oblíbená nastavení, která chcete mít rychle k dispozici, přičemž lze do paměti fotoaparátu uložit až tři takovéto profily.

 

Panasonic Lumix DMC-TZ18 a DMC-TZ20

 

Z dostupných funkcí lze samozřejmě jmenovat oblíbenou detekci tváře nebo průběžné ostření AF Tracking, pozornost ale zasluhuje také sekvenční snímání, jehož rychlost sice s plným rozlišením činí pouze 1,9 fps při pořízení nanejvýš 5 snímků v režimu Standard či 3 snímků v režimu Fine, k dispozici je ale také rychlý režim, u kterého si lze zvolit mezi „prioritou kvality“ s rychlostí 5,5 fps a „prioritou rychlosti“ s rychlostí až 10 fps, přičemž v obou případech lze v jedné sérii pořídit až 100 snímků. Model TZ20 pak na otočném voliči expozičních módů nabízí i režim 3D Photo, určený pro pořizování fotografií s prostorovým efektem, které fotoaparát zvládá pomocí vlastní optiky a není potřeba ani žádné příslušenství. Přístroj prostě automaticky pořídí sérii několika snímků vybrané scény a poté z ní vybere dva nejlepší a zkombinuje je do jedné 3D fotografie, kterou si budete moci prohlédnout i na kompatibilních 3D televizorech.

 

Panasonic Lumix DMC-TZ18 a DMC-TZ20

 

K těm lze model TZ20 připojit prostřednictvím HDMI portu, zatímco u modelu TZ18 si budete muset vystačit pouze s analogovým NTSC / PAL výstupem, kromě nějž samozřejmě ani jeden z dvojice přístrojů nepostrádá USB konektor a slot na paměťové karty SD, SDHC a SDXC, díky nimž budete moci rozšířit 70 (u modelu TZ20 jen 18) MB interní paměti. Z další výbavy pak kromě integrovaného blesku s dosahem 5 metrů nelze opomenout již zmíněnou GPS jednotku, kterou do své výbavy dostal model TZ20 a v jejíž databázi je nově milion zajímavých míst na celém světě, a tak se uživatel snadno dozví, jaké významné kulturní a historické památky nebo přírodní rezervace fotografuje. Systém navíc ukládá geografické souřadnice každé pořízené fotografie, takže pořízené snímky je možno snadno třídit i vyhledávat i podle těchto údajů.

 

Panasonic Lumix DMC-TZ18 a DMC-TZ20

 

Dalo by se tedy říci, že z dua kapesních ultrazoomů je to hlavně model TZ20, který lze skutečně označit za fotoaparát vhodný na cesty a který dělá zkratce „Travel Zoom“ ve svém jménu čest, nicméně přítomnost GPS v jeho výbavě má i svou tak trochu stinnou stránku. Oba přístroje totiž sice napájí stejný Li-Ion akumulátor s napětím 3,6 V a kapacitou 895 mAh, avšak zatímco model TZ18 s ním podle výrobce vystačí na pořízení slušných 340 snímků, u modelu TZ20 se dočkáte o něco nižšího čísla 260 snímků. Stará pravda, že v životě je vždy něco za něco, tak platí i v tomto případě, a je tedy jen dobře, že Panasonic dal svým zákazníkům možnost výběru hned ze dvou ve většině parametrů podobných, ale v některých klíčových aspektech rozdílných fotoaparátů.

 

Panasonic Lumix DMC-TZ18 a DMC-TZ20

 

Mezi ty druhé pochopitelně patří i cena – zatímco za méně vybavený model TZ18 dáte v českých e-shopech zhruba 5800 Kč, jeho technicky vyspělejší kolega TZ20, který se kromě černé a stříbrné dodává i v červené, modré a hnědé verzi, vás vyjde na přibližně 6700 Kč. Kromě běžného balíčku příslušenství, jako je nabíječka, poutko na ruku či USB kabel, dostanete za tyto částky také CD se softwarem PHOTOfunSTUDIO, který je u modelu TZ18 ve verzi 6.0, zatímco u modelu TZ20 je k dispozici novější verze 6.1 HD Edition, přinášející širší možnosti zpracovávání videosekvencí, GPS souřadnic nebo možností vypalování videí na DVD.

