Přeposlat Nikon D5100

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Nikon D5100

01.12.2011 | Michal Fokt | Aktuality, recenze | Komentářů: 1 |

V dnešním článku se po delší odmlce vypravíme mezi digitální zrcadlovky, jimž jsme se naposledy věnovali před více než půl rokem, především proto, že ve srovnání s levnějšími druhy fotoaparátů, zejména s kompakty, se v tomto segmentu mnoho nového neděje. Čas od času se ovšem přece jen objeví nějaká ta zajímavá novinka, na kterou se rozhodně vyplatí podívat blíže, a jeden z letošních nových přírůstků v zrcadlovkovém portfoliu společnosti Nikon je přesně ten případ. Jedná se totiž o nástupce populární amatérské zrcadlovky D5000, která ačkoli se na trh dostala již předloni, se stále těší velké oblibě uživatelů, kteří jsou zákonitě zvědaví na to, v čem bude její následovník lepší. A právě to se dnes pokusíme stručně objasnit.

 

Nikon D5100

 

Co do vzhledu nečekejte nic kdovíjak převratného – jednak se Nikon u svých zrcadlovek už delší dobu drží osvědčené koncepce, a kromě toho u tohoto druhu fotoaparátů nějakým designérským a stylovým experimentů pšenka nikdy příliš nekvetla, což je naprosto pochopitelné. Přece jen, když už si někdo koupí v porovnání s kompakty či ultrazoomy o dost dražší zrcadlovku, tak především proto, aby s ní mohl pořizovat skutečně kvalitní snímky či videa, a ne proto, aby fungovala jako stylový doplněk. Nicméně dva roky jsou poměrně dlouhá doba, která se zákonitě musela odrazit nejen na technické výbavě nového modelu, jíž se budeme věnovat níže, ale také na jeho exteriéru.

 

Nikon D5100

 

Vidět je to především na novém řešení otočného LCD displeje, které je s kloubem na levé straně rozhodně praktičtější než starší varianta, jejíž kloub byl umístěn v dolní části, a Nikon tak navíc v tomto ohledu srovnal krok s konkurencí, po čemž mnoho jeho zákazníků delší dobu volalo. Snad jedinou malou nevýhodou je skutečnost, že poměr stran displeje činí stále 4:3, zatímco jiní výrobci již většinou přešli na formát 3:2, nicméně to je jen drobný detail, který je vyvážen jinou pozitivní změnou, a sice tím, že úhlopříčka displeje narostla z 2,7 na 3 palce a zvedlo se i jeho rozlišení ze slabých 230 000 na o mnoho lepších 921 000 pixelů, díky čemuž je obraz velmi jemný a dobře čitelný i v případě, že si budete chtít pořízené snímky prohlédnout přímo v terénu.

 

Nikon D5100

 

Samotné tělo fotoaparátu je vyvedeno v tradičním černém hávu s převahou plastu, přičemž bajonet
pro uchycení objektivu a některé další části jsou samozřejmě kovové. Z toho je zřejmé, že se tento model řadí v portfoliu svého výrobce o něco níže než celokovový Nikon D7000 nejen z hlediska číselného označení, nicméně i tak je Nikon D5100 dostatečně robustní a rozhodně tak nebudete mít pocit, že držíte v rukách nějakou plastovou hračku. Přitom je tento model oproti svému předchůdci D5000 viditelně menší a s rozměry 128 x 97 x 79 mm a vahou 510 gramů se blíží spíše levnějšímu Nikonu D3100, což je změna, na kterou se názory budou nejspíše různit, přesto se fotoaparát drží v rukou poměrně pohodlně a přitom bezpečně.

 

Nikon D5100

 

Pochvalu zasluhují i tradičně dobře řešené a logicky rozmístěné ovládací prvky, které se vesměs drží osvědčené firemní tradice, ačkoli pár změn se zde přece jen událo, především na zadní straně, kde se všechna tlačítka, která byla původně nalevo od displeje, přesunula dílem napravo a dílem nad displej, pravděpodobně v důsledku jeho již zmíněné větší úhlopříčky. Na horní hraně pak nově přibylo samostatné tlačítko pro natáčení videosekvencí, které je příhodně umístěno blízko spouště, což zdá být lepším řešením, než poloha na zadní straně jako u modelu D7000 - pokud totiž budete pořizovat videozáznam ze stativu, je stisk vertikálním směrem výhodnější než horizontálním, hlavně s ohledem na možné nežádoucí roztřesení přístroje. Novinkou je také páčka pro aktivaci režimu živého náhledu, jež je nyní umístěna vedle otočného voliče expozičních režimů a je tak pohotově a dobře dosažitelná palcem pravé ruky. Pomineme-li fakt, že zmíněnému voliči chybí aretace a je zde tudíž určité riziko, že s ním třeba při vytahování fotoaparátu z brašny nechtěně pootočíte, není ani po této stránce Nikonu D5100 příliš co vytknout.

