Přeposlat Pentax K-01 (první pohled)

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Pentax K-01 (první pohled)

03.04.2012 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Fotoaparát Pentax K-01je tak trochu exotem, co se designu kompaktních fotoaparátů se zaměnitelným objektivem týče. Místo aby jeho vývojáři vytvořili nový držák objektivu, použili opět stejný bajonet K, využívaný Pentaxem již od roku 1975. Díky tomu je K-01 svojí velikostí bližší digitálním zrcadlovkám než bezesklým kompaktům. Co se týče velikosti, je Pentax K-01 přesným opakem prvních zástupců kategorie, jako byl malý Pentax Q. Model K-01 využívá 16ti-megapixelový APS-C senzor, stejný jako u jiného modelu této kategorie, Sony Alpha NEX-C3.

Pentax K-01 (první pohled)

Pentax pověřil vypracováním designu svého nového fotoaparátu proslulého Marka Newsona a výsledek je pozoruhodný. Tělo fotoaparátu je vytvořeno z kovové slitiny, má však gumový úchyt. Celkový tvar přístroje je poněkud krabicovitý, ale všechny ovládací prvky jsou na svém místě. Výhodou je v podstatě neomezená kombinovatelnost objektivů Pentax, využitelných u tohoto modelu.

 

Pentax K-01

 

Rozměry fotoaparátu činí 79 x 121 x 59 centimetrů, hmotnost pak zhruba půl kilogramu. K-01 je vybaven novým objektivem DA 40mm f /2.8 XS (60 mm ekvivalent). Jde o novou, štíhlejší verzi objektivu DA 40mm f /2.8 Limited. Součástí fotoaparátu však není vestavěný elektronický hledáček a není možné jej ani doplnit (jako u modelu Sony Alpha NEX – 5N). Situaci v tomto ohledu komplikuje napevno vestavěná zadní LCD obrazovka o úhlopříčce 7,6 cm. Displej o rozlišení 921 000 pixelů je velmi detailní a poskytuje ostrý obraz.

 

Pentax K-01

 

Pentax K-01 je poměrně rychlý fotoaparát, nepatří však v tomto ohledu mezi rekordmany. Zapne se a pořídí první snímek za 2,2 vteřiny, závěrkové zpoždění činí 0,7 vteřiny. Reakci však zpomaluje automatické zaostření, které je ale spolehlivé a poměrně přesné. V módu rychlého pořizování snímků dosáhneme s tímto fotoaparátem devíti JPG snímků při rychlosti 6 rámečků za vteřinu.

 

Pentax K-01

 

I při apertuře f/2.8 je 40mm objektiv schopen pořizovat snímky o ostrosti 2266 linií na výšku obrázku. Při apertuře f/5.8 je to už úctyhodných 2966 linií. Při běžném nastavení pořizuje fotoaparát snímky formátu JPG o citlivosti ISO 6400 pod úrovní 1,5 % hluku. Kvalita natáčeného videa je velmi vysoká, pořizuje video soubory QuickTime při rozlišení 1080 pixelů a snímkovací rychlosti 30, 25 nebo 24 rámečků za vteřinu. Pokud chcete natáčet video o rozlišení 720 pixelů, máte k dispozici dokonce snímací rychlost 50 a 60 rámečků za vteřinu. Při použití automatického zaostřování je zvuk objektivu ve videozáznamu slyšitelný, tento problém je však možné odstranit externím mikrofonem.

 

Pentax K-01

 

Fotoaparát podporuje standardní paměťové karty SD, SDHC a SDXC. Porty mini HDMI a USB jsou také neodmyslitelnou součástí výbavy. Porty a zdířka pro paměťovou kartu jsou umístěny pod pružným gumovým panelem na pravé straně fotoaparátu. Zde malé negativum - může být trochu obtížné umístit jej po otevření zpět do původní uzavřené polohy.

 

Pentax K-01

 

K-01 je exotickým modelem své kategorie – místo snahy o nacpání velkého objektivu do malého těla fotoaparátu vykazuje úsilí o zmenšení objektivu. Přitom však tato změna není na úkor kvality snímků. Pokud tedy dokážete oželet elektronický hledáček a výklopnou LCD obrazovku, Pentax K-01 může být tím pravým fotoaparátem pro vás. Kvalita fotografií pořízených tímto přístrojem vás jistě příjemně překvapí.

 

Pentax K-01

 

Základní parametry:

Rozměry: 79 x 121x 59 cm

Hmotnost: 480 g

Typ snímače: CMOS

Rozlišení snímače: 16,3 Mpx

Velikost snímače: 23,7 x 15,7 mm

Velikost LCD displeje: 7,6 cm

Rozlišení LCD displeje: 921 000 px

Rozsah expozičních časů: 1/8000 – 30 s

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 1

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Pentax K-01 (první pohled)


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.