Přeposlat Olympus SZ-30MR

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Olympus SZ-30MR

16.11.2011 | Michal Fokt | Aktuality, recenze | Komentářů: 2 |

Také dnes zůstaneme ještě na návštěvě u společnosti Olympus, která se letos rozhodla kromě segmentu odolných kompaktů revitalizovat i další důležitou část svého portfolia digitálních fotoaparátů, představovanou klasickými ultrazoomy. Tyto technicky vyspělé přístroje se až donedávna obecně těšily vcelku stabilní uživatelské přízni, v letošním roce jim ale vyvstala silná konkurence v podobě jejich kapesních verzí a na tento trend musel Olympus podobně jako jiní etablovaní výrobci samozřejmě reagovat. Na rozdíl od Canonu, Sony či Panasonicu se ale nespokojil jen s „naskočením na vlnu“ a mimo uvedení několika kapesních ultrazoomů, sdružených v nové modelové řadě VR, oživil po delší době také svou starší řadu SuperZoom, kterou doplnil třemi zajímavými přístroji, pokoušejícími se svým způsobem o syntézu mezi kapesními ultrazoomy a jejich „plnokrevnými“ příbuznými. Nejmladšímu z nich se budeme věnovat v dnešním článku.

 

Olympus SZ-30MR

 

Po stránce vzhledu má fotoaparát s názvem Olympus SZ-30MR i s ohledem na své rozměry 106,3 x 68,7 x 39,5 mm a váhu 226 gramů podobně jako jeho o něco málo starší sourozenci SZ-10 a SZ-20 v portfoliu svého výrobce blíže spíše k výše zmíněným kapesním modelům řady VR než například k plnohodnotnému ultrazoomu SP-610UZ, co do technické výbavy je tomu ale přesně naopak. Vidět je to především na firemním objektivu, který se s ohniskovým rozsahem 25-600 mm a 24násobným optickým zoomem, doplněným též o 4násobný zoom digitální, řadí o mnoho výše než optika, s kterou se lze setkat u drtivé většiny kompaktních ultrazoomů. Naopak malý snímač CMOS BSI s úhlopříčkou 1/2.3 palce, citlivostí v rozsahu ISO 80-3200 a vysokým 16 Mpix rozlišením je odkazem spíše na vzdálené příbuzenství s klasickými kompakty, které se u většiny kapesních ultrazoomů nezapře, což ale není nic, co by samo o sobě zasluhovalo nějakou kritiku, snad jen s výjimkou zvýšeného rizika výskytu nežádoucího šumu na pořízených fotografiích. Jeho eliminaci by však měl obstarat duální obrazový procesor TruePic III+, který mimo jiné nabízí také možnost kompenzace stínů a zkreslení obrazu, a podle prvních testů odvádí slušnou práci, a to i vyšších hodnotách ISO.

 

Olympus SZ-30MR

Olympus SZ-30MR

 

To jsme ovšem tak trochu „předběhli dobu“, něco málo se totiž sluší podotknout také o již zmíněném exteriéru tohoto přístroje, který si rozhodně zaslouží pochvalu za svůj střídmý design se střízlivě volenými ozdobnými prvky. V černé či šedé barvě vyvedené tělo i díky elegantně tvarované rukojeti na své pravé straně padne dobře do ruky a ani co do stability není tomuto modelu příliš co vytknout, což se dá říci i o přítomných ovládacích prvcích. Ty najdete vesměs na logických místech a díky tomu nikde nic nepřekáží, ať se jedná o otočný volič expozičních režimů, doplněný na horní hraně hlavním vypínačem a spouští spojenou s ovládáním zoomu, nebo o klasickou sestavu tlačítek na zadní straně, umístěnou napravo od velkého 3palcového LCD displeje s rozlišením 460 000 pixelů, z nichž zaujme především speciální tlačítko označené otazníkem, sloužící pro přístup k uživatelskému manuálu, jenž je nahrán přímo do paměti fotoaparátu. Jediný malý nedostatek je pak spojen se čtyřsměrným ovladačem, jenž je vyhrazen pro ovládání uživatelského menu a u něhož může občas dojít k nechtěnému pootočení či zmáčknutí jeho potvrzovacího středu, čímž si můžete neúmyslně zlikvidovat všechna nastavení, jde ale nejspíše o nutný kompromis či spíše daň za menší rozměry fotoaparátu.