 

Nikon D5100

 

Od exteriéru se teď přesuňme k technické výbavě, jejímž základním stavebním kamenem je snímač typu CMOS APS-C s rozměry 23.6 x 15.6 mm, rozlišením 16.2 Mpix, 1.5násobným crop faktorem a citlivostí pohybující se v rozmezí ISO 100 – 6400, která se ve speciálním režimu vysoké citlivosti zvedá až na ISO 25600 a v módu Night Vision se může vyšplhat až na ISO 102 400, což je hodnota poměrně zřídka vídaná. Kromě statických fotografií s maximálním rozlišením 4928 x 3264 pixelů, pořizovatelných ve formátech JPEG a NEF (čili 14-bitový RAW) zvládá tento čip, značený rovněž zkratkou DX, ve spolupráci s obrazovým procesorem Expeed 2 produkovat také Full HD videa o rozlišení 1920 × 1080 pixelů, natáčená rychlostí 24, 25 nebo 30 snímků za sekundu, která platí i pro tradiční HD videosekvence, kromě nichž jsou k dispozici také VGA videa. Natočené záznamy, při jejichž pořizování lze používat i autofokus, se mohou ukládat buď v klasickém MOV formátu či jako MPEG-4, v obou případech pouze s mono ozvučením, nicméně lze využít i externí stereo mikrofony. Při natáčení videa lze navíc využít také automatické ostření, ale to už se dostáváme k další důležité součásti výbavy – optice.

 

Nikon D5100

 

Ta je klasicky řešena výměnnými jednotkami Nikkor, nasaditelnými na bajonet Nikon F, přičemž k dispozici bude hned několik možností, mezi nimiž zaujme například objektiv AF-S s ohniskovým rozsahem 18-105 mm, světelností F3,3 – F5,6 a obrazovou stabilizací VR, který je optimalizován právě pro spolupráci s výše zmíněným snímačem formátu DX a disponuje rovněž ultrazvukovým motorem zaostřování SWM a účinnou sluneční clonou. Další zajímavou volbou je pak například nový objektiv AF-S s pevným ohniskem 50 mm, světelností F1,8 a pozoruhodným doplňkem ve formě kovového bajonetu s gumovým těsněním.

 

Nikon D5100

Nikon D5100

 

V tomto výčtu bychom mohli pokračovat i dál, důležitější však je, že všechny použitelné objektivy využívají ostřící systém Nikon Multi-CAM 1000, který je spjat s výše zmíněným snímačem a sestává se z 11 zaostřovacích bodů. Ty jsou v klasickém zrcadlovém hledáčku s 95procentním pokrytím rozloženy do plochy ve tvaru plochého kosočtverce, jehož střední bod je křížový, tedy zdvojený. K dispozici je dále také obvyklá paleta nastavení, jako třeba kontinuální ostření, jednorázové zaostření, plně automatické či naopak plně manuální ostření. Správné zaostření je indikováno kontrolkou v hledáčku a navíc také akustickým pípnutím, které je ale možné vypnout v případě, že by rušilo okolí.

 

Nikon D5100

 

Z hlediska možností nastavení expozice si kreativní fotografové přijdou opravdu na své, kromě programové automatiky, operující s expozičními časy v rozmezí 1/4000 až 30 sekund a také s režimem Bulb, jsou totiž k dispozici také režimy priority clony nebo času a nechybí ani plně manuální mód. Z dostupných funkcí pak kromě oblíbené detekce tváře, která pronikla již i do digitálních zrcadlovek, zasluhuje pozornost zejména u zrcadlovek od Nikonu již celkem obvyklá funkce Active D-Lighting, které se také občas česky říká digitální blesk. Jedná se o softwarové zesvětlení tmavších částí snímků, případně i mírné ztlumení příliš světlých partií, přičemž je lze aktivovat jak před focením tak také jako postproces. Přibyl také HDR režim, kdy fotoaparát pořídí dvě odlišně exponované fotografie, jež následně automaticky složí dohromady a příliš tmavé části použije ze světlejšího snímku a příliš světlé naopak z tmavšího.

