Přeposlat Pentax uvádí APS-C bezzrcadlovku K-01

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Pentax uvádí APS-C bezzrcadlovku K-01

12.04.2012 | no-X | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Pentaxu jedna rodina bezzrcadlovek nestačí, a tak vedle kapesního Q přichystal ještě řadu K. Jak napovídá název, pokusí se výrobce fotografy oslovit především kompatibilitou - firemním K-bajonetem.

Pentax uvádí APS-C bezzrcadlovku K-01

Pentax Q přijala komunita se smíšenými pocity, především kvůli příliš malému (kompaktovému) snímači, který poněkud devalvoval užitnou hodnotu a smysl celého řešení (možnost použití pevných ohnisek na snímači s nízkým dynamickým rozsahem, vysokým šumem a omezenými možnostmi práce s hloubkou ostrosti přílišné nadšení ani vyvolat nemohla).

 

Pentax uvádí APS-C bezzrcadlovku K-01

 

Možná i proto nyní výrobce uvádí model, který míří přesně opačným směrem. Tělo K-01 staví na velkém (crop 1,5×) APS-C snímači, jaký Pentax používá do svých DSLR a stejně jako ty je vybavený bajonetem K, který firemní zrcadlovky provází již bezmála 40 let. Zpětná kompatibilita v takto extrémním rozsahu má samozřejmě celou řadu výhod (mnohá z 30-40 let starých pevných skel se po stránce optického výkonu nenechají zahanbit ani současnými modely), přesto s sebou tato volba nese i jednu nevýhodu.

 

Pentax uvádí APS-C bezzrcadlovku K-01

 

K-bajonet byl navržený pro zrcadlovky. V praxi to znamená, že jeho registrová vzdálenost (vzdálenost mezi snímačem/filmem a samotným bajonetem) musela být tak velká, aby se do ní vměstnalo zrcadlo. Všechny objektivy pro K-bajonet jsou pro tuto vzdálenost (45,46 mm) navržené, takže pro zachování kompatibility musela být zachována i tato vzdálenost. Bez ohledu na absenci zrcadla tedy není možné tělo zploštit takovou měrou, jako u systémů postavených na bajonetu navrženém speciálně pro bezzrcadlové systémy:

Zhruba 46 milimetrů mezi bajonetem a povrchem obrazového snímače muselo být zachováno. I když se Pentax pokusil zredukovat vše, co tento rozměr přesahuje, dosahuje hloubka těla (míněno od LCD k bajonetu) 58 milimetrů (v případě Sony NEX-7 je to cca 43 mm, Samsung NX200 nabízí dokonce 36 mm). K-01 je v rámci segmentu bezzrcadlovek docela "cihlík", byť je oproti běžným Pentaxím DSLR menší a lehčí (například zrcadlovka K-5 dosahuje hloubky 73 mm).

 


Pentax uvádí APS-C bezzrcadlovku K-01

 

Samotné tělo a rozložení ovládacích prvků nijak nepřekvapí, zpracování je poměrně klasické (Pentaxu nejde o změnu za každou cenu, spíš se snaží oslovit své tradiční příznivce). K-01 bude k dispozici v černém, bílém a žlutém provedení s podpisem (na spodní straně) designéra Marca Newsona, který je za vzhled těla zodpovědný.

Speciálně pro K-01 vyvinul Pentax ultraplochou verzi známého objektivu 40mm f/2.8, který ponese označení DA 40mm F2.8 XS. Předpokládáme, že základem je optický blok objektivu DA 40mm F2.8 limited, který je proslulý vynikajícím optickým výkonem (pro úplnost připomínáme, že na senzoru s crop faktorem 1,5× dosahuje efektivního ohniska 60 mm).

 

Pentax uvádí APS-C bezzrcadlovku K-01

 

Pentax K-01 bude stát $749 (~14 600 Kč), v setu se zmíněným pancake objektivem pak $899 (~17 500 Kč).

Původní znění článku o foťáku Pentax K-01 a zajímavá videa najdete na portálu DIIT.

 

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Pentax uvádí APS-C bezzrcadlovku K-01


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.