Přeposlat Podle čeho vybírat digitální fotoaparát

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Podle čeho vybírat digitální fotoaparát

14.02.2007 | Martin Kněžík | Ostatní články | Komentářů: 0 |

Chystáte se pořídit nový fotoaparát a tápete po jakém sáhnout a jak si dobře vybrat? Pak Vám jistě pomůže tento článek.

Pixely nejsou všechno

Podle čeho vybírat digitální fotoaparát

Kvalita fotografií není závislá na množství pixelů – tento parametr určuje pouze velikost zachyceného snímku a následně maximální možnou velikost zhotovené fotografie. Ale např. pro zhotovení nejběžnější fotografie velikosti 10x15 cm je vhodné rozlišení snímku 2Mpix – i nejjednodušší dnes prodávané digitální fotoaparáty však nabízejí rozlišení mnohem vyšší. Jak kvalitní výsledná fotografie bude je dáno především kvalitou snímače, čočky a procesoru uvnitř fotoaparátu.

Jděte na to přes citlivost

Podle čeho vybírat digitální fotoaparát

Pro pořízení kvalitních snímků je důležitá schopnost snímače zachytit světlo. Tato schopnost se nazývá citlovost a měří se v jednotkách ISO. Zjednodušeně lze říci, že čím vyšší je citlivost, tím kratší čas je potřeba ke správné expozici a tím kvalitnější výsledný snímek bude. Nízké ISO 100 lze použít obvykle jen při velmi dobrém osvětlení, např. venku za slunečného počasí. Každé zdvojnásobení hodnoty ISO znamená poloviční množství světla potřebné k expozici. Některé digitální fotoaparáty však nabízejí maximální ISO 200 nebo 400 a to se projeví na kvalitě snímků pořizovaných např. v místnosti.

Přibližte si

Podle čeho vybírat digitální fotoaparát

Optický zoom slouží k přiblížení vzdálených objektů. Číslo udává, kolikrát se nám vzdálený objekt bude jevit blíže. Například 3x zoom způsobí, že 12 metrů vzdálené objekty se jeví, jako by byly vzdálené pouhé 4 metry. Je třeba si ujasnit, co především budete fotit – větší optický zoom (6x, 10x optický zoom) je vhodný např. při fotografování sportovních akcí nebo přírody, kde jste vzdáleni od fotografovaného cíle. Malou roli pak hraje digitální zoom - zatímco optický zoom skutečně přibližuje, digitální zoom vlastně obrázek pouze „ořízne“ a nazvětšuje centrální část, což způsobuje, že od určité úrovně digitálního zoomu se snímek zhoršuje.

Kde vzít energii

Z tohoto hlediska lze digitální fotoaparáty rozdělit do dvou skupin - první skupina používá jako zdroj energie tradiční AA tužkové baterie, kdežto druhá skupina používá akumulátorové články určené přímo pro daný typ fotoaparátu. Obojí má své výhody i nevýhody. V případě tužkových baterií je výhodou snadná dostupnost – seženete je v mnoha obchodech kdekoli na světě. Pokud ovšem používáte alkalické jednorázové články, může se provoz fotoaparátu značně prodražit. Lze si pořídit sadu universálních nabíjecích tužkových akumulátorů a nabíječku, což je ovšem další investice. Můžete tedy dát přednost tomu, mít ve fotoaparátu baterii navrženou přesně podle potřeb přístroje. Výhodou speciálních akumulátorových baterií dodávaných s fotoaparátem je, že jsou navrženy pro konkrétní fotoaparát, a to jak z hlediska funkčnosti, tak i co se týče rozměrů. Některé digitální fotoaparáty jsou tak vybaveny akumulátorem, s kterým na jedno nabití můžete vyfotografovat až 500 snímků.

Podle čeho vybírat digitální fotoaparát

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Podle čeho vybírat digitální fotoaparát


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.