 

Nikon D5100

 

Zejména méně zkušeným uživatelům bezesporu přijde vhod rozšířená nabídka poloautomatických scénických režimů, z nichž některé jsou opravdu úzce specializované, ať už na fotografování dětí, na focení při světle svíčky nebo třeba na focení jídla. Kromě toho na otočném voliči expozičních režimů najdete také volbu speciálních efektů, která mimo klasické miniatury nabízí také efekt nočního vidění nebo efekt zvaný Barevná skica. Nechybí samozřejmě ani široká paleta dodatečných úprav již pořízených fotografií přímo ve fotoaparátu, skrytá v menu „Retušování“, kde kromě klasického oříznutí či korekce efektu červených očí najdete také převod fotografie do černobílé verze nebo efekt rybího oka a řadu dalších možností.

 

Nikon D5100

 

Ani tím ale výčet vymožeností přítomných ve výbavě Nikonu D5100 ještě nekončí – tak například jsme se ještě nezmínili o integrovaném blesku se směrným číslem 13 nebo o tom, že výše zmíněná Full HD videa s maximální délkou záznamu 20 minut si díky miniHDMI portu budete moci přehrát i na kompatibilních HD televizorech, přičemž v konektivní výbavě fotoaparátu najdete také USB port a klasický AV výstup. K již zmíněným statickým fotografiím pak pro změnu můžeme ještě podotknout, že je lze pořizovat i sériově, a to s maximální rychlostí 4 snímky za sekundu. Ukládat je pak stejně jako videa lze vzhledem k absenci interní paměti pouze na paměťové karty typu SD, SDHC či SDXC. Z dalších zajímavostí potěší infračervený přijímač dálkového ovládání na přední i zadní straně přístroje a také fakt, že fotoaparát je vybaven polohovým čidlem, takže v případě, že jej otočíte na výšku, tak se automaticky otočí a rozložením přizpůsobí i grafika na displeji, abyste si při fotografování nevykroutili krk. Co naopak asi již nikoho nepřekvapí, je kompletní lokalizace menu do češtiny.

 

Nikon D5100

 

Tím se dostáváme k víceméně poslední podstatné informaci, jež se týká dodávaného příslušenství. V jeho přehledu vedle již zmíněných výměnných objektivů najdete také slušnou řádku externích blesků a za zmínku stojí i externí GPS jednotka Nikon GP-1, kterou lze připojit kabelem přímo k fotoaparátu nebo ji umístit do sáněk určených pro externí blesk. Novinkou je pak již zmíněný stereo mikrofon Nikon ME-1 a jak jsme už naznačili výše, podporuje tento fotoaparát i dálkové ovládání, který si ovšem budete muset pořídit sólo. V základním balení naopak dostanete CD se softwarem Nikon View NX2, který je také ke stažení na stránkách výrobce. Kromě toho, že slouží jako rychlý a přehledný prohlížeč fotografií, umožňuje i zobrazení dat z GPS jednotky na mapě. Do snímků, které informaci o souřadnicích neobsahují, je možné ji v tomto programu také snadno a rychle přiřadit. Ale hlavně je v tomto programu možno zpracovat fotografie ve formátu RAW.

 

Nikon D5100

 

Souhrnně řečeno si Nikon může připsat další čárku do seznamu svých úspěchů, protože model D5100 se mu opravdu povedl. Na jedné straně jde o ideální přístroj pro začínající „zrcadlovkáře“, pro něž je primárně určen a jimž nabízí maximálně usnadněné ovládání, integrovanou nápovědu a širokou nabídku užitečných a na použití jednoduchých funkcí, zároveň ale zaujme také vynikající obrazovou kvalitou, pro kterou po něm nejspíše sáhne i nejeden zkušenější fotograf. Vzhledem ke svým na zrcadlovku relativně malým rozměrům a nízké hmotnosti se pak může hodit i fotografům preferujícím pobyt v terénu. Ale především u tohoto modelu víceméně nenajdete žádnou závažnější chybu, takže je skoro tak trochu s podivem, že do českých internetových obchodů přišel s celkem příznivou cenou – v setu s objektivem Nikkor AF-S 18-55 mm startoval před časem na částce 18 490 Kč, u sady s objektivem o rozsahu ohnisek 18-105 mm byla pak původní cena 20 990 Kč, v současnosti lze ale první variantu pořídit již za necelých 16 000 Kč a o něco levnější je nejspíše i verze druhá.