 

Panasonic Lumix DMC-TZ18 a DMC-TZ20

 

Zda tyto vymoženosti upotřebíte, nebo zda se bez nich obejdete, záleží už čistě na vás, my můžeme už pouze konstatovat, že Panasonic Lumix DMC-TZ18 a Panasonic Lumix DMC-TZ20 jsou podle našeho názoru povedené kapesní ultrazoomy, které představují ve své třídě rozhodně to lepší. A to i přes některé menší problémy, jako je třeba zhoršená světelnost objektivu oproti starším modelům téže řady, která je důsledkem výše zmíněného navýšení zoomovacích možností objektivu a v jejímž důsledku Panasonic přišel o nikoli nepodstatnou konkurenční výhodu. Přesto mají oba fotoaparáty na trhu dobrou šanci k prosazení, už proto, že podobný problém, kdy je nástupce spíše horší než jeho předchůdce, trápí bohužel i většinu ostatních výrobců.

 

Technické parametry fotoaparátu Panasonic Lumix DMC-TZ18:

 • Rozměry: 104,9 x 57,6 x 33,4 mm
 • Hmotnost: 188 gramů
 • Snímač: 1/2.33“ CCD, rozlišení 14.1 Mpix, citlivost 80 – 6400
   
 • Objektiv: Leica DC Vario Elmar, ohniskový rozsah 24 - 384 mm (pro video 28-448 mm), 16 x optický zoom, 4 x digitální zoom (20 x Inteligentní Zoom a až 33,8 x Extra Optický Zoom), světelnost F3.3 – F5.9, ostření od 50 cm na širokém a 200 cm na dlouhém ohnisku, makro režim od 3 cm, optická obrazová stabilizace Power O.I.S.
   
 • Rychlost závěrky: 1/4000 – 60 s (dalších 15, 30 nebo 60 s v režimu Hvězdná obloha), korekce expozice -2 až +2 EV
   
 • Displej: 3“ LCD s rozlišením 230 000 obrazových bodů
 • Konektivita: microUSB port, NTSC / PAL výstup, slot pro paměťové karty
 • Paměť: interní 70 MB, podpora paměťových karet SD, SDHC a SDXC
 • Baterie: Li-Ion 3.6 V, kapacita 895 mAh, výdrž na zhruba 340 snímků
   
 • Režimy expozice: inteligentní automatika, programová automatika, režimy priority clony a času, plně manuální režim, scénické režimy
   
 • Dostupné funkce: detekce tváře, průběžné ostření AF Tracking, režimy Auto Power LCD a Power LCD pro regulaci podsvícení LCD displeje
   
 • Scénické režimy: Portrét, Jemná pleť, Transformace, Vlastní portrét, Krajina, Panorama, Sport, Noční portrét, Noční krajina, Jídlo, Party, Světlo svíček, Dítě 1 a 2, Mazlíček, Západ slunce, Vysoká citlivost, Pláž, Sníh, Letecké foto, Pin hole, Filmové zrno, Pod vodou
   
 • Efekty pro úpravu pořízených fotografií: Standard, Přírodní, Živé, Černobílý obraz, Sepia, Teplejší, Chladnější, Štastný
   
 • Vyvážení bílé: Automatika, Denní světlo, Zataženo, Stín, Halogenová žárovka, Vlastní bílá
   
 • Fotografie: formát JPEG, rozlišení 4320 x 3240, 4320 x 2880, 4320 x 2432, 3648 x 2736, 3648 x 2432, 3648 x 2056, 3072 x 2304, 3072 x 2048, 2560 x 1920, 2560 x 1440, 2048 x 1536, 2048 x 1360, 1920 x 1080, 640 x 480, 640 x 424, 640 x 360 pixelů
   
 • Video: formát Motion JPEG, rozlišení HD 1280 x 720, 640 x 480 nebo 240 x 320 pixelů (rychlost vše 30 fps), mono ozvučení
   
 • Sekvenční snímání: 1.9 fps v plném rozlišení (max. 5 snímků v režimu Standard nebo 3 snímky v režimu Fine), v rychlém módu 5.5 fps (priorita kvality) nebo 10 fps (priorita rychlosti) s až 100 snímky za sebou
   