 

Olympus SZ-30MR

 

Vypíchnutím víceméně jediné, zato ne úplně malé mouchy můžeme také navázat tam, kde jsme s popisem technické výbavy fotoaparátu skončili, totiž u objektivu. Ten se sice může pochlubit celkem 11 optickými členy, z nichž tři jsou asférické a další trojice je vyrobena z ED skla, zajišťujícího mimořádně nízký rozptyl zachycovaného světla, jenže malé rozměry fotoaparátu si bohužel vybraly krutou daň na jeho světelnosti. Její počáteční hodnota F3 na nejširším ohnisku je sice velmi dobrá a v dané fotoaparátové třídě patří k nejlepším, ovšem F6,9 na ohnisku nejdelším je číslo opravdu extrémně špatné, mnohonásobně horší než F4,4 u modelu SZ-10 a o dost slabší než F5,9 u modelu SZ-20, v důsledku čehož bude nejspíše problém pořídit z nejdelšího ohniska kvalitní snímky, a to i ve dne. Situaci pravděpodobně nezachrání ani mechanická stabilizace CMOS snímače, a tak malou útěchou může být snad jen možnost ostřit v super makro režimu již od 3 centimetrů. Klasické ostření pak startuje od 10 cm na širokém a od 40 cm na dlouhém ohnisku.

 

Olympus SZ-30MR

 

Příliš důvodů k potlesku nenabízí ani přehled dostupných expozičních režimů, kde se kromě inteligentní automatiky iAuto budete moci opřít už jen o automatiku programovou, operující shodně s expozičními časy 1/1700 až 1/4 sekundy, v nočním režimu lze pak dosáhnout až 4 sekund. Možnost ostřit manuálně budete rovněž hledat marně, nechybí ale průběžné ostření AF Tracking pro zachycení rychle se pohybujících objektů, doplňující klasický bodový nebo vícebodový mód. Z přítomných speciálních funkcí je vedle oblíbené detekce tváře, schopné zachytit i psy a kočky, k dispozici také speciální režim pro 3D fotografování, byť pouze ve formě skládání dvou po sobě pořízených snímků do jedné trojrozměrné fotografie v MPO formátu. Klasické dvojrozměrné snímky jsou pak ukládány ve formátu JPEG s nejvyšším rozlišením 4608 x 3456 pixelů, zatímco videa lze ve formátu MPEG4 natáčet i ve Full HD kvalitě a díky technologii Multi Recording (to je ono „MR“ v názvu přístroje) je zároveň možno za pomoci již zmíněného duálního obrazového procesoru exponovat také fotografie v plném 16 Mpix rozlišení.

 

Olympus SZ-30MR

Olympus SZ-30MR

 

V souvislosti s focením se nelze nezmínit ještě o dalším pozitivu, spočívajícím v příjemně rychlém sekvenčním snímání. To sice v plném rozlišení dosahuje rychlosti jen 1.7 fps při pořízení 18 snímků za sebou, ovšem pokud se spokojíte jen s 5 snímky, dostanete v téže kvalitě již vemi slušnou rychlost 7 fps a při sníženém 5 Mpix rozlišení lze dosíci až 15 fps, přičemž lze pořídit až 70 snímků za sebou. Z dalších zajímavostí si zmínku zasluhuje také režim Handheld Starlight Mode, sloužící pro focení nočních snímků „z ruky“. Nechybí ani možnost tvorby panoramatických snímků a v neposlední řadě nelze opomenout ani početný zástup předinstalovaných scénických programů, jimž sekunduje pestrá nabídka uměleckých (magických) filtrů, obsahující vedle známých položek jako Pop Art, Pin Hole, Soft Focus, Rybí Oko a Kresba také nové režimy Watercolor (efekt akvarelu), Sparkle (jiskřící světla) a Punk (dvoutónové snímky).

 

Olympus SZ-30MR

 

Ze zbývající výbavy lze ještě pochválit již zmíněný integrovaný blesk, který má impozantní dosah až 9.3 metru, pro ukládání pořízených fotografií a natočených videí je pak připravena interní paměť zvíci 59 MB, kromě níž se lze spolehnout také na paměťové karty SD, SDHC a SDXC, případně i na kompatibilní karty Eye-Fi, které umožňují bezdrátový přenos dat přes WiFi, pokud se vám nebude chtít propojovat fotoaparát s počítačem prostřednictvím USB kabelu. V této souvislosti je třeba zmínit, že kromě USB a A/V rozhraní nechybí fotoaparátu ani HDMI port, takže si výše zmíněná Full HD videa budete moci přehrát nejen na displeji, ale i na HD televizorech. Poslední podstatná informace se pak týká Li-Ion baterie LI-50B, jejíž výdrž činí bohužel spíše podprůměrných 200 snímků.