 

Nikon D5100

 

Při zakoupení fotoaparátu přímo u výrobce pak navíc dostanete také kupón na několik odborných vyčištění snímače zdarma ve značkovém servisu. Zdánlivě maličkost, ale pokud vezmete v úvahu, že jedno takové vyčištění jinak stojí řádově několik stokorun, lze to pokládat za celkem příjemný dárek na uvítanou od českého zastoupení značky Nikon, na jejímž webu si také můžete zakoupený přístroj zaregistrovat na své jméno podle výrobního čísla, což může být velmi užitečné při jejich ztrátě či krádeži.

 

Technické parametry fotoaparátu Nikon D5100:

 • Rozměry: 128 x 97 x 79 mm
 • Hmotnost: 510 gramů tělo, 560 gramů s příslušenstvím
   
 • Snímač: CMOS APS-C (DX), velikost 23.6 x 15.6 mm, rozlišení 16.2 Mpix, citlivost ISO 100 – 6400, ve speciálním režimu vysoké citlivosti zvedá až ISO 25600, v módu Night Vision až ISO 102 400, crop faktor 1,5
   
 • Objektiv: bajonet Nikon F, podpora objektivů Nikkor AF-S optimalizovaných pro spolupráci s DX snímačem
   
 • Rychlost závěrky: 1/4000 – 30 s, Bulb režim, korekce expozice -5 EV až +5 EV
 • Displej: 3“ výklopný otočný TFT, rozlišení 921 000 bodů (640 x 480 pixelů)
 • Konektivita: microUSB port, miniHDMI port, NTSC / PAL, slot pro paměťové karty
 • Paměť: interní není, podpora paměťových karet SD, SDHC a SDXC
 • Baterie: Li-Ion akumulátor EN-EL14, výdrž cca 1000 snímků
   
 • Vyvážení bílé: Přímé sluneční světlo, Blesk, Zataženo, Stín, Žárovkové světlo, Zářivkové světlo; Manuální nastavení - možnost jemného vyvážení bílé barvy u všech dostupných předvoleb kromě manuálního nastavení
   
 • Režimy expozice: programová automatika, Programová automatika s flexibilním programem, Priorita Clony, Priorita času, Plný manuál Scénické režimy, autofokus Nikon Multi-CAM 1000 s 11-bodovým ostřícím systémem, režim priority clony, režim priority času, plný manuál
   
 • Dostupné funkce: náhledový režim Live View, detekce tváře, Active D-Lighting (softwarové zesvětlení tmavších částí snímků), HDR režim (fotoaparát pořídí 2 odlišně exponované fotografie, jež následně automaticky složí dohromady)
   
 • Scénické režimy: Portrét, Krajina, Děti, Sporty, Makro, Noční portrét, Noční krajina, Párty/interiér, Pláž/sníh, Západ slunce, Úsvit/soumrak, Portrét zvířat, Světlo svíčky, Kvetoucí příroda, Podzimní barvy, Jídlo), speciální efekty (Noční vidění, Barevná skica
   
 • Fotografie: formát JPEG nebo RAW (NEF), rozlišení 4920 x 3264, 3696 x 2449, 2464 x 1632 pixelů
   
 • Video: rozlišení Full HD 1920 x 1080 pixelů (24, 25 nebo 30 fps), případně HD (1280 x 720 pixelů) nebo VGA (640 x 480 pixelů)
   
 • Sekvenční snímání: 4 fps
 • Procesor: Expeed 2
   
 • Další výbava: zrcadlový hledáček s 95% pokrytím a 0,78násobným zvětšením, vestavěný blesk (směrné číslo 13), sáňky pro externí blesk, polohový senzor (překreslení grafiky displeje při otočení fotoaparátu), dva přijímače infračerveného signálu z dálkového ovládání (jeden vpředu a jeden vzadu)
   
 • Software: Nikon View NX2
   
 • Příslušenství: výměnné objektivy Nikkor AF-S (např. s ohniskovým rozsahem 18-105 mm, světelností F3,3 – F5,6 a obrazovou stabilizací VR, nebo s pevným ohniskem 50 mm a světelností F1,8), externí blesky, externí GPS jednotka Nikon GP-1, externí stereo mikrofon Nikon ME-1, dálkové ovládání

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 4

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Nikon D5100


počet příspěvků: 1

Bob

04.11.2012 v 19:08

Prosím o radu,víma a umím zesvětlit a ztmavit foto.Jde ale zesvětlit nahrané video?Díky za radu.B.

Odpovědět

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.