Přeposlat Sony Cyber-shot DSC-TX20

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Sony Cyber-shot DSC-TX20

25.06.2012 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Tento model patří mezi odolné kompaktní fotoaparáty s elegantním designem. Společnost Sony si na DSC-TX20 dala záležet a výsledek skutečně stojí za to. Tělo tohoto 16-megapixelového fotoaparátu je velmi štíhlé a kovový obal mu dodává velmi stylového vzezření. Je vybaven pěknou dotykovou obrazovkou a může být použit i v hloubce téměř pěti metrů. Vydrží také pád z výšky až 1,5 metru, přestože není tak odolný, jako některé jiné přístroje stejné kategorie. Negativem tohoto fotoaparátu je naopak nižší obrazová kvalita snímků a malá nabídka fyzických ovládacích prvků.

Sony Cyber-shot DSC-TX20

Promyšlený design zaujme na tomto fotoaparátu na první pohled. Společnost Sony si je jeho stylovosti dobře vědoma, proto jej nabízí v celé paletě možných barev. K dispozici je dvoubarvá varianta s šedivou a oranžovou nebo šedivou a zelenou kombinací, případně celobarevná varianta v provedení černé, růžové nebo modré. Když je fotoaparát vypnutý, zakrývá objektiv tenký kovový překryv. Když jej stáhneme, přístroj se zapne a objeví se objektiv, blesk a stereo mikrofon. Stejně jako většina odolných fotoaparátů i DSC-TX20 má objektiv umístěný v pravém horním rohu a při zaostřování se nevysunuje nad obrys přístroje. V rámci své třídy je tento fotoaparát velmi štíhlý – jeho rozměry činí 95,9 x 56,2 x 17,9 milimetru a hmotnost dosahuje jen 118 gramů (s baterií a kartou asi 133 g). Vejde se tedy do kapsy poměrně pohodlně, neboť je menší než třeba konkurenční Canon PowerShot D20.

 

Sony Cyber-shot DSC-TX20

 

Jak už bylo uvedeno, ovládací prvky jsou přítomny pouze v malém počtu a jde vesměs jen o ty základní. Práce s DSC-TX20 tedy uspokojí pouze méně náročné uživatele, rozhodně pak ne profesionály. Na druhou stranu však můžeme mluvit pochvalně o LCD obrazovce na zadní straně fotoaparátu. Tento hlavní kontrolní panel má úhlopříčku 3 palce (7,6 cm) a uspokojivé rozlišení 921 000 pixelů. Vzhledem k tomu, že zastává funkci nepřítomných ovládacích prvků, měl by displej vykazovat velmi spolehlivou a pohotovou odpovědní reakci. A tou naštěstí pro něj skutečně disponuje. Vlastně se dá říci, že jde o jednu z nejlepších dotykových obrazovek u tohoto typu fotoaparátů vůbec. Ikony jsou velké a snadno rozpoznatelné a ovládání intuitivní a spolehlivé.

 

Sony Cyber-shot DSC-TX20

 

Ohniskový rozsah DSC-TX20 činí slušných 25 – 100 milimetrů (35 mm ekvivalent), což je standardní údaj, který ale může být užitečný při pořizování snímků pod vodou. Rozdíl mezi tímto fotoaparátem a jinými, které začínají s rozpětím na 28 mm (například kvalitní Nikon Coolpix AW100) je potom v šíři zorného pole velmi znatelný. Co se týče odolnosti DSC-TX20, již byla zmíněna hloubka bezmála pěti metrů (konkrétně 16 stop, což je zhruba 4,9 m) a bezpečný pád z výšky 150 cm. Kromě toho je také odolný proti prachu a vydrží i teploty kolem -10°C. Pokud by vám to ale nestačilo, můžete sáhnout po ještě odolnějším fotoaparátu Olympus Tough TG-820. Ten mimo jiné vydrží pád i z dvoumetrové výšky a ponoření do hloubky deseti metrů.

 

Sony Cyber-shot DSC-TX20

 

DSC-TX20 je poměrně rychlý fotoaparát. Zapne se a pořídí první snímek za 1,2 vteřiny, jeho závěrková prodleva činí 0,2 vteřiny a může pořídit deset snímků za pouhou jednu vteřinu. Nadšení však poněkud tlumí kvalita pořízených snímků. Ta je bohužel skutečně dosti nevalná. V testech dosáhla ostrost snímků jen 1346 linií na výšku, daleko za stanovenou hranicí dostatečné ostrosti (1800 linií). Střed obrazu je přitom naopak velmi ostrý (2463 linií), směrem k okrajům se však ostrost výrazně snižuje. Citlivost snímků je rovněž spíše slabinou, doporučené nastavení je ISO 400 (při vyšším již prakticky zcela mizí detaily). Video je nahráváno ve formátu AVCHD a kvalitě 1080i60. Kvalita natočeného záznamu je podstatně vyšší než kvalita snímků, ale „měkčí“ rohy jsou stále znatelné. Fotoaparát nabízí dva základní konektory - micro HDMI a mini USB port. Podporovány jsou paměťové karty SD, SDHC a SDXC, kromě toho pak také Sony Memory Stick PRO-HG Duo, Memory Stick Duo a Memory Stick PRO Duo media.

 

Sony Cyber-shot DSC-TX20

 

Výrobce nepochybně uspěl, co se elegance vzhledu týče. Sony Cyber-shot DSC-TX20 je na pohled hezký fotoaparát, který je navíc odolný a nabízí skvělou dotykovou LCD obrazovku. Bohužel se však kompromis, který nutil vtěsnat čtyřnásobný zoom do těla o tloušťce maximálně 18 milimetrů, negativně podepsal na kvalitě snímků. Z tohoto důvodu lze zájemcům doporučit spíše zmíněné modely Olympus Tough TG-820, Canon PowerShot D20 nebo jeden z nejlepších fotoaparátů této kategorie, Olympus Tough TG-1 iHS. Všechny tři přitom překonávají DSC-TX20 v kvalitě snímků i v parametrech odolnosti.

 

Sony Cyber-shot DSC-TX20

 

Základní údaje:

Typ: Kompakt

Velikost: 95,9 x 56,2 x 17,9 milimetru

Hmotnost: 118 gramů

Typ snímače: CMOS Exmor R

Velikost snímače: 6,2 x 4,6 (1/2.3") milimetru

Efektivní počet pixelů: 16,2 milionu

Rozměr LCD displeje: 3 palce (úhlopříčka)

Rozlišení LCD displeje: 921 600 bodů

Ohnisková vzdálenost objektivu: 25 – 100 milimetrů (35 mm ekv.)

Digitální zoom: 8x

Optický zoom: 4 x

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 1

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Sony Cyber-shot DSC-TX20


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.