Přeposlat Kodak bojuje o život, neudržel krok s digitalizací

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Kodak bojuje o život, neudržel krok s digitalizací

19.01.2012 | Michal Fokt | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Světový fotografický a filmařský byznys je na nejlepší cestě přijít o jednu ze svých stěžejních ikon. Známý americký výrobce fotoaparátů a filmů Kodak, považovaný za jednoho z průkopníků tohoto průmyslového odvětví, totiž podle informací deníku Financial Times dnes ráno požádal o ochranu vůči věřitelům, což de facto otevírá cestu k jeho bankrotu. Kultovní značka, která na trhu funguje již 131 let a o jejíž finanční potížích, způsobených do značné míry především nástupem digitální fotografie, se hovořilo již delší dobu, však svůj boj zatím nevzdává a krizi míní vyřešit mimo jiné prodejem některých svých digitálních patentů.

 

Kodak bojuje o život, neudržel krok s digitalizací

 

Značka, jejíž plné jméno zní Eastman Kodak, se stala pro mnohé symbolem fotografie všeobecně a na její kvalitní černobílé a později barevné filmy bylo také natočeno mnoho kultovních oskarových filmů. Legendární jsou rovněž její diapozitivy Kodachrome a Ektachrome, které vynikají barevnou stálostí i po dlouhých desetiletích. Do éry digitálních fotoaparátů se ovšem Kodaku tento „kapitál“ přenést nepodařilo, přestože tento typ přístrojů paradoxně vlastně sám vymyslel, a to se přirozeně odrazilo i na jeho ekonomických výsledcích – ačkoli se digitální kompakty značky Kodak ještě na počátku nového tisíciletí prodávaly velmi dobře, tržní hodnota firmy se za posledních 15 let snížila z 31 miliard na pouhých 150 milionů dolarů. Od roku 2003 propustil Kodak 47 000 lidí a zavřel 13 továrem i 130 laboratoří na vyvolávání filmů, zužoval také nabídku barevných a černobílých filmů a diapozitivů, přičemž omezoval méně citlivé pro jasné dny a vysoce citlivé. Navzdory tomu však byl od roku 2007 setrvale ve ztrátách.

 

Kodak bojuje o život, neudržel krok s digitalizací

 

Zatímco v letech 1930 až 2004 byly akcie firmy součástí hlavního burzovního indexu Spojených států a kupříkladu v roce 1997 se jejich cena pohybovala kolem 90 dolarů, na počátku letošního roku již byla nižší než jeden dolar. I proto se vedení firmy jednomyslně rozhodlo požádat o ochranu před věřiteli dle amerických zákonů. To by společně s úvěrem ve výši 950 milionů dolarů, který firmě poskytla finanční skupina Citigroup, mělo umožnit provést restrukturalizaci společnosti do roku 2013, jež se zřejmě neobejde bez nemalého propouštění. Pobočky v dalších zemích by ale dle vyjádření předsedy představenstva a zároveň generálního ředitele Antonia Pereze neměly být tímto krokem postiženy a budou alespoň prozatím pokračovat v činnosti stejně jako dosud. Firma také zřejmě bude usilovat o dohodu ohledně restrukturalizace dluhu. Na konci září loňského roku činil celkový majetek společnosti činil 5,1 miliardy dolarů a její závazky 6,75 miliardy dolarů. Kodak měl na konci září v hotovosti pouhých 862 milionů dolarů.

 

Kodak bojuje o život, neudržel krok s digitalizací

Kodak bojuje o život, neudržel krok s digitalizací

 

Kořeny problémů firmy sahají až do osmdesátých let. Ačkoli to byl Kodak, kdo jako první v roce 1975 vytvořil digitální fotoaparát, nikdy nedokázal novou technologii správně prodat. Její výrobu majitelé firmy raději potlačili, protože se báli, aby neohrozila jejich fungující byznys s fotoaparáty na klasické filmy. Ten se ale již o pár let později začal postupně smrskávat s tím, jak konkurenční Canon a Nikon zažívaly úspěchy s běžně dostupnými digitálními fotoaparáty a Apple či Samsung začaly prodávat telefony, které zvládly i fotit. Kodak už nestihl na rozjetý vlak naskočit a pozvolna ztrácel svou pozici na trhu, v důsledku čehož zvolna rostly jeho finanční problémy, neboť výpadek příjmů z prodeje klasických filmů se mu nedařilo nahradit. Roku 2004 společnost oznámila konec výroby klasických analogových fotoaprátů a v současnosti je 75 procent jejích příjmů spojeno s prodejem digitálních technologií.

 

Kodak bojuje o život, neudržel krok s digitalizací

 

Ty jsou nyní využívány v přibližně 85 procentech digitálních fotoaparátů a smartphonů, a tak se dá očekávat, že mezi prvními zájemci o zhruba 1100 k nim se vztahujících patentů, jejichž prodej by měl představovat další složku záchranného plánu Kodaku, budou figurovat firmy jako Microsoft, Samsung nebo Google, které tyto vymoženosti ve svých produktech využívají již dnes, ať již jde o mobilní telefony nebo například tiskárny. Ke spotřební elektronice se ostatně firma snažila upnout již v minulých letech, nedařilo se jí však obnovit ziskovost a zastavit odliv peněz a nebyla tudíž schopná plnit závazky plynoucí z penzijního pojištění a dalších výhod pro své současné i bývalé zaměstnance.

 

Kodak bojuje o život, neudržel krok s digitalizací

 

Těch prvně jmenovaných je nyní zhruba 17 tisíc a výše zmíněný úvěr by spolu s prodejem patentů měl firmě umožnit je dále vyplácet, ačkoli se dá i přesto očekávat nezbytné propouštění. Kodak byl původně rozdělen do segmentů tradičních filmů a fotopapírů, digitálního zobrazování a grafických komunikací, kam patřil například rychle rostoucí segment tiskáren. Na počátku roku ovšem firma oznámila, že zjednoduší svoji strukturu a bude mít nadále místo tří pouze dvě divize, komerční a spotřebitelskou. Za své aktivity si pak stanovila výrobu tiskáren, fotografického softwaru a obalů. Kodak do těchto oblastí investoval už od roku 2005 stovky milionů dolarů a do roku 2013 plánuje tržby z těchto aktivit zdvojnásobit na téměř dvě miliardy. Ty by pak tvořily 25 procent celkových firemních tržeb. Zda se Kodaku své vytčené cíle podaří naplnit, zůstává však zatím ve hvězdách.

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Kodak bojuje o život, neudržel krok s digitalizací


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.