 • Další výbava: vestavěný blesk se směrným číslem 5
 • Obrazový procesor: Venus Engine VI
 • Software: PHOTOfunSTUDIO v6.0, QuickTime, Adobe Reader, Super LoiLoScope Trial

 

Technické parametry fotoaparátu Panasonic Lumix DMC-TZ20:

 • Rozměry: 104,9 x 57,6 x 33,4 mm
 • Hmotnost: 197 gramů
 • Snímač: 1/2.33“ CMOS, rozlišení 14.1 Mpix, citlivost 80 – 6400
   
 • Objektiv: Leica DC Vario Elmar, ohniskový rozsah 24 - 384 mm (pro video 29-464 mm), 16 x optický zoom, 4 x digitální zoom (21 x Inteligentní Zoom a až 33,8 x Extra Optický Zoom), světelnost F3.3 – F5.9, ostření od 50 cm na širokém a 200 cm na dlouhém ohnisku, makro režim od 3 cm, optická obrazová stabilizace Power O.I.S.
   
 • Rychlost závěrky: 1/4000 – 60 s (dalších 15, 30 nebo 60 s v režimu Hvězdná obloha), korekce expozice -2 až +2 EV
   
 • Displej: 3“ dotykový LCD s rozlišením 460 000 obrazových bodů
 • Konektivita: microUSB port, miniHDMI port, slot pro paměťové karty
 • Paměť: interní 18 MB, podpora paměťových karet SD, SDHC a SDXC
 • Baterie: Li-Ion 3.6 V, kapacita 895 mAh, výdrž na zhruba 260 snímků
   
 • Režimy expozice: inteligentní automatika, programová automatika, režimy priority clony a času, plně manuální režim, scénické režimy
   
 • Dostupné funkce: detekce tváře, průběžné ostření AF Tracking, režimy Auto Power LCD a Power LCD pro regulaci podsvícení LCD displeje, režim 3D Photo (skládání dvou 2D snímků do jedné 3D fotografie)
   
 • Scénické režimy: Portrét, Jemná pleť, Transformace, Vlastní portrét, Krajina, Panorama, Sport, Noční portrét, Noční krajina, Jídlo, Party, Světlo svíček, Dítě 1 a 2, Mazlíček, Západ slunce, Vysoká citlivost, Pláž, Sníh, Letecké foto, Pin hole, Filmové zrno, Pod vodou
   
 • Efekty pro úpravu pořízených fotografií: Standard, Přírodní, Živé, Černobílý obraz, Sepia, Teplejší, Chladnější, Štastný
   
 • Vyvážení bílé: Automatika, Denní světlo, Zataženo, Stín, Halogenová žárovka, Vlastní bílá
   
 • Fotografie: formát JPEG, rozlišení 4320 x 3240, 4320 x 2880, 4320 x 2432, 3648 x 2736, 3648 x 2432, 3648 x 2056, 3072 x 2304, 3072 x 2048, 2560 x 1920, 2560 x 1440, 2048 x 1536, 2048 x 1360, 1920 x 1080, 640 x 480, 640 x 424, 640 x 360 pixelů
   
 • Video: formát Motion JPEG, rozlišení Full HD 1920 x 1080 pixelů (50 – 60 prokládaných obrázků za sekundu), případně HD 1280 x 720, 640 x 480 nebo 240 x 320 pixelů (rychlost vše 30 fps), mono ozvučení
   
 • Sekvenční snímání: 1.9 fps v plném rozlišení (max. 5 snímků v režimu Standard nebo 3 snímky v režimu Fine), v rychlém módu 5.5 fps (priorita kvality) nebo 10 fps (priorita rychlosti) s až 100 snímky za sebou
   
 • Další výbava: vestavěný blesk se směrným číslem 5, integrovaná GPS jednotka
 • Obrazový procesor: Venus Engine FHD
   
 • Software: PHOTOfunSTUDIO v6.1 HD Lite Edition, QuickTime, Adobe Reader, Super LoiLoScope Trial

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 1

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Panasonic Lumix DMC-TZ18 a DMC-TZ20


počet příspěvků: 1

Lukáš K.

08.11.2011 v 18:57

Panasonic mám rád, jak opticky, tak tvarově. Mohu jen doporučit nějaké IP kamery - http://freebit.cz/it-rubriky/fotoaparaty-a-videokamery/

Odpovědět

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.