Přeposlat Nikon D4

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Nikon D4

05.07.2012 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Nikon D4 představuje bezpochyby sen kteréhokoliv profesionálního fotografa. Pořizuje snímky rychlostí až deset rámečků za vteřinu, zaostřuje velmi rychle a přesně a nabízí takřka vše, co byste po digitálním fotoaparátu kdy mohli chtít. Kvalitní Full frame snímač, všechny myslitelné fyzické ovládací prvky, jasný a velký optický hledáček, šikovný vertikální držák nebo zanedbatelný šum při pořizování snímků – to vše se skrývá v této velké digitální zrcadlovce. Není sice dokonalá pro každou příležitost – to se ostatně nedá říci o žádném fotoaparátu – ale v rámci dané kategorie dnes těžko najdete lepší.

Nikon D4

Plnorámový snímač D4 si vyžádal velký optický hledáček, který je impozantní i ve srovnání s hledáčky u nejlepších APS-C fotoaparátů. D4 je z toho důvodu velkým a masivním přístrojem, jehož rozměry jsou možná i trochu negativem. Tělo měří 160 x 156,5 x 90,5 milimetru a hmotnost (i s baterií a kartou) představuje 1340 gramů. Oproti tomu D800, rovněž nabízející Full frame snímač, ale nikoliv optický hledáček, je přece jen podstatně lehčí. S D4 máte přístup k celé galerii objektivů Nikon, a to včetně těch s APS-C DX formátem snímače. Ty však snižují původní rozlišení 16 megapixelů na pouhých 6,8 megapixelu. Hořčíkové tělo fotoaparátu je odolné proti prachu a vlhkosti.

 

Nikon D4

 

Vyjmenovat všechny ovládací prvky fotoaparátu by bylo velmi zdlouhavé. Stačí jen poznamenat, že když budete potřebovat jakkoliv změnit nastavení během focení, je prakticky jisté, že volbu budete mít k dispozici přímo pod svými prsty. Pevně usazený LCD displej má úhlopříčku 3,2 palce a rozlišení 921 000 pixelů. Není to nejvyšší rozlišení, na jaké můžete narazit – například displej u Canon EOS-1D X je zhruba stejně veliký, ale nabízí rozlišení 1,04 milionu pixelů. D4 má dále dva monochromatické displeje, jeden z nich je nahoře a druhý na spodní straně přístroje. Horní ukazuje informace o aktuálním režimu, závěrkovou rychlost a aperturu. Spodní pak informuje o hodnotě ISO a aktuálním stavu paměťové karty.

 

Nikon D4

 

Není náhoda, že Nikon považuje svůj model D4 za multimediální. Kamera je totiž schopna natáčet videa o rozlišení 1080 pixelů při snímkovacích rychlostech 30, 25 a 24 rámečků za vteřinu, podporuje ale také natáčení videa s rozlišením 720 pixelů při úctyhodném rozpětí rychlostí 60, 50, 30 a 25 rámečků za vteřinu. Soubory jsou ukládány do formátu QuickTime s H.264 B-Frame kompresí. D4 může při natáčení videa automaticky zaostřovat, tuto funkci však musíte ovládat manuálně. Zvuk objektivu je na zvukovém záznamu slyšitelný s různou intenzitou, čistě podle typu objektivu, který použijete. Vítanou součástí fotoaparátu je také vstup pro externí mikrofon a sluchátka.

 

Nikon D4

 

D4 je fotoaparát stavěný na rychlost. První snímek po zapnutí pořídí již za pouhou půl vteřinu. Automatické zaostření je přímo extrémně rychlé a závěrková prodleva zcela zanedbatelná. Schopnost pořídít deset snímků za jedinou vteřinu je jistě dostatečně přesvědčivá (záleží však samozřejmě na výběru paměťových karet a typu souborů). Z hlediska citlivosti na světlo si D4 vede stejně dobře. Míru šumu pod 1,5 % udrží ještě při ISO 20 000, což je vskutku fenomenální výsledek. Výrobce uvádí, že detekce tváří rozpozná až 16 obličejů. Ostřící systém nabízí celkem 51 bodů, z nichž 15 je křížových. Z dalších doplňků a součástí fotoaparátu nelze nezmínit zabudovaný Ethernet, vstup PS Sync pro studiové nasvícení a přídatný port pro Wi-Fi adaptér nebo jednotku GPS. Standardní port USB 2.0 umožňuje připojení fotoaparátu k PC, zatímco mini HDMI bezproblémové připojení k televizoru.

Nikon D4

Nikon D4 není nejdražším fotoaparátem, který společnost Nikon v současnosti nabízí (tím je model D3x s 24-megapixelovým snímačem), je však nepochybně tím nejlepším. Skvěle vyvažuje vysoké hodnoty ISO a rozlišení snímků, automatické zaostření je velmi rychlé a přesné a z hlediska kvality natáčení videozáznamu je D4 nejspíš nepřekonatelný (zejména díky nezkompresovanému přenosu přes HDMI). Pokud je tedy vaší volbou velká digitální zrcadlovka, která je navíc extrémně rychlá a vede si dobře při vyšších nastaveních ISO, pak je fotoaparát Nikon D4 přesně tím, co potřebujete.

Nikon D4

 

Základní údaje:

 

Typ: Digitální zrcadlovka

Rozměry: 160 x 156,5 x 90,5 milimetru

Hmotnost: 1340 gramů

Typ snímače: CMOS

Rozlišení snímače: 16,6 megapixelu

Velikost snímače: 36 x 24 (35 mm ekvivalent) mm

Velikost displeje: 3,2 palce (8,1 cm)

Rozlišení displeje: 921 000 pixelů

Maximální hodnota ISO: 204 800

Bajonet: Nikon F mount

Rychlost uzávěrky: 1/8000 s – 30 s

Rozhraní: USB 2.0 High-Speed, HDMI port

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 2

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Nikon D4


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.