Přeposlat Ricoh PX

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Ricoh PX

12.01.2012 | Michal Fokt | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

O společnosti Ricoh jsme se na našem portálu v posledních zhruba dvou letech zmiňovali zejména v souvislosti s jejími kapesními digitálními kompakty řady CX, především z toho důvodu, že až na jednu dvě výjimky prakticky s ničím jiným na trh nepřicházela. Před časem se však tento japonský výrobce zřejmě rozhodl odložit alespoň na chvíli image konzervativce, držícího se zaběhlé tradice, a vyrukoval se zcela odlišným přístrojem, který by měl být počátkem celé nové modelové řady. Je označen prostou zkratkou PX, libuje si v náročných podmínkách nejrůznějšího druhu a nevadí mu ani delší pobyt pod vodou.

 

Ricoh PX

 

Hádáte správně, společnost Ricoh se rozhodla vkročit na pole outdoorových kompaktů a hned svůj první počin tohoto ražení pojala ve velkém stylu, alespoň co se týče odolnosti – malý fotoaparát s prostým názvem Ricoh PX, který díky svému převážně plastovému provedení vypadá trochu jako dětská hračka, si totiž poradí nejen s prachem, ale bez problémů přežije i pád z výšky 1,5 metru a nevadí mu ani hodinový pobyt pod vodou v hloubce 3 metrů. S tím souvisí také zajímavá možnost jeho čištění - jakkoliv zaprášený či ušpiněný přístroj totiž jednoduše umyjete pod tekoucí vodou či sprchou.

 

Ricoh PX

Ricoh PX

 

Jednak proto, že jeho tělo, udávající rozměry 100 x 55 x 21,3 mm a váhu 136 gramů, je skutečně velmi dobře utěsněno, a dále proto, že vzhledem k výše zmíněné drtivé převaze plastu, který se uplatnil i u většiny ovládacích prvků, nemá ani silný proud vody prakticky co poškodit. A pokud byste přece jen měli v tomto směru nějaké obavy, je zde ještě sada barevných ochranných krytů, jimiž lze základní tříčlennou paletu dodávaných barevných verzí, skládající se z černé, stříbrné a zelené varianty, rozšířit o dalších pět – žlutou, červenou, hnědou, modrou a bílou.

 

Ricoh PX

Ricoh PX

 

Co se týče technické výbavy, nečekejte nic světoborného - obraz je snímán 1/2,3" CCD čipem s citlivostí v rozsahu ISO 100 – 3200, mechanickou obrazovou stabilizací a vysokým rozlišením 16 Mpix, jež lze vnímat jako dnes už celkem běžnou věc, i když se podepisuje na vysoké pixelové hustotě 57 Mpix/cm2, představující výrazný předpoklad pro větší výskyt nežádoucího šumu na pořizovaných fotografiích. O jeho odstranění by se ale měl postarat obrazový procesor Smooth Imaging Engine IV, z jehož spolupráce se snímačem vznikají jednak statické snímky o rozlišení dosahujícím až 4608 x 3456 pixelů a dále také videa, natáčená v HD kvalitě rychlostí 30 fps. K dispozici je také sekvenční snímání, ovšem s rychlostí pouze okolo 1 fps.

 

Ricoh PX

Ricoh PX

 

Protože byste se však při focení a nahrávání videí sotva obešli bez objektivu, zastavíme se krátce také u něj. Ani zde Ricoh PX nijak neomračuje, optika s rozsahem ohnisek od širokoúhlých 28 po 140 mm je víceméně standard, což platí i o pětinásobném optickém zoomu, doprovázeném též 4,8 násobným zoomem digitálním, přičemž při použití funkce Super Resolution je možno dosáhnout i 10násobného přiblížení při údajně téměř stejné obrazové kvalitě. Světelnost F3,9 je na nejširším ohnisku výrazně podprůměrná, naopak hodnota F5,4 na nejdelším ohnisku konkurenci nepatrně předčí, ačkoli ani tak nejde o nějakou hvězdnou hodnotu. Pochvalu naopak zasluhuje umístění objektivu uprostřed přední strany fotoaparátu, díky čemuž nehrozí jeho případné překrytí prsty v takové míře jako u většiny ostatních odolných kompaktů, které mají objektivy posunuty stranou. Optickou obrazovou stabilizaci zde nenajdete, zato však potěší možnost ostřit už od 3 centimetrů, platná jak pro nejširší ohnisko, tak i pro makro, zatímco u nejdelšího ohniska se startuje na 50 cm.

 

Ricoh PX

Ricoh PX

 

Z hlediska možností vlastního nastavení expozice budou kreativnější uživatelé v tomto případě asi trochu zklamáni, fotoaparát totiž nabízí pouze programovou automatiku, operující s časy od 1/2000 až po 8 sekund, k dispozici je také pestrá nabídka přednastavených scénických režimů. Co ovšem určitě potěší, je rychlý náběh přístroje, trvající dle výrobce pouze zhruba 1,4 vteřiny. Z dostupných funkcí lze vedle oblíbené detekce tváře, schopné zachytit i psy či kočky, zmínit i průběžné ostření AF Tracking nebo třeba režim Premium Shot Mode, pro nějž je vyhrazena i jedna z voleb na zadní straně umístěného čtyřsměrného voliče a jenž mimo již zmíněných scénických programů zastřešuje také různé umělecké efekty, díky nimž si lze s fotografiemi skutečně pohrát podle chuti. Vybírat lze až z 28 možností, zahrnujících jak módy pro focení jídla či domácích mazlíčků, tak i pro ohňostroj či pro pořízení snímků s retro atmosférou.