 

Olympus SZ-30MR

 

To je ovšem jedna z mála chyb, které lze malému multifunkčnímu ultrazoomu Olympus SZ-30MR vytknout, jinak se jedná o veskrze povedený a rozhodně zajímavý přístroj, který má dobrou šanci zaujmout široké spektrum uživatelů. Začátečníci ocení optimalizované scénické režimy a bohaté možnosti editace snímku v těle fotoaparátu, zatímco ti náročnější jistě ocení možnost tvorby 3D fotografií nebo panoramatických snímků, případně také vysoké rozlišení videozáznamu a jeho široce použitelným formát. K tomu připočtěte velmi dobrou rychlost sekvenčního snímání a možnost pořizovat i při natáčení videa kvalitní statické fotografie, a dostanete fotoaparát, který si svou cenu, stanovenou původně na 8490 Kč, plně zaslouží. V současnosti jej navíc v českých e-shopech seženete i o něco levněji, zhruba za 7000 Kč.

 

Technické parametry fotoaparátu Olympus SZ-30MR:

 • Rozměry: 106,3 x 68,7 x 39,5 mm
 • Hmotnost: 226 gramů bez baterie a karty, 246 gramů s příslušenstvím
   
 • Snímač: 1/2.3“ CMOS BSI, rozlišení 16 Mpix, citlivost 80 – 3200, mechanická obrazová stabilizace
   
 • Objektiv: Olympus, ohniskový rozsah 25 - 600 mm, 24 x optický zoom, 4 x digitální, světelnost F3.0 – F6.9, ostření od 10 cm na širokém a 40 cm na dlouhém ohnisku, super makro režim od 3 cm
   
 • Rychlost závěrky: 1/1700 – 4 s, korekce expozice -2 až +2 EV
 • Displej: 3“ LCD s rozlišením 460 000 obrazových bodů
 • Konektivita: microUSB port, HDMI port, A/V výstup, slot pro paměťové karty
 • Paměť: interní 59 MB, podpora paměťových karet SD, SDHC a SDXC, popř. Eye-Fi
 • Baterie: Li-Ion LI-50B, výdrž 200 snímků
   
 • Režimy expozice: inteligentní automatika iAuto, programová automatika, scénické režimy
   
 • Dostupné funkce: detekce tváře (včetně domácích mazlíčků), 3D Photo Mode (možnost tvorby 3D fotografií), Smart Panorama, Handheld Starlight Mode (focení nočních snímků „z ruky“), Shadow Adjustment Technology pro prosvětlení stínů, technologie Multi Recording Mode (možnost focení při natáčení videa)
   
 • Scénické režimy: Portrét, Kráska, Krajina, Noční scéna, Noční scéna s portrétem, Noční scéna z ruky, Sporty, Interiér, Autoportrét, Západ slunce, Ohňostroj, Kuchyně, Dokumenty, Pláž a sníh, Domácí mazlíčci (kočka), Domácí mazlíčci (pes)
   
 • Efekty pro pořízené snímky: Magické filtry (Pop Art, Camera obscura, Rybí oko, Kresba, Změkčení, Punk, Odlesky, Water color)
   
 • Vyvážení bílé: AUTO, Zamračeno, Slunce, Žárovka, Zářivka 1
   
 • Fotografie: formát JPEG (u 3D snímků MPO), rozlišení 4608 x 3456, 4608 x 2592, 3264 x 2448, 2560 x 1920, 2048 x 1536, 1920 x 1080, 1600 x 1200, 1280 x 960, 640 x 480 pixelů
   
 • Video: formát MPEG4, rozlišení Full HD 1920 x 1080, případně HD 1280 x 720, 640 x 480 pixelů, rychlost 30 fps, stereo zvučení (formát AAC), maximálně 4 GB záznamu
   
 • Sekvenční snímání: 1.7 fps v plném rozlišení (maximálně 18 snímků za sebou), případně 7 fps v plném rozlišení (5 snímků za sebou) nebo až 15 fps ve snížením 5 Mpix rozlišení (až 70 snímků za sebou)
   
 • Obrazový procesor: TruePic III+
 • Další výbava: vestavěný výklopný blesk se směrným číslem 9.3
 • Software: Olympus [ib], Photo Surfing
 • Příslušenství: USB a AV kabel, síťový adaptér F-2AC, poutko, paměťová karta

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 7

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Olympus SZ-30MR


počet příspěvků: 2

Radek

30.01.2012 v 12:19

Prosím Vás pěkně, má foťák menu v češtině? Pak by mě zajímala výdrž baterie, 200 fotek v max. kvalitě a s bleskem stačí i na rodinou oslavu, ale určitě ne na rodiný výlet s mnoha videi. Mohli byste mi to trošku upřesnit. Nebo dobu nabíjení a koupit si druhou baterii? Moc děkuji.

Odpovědět

StandaG1

29.02.2012 v 21:24

A co tak koupit si druhou baterii, klidně neoriginální? To je přece jednoduché řešení, ne? Já to praktikuji už léta a tak to snad děšlá každý...

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.