Přeposlat Casio Exilim EX-ZR100

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Casio Exilim EX-ZR100

28.05.2012 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Casio Exilim EX-ZR100 je doslova sprinterem mezi digitálními fotoaparáty. Pokud jste již někdy pořizovali snímky na koncertu nebo sportovní akci, dobře znáte slabinu většiny digitálů. Je jí nízká rychlost – několik vteřin pro zapnutí a uvedení do pohotovostního režimu, několik vteřin mezi jednotlivými snímky a půlvteřinová nebo i delší závěrková prodleva. Pokud stojíte o rychlý fotoaparát, pak 12,1 megapixelový EX-ZR100 může být dobrou volbou. Je skutečně extrémně rychlý a přitom pořizuje kvalitní snímky. Od zařazení mezi nejlepší modely této kategorie jej však dělí některé chybky, mezi které patří třeba i slabší uživatelské rozhraní.

Casio Exilim EX-ZR100

Tento fotoaparát vyniká elegantním vzhledem, štíhlým profilem a hladkým kovovým povrchem černošedé barvy (jediný odstín, ve kterém je vyráběn). Tělo fotoaparátu má rozměry 59 x 104 x 28 milimetrů, mírně vyvýšené okruží objektivu a oblý výběžek na pravé straně, který slouží jako úchyt. Hmotnost přístroje činí asi 205 gramů, takže nejde o nejlehčí fotoaparát. Přesto se poměrně pohodlně vejde do leckteré kapsy. Okraje jsou zaoblené a přední strana obsahuje snad až zbytečně mnoho popisků (logo Casio, symbol 12.5x zvětšení, logo HS), které možná trochu narušují kompaktní eleganci modelu.

 

Casio Exilim EX-ZR100

 

Objektiv nese 12,5násobné zvětšení a zabírá ohniskovou vzdálenost 24-300 mm. To je velmi široký záběr, umožňující fotit jak malé objekty při extrémním zvětšení, tak i široké pohledy například na krajinu. V tomto směru zaostává Ex-ZR100 snad jen za modelem Canon PowerShot SX210 IS, s ohniskovou vzdáleností 28-392 mm. LCD displej na zadní straně fotoaparátu má úhlopříčku 3 palce a rozlišení 461 tisíc bodů. To je dvojnásobek oproti klasickým „kapesním“ foťákům, které mají obvykle LCD o rozlišení 230 000 bodů, v poměru ke své ceně by však mohl být i u EX-ZR100 displej lepší.

 

Casio Exilim EX-ZR100

 

Jak už bylo poznamenáno, EX-ZR100 je poměrně rychlý fotoaparát. První snímek pořídí již 2,6 vteřiny po zapnutí, což není vyloženě ohromující výsledek. Co je však pozoruhodné, je krátký čas mezi jednotlivými snímky. Ten totiž činí pouze 0,7 vteřiny, což je na poměry kompaktů přímo bláznivě rychlé. Závěrková prodleva představuje jen 0,3 vteřiny, takže v rámci své ceny a velikosti je EX-ZR100 doslova formulí. Ostrost pořízených snímků je také vysoká, dosahuje asi 1881 linií na výšku obrázku (za plně ostré se přitom považují snímky s hodnotou nad 1800). Tento fotoaparát si také vede výborně za šera a slabšího světla. Až do hodnoty citlivosti ISO 1600 udrží hodnotu hluku pod kritickou hranicí 1,5 %. Také v tomto parametru si vede skvěle, ačkoliv (na rozdíl od ostrosti snímku) tentokrát nepřekonává konkurenční Nikon Coolpix S9100 s hodnotou „čistého“ ISO 3200.

 

Casio Exilim EX-ZR100

 

Natáčení videa je silnou stránkou fotoaparátu, neboť je dostatečně kvalitní i plynulé. Natáčet můžete v kvalitním rozlišení 1080p HD při snímkovací rychlosti 30 rámečků za vteřinu a videa (která se ukládají jako soubory .MOV) můžete nahrávat přímo na Facebook nebo YouTube. Fotoaparát vám dokonce umožní natáčet videa při šílené rychlosti 240, 480 nebo dokonce 1000 fps, rozlišení obrazu se pak ale drasticky zhorší (224 x 64 pixelů). Kvalita video sekvencí obecně je značně vysoká. Filmy vypadají skvěle, ostře a hrají sytými barvami.

 

Casio Exilim EX-ZR100

 

Fotoaparát je kompatibilní s kartami SD, SDHC a SDXC. Vnitřní paměť tvoří 52,2 MB, ale pro seriózní focení budete nepochybně potřebovat „nadupanou“ paměťovou kartu šesté nebo vyšší třídy. Jak bývá obvyklé, i tento fotoaparát nabízí USB konektor pro připojení k počítači a mini-HDMI port pro připojení k HD televizoru. Co tedy říci k EX-ZR100 závěrem? Rozhodně nejde o špatný fotoaparát, přestože jeho drobné nedostatky nelze zcela přehlédnout. Zájemcům o přístroje s podobnými parametry lze doporučit také již zmíněný Nikon Coolpix S9100 (nabízí lepší ovládání a velký zoom) nebo Canon PowerShot SX230 HS (lepší kvalita snímků a zabudované GPS).

Casio Exilim EX-ZR100

 

Základní údaje:

Typ: Kompakt

Velikost: 59,1 x 104,8 x 28,6 milimetrů

Hmotnost: 205 gramů

Efektivní počet pixelů: 12,1 megapixelu

Rozměr LCD displeje: 3 palce (úhlopříčka)

Rozlišení LCD displeje: 460 800 bodů

Rozlišení videa: 1920 x 1080 pixelů

Optický zoom: 12,5 x

Digitální zoom: 4 x

Porty: mini USB, mini HDMI

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 1

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Casio Exilim EX-ZR100


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.