 

Ricoh PX

Ricoh PX

 

Kompletní přehled všech dostupných módů najdete na webu výrobce, ať si ale vyberete jakýkoli z nich, jedna jistota zůstává – fotografie i videa si díky miniHDMI portu budete moci prohlížet nejen na 2,7 palcovém LCD displeji s rozlišením 230 000 pixelů, ale i na HD televizorech, ukládat je pak lze jednak do zhruba 40 MB interní paměti nebo na paměťové karty SD a SDHC, nabízející dalších až 32 GB úložného prostoru. O napájení se pak stará dobíjecí Li-Ion akumulátor DB-100, slibující relativně slušnou výdrž až 300 snímků na jedno nabití, a jako příslušenství k fotoaparátu dostanete kromě nabíječky a příslušných kabelů také CD s programy DL-10 a MediaBrowser.

 

Ricoh PX

Ricoh PX

 

Celkově tak lze konstatovat, že Ricoh vstoupil na kolbiště odolných kompaktů celkem sympaticky, a je tedy docela škoda, že se s jeho modelem PX zatím na českém trhu nesetkáme, i z toho důvodu, že jeho prodejní cena byla například ve Velké Británii stanovena na 180 liber, tedy v přepočtu asi 5600 Kč, což je poměrně sympatická částka, i když v našich podmínkách by ji asi čekalo nepatrné navýšení. Nezbývá tedy než doufat, že se tento odolný bojovník časem prodere i k nám, nebo si pro něj zajet do zahraničí – například v sousedním Německu jej seženete za 120 eur, tedy v přepočtu za příjemných zhruba 3100 Kč.

 

Technické parametry fotoaparátu Ricoh PX:

 • Rozměry: 100 x 55 x 21,3 mm
 • Hmotnost: 136 gramů bez baterie a karty, 156 gramů s příslušenstvím
 • Snímač: 1/2.3“ CCD, rozlišení 16 Mpix, citlivost 100 – 3200, mechanická stabilizace
   
 • Objektiv: Ricoh Zoom Lens, ohniskový rozsah 28 - 140 mm, 5 x optický zoom, 4.8 x digitální zoom (10násobné přiblížení s funkcí Super Resolution), světelnost F3.9 – F5.4, ostření od 3 cm na širokém a 50 cm na dlouhém ohnisku, makro režim od 3 cm
   
 • Rychlost závěrky: 1/2000 – 8 s, korekce expozice -2 až +2 EV
 • Displej: 2.7“ LCD s rozlišením 230 000 obrazových bodů
 • Konektivita: microUSB port, miniHDMI port, A/V výstup, slot pro paměťové karty
 • Paměť: interní 40 MB, podpora paměťových karet SD a SDHC
 • Baterie: Li-Ion DB-100, výdrž zhruba 300 snímků na jedno nabití
   
 • Režimy expozice: programová automatika, scénické režimy
   
 • Dostupné funkce: detekce tváře, průběžné ostření AF Tracking, režim Premium Shot Mode (zastřešující scénické režimy a umělecké filtry)
   
 • Scénické režimy: Portrét, Sporty, Noční portrét, Krajina, Noční krajina, Lupa, Mazlíčci, Vaření, Zoom makro, Diskrétní, Miniatura, Korekce zkosení, Aukce
   
 • Umělecké efekty: Cross process, Sepia, Black and White, Soft Focus a další
   
 • Úpravy pořízených fotografií: Více obrázků na displeji, Změna velikosti, Kompenzace vyvážení bílé
   
 • Vyvážení bílé: AUTO, Vícezónová automatika, Venkovní, Zataženo, Žárovka 1, Žárovka 2, Zářivka, Manuální
   
 • Fotografie: formát JPEG, rozlišení 4608 x 3456, 4608 x 3072, 4608 x 2592, 3456 x 3456, 3648 x 2736, 2592 x 1944, 2304 x 1728, 1280 x 960, 640 x 480 pixelů
   
 • Video: formát Motion AVI, rozlišení HD 1280 x 720 nebo 640 x 480 pixelů, rychlost 30 fps, mono ozvučení
   
 • Sekvenční snímání: cca 1 fps v plném rozlišení
   
 • Další výbava: vestavěný blesk se směrným číslem 3.5, odolné převážně plastové tělo (odolné proti pracghu a špíně, proti pádu z až 1.5 metru výšky, ponor až do 3 metrů hloubky po dobu jedné hodiny
   
 • Obrazový procesor: Smooth Imaging Engine IV
 • Software: DL-10, MediaBrowser

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Ricoh PX


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.