Přeposlat Lomography LC-A+

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Lomography LC-A+

17.08.2012 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

I v rámci dnešní recenze ještě zůstaneme u výrobku společnosti Lomographic Society. Na rozdíl od předchozího modelu z limitované edice dnešní fotoaparát působí vizuálně přece jen seriózněji. Lomography LC-A+ patří k poněkud dražším fotoaparátům s 35 mm ohniskem. Nabízí však velmi ostrý a rychlý objektiv se světelností F/2,8 a okraje jím pořízených snímků nejsou zdaleka tak jemné a „zasněné“ jako u modelů Holga nebo La Sardina. Přesto nabízí tento zábavný fotoaparát jistý nádech ornamentování a určité vkusné jemnosti, pro který mají tyto druhy přístrojů v oblibě zejména umělci a vyznavači retro módy.

Lomography LC-A+

Fotoaparáty typu Lomo mají svůj původ na východ od nás, byly totiž zkonstruovány jako kinofilmové kompakty na území bývalého Sovětského svazu. Model LC-A spatřil světlo světa v 80. letech a byl technologickou kopií staršího fotoaparátu Cosina CX-2. Oproti tomuto předchůdci stejné (černé) barvy i vzezření však doznal mnohá vylepšení a výsledkem byl velmi spolehlivý přístroj, jehož produkce skončila v polovině 90. let s celkovým počtem více než padesáti tisíc vyrobených kusů. Distribuci pak oprášila již zmíněná společnost Lomographic Society, založená v 90. letech skupinou nadšených rakouských studentů, kteří tyto kompakty ve velkém dováželi. V letech 1997 až 2005 byla výroba načas obnovena v ruském St. Petersburgu. Model LC-A+ se však vyrábí od roku 2006 již v Číně.

 

Lomography LC-A+

 

Fotoaparát disponuje měřičem expozice a podporuje pouze automatickou expozici. Rychlost filmu může být jednorázově navýšena z hodnoty ASA 100 až na 1600, apertura čočky objektivu a závěrková rychlost se přitom upraví tak, aby jste měli jistotu, že expozice je alespoň přibližně správná. LC-A+ nenabízí žádné automatické zaostřování, k dispozici je ale převod, který vám umožní nastavit vzdálenost od subjektu – použijete-li v průběhu slunného dne rychlý film, pak vám hloubka pole ukáže jistý odklon od ideálu, v případě špatného nastavení zaostření. Výhodou je také přítomnost patice hot shoe, díky které můžete pro své fotografie využít také externí blesk.

 

Lomography LC-A+

 

Snad nejlepší věcí ohledně LC-A+ jsou jeho rozměry – je sice větší než běžné digitální kapesní fotoaparáty, přesto se ale snadno vejde do kapsy. Patříte-li k obdivovatelům vzhledu a funkcionality Lomo fotoaparátů, přitom ale nestojíte o „lo-fi“ výsledek, který proslavil model Holga, pak je LC-A+ dobrým začátkem. Je-li vaším přáním jednoduše jakýkoliv kompaktní fotoaparát s 35 mm filmem, zvažte také starší modely, jako jsou Olympus XA nebo Rollei 35. Vyráběny už sice nejsou dlouhá léta, ale v obchodech s použitými fotoaparáty a v bazarech je možné na ně stále narazit. Oba typy produkují velmi ostré fotografie a vejdou se i do vaší kapsy, cenou se však přinejmenším vyrovnají typu LC-A+.

 

Lomography LC-A+

 

Lomography LC-A+ samozřejmě není fotoaparátem pro každého. Elegantně vyhlížející přístroj představuje ve svém srdci to, co Američané nazývají toy-camera (fotoaparáty na hraní). Tyto populární fotoaparáty nejsou určeny pro seriózní profesionální práci, naopak jsou určeny pro zábavu, pořizování rádoby uměleckých fotografií a experimentování s grafickou podobou snímků. Kvalita detailů je obvykle velmi nízká, ovšem různé vady mohou být uživatelem podchyceny a přeměněny z negativa na pozitivum (v podobě rádoby zasněných, vhodně rozmazaných nebo neostrých objektů a kompozic). I z toho důvodu jsou fotoaparáty jako je LC-A nebo příbuzné modely Holga či Diana vhodné spíše pro nadšence přes retro modely nebo zmíněný záměrně nedokonalý styl pořizování umělecky či esteticky zajímavých snímků.

 

Lomography LC-A+

 

Základní údaje:

Typ filmu: 35 mm

Objektiv: Minitar 1 32/2,8

(Většina specifikací výrobcem neupřesněna)

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 1

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Lomography LC-A+


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.