Přeposlat Nikon Coolpix S9300

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Nikon Coolpix S9300

26.07.2012 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Fotoaparát Nikon Coolpix S9300 je stylovým kompaktem s 18ti násobným zoom objektivem a snímačem CMOS BSI s rozlišením 16 megapixelů. Je však poměrně pomalý ve své startovací reakci a obrazová kvalita výrazně mizí i při nižších nastaveních ISO. Pozitivem je například vysoká rychlost pořizování snímků v rychlém módu a dobře řešené ovládací prvky. Zadní LCD displej je ostrý a detailní, k dispozici je také GPS – tyto doplňky však naleznete i na mnoha kvalitnějších fotoaparátech. Až půjdete do obchodu vybírat ten svůj kompaktní superzoom, zkuste se proto poohlédnout i jinde. Dobrou volbou v podobné kategorii je například Sony Cyber-shot DSC-HX30V z minulé recenze. Ten nabízí všechny doplňky zmiňované u S9300, navíc však netrpí horší kvalitou snímků při vyšším nastavení ISO.

Nikon Coolpix S9300

S9300 má zhruba stejnou velikost a tvar jako další fotoaparáty v kategorii kompaktních superzoomů. Při rozměrech 108,7 x 62,3 x 30,6 milimetrů a hmotnosti 215 gramů (včetně baterie i karty) je trochu větší než štíhlé kompakty s menším ohniskovým rozpětím, jakým je například Panasonic Lumix DMC-SZ7. Dosahuje však zhruba stejné velikosti jako konkurenční Canon PowerShot SX260 HS. Objektiv s 18ti násobným zoomem má ohniskové rozpětí 25 – 450 mm, což mu umožňuje pořizovat kvalitní snímky krajinných horizontů, skupinové fotografie nebo vzdálené objekty. Velmi vítaným doplňkem je GPS, dodávající vašim snímkům přesnou lokalizaci, a to stejným systémem satelitů, jakým se řídí i běžná lokalizační zařízení. Funkcionalita GPS se ostatně stává u kvalitních fotoaparátů v poslední době normou.

Nikon Coolpix S9300

LCD displej na zadní straně fotoaparátu má úhlopříčku 3 palce (7,6 cm) a velmi pohledné rozlišení 921 000 pixelů. V této kategorii nabízí kvalitnější displej pouze Samsung WB850F, jehož displej má sice rozlišení na pixel stejné, používá ale kvalitnější OLED technologii s hlubšími odstíny a lepším kontrastem. Systém ovládání je velmi dobře řešen a bude nejspíš vyhovovat jak začátečníkům, tak i zkušenějším uživatelům. Mezi automatickými režimy je k dispozici také HDR nebo oblíbené panorama. Kromě optického osmnáctinásobného zoomu je k dispozici také 4x digitální zoom. Stabilizace obrazu je optická, světelnost se pohybuje v rozpětí F3,5 až F5,9.

Nikon Coolpix S9300

Coolpix S9300 je jedním z pomalejších fotoaparátů svého druhu. První snímek po zapnutí pořídí až zhruba za 3 vteřiny. Závěrková rychlost je již lepším parametrem, představuje asi 0,3 vteřiny. Excelentní je však nepochybně výkon při pořizování rychlého svazku snímků – v tomto případě rychlých 7 jen za dobu lehce přesahující vteřinu (pak ale potřebuje přístroj dalších 6 vteřin pro jejich zapsání do paměti). Při kontinuálním módu dokáže pořídit až 33 snímků s prodlevou 0,7 vteřiny. Z hlediska ostrosti si S9300 vede velmi dobře, jelikož snímky dosahují asi 2002 linií na výšku obrazu. Zaostává tím sice za skvělým Samsungem WB850F s hodnotou 2377 linií, přesto je v tomto směru členem elity.

Nikon Coolpix S9300

Velkým negativem je horší kvalita snímků při vyšších nastaveních ISO. Při ISO 125 je fotoaparát ještě skvělý, ale již při ISO 400 začínají mizet jemné detaily na pořízených snímcích. Při ISO 800 pak mizí dokonce veškeré jemné detaily. Problém však není ve vyšší hodnotě šumu na pozadí (nad 1,5 %), protože tuto hodnotu S9300 přesahuje až při ISO 3200. Důvodem je zřejmě digitální potlačování šumu, sloužící k zabránění vyšší zrnitosti snímků, které se bohužel projevuje právě i ničením jemnějších detailů. Video je nahráváno ve formátu QuickTime a v kvalitě 1080p30 nebo 720p30, v porovnání s kvalitou videa mnoha jiných fotoaparátů však mírně zaostává v ostrosti a detailnosti záběru. Při natáčení lze zaostřovat a přibližovat, zvuk objektivu je ale na záznamu nepříjemně slyšitelný. Z konektorů jsou k dispozici mini HDMI a USB port, který slouží zároveň jako vstup pro napájení. Podporovány jsou paměťové karty SD, SDHC a SDXC.

Nikon Coolpix S9300

V rámci jeho ceny a dobrého rodokmenu je konečný verdikt nad S9300 spíše zklamáním. Zástupce předchozí generace S9100 byl velkým úspěchem, S9300 však se svou špatnou výkonností při vyšším nastavení ISO jeho výborný dojem nejspíš nezopakuje. Zhruba stejnou cenovou kategorii okupuje také lepší Canon PowerShot SX260 HS, překonávající svého konkurenta kvalitou i výkonností. Pokud vám nevadí o trochu vyšší cena, pak je ještě lepší volbou již zmíněný Sony Cyber-shot DSC-HX30V s ostrým objektivem, dobrou výkonností při vyšších nastaveních ISO a funkcionalitou GPS i Wi-Fi.

 

Nikon Coolpix S9300

 

Základní údaje:

Typ: Kompakt

Velikost: 108,7 x 62,3 x 30,6 milimetrů

Hmotnost: 215 gramů

Typ displeje: TFT

Úhlopříčka displeje: 3,0 palce (7,6 cm)

Rozlišení displeje: 921 000 pixelů

Typ snímače: CMOS BSI

Velikost snímače: 1/2.3"

Rozlišení snímače: 16,79 MPix

Digitální zoom: 4 x

Optický zoom: 18 x

Světelnost: F3.5 – F5.9

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 1

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Nikon Coolpix S9300


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.