Přeposlat Canon PowerShot A4000 IS

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Canon PowerShot A4000 IS

15.03.2012 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 1 |

Při správném používání je Canon PowerShot A4000 IS fotoaparátem schopným vytvářet velmi pěkné snímky. Pouze při hodně vysokém nastavení ISO se mohou detaily na snímcích poněkud ztrácet. Opticky stabilizovaný 8x zvětšující objektiv je impozantním doplňkem, a to i vzhledem k ceně, která se pohybuje kolem 200 dolarů (asi 3700 Kč). 16ti megapixelová kamera může natáčet HD video o rozlišení 720 pixelů při 25 až 30 snímcích za vteřinu. Fotoaparát není tak rychlý jako některé modely typu „zaměř a foť“, například v porovnání s dražším modelem Canon PowerShot Elph 310 HS. Pokud je však vaším kritériem spíše cena, pak lze i v poměru ke kvalitě doporučit levnější model.

 

Přestože fotoaparát představuje zástupce vstupní úrovně série A, jeho tělo je kovové. To mu dodává podstatně pevnějšího vzezření než plastová těla poskytují konkurenčním přístrojům. Na trh je tento model dodáván ve stříbrném, ale také modrém, červeném, růžovém nebo černém provedení. Canon PowerShot A4000 IS je větší než jeho vypracovanější bratránci z řady Elph, měří totiž 2,2 x 3,8 x 1 palec, tedy 5,6 x 9,6 x 2,5 cm (výška, šířka, hloubka). Hmotnost činí 5,1 libry, tedy 145 gramů.

 

Canon PowerShot A4000 IS


 

Předností tohoto fotoaparátu je nepochybně jeho 8x zvětšující objektiv pokrývající zorné pole v šíři 28-224 mm. Je dostatečně přizpůsobivý, aby umožňoval skupinové focení, lze ho však také zaostřit k jasnému vyfocení vzdáleného objektu. Zadní třípalcová LCD obrazovka umožňuje prohlížení pořízených fotografií v rozlišení 230 kpx, což je podstatně méně než u modelu Elph 310 HS s jeho 460 kpx.

 

Canon PowerShot A4000 IS


 

Systém menu fotoaparátu by měl být vcelku snadno přístupný a srozumitelný všem, kteří již s tímto typem přístroje pracovali. Je však dostatečně jednoduchý i pro začátečníky. Fotoaparát je nastaven na automatický mód, pokud však vyžadujete vyšší kontrolu nad pořizováním fotografií, můžete snadno přepnout do programového módu tlačítkem na zadní straně přístroje. Je zde také tlačítko funkcí, které vám umožní změnit běžné nastavení – včetně parametrů ISO, vyvážení bílé nebo kompenzace expozice. Najdeme zde také fyzické ovládání makro módu, aktivace blesku a natáčení filmů. Bohužel chybí tlačítko pro kompenzaci expozice, což by jistě usnadnilo práci s fotoaparátem začátečníkům.

 

Canon PowerShot A4000 IS


 

A 4000 není nejrychlejší fotoaparát na světě, rozhodně však nepatří k pomalým. Může být zapnut a fotit už po 2,2 sekundách a mezi snímky vyžaduje interval 1,4 sekundy, přičemž časová prodleva závěrky objektivu je 0,2 sekundy. Můžeme jej porovnat s mnohem pomalejším (a cenově podobným) modelem Samsung SH100 vyžadujícím 3,5 sekundy na start a vyfocení prvního snímku.

 

Canon PowerShot A4000 IS


Ostrost snímků pořízených A 4000 je velmi vysoká a patří k předním výsadám tohoto modelu. Snímek o 1800 liniích na výšku fotografie je považován za ostrý. Tento fotoaparát pořizuje fotografie až o 2301 liniích, což je podstatně více než u jinak výkonnějších Elph 310 HS, které zvládají 1857 linií. Další zajímavostí A4000 je redukce hluku produkovaného při pořizování snímků. Hluk je při hodnotě nad 1,5% zodpovědný za zrnitý vzhled pořízených snímků. A 4000 udržuje tuto úroveň díky nastavení ISO 800 a hlavně poměrně nákladnou redukcí hluku, která ale zároveň zeslabuje detaily snímků.

 

Canon PowerShot A4000 IS


Video je nahráváno v rozlišení 720p25 HD ve formátu QuickTime s kompresí iFrame. Kvalita obrazu je celkově vzato poměrně dobrá. Obraz je jen mírně zrnitý, a to i při osvícení ve studiu. Během nahrávání filmu jste odkázáni na digitální přibližování. Je proto výhodné provést zoom objektivem, a to ještě než začnete natáčet, protože digitální zoom výrazně snižuje kvalitu obrazu. A4000 podporuje paměť SD, SDHC a SDXC. Součástí je také standardní miniUSB port pro připojení k počítači.

 

Canon PowerShot A4000 IS


Je-li vaším kritériem cena, pak A4000 není špatná volba. Musíte být ale obeznámeni s limity, které tento fotoaparát má. Kvalita obrazu je vysoká, pokud nastavíte ISO na 400 nebo níže, což vás donutí používat v šeru blesk. 8x zvětšující objektiv je poměrně přizpůsobivý a A4000 je v tomto ohledu na výši i mezi konkurencí. Kvalita videa je dostačující pro sdílení po Facebooku nebo YouTube, musíte však pamatovat na úskalí digitálního zoomu. Canon PowerShot Elph 310 HS je celkově lepší volbou, ale stojí zhruba o 1100 korun více. V rámci své ceny je tedy Canon PowerShot A4000 IS nepochybně dobrou volbou.

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 3

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Canon PowerShot A4000 IS


počet příspěvků: 1

Jana

21.04.2012 v 11:34

Canon PowerShot A4000 IS - Tento foťák je příjemný co se týče vzhledu a velikosti, avšak o kvalitě fotografií se zde nedá hovořit. Při nízké hladině osvětlení jsou fotografie zrnité, nezaostřené. Při denním světle se o ostrosti fotek může rovněž spekulovat.

Odpovědět

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.